3 833 přečtení
Pro 08 2009

Návrat tramvají do Vancouveru

Původní tramvaj z Vancouveru

Původní tramvaj z Vancouveru

Jistě asi každý ví, že v roce 2010 proběhnou v kanadském Vancouveru zimní Olympijské hry. Jako i v jiných městech, které hostí tento sportovní svátek, tak se i zde připravuje výstavba tramvají pro Olympiádu. Jenže tentokráte je výstavba tramvajového provozu docela zvláštní.

Ve Vancouveru existuje od roku 1948 jeden z největších trolejbusových systémů na světě, v současné době zde jezdí 17 trolejbusových linek, na něž jsou nasazovány převážně moderní nízkopodlažní trolejbusy. V letech 1890 až 1958 zde také jezdila městská a meziměstská železnice, což byla v podstatě elektrická tramvaj.

Od prosince 1985 zde jezdí lehké automatické metro SkyTrain, které bylo uvedeno do provozu v podobě krátké výstavní linky u příležitost světové výstavy Expo 1986. Od té doby se se systém značně rozrostl, a dnes je se svými téměř 69 kilometry největším automatickým metrem na světě. Jak napovídá anglický název, tratě jsou převážně nadzemní.

Městské zastupitelstvo v rámci plánu dlouhodobého rozvoje města rozhodlo v 80. letech zakázat stavbu dalších dálnic. Jediná dálnice v městském obvodě je Highway one, procházející přes východní okraj města.

Nyní zpět k tramvajím

vancouver_tram_schema29. července 1998 byl otevřen 1,8 km dlouhý úsek tramvajové trati, která se měla stát jakýmsi demonstračním projektem k připravované tramvajové síti ve městě. Tato upravená bývalá železnice již 11 let funguje jako atrakční turistická linka, která je v provozu od května do poloviny října. Tramvajový provoz má dva restaurované historické vozy z meziměstské tramvaje z roku 1905 a 1912. V souvislosti s Olympiádou došlo k modernizaci této tratě a budou zde zapůjčeny dva tramvajové vozy Bombardier Flexity Outlook z Bruselu, aby od ledna do března denně bezplatně vozily cestující. Po ukončení všech olympijských soutěží moderní tramvaje opět odcestují do Bruselu a vše se vrátí do starých, i když obnovených kolejí.  Mnozí však doufají, že se skutečný tramvajový systém podaří postavit a jeho vývoj bude následovat původně též jen předváděcí provoz SkyTrainu.

Na mapě je patrné depo turistické tramvaje a momentálně rekonstruovaná trať

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Návrat tramvají do Vancouveru, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*