4 008 přečtení
Kvě 16 2009

Sarkozyho supermetro v Paříži

Vizualizace supermetra

Vizualizace supermetra

Každý vládce Francie, ať je to král nebo prezident, chce po sobě v Paříži nechat stopu. Nicolas Sarkozy koncem dubna odhalil svou vizi Velké Paříže, jak by měla vypadat v roce 2030. Přináší revoluci ve veřejné dopravě, která je nyní v Paříži a jejím okolí u konce s dechem.

Sarkozy, stejně jako před ním president Mitterrand, sází na supermetro bez řidiče. Blíže než k Mitterrandovi však má ke spisovateli Julesu Vernovi a jeho futuristickým představám. Chce metrovlak na trase dlouhé 130 kilometrů, který by měl 24 hodin denně jezdit skrz Paříž a předměstí, v podzemí i nadzemí. Projekt by měl doplňovat nynější dopravní síť a stát 20 miliard eur.

“Velké aglomerace nejsou města proto, že jim chybí duše, a ne proto, že jsou velké,” řekl při představení projektu a mluvil o pokroku i ekologii a vzoru pro ostatní evropská města. Citoval i Victora Huga, který popsal Paříž jako dědičku Jeruzaléma, Atén a Říma, ztělesňující Pravdu, Krásu a Velikost.

Stavba metra by měla začít v roce 2012, kdy bude Sarkozy obhajovat své prezidentské křeslo, a trvat by měla dvanáct let. Vyžádá si zvláštní zákon, který urychlí výstavbu. Na plánu budoucnosti Paříže a jejích předměstí pracuje deset týmů architektů a urbanistů.

Pařížské metro patří k nejstarším na světě. Druhou dopravní revoluci zažilo v roce 1977, kdy se rozjely příměstské rychlovlaky RER, jejichž stavbu posvětil legendární Charles de Gaulle.

Projekt obsahuje

  • přes 130 km linek metra
  • přes 100 km linek tramvají
  • dokončení linky RER E
  • dokončení propojení tratí TGV
  • dokončení okružní dálnice stavbou A104
  • realizace CDG EXPRESS (napojení letiště Charles de Gaulle a Paříže prostřednictvím železnice)
Projekt dopravy

Projekt dopravy

Stát by si měl půjčit u bank na padesát let. Ročně jde o splátku 1,4 miliardy, uvažuje se prý o zvýšení cen lístků, ale i o nové dani. “Zkoumáme všechny cesty,” odpověděl nejmenovaný úředník z prezidentova okolí francouzským novinářům. Jednou z nich je i vyšší daň pro stavitele, kteří budou stavět domy podél nového metra.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Sarkozyho supermetro v Paříži, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share

Zdroj: Kateřina Koubová - MF DNES
Autor:


1 komentář

  • Napsal -FN-, 17. 5. 2009 @ 11:44

    Tedy nevím, školy na to nemám, ale když se dívám na ten obrázek, mám pocit, že ono místo by mnohem obyvatelnějším učinily nikoli další betonové sloupy s nadzemní rychlodráhou, nýbrž výrazné zúžení pásu zabraného automobily ve prospěch třeba zeleného pásu s rychlodrážní tramvají. Trochu mi to připomíná jednoho neotřesitelného pražského politika mluvícího do oboru, o němž nemá podle mě příliš přehled. Co se musí nechat, že francouzský plán dává prostor rozvoji i méně megalomanských dopravních prostředků. Účelnost si však nedovolím posuzovat, neb město zatím neznám.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*