7 942 přečtení
Kvě 26 2009

Pohyb pražských autobusů bude brzy možné sledovat on line

Dynamické zobrazení JŘ již delší dobu používá např. Linz

Dynamické zobrazení JŘ již delší dobu používá např. Linz

Cestující, kteří využívají systém Pražské integrované dopravy (PID) budou moci už během letošního léta sledovat pohyb svých autobusů na internetu a monitorovat jejich konkrétní polohu.

O zavedení nové služby pro cestující usiluje společnost Ropid, jejíž hlavní činností je organizace Pražské městské a příměstské dopravy. Projekt předpokládá instalaci GPS zařízení do všech autobusů v rámci PID, což umožní dokonalé sledování aktuální situace hromadné dopravy. Plně funkčním systémem jsou již vybaveni čtyři pražští příměstští dopravci, problém však nastává u Dopravního podniku Praha, který vypravuje většinu autobusů na území hlavního města. Jeho autobusy sice již jsou většinou vybaveny GPS senzory, ale data z jejich sledování využívá Dopravní podnik Praha pro své vlastní účely prostřednictvím jiného systému než ostatní dopravci, proto je ještě potřeba jejich GPS údaje zkoordinovat se systémem Ropidu.

Celý systém je nyní ve zkušebním provozu a pro veřejnost by měl být dostupný již během letošního léta. Součástí celého projektu je i umístění informačních tabulí na zastávky autobusů, kde budou moci cestující vidět, za jak dlouho jejich spoj přijede. Finanční problém ale zřejmě nastane při instalaci těchto zařízení na jednotlivá místa, jelikož náklady na umístění jedné informační tabule se mohou vyšplhat až na 50 000 Kč. Obce si proto zřejmě na ně budou muset přispět. Tabule, které jsou dnes již umístěné na některých zastávkách zatím čerpají data ze statického jízdního řádu a neodráží skutečnou polohu spoje.

Podobným systémem budou také vybavena vozidla Plzeňských městských dopravních podniků, kde se buduje dynamický dispečink MHD.

Pokud byste rádi viděli, jak takový systém může fungovat, podívejte se například na tramvaje ve švýcarském Zürichu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: PC World
Autor:


2 komentáře

  • Napsal -FN-, 26. 5. 2009 @ 7:18

    Zajímalo by mě, zda se podobná vymoženost časem bude týkat všech prostředků PID, nebo zůstane u příměstských autobusů. Je pravda, že polohu vlaku lze vyhledat – pokud známe jeho číslo nebo jej najdeme v IDOSu – jinde na internetu, ale znamená to roztříštěné hledání. Přitom někde již fungují panely s odjezdy vlaků i autobusů z uzlu zároveň (kdysi jsem viděl jeden ve Strančicích). Jsem také zvědav na panely na zastávkách, jedna varianta počítala jen se zobrazením čísla linky a času do odjezdu, a to pouze pro jeden spoj, který je zrovna na řadě. Neznalý cestující tak stejně musí nahlédnout do jízdního řádu, aby zjistil, zda spoj jede požadovaným směrem. Nu, uvidíme.

  • Napsal toodoo, 26. 5. 2009 @ 23:52

    Co já bych za tohle dal v IDS JMK 🙁

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*