10 073 přečtení
Říj 22 2009

Klasické vozy KT8D5 dojezdily v Plzni

Poslední dny provozu s cestujícími

KT8D5 ev. č. 289

V pondělí, 19. 10. 2009 dojezdila v Plzni poslední klasická tramvaj KT8D5. Dnes byla odeslána na modernizaci do Krnova. Byla poslední nemodernizovanou tramvají z dvanácti kusů tohoto typu, které provozují Plzeňské městské dopravní podniky a. s.

Interiér, který již po velkých prohlídkách doznal mnoha změn.

Interiér se během provozu v mnohém změnil.

Všechny plzeňské vozy KT8D5 čísel 288-299 byly dodány v roce 1989 a během provozu prošly několika menšími modernizacemi. Tou první změnou byla výměna informačního systému za panely BUSE a současně změna původního červeného nátěru na žluto-šedý. Také původní koženková sedadla byla potažena černou textilií, na které krásně vynikala špína. Další malou novinkou byla instalace tlačítek samoobslužného otevírání dveří.  Právě vůz 289 byl prvním, který tuto velkou prohlídku prodělal a jako jedinému mu po této akci zůstala koženková poutka na madlech. Po další velké prohlídce vůz KT8D5 289 spolu s dalšími šesti „kačenami“ dostává nové zářivky, novou podlahu Altro, změněno je také umakartové obložení a výstražná světla nad dveřmi dostávají také novou podobu. Během provozu byl na tomto voze realizován také reklamní polep, který propaguje město Plzeň a jeho kandidaturu na evropské hlavní město kultury v roce 2015. Reklama na Plzeň se z tohoto vozu „přesunula“ na KT8D5.RN2P číslo 295, která dorazila do vozovny na Slovanech jako poslední z modernizace v Krnově.

Demontáž 289 ve vozovně

demontáž 289 ve vozovně

Během modernizace dostávají plzeňské vozy KT8D5 nový střední nízkopodlažní článek, který umožňuje bezbariérový přístup lidem na vozíčku, ale zároveň omezuje průchodnost vozu. Další změnou, která je na první pohled poznat jsou nová sedadla v novém uspořádání a modernizace se dotkla i elektrické výzbroje. Původní výzbroj TV3 vystřídala modernější výzbroj TV Progress. Změny najdeme i v kabině řidiče. Řízení vozu je nově zajišťováno ručním řadičem a rozmístění ovládacích prvků na pultu je standardizováno s dalšími typy plzeňských tramvají.

Poslední dny provozu s cestujícími

Poslední dny provozu s cestujícimi.

Plzeň je po Ostravě druhým městem v České Republice, kde dojezdily vozy KT8D5 v původní podobě. Samostatnou kapitolou v provozování vozů KT8D5 na území ČR  je město Most. Klasické vozy KT8D5 ještě s původním informačním systémem můžeme vidět v Praze. Další vozy KT8D5 po dílčích modernizacích můžeme vidět v Brně. Obě tyto česká města ale také své „kačeny“ modernizují za použití nového středního nízkopodlažního článku a nepředpokládá se, že se v České Republice dochová nějaká z tramvají tohoto typu v původním stavu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*