4 988 přečtení
Lis 30 2008

Úspory pražské MHD na pokračování

Letní výluka v Husinecké ulici

Letní výluka v Husinecké ulici

Místo uvažovaného zvýšení přepravního výkonu čekají MHD v Praze další škrty. Od magistrátu totiž DP Praha dostal na rok 2009 mnohem méně financí, než v předešlém roce. „Ačkoliv kapitola doprava spolkne téměř polovinu rozpočtu – 20,8 miliardy korun – Dopravní podnik dostane o celou čtvrtinu financí méně než v minulých letech,” řekla ČTK Petra Kolínská (SZ).

Dopravní podnik bude mít na investice příští rok necelé dvě miliardy korun, což je podle zastupitele Karla Březiny (ČSSD) nejnižší částka za posledních deset let. Polovinu této částky navíc spolkne splacení prodloužení metra z Ládví do Letňan, které bylo zprovozněno v květnu.

Nebude tak na opravy tramvajových tratí ani na nákup nových autobusů. Prostředky magistrát uvolnil jen na modernizaci souprav metra a na nákup tramvají Porsche. DP si nechal vypracovat u organizátora Pražské integrované dopravy ROPID několik variant změn, díky jejiž realizaci by se prý mohly ušetřit finanční prostředky. Tyto varianty, které zveřejnila MF DNES, vám také přinášíme.

Šest variant změn

Varianta 1 Úspora – 308 307 636 Kč
Každá druhá souprava trasy A skončí ve stanici Želivského a na trase C v Ládví. Intervaly metra se v neděli dopoledne prodlouží na 10 minut, u tramvají se v neděli dopoledne prodlouží až na 20 minut. Prázdninové omezení denních autobusů po celý rok.
Varianta 2 Úspora – 585 031 754 Kč
Stejná jako varianta 1 plus na trase B bude mezi Butovicemi a Zličínem a z Českomoravské na Černý Most jezdit pouze každá druhá souprava. Intervaly tramvají by byly delší kromě nedělního dopoledne také v sobotu přes den.
Varianta 3 Úspora – 669 464 877 Kč
Stejná jako varianta 2 plus by byly zrušeny tramvajové linky číslo 13 a 21 a nejezdily by autobusy číslo 101, 117, 182, 194, 204, 238 a 244.
Varianta 4 Úspora – 1 000 686 850 Kč
Stejná jako varianta 3 plus by byly zrušeny ještě tramvajové linky 2 a 6 a autobus 108. Celoročně by měl také provoz tramvají fungovat v prázdninovém režimu.
Varianta 5 Úspora – 1 192 627 412 Kč
Stejná jako varianta 4 plus zavedení prázdninového provozu na trase metra A a navíc by byly ještě zrušeny autobusy číslo 141, 149, 151, 169, 216, 219 a 277.
Varianta 6 Úspora – 1 705 381 905 Kč
Stejná jako varianta 5 plus se počítá se zavedením prázdninového provozu i na trasách metra B a C a zrušením tramvaje číslo 15.

Dopravní web chtěl přinésti více konkrétních informací, avšak ty jsou v současné době nedostupné. Mylím, že jedna zcela neoficiální odpověď stojí za to: „… obávám se že vstupujete na moc tenký led, led tak tenký, že stál mnoho lidí existenci …”

Zdroj: MF Dnes

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


15 komentářů

 • Napsal Vozka, 1. 12. 2008 @ 2:52

  Nějak se tam neobjevuje, že 312 milonů lze ušetřit tím, že se nebude dělat příprav na nesmyslné vedení metra k letišti. Dále lze ušetřit zkrácením jízdních dob prefernecí MHD, dále je potřeba získat více cestujících a tím i tržeb, udělat nižší jízdné, vytvořit síťovou jízdenku platnou pro celou republiku ve vleacích, všech MHD a místních autobusech, to zvýšení počtu cestujícíh zajistit také lpeším stnadrdem, tedy že lidé budou ve voze sedět a ne na sebe dýchat jako telátka, že tam nebudou jezdit osoby neplatící, zapáchající, vandalové apod. Ušetřit dále lze důsledným postihem avymáháním škod na zničených vozech (sprejeři, rytí do oken, poškozování sedadel apod.). Větší postih černých pasažérů, změnit poměr ceny využití aut a MHD obecně.
  Peníze lez dále vzít omezením nebo zrušením silničních staveb, které nic neřeší a situaci v dopravě i v prostředí ještě zhoršují. Prostě jak stále píšu – nevhodná koncepce dopravy v zemi. No a dále taková malá sci-fi. Vedení DP a Prahy snížit opravdu na minimum a platy stanovit max do výše dvojnásobku průměrného plati v zemi, žádné zlaté padáky apod. No adalší věco by se také ještě našly, jistě někdo něco přidá.

