4 084 přečtení
Zář 21 2009

Nejrychlejší pro cestu do práce je v Praze kolo a vlak

Autobusové obratiště Praha - Smíchovské nádraží

Autobusové obratiště Praha - Smíchovské nádraží

V rámci Evropského týdne mobility uspořádal pražský magistrát dnes ráno závod dopravních prostředků při ranní cestě do práce z Radotína na Smíchov. Smyslem závodu bylo prověřit rychlost různých druhů dopravy. Soutěžící odstartovali v 8:15 z parkoviště v Radotíně a jejich úkolem bylo co nejdříve dorazit do cíle na nádvoří centra Anděl City na Smíchově. V závodě se mimo jiné ukázalo, že auto není příliš vhodný dopravní prostředek do města. Nejen že nevyhrálo, ale dokonce se ani neumístilo na stupni vítězů.

Ranního závodu, který završil Evropský týden mobility, se zúčastnilo téměř sedmdesát závodníků, přičemž se jej zúčastnily především dětí z radotínské základní školy. Vytvořených sedm závodních týmů pak mělo na cestě na pražský Anděl použít různé druhy dopravy.

Vyhrálo kolo, na druhém a třetím místě se umístil příměstský vlak v kombinaci s kolem a s městskou hromadnou dopravou.

V závodě z Radotína na Smíchov vyhráli cyklisté, kteří porazili osobní automobil na stejné trase o šest minut a zvládli se přemístit za 19 minut. O tři minuty později za prvními cyklisty dorazili na nádvoří centra Anděl City na Smíchově další cyklisté, kteří se však rozhodli kombinovat jízdu na kole a cestováním vlakem.

A rychleji než auto to zvládly také děti, které přijely vlakem a následně přestoupily na metro a tramvaj. Cesta jim trvala 24 minut, což byl o minutu rychlejší čas než který na cestu potřebovala posádka osobního automobilu. Auto dojelo až jako čtvrté v pořadí to i přesto, že na trase byl bezproblémový provoz. Úplně poslední skupinu soutěžících pak přivezl autobus. Trasu urazil, včetně 5 minutového zpoždění, ve zcela nekonkurenceschopném čase za 43 minut.

“Vzkaz Evropského týdne mobility je jasný. Veřejná doprava a kolo jsou nejrychlejší. Auto nemá šanci,” řekl po dojezdu pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ), který dojel na kole do cíle jako první.

S výsledkem byl spokojen i Pavel Procházka, pověřený řízením společnosti ROPID, který uvedl: „Jsem rád, že pražská integrovaná doprava ukázala své kvality, že železnice se pro cestující stala její samozřejmou součástí.“

A pozitivně celou soutěž hodnotil také ředitel Krajského centra osobní dopravy pro Středočeský kraj Alois Kašpar: „Esko je kapacitní, bezpečná a rychlá doprava. Z Radotína vyjíždějí vlaky do Prahy každých deset minut.“

Výsledné časy závodu:

1. jízdní kolo: 19 minut

2. vlak (Smíchovské nádraží) + kolo (tzv. skládačka): 22 minut

3. vlak (Smíchovské nádraží) + metro: 24 minut

4. vlak (Smíchovské nádraží) + tramvaj: 24 minut

5. osobní automobil: 25 minut

6. vlak (Smíchovské nádraží) + pěšky: 39 minut

7. autobus: 43 minut (5 minut zpoždění)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: Magistrát hl. města Prahy, iDnes.cz, nakole.cz,
Autor:


5 komentářů

 • Napsal Vozka, 22. 9. 2009 @ 4:16

  A jak by to dopadlo, kdyby konečně byla už zmodernizována a zrekosnstruována trať ze Smíchova do Berouna a do Radotína se jezdilo už bežně aspoň 130 a byly tam tři koleje. To vše se plnovalo již cca před 50 lety a nikde nic. Jen se budují silnice, dálnice a ještě se na to tento stát zadlužuje nechutným způsobem, bez jakékoliv odborné expertizy o přínosu jednoltivých investic a koncepce založená na jiném systému dopravy se nepřipouští ani k diskusi.

 • Napsal -FN-, 22. 9. 2009 @ 11:47

  Bohužel musím konstatovat, že uvedené výsledky mě příliš nepřesvědčily o výhodách používání veřejné dopravy, byť jsem sám jejím pravidelným uživatelem a příznivcem. Zaráží mě, že jízdní kolo výrazně předstihlo vlak, a to ve všech kombinacích. Kdybych se měl rozhodovat podle výsledků a vlastnil bych automobil, pak za pěkného počasí bych jel na kole a za ošklivého právě automobilem. Ve srovnání s kombinací vlak + kolo je sice o tři minuty delší, zato však nemusím shánět lístek pro kolo a nosit se s kolem po pevných schodištích nádraží. Ve srovnání s PID samotnou je pak nevýhoda jen jedna minuta, kterou vyváží možnost poslechu hudby a zaručené místo k sezení. Je to smutné, ale jak píše Vozka, dokud se nebude rozumně investovat do infrastruktury pro šetrnou veřejnou dopravu, nýbrž do černé díry dopravy individuální bez známky koordinace, nelze se takovému stavu divit. Divím se, že na tak chatrném vítězství je stavěna reklamní kampaň, a zároveň se bojím, že to naopak lidi dost odradí. A megalomanské investice do sporných projektů to dost možná následně pohřbí. Ale nebuďme pesimisty.

