5 580 přečtení
Zář 20 2009

Vydařené Oslavy 100 let MHD v Jihlavě

P9200481

Trolejbus 9 Tr v Jihlavě

Dlouho očekávané Oslavy 100 let MHD v Jihlavě se uskutečnily oproti původnímu plánu až 20.září 2009.Akce probíhala od 9 do 16 hodin a program byl rozdělen na oddíly A a B. Oddíl A se nacházel na Masarykově náměstí ,kde proběhlo slavností představení dalších 2 kusů trolejbusů Škoda 26Tr Solaris ev.č. 69 a 70.Společně s “Jezevčíky” byl na náměstí vystaven zapůjčený CNG autobus Tedom  C12 G.

Rovněž se nanáměstí prodávaly knihy vydané ke stoletému výročí MHD Jihlava s názvem “Povídání o tramvajích a trolejbusech,ale také autobusech v Jihlavě 1909-2009”.Ve vedlejším stánku se pak  hojně rozdávali balónky a balónky rovněž zdobili zpětná zrcátka nejen historických vozů.Z Masarykova náměstí vyjížděli na okružní jízdy historické vozy z nichž jmenujme 2 pardubické trolejbusy Škoda 9TrHT26 ev.č. 353 a 358,Pardubickou Škodu 706 RTO ev.č. 28 nebo původem Jihlavskou Škodu 706 RO ev.č. 22,která jezdila i s vlekem Karosa B 40 ev.č. 48 (obě dvě vozidla jsou exponáty Technického muzea v Brně).

Ovšem největšímu zájmu veřejnosti se těšil patrový autobus AEC Routemaster dovezený přímo z Londýna.Zajímavostí je,že fandové MHD v Jihlavě ani laická veřejnost neměla až do 18.9. ani tušení,že by se nějaký takovýto vůz mohl na jihlavských Oslavách objevit(zprávu jako první přinesly “Jihlavské listy”).Díky obrovskému zájmu veřejnosti tento autobus jezdil až do 16:30,přičemž Oslavy skončili oficiálně již v 16:00.Oddíl B se nacházel v samotné vozovně DPMJ a.s.,kde byla kromě přehlídky všech typů provozovaných trolejbusů a autobusů připravena i prohlídka technického zázemí včetně dispečinku.

A jak samotné Oslavy proběhly z mého pohledu?v 8:15 jsem už byl s fotoaparátem připraven na horní části Masarykova náměstí zdokumentovat příjezd historických vozidel,ale i příjezd již zmíněných Solarisů.Dlouho jsem jen nervózně přešlapoval když se v 8:49 za ohlušujícího randálu přiřítil traktor DP což signalizovalo jediné:brzy se objeví nové “šestadvacítky”.O pár minut se skutečně vynořila 69 v plné kráse a já plnil svou šotouškou povinnost a udělal 2 snímky.Samotné napojení 69 na traktor provázely drobné potíže,ale nakonec se zadařilo a 69 byl odtažena na předem určené místo.Během připojování 69 k traktoru dorazila původem Jihlavská Škoda 706 RO ev.č. 22 s vlekem Karosa B 40 č. 48.Poté co se jela kamsi otočit přijela majestátně na náměstí a zaujala své místo u kašny.Odtah 69 na její místo provázelo zuřivé focení a natáčení.Fotografové si navzájem lezli do zaběrů,ale i přesto si myslím,že každý má alespoň 2 použitelné fotky.Mezitím již stála u radnice připravená 70 a čekala až na ní přijde řada.Když byly oba solarisy na svém místě dorazili i “devítky” z Pardubic.První jela 353 a chvíli po ní dorazila i 358.Poté se přijel předvést i zapůjčený autobus Tedom C12 G a zaujal místo hned vedle solarisů.Úderem deváté ráno vypukli oslavy oficiálně a začaly okružní jízdy historických vozů.já neváhal a okamžitě jsem “osedlal” 9Tr č. 353.Svezení to bylo vskutku parádní.

Po této projížďce jsem se vypravil do areálu DP,abych udělal podrobnou fotodokumentaci.Poté jsem se přesunul domů na oběd přičemž mi byl zabaven fotoaparát,takže mi nezbývalo než v případě nouze fotit mobilem.I když bez foťáku,i tak jsem absolvoval jízdy všemi historickými vozidly včetně již zmíněného patrového autobusu.Jediný vůz,který jsem nestihl byla pardubická RTO č. 28.Odbyla 16tá hodina a Oslavy 100 let MHD Jihlava oficiálně končily.Ještě dlohuo po skončení oslav pánové z DP bojovali se vzduchem,který napouštěli do solarisů a nakonec byla 70 jako druhý vůz odtažena v 17:59.Závěrem bych snad jen poznamenal,že tato akce byla připravena velmi dobře a byla by velká škoda kdyby se tato akce neuskutečnila.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


1 komentář

  • Napsal Jirik_E, 6. 3. 2010 @ 0:40

    Obrázky hezké, ale škoda je té češtiny… i/y…

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*