 • Napsal Ashir, 1. 12. 2008 @ 6:41

  Jistě, výborné nápady. JE tu ale malý problém. Někdo nahoře by totiž musel mít mozek !!!

 • Napsal Ashir, 1. 12. 2008 @ 6:44

  P.s. Navíc volební období je čtyřleté, takže se dlouhodobá koncepce (čehokoliv) nehodí.

 • Napsal David, 1. 12. 2008 @ 11:18

  Hm, další snížení dotací pro MHD… Kam ty “ušetřené” peníze půjdou? Že by do příprav kandidatury na další olympiádu???

 • Napsal Tomáš Mykl, 1. 12. 2008 @ 14:17

  Tak ušetřené peníze půjdou především na výstavbu silničního komplexu Blanka. Samozřejmě také při tak obrovské částce lze počítat, že se pár drobných někam zakutálí, protože se to ztratí … Například zvýšené náklady na propadnutí Stromovky do tunelu samozřejmě též nezaplatí firma, ale zcela normálně si o ně řekne městu.

 • Napsal Martin_L, 3. 12. 2008 @ 14:56

  Vozka: S většinou vašich myšlenek můžu souhlasím, ale pár vět, které jste napsal, jsou čiré nesmysly:

  “Peníze lez dále vzít omezením nebo zrušením silničních staveb, které nic neřeší a situaci v dopravě i v prostředí ještě zhoršují.”

  Jeden z typicky šotoušských mýtů. Narážíte zjevně na projekt pražského Městského okruhu, který je trnem v oku každému, kdo považuje občany, kteří si dobrovolně sednou do auta za vlastizrádce a zločince. Celý MO včetně tunelového komplexu Blanka povede k radikálnímu zlepšení životního prostředí v hlavním městě, neboť mj. umožní zpoplatnění vjezdu do oblastí širšího centra Prahy. Každá taková rozsáhlá stavba pochopitelně přináší problémy při své realizaci, ostatně pražské metro také na několik let během výstavby centrálních úseků zkomplikovalo pražskou dopravu.

  “Vedení DP a Prahy snížit opravdu na minimum a platy stanovit max do výše dvojnásobku průměrného plati v zemi”

  To je jen a jen levicový populismus. Ať chceme nebo ne, tak DP hl.m. Prahy je podnik určité velikosti, obratu, počtu zaměstnanců a objemu majetku a v jako takovém musí odměny jeho představitelů odpovídat úrovni odměn ve firmách srovnatelné velikosti a výkonu. Jinak všichni schopní manažeři utečou a na jejich místa nastoupí ti neschopní, kteří moc dobře vědí, že by se jinde neuchytili. O samotné Praze platí totéž: Radní nadprůměrně bohatého evropského regionu nemohou pracovat za dvojnásobek průměrného platu.

  T_m: “Například zvýšené náklady na propadnutí Stromovky do tunelu samozřejmě též nezaplatí firma, ale zcela normálně si o ně řekne městu.”

  To se nedá takto od stolu paušalizovat. Záleží, z jaké příčiny k nehodě došlo. Pokud jde o předem neodhalitelnou (nebo jen stěží) geologickou anomálii, pak platí investor (tedy Hlavní město Praha), šlo-li o zanedbání technologie, jdou vícenáklady na vrub zhotovitele, tedy Metrostavu.