 • Napsal Tomáš Mykl, 24. 9. 2009 @ 17:36

  -FN-: Ano, s tímto názorem se zcela ztotožňuji. Pro mnoho lidí opravdu nehraje rozdíl, zda-li přijdou o “nějakých” 5 minut dřív, ale pohodlí. Představa, že přijdete do práce upocení a zaprášení z cesty, je pro mnohé nepřijatelná a ony minuty vítězství jsou opravdu spíš vítězstvím Pyrhovým. Snad je u autobusu by se dalo říci, že opravdu prohrál. Ale tady je pro objektivitu třeba podotknout: Jak kde.
  Problém mnohých profesních uskupení (či aktivistů) dnes podle mne je především v tom, že jsou příliš zahleděni sami do sebe, sami mezi sebou si dokazují své vlastní teorie, jak platí – viz např „Vzkaz Evropského týdne mobility je jasný. Veřejná doprava a kolo jsou nejrychlejší. Auto nemá šanci,“ čímž se v podstatě sami diskreditují před ostatním světem, popřípadě dláždí cestu do pekel dobrými úmysly (např. nekritickou podporou “cyclodopravy” na úkor dopravy veřejné).

 • Napsal arj, 27. 9. 2009 @ 23:19

  Vozka: A jak by to dopadlo, kdyby konečně byla už zmodernizována a zrekosnstruována trať ze Smíchova do Berouna a do Radotína se jezdilo už bežně aspoň 130 a byly tam tři koleje

  Já mám pocit, že by to nedopadlo výrazně jinak. Při pečlivém přečtení zjistíte, že start “závodu” byl na parkovišti (přesněji mělo být uvedeno Parkovišti P+R). Takže než vlakoví cestující došli na nádraží Radotín, aby tam stihli vlak v 8:32, cyklista už mohl být v Chuchli, ne-li pod Barrandovem (je už cesta pod barrandovskou skálou otevřena?). První autobusový odpovídající spoj je linka 172 v 8:26, ale tam je zase logické, že vlak má přednost v kratší trase (9 versus 11 km) a jízdě bez zastávky. Možná tam pro úplnost chybí Babeta či jiný moped, procpe se všude a umí daleko vyšší rychlost než bicykl.

  TM: Snad je u autobusu by se dalo říci, že opravdu prohrál

  Ano,pokud přistoupíme na “pravidla hry”, tj. cestu z parkoviště P+R na nádvoří centra Anděl.
  Většina lidí ovšem nedojíždí z parkoviště na náměstí, ale z domova na pracoviště. Takže kdybychom za “domov radotínských dětí” považovali školu, cyklista by měl trasu stejně dlouhou. Automobilista by rovnou vyjel na pražskou výpadovku (a vyhnul se obvyklém zácpě na dvou křižovatkách), naopak pěší cesta k nádraží (vlak i bus) by byla o nějakou minutu delší. Ještě objektivnější by byl odjezd ze sídliště (tam bydlí 1/4 (?) radotínských obyvatel), který by znamenal jízdu 2 zastávky busem s intervalem 30 minut předtím, než by člověk mohl nastoupit na vlak.
  Takže jako správnou investici do veřejné dopravy v Radotíně bych viděl, daleko víc než zvýšení z v=100 na v=130 (projeví se to vůbec na trase 9 km, z toho půlka po ranžírech?), vybudování zastávky na úrovni sídliště a stadionu – protože to prospěje skoro půlce obyvatel.

 • Napsal Tomáš Mykl, 28. 9. 2009 @ 11:14

  arj: ano, není k tomu co dodat, souhlas. Snad jen to, že nějaký malý MOTOcykl tam být z principu nemohl, neboť ekologičtí aktivisté zaměňují BIcykl za veřejnou dopravu a berou jej jako partnera veřejné dopravy, kdežto cokoli motorového je fuj a je to doprava individuální. Z toho také plyne často až slepá podpora cyclostezek, mnohdy vedoucí od nikud nikam, a i potlesk nad realizací těchto komunikací po tělesech železnice i v místech, kde tato železnice by dodnes mohla velmi dobře plnit svojí úlohu. Viz likvidace vlečky Ostrov nad Ohří – Horní Žďár (ex Škoda Ostrov). Škodovka tam sice již není, ale průmyslová zóna je funkční stále)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*