6 891 přečtení
Lis 17 2008

Hamburg autobusový

HH BusAutobusy a Hamburg. Poté, co se Hamburg rozloučil 1.10.1978 s poslední linkou své tramvaje, jejíž trasu dneska jezdi linka č. 5 a než se zase dočká nových “šalin”,  je to jediný prostředek hromadné přepravy osob, jak jej zná většina v ČR.

Takže k typům autobusových linek:

1. Metrobus
Linky v číselném intervalu do 30, v podstatě se dá napsat, že tvoří páteř zdejší MHD. Tomu ostatně odpovídá i výprava, interval a celodenní a celotýdenní provoz. Jako nejvíce frekventovaná je právě linka č. 5, kde jsou v současnosti na části linky vypravovány i dvoukloubové autobusy.

2. Schnellbus
Autobusy 1. Klasse se zvláštním (vyšším) tarifem. Číselná série cca 30 – 50. Nástup pouze předními dveřmi s povinnosti předložení jízdenky řidiči ke kontrole. Zdánlivě problémové opatření zejména ve špiččce, ale nestalo se mě při využívání těchto busů, že by docházelo k výraznějším zpožděním z titulu odbavování cestujících. Délka provozu a hustota podle potřeby.

3. StadtBus a jiné
Zbytek, co víc psát. Tyto autobusy jezdí podle potřeby, podle denní doby a dne. Čili univerzální pravidlo vcelku na ně neexistuje. A číselná řada předlouhá …

4. Zaměstnanecké autobusy
Taky pro ně existuje nějaký název, ale si jej prostě nepamatuji. Většinou jejich označení začíná písmenem E. Je pro ně stejný tarif jako pro ostatní autobusy v rámci HVV.

Něco jsem psal jest i naspsáno v článku Hamburg obecný. Ale opakování je matka moudrosti a taky se to občas hodí. Čili všechny autobusové linky jsou na znamení. V buse je to o mačkání a následném rozsvěcování nápisů typu “Wagen Halt”, “Stop” a další variace. Na zastávce je třeba vhodným sebe postavením dát najevo řidiči, že se člověk chce svézt. Už jsem tu viděl nejednou dost neinteligentní výrazy posedávajících v čekárně, když (zřejmě) příslušný autobus projel nevšímavě okolo …

A samozřejmě jeden plánek nahradí tisíce slov.

A někteří provozovatelé:

1. HochBahn
Provozovatel U-bahn a (ex)tramvají – http://www.hochbahn.de/. V podstatě se dá říct, že provozuje linky na severozápadě a v centru města.

2. VHH + PVG
Neplést prvního s HVV (organizátor dopravy v HH) – http://www.vhhpvg.de/. VHH provozuje autobusy na severovýchodě města a pravděpodobně i dopravu v navazující oblasti SH. Emblém PVG je zase spíše k vidění na východě města.

3. KGV
Tento jezdi jih a přilehlé – http://www.kvg-bus.de/.

Samozřejmě, není to dogma a je to podle pozorování. Čili asi tak. Podstatné jest, že tarif je jednotný pro celý Hamburg bez ohledu na provozovatele. Co se týče techniky, tak ta je taky podobná/stejná. Takže nějaké speciality hledat moc nemá smysl. Teda, zase, dvoukloubové autobusy (VanHool 25m) provozuje pouze HochBahn a na lince č. 5.

Ostatně ohledně typu provozovaných strojů, tak jsou tu občas k viděni na zkoušení různe speciality – pohon pomocí H2, XXL Hybrid, …

Bo je zde docela i rozšířen turistický “průmysl”, tak na zajištění jeho specifických přepravních potřeb zde jezdi spousta další autobusů a různých provozovatelů. Za zmínku, si myslím, stojí turistické linky jezděné patrovými autobusy, ostatně jako i v jiných německých městech. Ale zase, jsou to linky jezděné mimo tarif HVV s platbou u řidiče. Ceny neznám, stejně jako linky, přece jenom mám nohy a tak kam potřebuji dojdu a ten zbytek zvládnu běžnou MHD.