 • Napsal Vozka, 4. 12. 2008 @ 3:50

  Martin: Je mně líto, ale nejde o mýty, spíš podléháte mýtum Vy a hlavně dobré propagandě. Celá ta stavba skutečně nic neřeší a nic nezklidní. Nikdo to ani objektivně neobhájil a diskuse, která kolem toho byla byla asi v tom smyslu, že na nepříjemné otázky se neodpovídalo. Ke zklidnění může dojít kdykoliv, když k tomu bude vůle a nemusí se kvůli tomu vyhazovat desítky miliard. Určitě efektivnější je vložit je do co nejdokonalejšího systému hromadné dopravy tak, aby právě konkurovala dopravě iondividuální. navíc nejde jen o stavbu a následky jako takové, ale o stále více větší zásahy do krajiny, prostředí, do obyvatelnosti města, dodržení aspoň základních norem. to vše se samozřejmě neděje a nestane. tak jako se to nestalo nikde ve světě ani přes masivní investice do silnic a jejich systémů. také proto i tam vrůstá odpor k takovému řešení. u nás opět poněkud za opicemi, ale proč ne., když jde hlavně o kšeft a o jednoduchou ekonomiku.

  Nevím, z čeho vycházíte, že by tito lidé, o kterých píšeme, měli mít nějaké extra vysoké platy. ptám se za? Co tak výjimečného dělají. mají je jen proto, že mají funkce? nemají je mít naopak za nějakou odbornou a kvalitní práci., kterou lze také nějak vyhodnotit a změřit? kolik by podle toho měli dostávat třeba špičkoví chirurgové, lidé, kteří zajišťují chod různých pro život nutných zařízení, lidé zajišťující výrobu potravin, pitné vody, vědci a další? nemají náhodou nárok na to, mít ty platy větší? Máte dojem, že ředitel dopravního podniku je nějaká výjim ečná funkce, opravňující několikanásobek průměrného platu ve státě? Pokud si vzpomenete na nějaké lepší celosvětovéí podnikatele, tak např, byli ochotní pracovat zadarmo či za minimální plat do té doby, než podniky bude vydělávat a bude na úrovni, Současným manažerům jde hlavně o sebe a své zisky. A to je špatně a podle toho to také vypada. A nevím ,co do toho pletete jakousi levici? Co to s tím má codělat? tady jde čistě o doborné věci a ne o politiku. Pokud si odborník hraje na politiku, tak je to vždy špatně a je vidět, že buď nic neumí nebo potřebuje něco fujtajblového prosadit.

  Pokud jde o ty propady, tak evidentně selhal předchozí průzkum. To, že jde o podmáčenou oblast ví snad všichni, že jde o bývalé koryto řeky, že jsou zde naplaveniny, štěrky, jíly apod. takže někde se stal chyba. A zejména při nižším nadloží. Ale je to ještě poněkud složitější.

 • Napsal mates111, 4. 12. 2008 @ 10:22

  Tak ona diskuze o tom, kolik je přiměřený plat manažera dopravního podniku je o ničem. Je sice pravda, že tento podnik dlouhodobě vykazuje ztrátu, nicméně je nutno říci, kolik má takový manažer podřízených. A zde se právě domnívám, že velikost DPMP předurčuje manažery k nadstandartním platům. Tak jako tak to ale neřeší problémy dopravy v Praze ani dopravního podniku, protože si troufám říci, že propuštěním celého managementu nezískáte víc jak několik desítek milionů korun. Rozpočet má přitom DPMP v miliardách.

  Co se týká investic do hromadné dopravy, jsou jednoznačně na místě. osobně se ale nedomnívám, že neustálé zvyšování dotací do podobných DP nebo třeba ČD něco řeší. Jedna věc jsou totiž investice a druhá je provoz. A troufám si říct, že když nikdo moc nemůže sledovat hospodaření takovýchto firem, nic je nenutí k tomu, aby šetřili. Který jiný podnik si může dovolit rok co rok žádat od státu více??

  Dotace do jednotlivých druhů hromadné dopravy v ČR dlouhodobě rostou a to rychleji než inflace. Domnívám se proto, že je také třeba se zaměřit na druhou stranu a to je jejich nakládání. Tam vidím v současné době problém. Jenomže popuslismu je v této oblasti natolik silný, než aby došlo k razantní změně. Zkuste např. udělat referendum mezi všemi lidmi a kolik z nich je ochotno dotovat každoročně hromadnou dopravu několika tisíci korun, když jí většina ani nevyužije?? Jsou to snad špatní lidé? Určitě ne, jenom preferují něco jiného…

  Co se týká kritiky tunelu Blanka. Nevím, stavbu příliš neznám, ale proč nikdo nekritizuje 10 mld investic za prodloužení metra o 3 zastávky?? V tomhle obraze se snad i investice do dálnic, kdy jeden km stojí 1 mld jeví jako ještě přijatelné…

 • Napsal Tomáš Mykl, 4. 12. 2008 @ 10:33

  Mates111: proč nikdo nekritizuje 10 mld investic za prodloužení metra o 3 zastávky?
  No ještě tam chybí napast “do polí”. Ale nesouhlasil bych, že to nikdo nekritizuje – viz článek Vystřízlivění přichází http://dopravni.net/?p=176

 • Napsal Martin_L, 4. 12. 2008 @ 16:33

  Vozka: “Je mně líto, ale nejde o mýty, spíš podléháte mýtum Vy a hlavně dobré propagandě.”

