4 288 přečtení
Pro 03 2008

Zajímavý odbavovací systém

Odbavovací terminál

Odbavovací terminál

I Latinská Amerika nám může přinést zajímavá poučení ohledně použití moderního odbavovacího systému ve veřejné dopravě. V aglomeraci Buenos Aires zavedli u jedné společnosti v roce 2002 platbu čipovými kartami. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby letos postupně nezačali spouštět docela zajímavou nadstavbu tohoto, již všude běžného, systému. Díky čipové kartě si můžete zastavit i vlak na znamení na méně frekventované zastávce.

Jak to funguje?

Stanice byly osazeny sloupky s čtečkami karet, kde příchozí cestující přiloží svojí čipovou kartu. Tím, dojde k odečtení zálohy za cestovné ve výši rovnající se maximální ceně jízdenky v daném dopravním systému. A zároveň s tím se vyšle signál dispečinku, respektive vlaku, že v zastávce čeká na nástup cestující. Díky tomu vlak dostane s předstihem avízo, že má ve stanici zastavit a snížit rychlost. V případě, že žádnou poptávku neobdrží, pokračuje nesníženou rychlostí dále. Při výstupu pak cestující opět přiloží kartu ke čtečce a následně je mu vrácen rozdíl mezi zálohou a skutečně projetým jízdným (systém check-in/check-out). Výstup z vlaku na zastávce na znamení se provádí obdobným způsobem, jako známe od nás – stiskem příslušného tlačítka ve vozidle.

Výhody tohoto systému jsou zřejmé. Vlak zbytečně nemusí snižovat rychlost před zastávkou, pokud zde nikdo nebude odbaven. Díky tomu, že zastavení vlaku je podmíněno nákupem v podstatě nejdražší jízdenky, eliminuje se tím zastavení vlaku „jen tak pro srandu” a pokud se někteří takovým způsobem přeci jen hodlají bavit, pěkně si zastavení zaplatí.

Ovšem i nevýhody jsou zřejmé. Tohoto systému těžko může použít osamocený náhodný cestující, který nevlastní kartu, popřípadě vlastník karty, který na ní nemá dostatečnou částku pro pokrytí zálohy. Také pozdní příchody na vlak jsou víceméně problematické, ale v příměstské dopravě lze předpokládat, že vlaky jezdí relativně v krátkém sledu za sebou. I ono „doodbavení” při výstupu má takovou nepatrnou mušku – zdržuje. Ovšem pokud někdo tak moc spěchá, a vyplatí se mu to, bude cestovat draze za zálohu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


2 komentáře

 • Napsal Blademaster, 3. 12. 2008 @ 15:13

  No, řekl bych, že nás moderně a technicky myslící evropany stčili pěkně do kapsy. Při tom, je to takova dejme tomu technicky nenároční brkotina!

 • Napsal arj, 5. 12. 2008 @ 15:42

  [nás moderně a technicky myslící evropany stčili pěkně do kapsy. Při tom, je to takova dejme tomu technicky nenároční brkotina!]

  Prkotina to technicky je. Jenže, jak už se píše v článku, není jasné, jak “se přihlásí” zájemce o cestu bez příslušné karty. Další – a to už je evropský problém by byla “ochrana osobních dat”. Představte si, jak by v našich podmínkách řvali všichni “ochránci lidských práv”, že dopravní podnik (a třeba ještě někdo další – stát, město, policie) má přehled, že karta č. 12345 se denně hlásí o zastavení vlaku v téhle zastávce a jede dalších 5 stanic.

  Takže – aspoň v Praze – to uděláme chytřeji a přitom lidštěji. Vyrobíme karty s čísly a nahrajeme na ně téměř všechny osobní údaje, ale kartu nikde nebudou cestující ukazovat. Výsledkem je následující rozdíl proti zemí, kde mají lidská práva už 350 (GB) resp. 175 (BE) let a na kartu nahrávají jen minimum (pro případ ztráty) – karta se přikládá ke čtečce při každém nástupu (při pásmovém tarifu i výstupu), takže DP ví, kolik lidí pravidelně jede z A do B ve kterém časovém období.
  My budeme mít kartu na všechno a se všemi daty, ale DP se nedoví ani to, kolik lidí vlastně pravidelně jezdí, natož odkud kam a kdy. Revizor či řidič může asi akorát zjistit, jestli je karta platně nabitá.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*