Meziměsto jezdí většinou na ZOB (Zentral Omnibus Bahnhof), které se v HH nachází vedle Hbf a i “centra”. Problematiku “center” sem nemá smysl tahat, to není přeci o dopravě, ne ? 😉

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


3 komentáře

 • Napsal arj, 19. 11. 2008 @ 17:07

  Měl bych dva dotazy – proč je nějaká linka
  1.”Metrobus”?
  2.”Schnellbus”?

  Je třeba u Metrobusů povinnost nízkopodlažního vozidla? Má nějakou preferenci na silniční síti?
  Schnellbusy pokrývají stejnou oblast jako Metrobusy nebo jezdí třeba víc do předměstí?

  Třeba by bylo zajímavé srovnání s Prahou kolem r. 1970
  – předměstské busy za základní tarif, ale jezdící jen vesnice – nejbližší tramvaj nebo sídliště – nejbližší tramvaj – blízká fabrika,
  – městské autobusy (předtím trolejbusy) za základní tarif na trase široké centrum – centrum – široké centrum
  – překryvné busy (tarif dvojnásobný a nepřestupný) – spojení nově postavených sídlišť s centrem (popř. sídliště – centrum – sídliště), rychlé díky tomu, že linky vynechávaly polovinu a více zastávek mimo centrum a v centru měly vymalované jízdné pruhy či jely po kolejích tramvaje

 • Napsal PjP, 19. 11. 2008 @ 20:08

  No, v dané chvíli jest trošku problém, že celé toto podání na původním webu začínalo části Hamburg Obecný, kde byl úvod do tarifu. Sice by se toto dalo najít na původním webu, ale došlo k mírné modifikaci (zjednodušení) proti původně popisovanému stavu.
  Ve zkratce:
  1. Metrobus – jak je tam napsáno, páteř městských linek, bo HH má 2.5 mil duší, nedovoluji si to srovnávat s Prahu v jakékoliv etapě její vývoje. V každém případě tyto linky zajíždí i na “periférii” a i dále. Garantované takty celodenně, více méně stejně pro všechny postižené linky, mimo špičku, ve špičce a případně dopad i na noční provoz. Pokud zdejší majitel webu bude na mě hodnej, popíši radši v sólo článku.
  2. Schnellbus – jak je napsáno, první třída (erste klasse) tj. vyšší tarif ve srovnatelných relacích. Ale co je důležité, projíždí zástavky na cestě, tj. nestaví ve všech co potkají. Proto taky ten název – rychlý autobus. Ostatně umíte si představit cca 60km stavět s busem na každém rohu ? A to není tady pomalu žádná vzdálenost, byť uznávám, že tam už se to nejmenuje Hamburg …
  A co se týče ostatních kategorii, není garantované vůbec nic. Byť některé taky mohou některou část dne jezdit v intervalu a to velmi krátkém, či případně býti zajišťované (velmi)kapacitními vozidly, zejména ve vztahu k stavu ostatek dne.
  Ale je fakt, že Schnellbus jezdí dále než Metrobus, ale určující znak to není, prostě jen provozní potřeba. Ostatně i ten jeden Metrobus zajíždí asi cca 40km od pomyslného (Rathaus) středu města (příkladný Schnellbu, to má ještě cca 10km dále).
  Co se týče nízkopodlažnosti, tak vysokopodlažní bus jsem tu doslova do písmene potkal zatím jeden kus a to na zaměstnanecké lince pro Airbus, čili tady je to prostě univerzální standard, nic prestižního, spíše je opačný stav zvláštní a záznamu hodný. Ale o stavu busu, si přílišné iluze nedělejte. Ostatně už delší dobu vyhrožují, že pár takových nafotím, aby v Česku věděly, zač je toho občas loket. Tady je ta univerzální nízkopodlažnost prostě dána dobou existence vhodných typu ve výrobních programech, nic víc, nic miň a občas mě přijde, že některé s těchto busu pamatují ještě Kennedyho v Berlíně … :-/
  Pavel

 • Napsal PjP, 19. 11. 2008 @ 21:13

  Tak a teď jsem zjistil, že i v této verzi tohoto webu už bylo povídání Hamburg Obecný publikované, tak se majiteli tohoto webu tímto omlouvám za svoji slepotu.
  Pavel

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*