3 207 přečtení
Dub 02 2009

Spojením mobilu a Cardmanu se v Plzni brzo budou rodit jízdenky

NOKIANový systém využití elektronické jízdenky se začíná testovat v Plzni. Plzeňské městské dopravní podniky ve spolupráci se společnostmi Telefónica O2 a firmou NXP Semicondutors plánují pravděpodobně první veřejné využití nové technologie NFC čipů na světě. V praxi by to mělo znamenat, že mobilní telefon s NFC čipem přiložíme ke čtecímu zařízení Cardmanu, který nám vytiskne předem zvolený druh jízdného a cenu jízdenky strhne z účtu. Nebudeme tedy muset nikam posílat SMS zprávu a jízdenku dostaneme na papíře.

Novinka byla prezentována i na veletrhu GSMA Mobile World Congress v Barceloně. Do praxe se má tento nový systém zavádět od dubna, kdy bude k dispozici pouze pro testy. Plné nasazení do provozu se počítá v Plzni koncem letošního roku a do budoucna by mobilní telefony podporující systém NFC měly umět zastoupit Plzeňskou kartu i na dalších místech. Plzeňskou kartou lze dnes například využít v knihovně, bazénu a zoologické zahradě. Mobilní telefon se tak časem má stát alternativou k Plzeňské kartě. Účet, ze kterého bude jízdné a vstupné strháváno bude ale z bezpečnostních důvodů nadále sloužit pouze jednoúčelově a maximální výše peněz uložených na takovém účtu by neměla přesáhnout částku pěti tisíc korun.

Bohužel snímačem NFC je zatím vybaveno jen několik typů mobilních telefonů značky Nokia. Jde například o typ Nokia 6212 classic. Její ceny nyní začínají na 3 800 korunách. Japonská společnost Toshiba ale zvažuje integraci systému NFC do SIM karty. Teoreticky by pak po výměně SIM karty, která by asi nebyla dražší, než koupě čipové karty. Každý by tak na svém telefonu mohl po instalaci jednoduché aplikace využívat tuto službu. Procento telefonů, které by šlo využívat jako platební kartu by tak výrazně vzrostlo.

Po čtyřech letech se tak nejspíše jedná o další světové prvenství českých mobilních operátorů v průkopnictví nových technologií u nás. Samotný systém NFC může mít v budoucnosti ještě různá uplatnění.

Koupili by jste kvůli možnosti placení telefonem nový telefonní přístroj?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroje: http://investice.ihned.cz/
http://mobil.idnes.cz/
Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


Leave a Reply

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel