5 737 přečtení
Lis 18 2009

Praha bude mít další tramvajovou metrolinku pod číslem 17

Míjení tramvají linky 17 v ďáblickém tunelu

Míjení tramvají linky 17 v ďáblickém tunelu

Další metrolinkou v Praze bude od 29. 11. 2009 tramvajová linka č. 17. Po linkách 9 a 22 to bude další. Ve špičce bude mít interval 4 minuty a v sedle 5 minut. večer 10 minut. O víkendu 10-7,5-10… minut. Má to ale jeden háček. Bude to pouze v úseku Levského – Výstaviště. V úseku výstaviště – Sídliště Ďáblice bude interval jako dnes.

To znamená že do Ďáblic pojede každý druhý spoj. A aby toho nebylo málo, tak ty krátké spoje budou jen sólo. Od nového roku bude celá 17 sólo. Chtějí tím vytvořit alternativu k metru C. Jenže sedmnáctka patří k nejnespolehlivějším linkám kůli úseku Čechův Most – Národní Divadlo, kde sdílí koleje s auty a busy.

Další změny tram od 29. 11. 2009 jsou následující:

4 Čechovo nám.- … – Zborovská – Anděl (Nádražní ul.) – Smíchovské nádraží (-Sídl. Barrandov)
provoz: PD 6 – 20 hod. Na Barrandov jen ráno. Na linku nasazeny
soupravy.
13 zrušena
(Smíchovské nádr. – Sídl. Barrandov, jen PD ráno)
16 Spojovací – … – Palackého nám. – Anděl – Kotlářka (- Sídl. Řepy)
provoz: celodenně, celotýdenně v soupravách, do Řep jen ráno,
nízkopodlažní tram (14T,…) mimo ranní špičku. Inu umíme i měnit
tramky za provozu.
20 Divoká Šárka – Smíchovské nádraží – Sídl. Barrandov ( na Barrandov celodenně, celotýdenně)
21 Nádr. Braník – Národní třída – Karlovo nám. – Nádr. Braník- provoz jako teď v
ranní špičce do 23. 12. 2009 soupravy.
25 Špejchar – … – Palmovka (- Vozovna Kobylisy) provoz  v úseku Palmovka
– Vozovna Kobylisy jen PD 6 – 20 hod.
V ostatních obdobích a o víkendu jen na Palmovku. Na linku nasazeny
sólo vozy.
259 Letňany (MC) – Vínoř (omezení provozu, některé spoje převedeny na 378)
325 Nádr. Úhříněves – Žampionová – Čestlice, Kika – Čestlice (int 60 min,
POLKOST, midibusy) – nová linka
378 Letňany (MC) – Vínoř – Jenštejn,… – nová linka

Toto je další etapa “metrolinkyzace” pražských tramvají. V březnu 2010 údajně skončí linky tram č. 4, 16 a bude M10, když to nejde rovnou od 29. 11. 2009.  Také má v budoucnu být metrolinka svazek tram 5 a 26 s tím že 5 ka pojede v trase: Divoká Šárka – Olšanské nám. (stejně jako 26) – Flora (MA) – Želivského (MA) – Strašnická (MA) – Nádr. Strašnice – Radošovická (Z). a 26 ka v trase: Divoká Šárka – Olšanské nám. (stejně jako 5) – Nákladové nádr. Žižkov – Žělivského (MA) – Strašnická (MA) – Nádraží Strašnice – Nádraží Hostivař. Je to podobný svazek jako 12+20 Sídl. Barrandov – Malostranská (MA) – a dále každá jinam.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
Praha bude mít další tramvajovou metrolinku pod číslem 17, 4.0 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


8 komentářů

 • Napsal Honza, 19. 11. 2009 @ 9:51

  Po dost nepovedeném zkrácení intervalu na lince číslo 22, která podle oprávněné kritiky (přicházející především z Magistrátu) m.j. v okrajových úsecích (zejména na Bílé Hoře) většinou stejně jen “vozí vzduch”, je to další pokus o zvýraznění transversální linky, která je problémy v průjezdnosti centrálních oblastí města snadno “zranitelná” – Magistrát kritizuje (oprávněně) m.j. právě i to, že v případě provozních poruch v jedné části města takové linky velmi rychle přenášejí nepravidelnosti v dopravě do jiných částí města, přičemž dlouhých cest bez přestupu, při nichž lze účelně využít pouze jedinou takovou linku, je výrazná menšina.

