- Dopravní web - http://dopravni.net -

Prodloužení tramvajové tratě T2 v Paříži

Prodloužení tramvaje T2

Prodloužení tramvaje T2

Tramvajová trať linky T2 byla prodloužena o 2,3 km dlouhý úsek z bývalé konečné Issy Val de Seine do Porte de Versailles v jihozápadní části Paříže. 21. listopadu 2009 by měl být tento úsek se čtyřmi zastávkami otevřen cestujícím. Prodloužení pomůže propojit několik linek MHD. Zajistí přestup mezi dosud nepropojenými tramvajovými linkami T2, T3 dvěma linkami metra. Zároveň podpoří rozvoj přilehlé lokality. Celá linka T2 tak bude jezdit z La Défense na jih po bývalém tělese železniční trati obloukem podél Seiny směrem na východ a nakonec na sever. Z bývalé konečné Issy Val de Seine pokračuje po estakádě v okolí železniční trati, poté ulicí jižně kopírující vnitřní městský okruh bulvár Périphérique, který nakonec podjede a dostane se tak do stanice Porte de Versailes, kde je přestup na tramvajovou linku T3 a metro 8 a 12.


Linka T2, prodloužení Porte de Versailles – zkušební jízdy

Původní úsek linky byl otevřen v roce 1997 na železničním tělese. Prodloužení má ale naopak pouliční charakter. Linka 2 je úspěšná a každý denpřepraví 80 000 cestujících. Proto se délka provozovaných souprav v roce 2005 zdvojnásobila a poskytuje tak kapacitu 440 cestujících. Na této lince jezdí typ Citadis 302 od výrobce Alstom. Měří 32,2 metrů. Vlaky jsou vybaveny klimatizací, kamerovým systémem. U linky T2 se na rok 2011 počítá i s prodloužením na druhém konci z La Défense do čtvrti Bezons.

V Paříži je od devadesátých let minulého století budována tramvajová síť jako doplněk metru a rychlodráze RER. Čtyři tratě, čtyři linky každá je svým způsobem jiná a nejsou navzájem propojené. T1 byla první a spojuje předměstí na severovýchodě mezi stanicemi Saint-Denis a Noisy-le-Sec. Již zmiňovaná T2 jezdí na 14 km dlouhém úseku mezi La Défense a Porte de Versailles. Okružní linka T3 postupně roste okolo vnitřní části města. Její první 8 km dlouhý úsek v jižní části okruhu vede z Pont du Garigliano do Porte d´Ivry. Travnatý tramvajový pás zúžil bulvár pro auta a nahradil přetíženou autobusovou linku. V současné době se pracuje na jeho prodloužení z východní konečné na sever do Porte de la Chapelle. Linka T4 jezdí ve východní části města po bývalém železničním tělese.


Linka T3, zastávka Porte d’Italie

Spolu s novými linkami metra jsou v plánu další tramvajové tratě. Každý další tramvajový úsek vytváří předpoklady k redukci individuální automobilové dopravy a k zatraktivnění MHD. Na internetu lze najít spoustu zajímavých informací o daném tématu. Tento článek je jimi inspirován. Rozestavěné prodloužení linky T2 si lze prohlédnout na google streetview. Pro počtení nejen o tramvajích v Paříži mohu jen doporučit http://www.trams-in-france.net/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Share