  V tom se neshodneme a proto nebudu ve vzájemném obviňování z naivity a zaslepenosti pokračovat. Ale žádné propagandy jsem si opravdu nevšiml, pokud máte na mysli barevné obrázky na plotech kolem blanenských stavenišť, tak vězte, že k nim přistupuji stejně rezervovaně jako k reklamám na prací prášky.

  “Celá ta stavba skutečně nic neřeší a nic nezklidní. Nikdo to ani objektivně neobhájil a diskuse, která kolem toho byla byla asi v tom smyslu, že na nepříjemné otázky se neodpovídalo”

  Ale vy se přeci chováte stejně. Napíšete, že stavba nic neřeší, vše jen zkomplikuje a zhorší životní prostředí. Ale konkrétně v čem? V tom, že tisíce, desetitiíce automobilů, které dnes v kolonách poskakují od semaforu k semaforu pojedou plynule pod zemí?

  “Ke zklidnění může dojít kdykoliv, když k tomu bude vůle a nemusí se kvůli tomu vyhazovat desítky miliard”

  Vůle je jedna věc a technické podmínky realizace druhá. Již dnes lze teoreticky v případě potřeby na hranicích Prahy zastavit veškeré kamiony směřující do města. Reálně se k tomuto kroku nepřistupuje, jednoduše proto, že Praha by ucpaná o moc méně nebyla a přibyly by akorát desítky kilometrů kolon kamionů na dálnicích a silnicích jako D1, D5, D8, R10… Politická vůle by k tomu byla, ale technicky zrealizovat to nejde.

  “Určitě efektivnější je vložit je do co nejdokonalejšího systému hromadné dopravy tak, aby právě konkurovala dopravě iondividuální”

  Efektivnější je nejen budovat co nejdokonalejší systém MHD, ale pochopitelně i stejně dokonalý systém silniční sítě. Je doprava, která metrem nebo tramvají jet nemůže.

  “stále více větší zásahy do krajiny, prostředí, do obyvatelnosti města, dodržení aspoň základních norem.”

  Stále větší? Ve srovnání s čím? Před rokem 1989 prosazované roštové uspořádání nadřazené silniční sítě v hlavním městě Praze se soustavou severojižních magistrál a západo-východních tangent by v případě své realizace znamenalo nedozírné následky pro životní prostředí ve městě. Naštěstí díky ekonomické vyčerpanosti tehdejšího režimu na největší obludnosti (protažení I. magistrály Smíchovem, dostavba II. SJM mezi Muzeem a Nuselským mostem) nebyly peníze. Dnešní koncepce okruhů je mnohem přívětivější k životu ve městě a jeho historickému jádru.

  “vše se samozřejmě neděje a nestane. tak jako se to nestalo nikde ve světě ani přes masivní investice do silnic a jejich systémů. také proto i tam vrůstá odpor k takovému řešení.”

  V západní Evropě se stavby jako tunelový komplex Blanka nestaví, dávno totiž existují. Každá západoevropská metropole má své okružní komunikace už třicet let, takže v tomto směru za opicemi opravdu jsme. Naštěstí ale doháníme.

  “Nevím, z čeho vycházíte, že by tito lidé, o kterých píšeme, měli mít nějaké extra vysoké platy”

  Já jsem nenapsal extra vysoké. Já jsem napsal, že ředitel pražského dopravního podniku musí být ohodnocen stejně jako ředitel jiné srovnatelné firmy. To je jeden z předpokladů toho, aby pracoval dobře.

  “kolik by podle toho měli dostávat třeba špičkoví chirurgové, lidé, kteří zajišťují chod různých pro život nutných zařízení, lidé zajišťující výrobu potravin, pitné vody, vědci a další? nemají náhodou nárok na to, mít ty platy větší?”