  Zavádět do trasy přes Letnou další linku v době, kdy není dokončena výstavba tunelu “Blanka”, nepovažuji za rozumné – určitě zajímavější by bylo vedení linky č. 5 po nábřeží “pod Stalinem” a Chotkovou silnicí, protože rychlé přímé spojení jihovýchodních částí Prahy a oblast okolo Náměstí Republiky s oblastí Klárova a Malé Strany nezajišťují ani autobusy, které končí na pravém břehu Vltavy.

 • Napsal Ivo, 19. 11. 2009 @ 17:23

  Re: Honza. Netvrdím, že další metrolinka svazek 5+26 bude v dohledné době, ale někde jsem již četl že plánech ROPIDu je a že zatím ty všechny změny jdou podle toho plánu. Také jsem četl, že M1 bude na Podbabu, ale Petřiny budou proti tomu protestovat pokud to tak bude. tak nevím jak se jim ta M1 povede prosadit. Uvidíme co bude.

 • Napsal -FN-, 19. 11. 2009 @ 20:42

  Ať žije metrolinkové šílenství, aneb vše naopak. Když se tyto linky vyráběly z linek stávajících s tím, že se zkrátil interval a zrušily souběžné linky v koncových úsecích, říkal jsem si – budiž, ale znamená to přestupy navíc. Jenže když se to začíná dělat takto násilně, kdy se prakticky jen přesouvá označení a parametry spojů jsou zhruba stejné, tedy bez posílení jedné celistvé a tedy transparentní linky, už mi to přijde skoro jako zhoršení. Ale celkově to ještě zapadá do systému stejných čísel pro spoje vedené v různých úsecích téže trasy. Pokud však dojde k přetrasování linky 5 uměle do téměř souběžné trasy s 26, je to už velmi zamotané a zdá se to být samoúčelným. V každém případě měla celému projektu předcházet absolutní preference tramvají, protože takto přijde hlavní výhoda – četné spoje na snadno zapamatovatelných trasách – částečně vniveč, naopak přibude spousta přestupů s prozatím nejistou návazností. Nu, uvidíme.

 • Napsal Ivo, 19. 11. 2009 @ 23:00

  Re: FN
  ROPID to neumí rovnou, tak musí salámově. Nejprve změny od 29. 11. 2009, kdy 16 na Kotlářku, aby v další změně mohla být M10.
  5+26 je kůli úseku kolem Flóry. A taky 26 dvojce, 5 sólo. Podobný svazek bude od 29. 11. 2009 a to 12+20 Sídl Barrandov – Malostranská (MA) a pak každá jinam. Ještě prý bude M1, M3 (via Karlín), M10, M12+20, M5+26, M18, M11? a nějaké ty připrcávky. 4, (6), (8), 16, (21), 25 zrušeny.

 • Napsal -FN-, 22. 11. 2009 @ 8:40

  Nechápu smysl odklánění linek různých čísel do trasy většinou souběžné s linkou jinou, a je to přesně to, co mě mrzí i na někdejší vizi městské železnice. Proč má mít cestující omezený výběr směru? A hlavně – celý ten průzkum DP? na jehož základě se dělají takové drastické změny, byl velice nešikovně postaven – otázka byla buď více linek s dlouhými, nebo méně linek s krátkými intervaly, třeba i dále od zdroje/cíle cesty. Ale NIKDO už se neptal na možnost delších intervalů s NAVAZUJÍCÍMI SPOJI. Nikdo není ochoten dělat návaznosti. A tak budou slavné páteřní linky, na něž se bude muset docházet, mezi nimiž se bude muset přestupovat, a nejpohodlnější bude jet AUTEM. Protože přece dnes pro lidi není problém si první spoj najít, dlouhé intervaly jsou nevýhodou právě jen při chybějících návaznostech. A těch je bohužel čím dál víc. Vzkaz Pražanům? Máme pro vás pár metrolinek, a komu se nehodí, ať chodí pěšky. Není někde něco špatně? Zejména u autobusů potom, které by měly plošně obsluhovat území?

