5 942 přečtení
Kvě 18 2009

Vladivostok uvažuje o zrušení tramvají

Ne všechny tramvaje ve městě vypadají takto

Ne všechny tramvaje ve městě vypadají takto

Již několik let se diskutuje o ukončení provozu tramvají na ruském Dálném východě, ve Vladivostoku. Důvod je jasný – udržet co nejnižší náklady na zbytnou infrastrukturu ve městě. V současné době se na řešení otázky budoucnosti tramvajové dopravy podílejí studenti a profesoři Vladivostocké Státní University.

14. května 2009 studenti prováděli průzkum, kolik lidí cestuje tramvajemi a autobusy, jaké jsou prostoje na zastávkách a taktéž oblibu jednotlivých dopravních prostředků. Údaje budou následně vyhodnoceny a předány na radnici.

Ve Vladivostoku kromě tramvají, z nichž některé jsou opravdu ve zbědovaném stavu, ještě zatím jezdí i trolejbusy, které jsou postupně nahrazovány značně ojetými, často archaickými autobusy z Koreje.

V říjnu 2008 oznámil starosta Igor Puškarev plány na likvidaci tramvají v blízké budoucnosti v souvislosti s jejich nákladným provozem zatěžujícím městskou pokladnu. Tramvaje by byly nahrazeny moderními autobusy na plynný pohon, což by znamenalo snížení ekologické zátěže, protože tramvaje na některých traťových úsecích víří prach. Na schůzi pracovníků dopravního podniku 24.4.2009 byly představeny plány na urychlenou likvidaci zastaralé elektrické trakce, tedy jak tramvají, tak trolejbusů.

Typická vladivostocká tramvajová souprava

Typická vladivostocká tramvajová souprava

Paradoxem je, že v současné době jsou jak tramvaje, tak zbylé trolejbusy, nejspolehlivějším dopravním prostředkem ve městě, protože i přes nepříliš kvalitní infrastrukturu, alespoň “drží trasu” a cestující svojí linku najde i po týdnu tam, kde je na ni zvyklý, navíc elektrická doprava funguje i za nepříznivého počasí, což o autobusové dopravě říci nelze. Nicméně udržení takového standardu veřejné dopravy stojí mnoho finančních prostředků, které by se mohly investovat do výstavby nových komunikací. Z toho důvodu právě vedení města navrhlo spolupráci universitě, aby pomohli vytvořit komplexní obraz po poptávce v MHD a nalezly odpověď na otázku, zda-li se tramvaje ve Vladivostoku vyplatí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


5 komentářů

 • Napsal Dispecer, 18. 5. 2009 @ 23:47

  Ha! A u nás v Košiciach k tomu netreba ani univerzitu…;-)

 • Napsal -FN-, 20. 5. 2009 @ 15:50

  Potřebují peníze na nové silnice pro autíčka, tak ušetří zrušením tramvají. Tramvaje přestanou vířit prach, zato jej budou vířit (i vyrábět) silniční vozidla. Jak prostá cesta ku přívětivému městu. A i když jsou možná tramvaje oblíbenější, řešit dopravu podle obliby stávajících prostředků ve stavu, v jakém jsou, tomu říkám způsob :). Doufejme, že tamní vysokoškoláci mají dostatek rozumu a odvahy prosazovat systematická řešení, že k rušení úsporné dopravy nakonec nedojde.

 • Napsal Horymir, 7. 7. 2009 @ 9:03

  6.7.2009 místní rozhlas ve Vladivostoku hlásil:
  Městská rada Vladivostoku rozhodla o úplném a nevratném zrušení celé tramvajové sítě. Cílem je zvýšení propustnosti hlavních ulic. Tramvaje budou nahrazeny autobusy na plynový pohon. Cílem rozvoje městské dopravy ve Vladivostoku je, aby všechna vozidla (autobusy a maršrutky) jezdily pouze na plynový pohon.
  7.7.2009 tramvaje ještě jezdily na Aleutskoj ul.

 • Napsal Horymir, 7. 7. 2009 @ 9:58

  V článku v Komsomolské Pravdě
  http://dv.kp.ru/daily/24322/514519/
  Je v posledním odstavci uvedeno, že v evropských zemích se městská elektrická doprava pohybuje v paralelních ulicích a protože v centru Vladivostoka to nelze provést, je nutné tramvaje odstranit zcela.
  Město je opravdu na bývalých sopkách, také tady místní neříkají, že chodí do vrchu (jako jinde), ale že chodí “do sopky”.
  Můj pohled pražáka: Kdyby ulice opravily včetně tramvajových kolejí, tak by tramvaje mohly jezdit stejně rychle jako auta a nikdo by nikoho nebzdil. Naopak by se tramvaj opět stala rychlou páteřní dopravou města a její obliba by musela stoupnout. Ovšem jakkoli rekonstruovanou hlavní silnici poměrně rychle opět rozbijí nákladní auta s těžkými návěsy loženými betonovými bloky a auta budou potřebovat celou šíři ulice pro vyhýbání se jamám. Tou dobou již tramvaj nebude a nebudou se na ni moci vymlouvat.

Odkazy k příspěveku

 1. Dopravní web » Vladivostok, konec tramvají — 25. 7. 2009 @ 0:01

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*