  Špičkových lékařů a vědců si nesmírně vážím a jsem přesvědčen, že jsou výrazně podhodnoceni. Ale to je na zcela jinou debatu. Co se týče potravinářství či vodárenství, tak tam odměny určuje trh.

  “Máte dojem, že ředitel dopravního podniku je nějaká výjim ečná funkce, opravňující několikanásobek průměrného platu ve státě?”

  Ředitel dobře fungující firmy s několika tisíci zaměstnanci (a tou DPhlmP je) má nárok na odpovídající ohodnocení.

  “A nevím ,co do toho pletete jakousi levici?”

  Pokud někdy slyším kritiku “příliš” vysokých platů těch či oněch, tak vždy z úst levicově smýšlejícího člověka. Ostatně všechny populismy jako daň z luxusního zboží, nepřiměřená daňová progrese, minimální daň pro podnikatele jsou nápady levicových stran.

  “Pokud jde o ty propady, tak evidentně selhal předchozí průzkum.”

  Vy jste ten průzkum měl v ruce? Já ne, proto se podobných závěrů zdržím.

 • Napsal arj, 5. 12. 2008 @ 15:53

  >Martin_L: Ředitel dobře fungující firmy … Dotace do jednotlivých druhů hromadné dopravy v ČR dlouhodobě rostou a to rychleji než inflace<.

 • Napsal arj, 5. 12. 2008 @ 15:55

  K mému příspěvku z 15:53 – systém mi poděkoval za komentář (chválihodné, že je slušně vychovaný). Ale současně další dva odstavce uprostřed “odstřihl”, takže můj příspěvek pozbyl smyslu

 • Napsal arj, 8. 12. 2008 @ 15:15

  Takže bych si dovolil dopsat to, co jsem chtěl říct v pátek odpoledne:

  Slova “ředitel dobře fungující firmy” mne docela upřímně rozesmála.
  Není mi – za prvé – znám žádný viditelný rozdíl mezi výsledky činnosti vedení DP v roce 2006 a 2008. Tramvaje jezdí stejně (ne)pravidelně, jsou stejně čisté či špinavé, takže snad jedině rozdíl +6 Kč na jednotlivé či cca +500 Kč na roční jízdence – a to je v neprospěch nového ředitele.
  Jako druhou “výtku” k dobrému fungování bych uvedl svoji zkušenost ze zakupování “Open karty”. Strávil jsem touto činností minimálně stejně, ale pravděpodobně víc času než všemi nákupy benzinu v letošním roce. Rozdíl je v tom, že ten benzin jsem už projel, na tu jízdenku se svezu až příští rok (doufejme; pokud bude “fungovat” stejně jako byl proces jejího nákupu, pak už mi nezbude nic jiného než auto). Přičemž pozor – ten ztracený čas neneí zaviněn mojí leností (že jsem se třeba postavil do fronty pozdě), ale hrubými závadami v práci těch, kteří měli jízdenku vydat. A mohu Vás ujistit, že u benzinové pumpy mi nikdo neradí, abych se šel zeptat do rafinerie, kudy se do mého auta benzín nalévá.

 • Napsal arj, 8. 12. 2008 @ 15:28

  A ještě jedna zkušenost – srovnání doby jízdy gumokol versus MHD. Není to žádné teoretické srovnávání podle mapy, přičemž bych byl daleko radši, kdybych autem (aspoň zrovna tuto trasu) jezdit nemusel.
  Takže ranní špička: Vršovice – Bulovka autem za 22 minut, Bulovka – Vršovice za 33 minut (z čehož jsem ty 3 minuty nad půlhodinu ztratil vlastní blbostí). Potom Vršovice – Karlín za 17 min., večer Karlín – Vršovice za 20 minut.
  Jsou to všechno “netto časy” dveře – dveře.

  Podle dpp.cz jsou “bruto časy” (tedy doba jízdy prostředky MHD) mezi Vršovicemi a Bulovkou cca 38 minut (jsou tam extra krátké časy 30 min. s použitím busů přes Holešovické nádr, ale ty jsou při pohledu na ucpanou ulici V Holešovičkách nepříliš reálné) a mezi Vršovicemi a Karlínem cca 24 minut.

 • Napsal Ashir, 16. 12. 2008 @ 18:28

  Je škoda, že jedním ze základních pravidel jakéhokoliv Čecha je to, že druhého musíme vždy osočovat, odsuzovat, shazovat atd.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*