 • Napsal Vozka, 23. 11. 2009 @ 1:31

  Pamatuji ještě dopravu, která vycházela z původní koncepce (či snad nekoncepce)do roku 1961 a dále pak do zavedení metra. Výhodou této dopravy bylo, že tramvaje jezdily v intervalech 2 – 4 ve špičkách a v sedlech do 4 – 5 minut, večer kolem 9 – 13 minut a o So a Ne se to pohybovalo dle linek od cca 5 do 9 minut. na tramvaje na konečných navazovaly autobusy a dále existovala (později) řada autobusových linek typu 135, 274, 119, 125, 197, 134, 155….., které měly velmi krátké inetervaly a dopplňovaly tramvajovou síť. V té době jsem se dostal velmi rychle, kam jsem chtěl, a to i přesto, že tratě tramvají a napájení nebylo v nejlepším stavu, že se později začaly vyskytovat zácpy díky automobilové dopravě. Dnes s existencí metra a dlouhých intervalů, zrušení řady autobusových linek a dokonalému zasekání města auty, neze se nikam rychle dopravit. A o vysoké ceně jízdného nemluvě. Pomoc trochu nastala díky železnici, která je v některých trasách využitelná a která by potřebovala více rozvíjet, protože pro město by to byla výhoda i s tím, že by to pokračovalo do předměstských oblastí (i proto pitomost rušit jakoukoliv trať, protože do budoucna budou scházet).
  Proto se dnes také kloním k velmi krátkým intervalům v povrchové dopravě a k omezení výstavby dalších tras metra, které dopravu neřeší a cestování nezkracují. naopak investičně i provozně je to drahé a pak scházejí peníze. Problémem je silniční doprava a jediné řešení je její omezení, a to musí býýt provedeno dost nekompromisně – i kvůli tomu, aby se tu dalo žít. Pak nebudou takové problémy s kvalitou, nevytížeností ani pohodlím a rychlostí. Nicméně tento trend není a ty nové metrolinky jsou jen takovým nedotaženým pokusem, ale spíš se k nim kloním. jen jak zajistit průjezdnost a preferenci, krátké docházkové vzdálenosti, jednoduché a rychlé přestupy…..

 • Napsal -FN-, 23. 11. 2009 @ 10:12

  Tam, kde existuje potenciál naplnění linek s krátkými intervaly, jsem také rozhodně pro jeho využití. Mělo by ale jít o ucelené linky s rovnoměrným rozložením kapacity, nikoli slátání stávajících linek různých parametrů do podobných tras s tím, že se ostatní omezí, aby “na to bylo”. Zejména to pak platí pro autobusové linky, jejichž současná plošná nabídka je řekl bych přímo podmiňujícím faktorem využití MHD. Sám dost drsně pociťuji nepřípoje na metro i od metra při cestování do zaměstnání, kdy cesta trvající čistých 25 minut (včetně přechodů) se díky nepřiměřenému čekání prodlužuje na dvojnásobek. Přitom intervaly jsou nebo by mohly být soudělné a spoje na sebe navazovat, aniž by bylo nutné příliš navyšovat kapacitu v brzkých ranních hodinách směrem z centra. Není tomu tak. Pokud bych vlastnil automobil, volba by byla bohužel jasná. A podobný model, pouze s obměnou metra za autobus, se mi zdá být právě plánován. Bylo by to podobné, jako by mi zrušili autobus k metru. Ono to tedy vyjde časově nastejno s chůzí k metru na vzdálenost 1,5 km, ale kde je potom ta deklarovaná kvalita za dražší jízdné v pásmu P?

 • Napsal Tomáš Mykl, 24. 11. 2009 @ 15:06

  Dovolím si říct, že metrolinkyzace je jeden z hřebíčků dopravy, kdy se používá na první pohled vcelku rozumných teorií bezmyšlenkovitě v praxi za každou cenu a to ještě metodou buď a nebo.
  Pokud by byly v Praze 2-3 linky kopírující opravdu nejvytíženější směry a doplňující kapacitní systém metra, tak proč ne. Ale pokud se přejde postupem času komplet na “plzeňský systém”, kde je minimum linek sice s krátkými intervaly, ale nucenými přestupy, dojde k degradaci systému MHD. Tento systém je totiž nejen náročný na přestupy, tím pádem v některých zastávkách se neúměrně a zbytečně zvyšuje obrat cestujících, ale je též náchylný k nepravidelnostem, kdy při výpadku jedné “metrolinky” na počátku trasy je postižena výrazně větší část sítě, protože ji v následujícím úseku nedokáže nahradit jiná linka.
  A pokud dojde k přeznačení linek na M-1 atd. tak to bude ještě větší tragedie a můžeme začít stavět sestřičku Blanky (což by asi určité zájmové skupiny přivítaly …)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*