5 880 přečtení
Kvě 18 2009

Vladivostok uvažuje o zrušení tramvají

Ne všechny tramvaje ve městě vypadají takto

Ne všechny tramvaje ve městě vypadají takto

Již několik let se diskutuje o ukončení provozu tramvají na ruském Dálném východě, ve Vladivostoku. Důvod je jasný – udržet co nejnižší náklady na zbytnou infrastrukturu ve městě. V současné době se na řešení otázky budoucnosti tramvajové dopravy podílejí studenti a profesoři Vladivostocké Státní University.

14. května 2009 studenti prováděli průzkum, kolik lidí cestuje tramvajemi a autobusy, jaké jsou prostoje na zastávkách a taktéž oblibu jednotlivých dopravních prostředků. Údaje budou následně vyhodnoceny a předány na radnici.

Ve Vladivostoku kromě tramvají, z nichž některé jsou opravdu ve zbědovaném stavu, ještě zatím jezdí i trolejbusy, které jsou postupně nahrazovány značně ojetými, často archaickými autobusy z Koreje.

V říjnu 2008 oznámil starosta Igor Puškarev plány na likvidaci tramvají v blízké budoucnosti v souvislosti s jejich nákladným provozem zatěžujícím městskou pokladnu. Tramvaje by byly nahrazeny moderními autobusy na plynný pohon, což by znamenalo snížení ekologické zátěže, protože tramvaje na některých traťových úsecích víří prach. Na schůzi pracovníků dopravního podniku 24.4.2009 byly představeny plány na urychlenou likvidaci zastaralé elektrické trakce, tedy jak tramvají, tak trolejbusů.

Typická vladivostocká tramvajová souprava

Typická vladivostocká tramvajová souprava

Paradoxem je, že v současné době jsou jak tramvaje, tak zbylé trolejbusy, nejspolehlivějším dopravním prostředkem ve městě, protože i přes nepříliš kvalitní infrastrukturu, alespoň “drží trasu” a cestující svojí linku najde i po týdnu tam, kde je na ni zvyklý, navíc elektrická doprava funguje i za nepříznivého počasí, což o autobusové dopravě říci nelze. Nicméně udržení takového standardu veřejné dopravy stojí mnoho finančních prostředků, které by se mohly investovat do výstavby nových komunikací. Z toho důvodu právě vedení města navrhlo spolupráci universitě, aby pomohli vytvořit komplexní obraz po poptávce v MHD a nalezly odpověď na otázku, zda-li se tramvaje ve Vladivostoku vyplatí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


Leave a Reply

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel