7 291 přečtení
Čvn 28 2009

Plzeňské městské dopravní podniky oslavily 110, na své si přišli všichni

pardubické vozy RTO a 9Tr

půjčené vozy RTO a 9Tr

Sobota 27. června 2009 byla pro plzeňské dopraváky ve znamení oslav výročí 110 let MHD. Veřejnosti byly zpřístupněny areály vozoven v Cukrovarské ulici a na Slovanech a po mnoha letech se vrátila výstavka vozidel na Náměstí Republiky. Průběh akce tak zasáhl přímo centrum Plzně a vozový park dopravního podniku tak nalákal k prohlídce mnohé kolemjdoucí.

K letošnímu výročí proběhla také soutěž pro studenty, kteří měli navrhnout tramvaj snů. Některé výtvarné počiny si mohli návštěvníci akce prohlédnout. K jubileu dále vyšla publikace s názvem Plzeň, město v pohybu. Tato kniha je hlavně obrazovým dokumentem, který mapuje život v dopravním podniku od počátku až do současnosti. Kromě knihy vyrobily dopravní podniky také mnoho nových předmětů sloužící podniku jak k vlastní propagaci, tak i pro potěchu a výchovu dětí, kteří si tak k vozidlům hromadné dopravy mohou najít nový vztah. Zdarma byl k dispozici zpravodaj dopravního podniku „Dopravní novinky” a výchovný komix „Lapálie řidiče Fouska,” který nastínil, že nikdy nelze uspokojit všechny cestující a že služba řidiče není zase až takový med. Za malý poplatek si návštěvníci mohli zakoupit další zajímavé suvenýry. V prodeji byly dopravní omalovánky, pexeso s dopravními prostředky, jednoduché slepovánky, vystřihovánka vozu KT8D5.RN2P pro pokročilejší modeláře, dále vyšel soubor pohlednic. V rámci dne otevřených dveří předváděly své produkty také různé firmy, které spolupracují s dopravním podnikem a také výrobci vozidel zapůjčili do výstavky na Náměstí Republiky své autobusy. K prohlédnutí byla převážně vozidla současná. Historické vozy zajišťovaly přepravu návštěvníků mezi jednotlivými centry dění.

dopolední počasí

dopolední počasí

Ale vraťme se spolu na začátek. Můj první ranní pohled z okna znamenal zklamání, po noční bouřce bylo stále zataženo. Jelikož údržbáři horního vedení na neposlušná mračna nedosáhnou, a dopravní podnik nemá provoz, který by pomohl a rozehnal mraky, tak konvoj převážně tramvajových vozidel, který celé oslavy v devět hodin zahájil, objektivům fotografů příliš nelahodil. Ale oslavy tu nebyly jen pro odbornou veřejnost, ale hlavně pro veřejnost laickou a pro dětské návštěvníky, které nepřízeň počasí o zážitek z projížďky historickou tramvají nijak neochudila. První vada na koordinaci celé akce se projevila hned ráno. Bral jsem to pouze tak, že se stalo něco, co se o vyčkávání na přípoje v jednom „dopravním podniku tam na východě” ze kterého byl trolejbus 9Tr zapůjčen, už dávno traduje. Trolejbus měl vyčkat příjezdu konvoje, tak se také stalo, ale stylem, který je né zrovna košér. Z trolejbusu byl spatřen přijíždějící konvoj a tak se vydal na cestu do Černic. Omluvou řidičům budiž, že jízdní doby byly pro historická vozidla docela těžko stíhatelné a také, že se konvoj na který měl trolejbus čekat ve městě zpozdil. Trochu mě zklamalo, že jsem se do Černic historickým nesvezl, ale v zápětí se nálada obrátila. Cizí neštěstí totiž vždy

astra potřebuje postrčit

astra potřebuje postrčit

potěší a tak mi úsměv na tváři vykouzlila tramvaj astra, která v průběhu zátahu konvoje vozidel do vozovny na Slovanech zastavila přímo na křížení tramvajových a trolejbusových drátů. Tedy na území bez proudu. A tak se její další jízda neobešla bez pomoci vozu K3R-NT jedoucího v koloně za ní. Ačkoliv počasí stále nepřálo, rozhodl jsem se vydat fotit na trasu historických linek, protože po léta podobný program ve vozovnách již není to pravé pro starého pardála. Přenechal jsem tedy testování kabin řidičů mladším generacím, které ho ocenily daleko více než já a vydal jsem se s foťákem dokumentovat, jak Plzeň žila oslavami. Poprvé totiž historické vozy vyjely do celého města, protože pro průběh akce byla zapůjčena historická vozidla silničních trakcí (trolejbusy a autobusy), které plzeňský dopravní podnik ve své sbírce nemá. Svojí premiéru v ulicích si také odbyla zrenovovaná tramvaj typu T2 nesoucí číslo 133, kterou se podařilo zachránit z Liberce. Prošel jsem si postupně všechny výstavky, o které byl obrovský zájem, a nadšení z akce neskrývali návštěvníci všech věkových skupin. Na Náměstí Republiky byl

malý řidič jihlavské 26Tr

malý řidič jihlavské 26Tr

k vidění mimo jiné nový typ trolejbusu Škoda 26Tr s karoserií Solaris určený pro Jihlavu, který si tak odbyl svojí premiéru před širokou veřejností. V areálu na Slovanech mohli návštěvníci shlédnout velice zajímavou ukázku mytí graffiti z vozů MHD. Žádný hadr a rukavice, ale holé ruce stačily zaměstnanci firmy, která se touto činností zabývá k odstranění „ozdoby” z vozu.

Pak se ručičky na hodinách přehouply přes sebe a dočkal jsem se i já, věčně nespokojený a věčně něco kritizující. „Horňáci” se asi přeci jen dostali do vyšších sfér než je jejich denní chléb – trolejové vedení a opravili počasí. Sluníčko vysvitlo a tak vydařená akce ztratila poslední vadu na kráse. Jestli mám pravdu posuďte sami na fotkách, zážitků je mnoho, kritika by se také ještě nějaká našla, ale já myslím, že pokud dopravní podnik vydrží působit ve městě dalších 110 let tak budete mít i vy možnost podobnou akci navštívit a pocit si udělat sami. Já za sebe děkuju za takové oslavy, byly to zatím ty nejlepší na kterých jsem měl možnost být. A myslím, že pokud bude se stářím dopravního podniku zrát i kvalita plzeňské hromadné dopravy, tak ty příští oslavy podobně jako víno získají ještě lepší chuť.

Velká fotogalerie výročí plzeňské MHD

pozor, dole je přepínání které vás dovede k dalším fotkám ze slunného odpoledne 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


2 komentáře

  • Napsal 4ewer, 28. 6. 2009 @ 23:15

    Pěkný šoto/fotoreport. Akce byla povedená, vše pěkně nachystané, připravené. Jen snad trošku chaos co se týče jízdních řádů jednotlivých historických linek. Ale jinak chválím, velice povedené!

  • Napsal J_Š, 29. 6. 2009 @ 11:26

    Jak vidím, bylo to v Plzni podobné, jako v Brně. Podle mne je velká škoda, že žádný politik nedovede (nebo nechce?) využít potenciálu, který veřejná doprava zvláště u mladé generace nepochybně má.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*