6 518 přečtení
Říj 17 2006

Liberec, tramvaj možná pojede až do Vesce

Na papíře jsou kilometry nových tramvajových tratí po Liberci. Zda se postaví, se bude rozhodovat po volbách. V předvolební kampani to není na první pohled tak atraktivní téma, jako „botičky“ a parkování ve městě. Přitom na její stavbu čeká více než deset tisíc obyvatel největšího libereckého sídliště a jde o investici za stovky milionů korun: tramvaj do Rochlice.

Tramvaj je před volbami prioritou pro všechny strany

Pro nové zastupitelstvo bude jednou z největších akcí, které by mohly v Liberci začít v příštích čtyřech letech. Jako prioritu ji mají prakticky všechny strany, které v Liberci kandidují. Včetně v Liberci vládnoucí ODS, která v končícím období dala před řešením dopravy přednost stavbě arény.

O tramvaji do Rochlice se přitom mluví několik let. Zatím ale jen mluví. Přitom pro dopravní podnik je dostat lidi ze sídliště jedním z největších problémů. „Denně z Rochlice jezdí kolem desíti tisíc lidí,“ říká provozní ředitel Ludvík Lavička. I když autobusy jezdí mezi Rochlicí a centrem po čtyřech minutách, jezdí ve špičkách neustále přecpané. Lidí přitom v Rochlici přibývá: staví se nové byty v Zeleném údolí a další jsou v plánu.

Lidé jsou přitom s dopravou z Rochlice nespokojení. „Je to nedůstojné, jezdit tak přecpaným autobusem. Autobusů sice v poslední době přibylo, není to ale stále dost,“ podotkla Blanka Růžičková z Liberce.

Liberečtí zastupitelé a vedení města za čtyři roky s přípravou tramvaje příliš nepohli. Jen letos schválili materiál, že trasa by měla vést od zastávky U Lomu na tramvajové trati Liberec – Jablonec nad Nisou okolo sídliště Broumovská. Druhou variantu, po třídě Milady Horákové, ani příliš neřešili. „Nikdo obě varianty podrobně neporovnal. Ani z pohledu nákladů, ani z pohledu provozu,“ říká Roman Lenner z projekční kanceláře Valbek. Po volbách je možné, že se do hry vrátí obě dvě varianty.

Před velkou rekonstrukcí hrozilo tratím zrušení

Tramvaje, kterým hrozilo ještě na začátku devadesátých let v Liberci spíše ukončení provozu, by přitom mohly za pár let jezdit ještě mnohem dál: až do čtvrti Vesec. První plány jsou již hotové. „Z Vesce a Doubí vozíme podobný počet lidí, jako z Rochlice, takže tramvaj by také velmi pomohla,“ dodal Lavička. V územním plánu jsou zanesené i tramvaje do Ruprechtic a Pavlovic. Na jejich uskutečnění si ale budou muset v Liberci ještě dlouho počkat.

V čem je tramvaj pro Liberec výhodnější? Je lepší pro životní prostředí, část kolejí jede mimo silnice. A hlavně jsou větší. „ Autobus vezme 90 lidí, tramvaj třikrát tolik,“ vypočítává primátor Jiří Kittner, který je zároveň předsedou představenstva dopravního podniku.

Primátor považuje tramvaj za jednu z priorit, pokud bude dál v čele města další čtyři roky. Kdy se první tramvají do Rochlice Liberečané svezou? „Rád bych, aby to bylo v roce 2011,“ říká primátor. Tramvaj podle něj vyjde nejméně na půl miliardy korun, další peníze bude dopravní podnik stát nákup nových vozů.

Tramvaj do Rochlice může vést dvěma způsoby: po přestavěné trati kolem Textilany s odbočkou na křižovatce U Lomu a pak nahoru podél sídliště Broumovská přes ulici Krejčího do Rochlice. Zastupitelé už letos schválili plán vést tramvaj právě tímto směrem. Existuje ale i druhá studie kopírující z větší části autobusovou linku 12. Když zastupitelé rozhodovali, neměli v ruce žádné důkladné srovnání obou variant, jen rozhodli podle toho, co jim bylo předloženo. Podle primátora je tato varianta vyloučena minimálně do doby, než by došlo ke změně usnesení.

První plány už počítají s Vescem

Připravené je ale i pokračování tramvaje až do Vesce. Jde přitom jen o zhruba tři kilometry nové tratě. Ze Zeleného údolí povede most přes novou silnici na Jablonec až k České ulici. Dál pak tramvaj v prvních plánech vede po silnici až k nynějšímu Makru. Tím se tramvaj podstatně přiblíží budoucímu běžkařskému areálu ve Vesci. Studii si objednal dopravní podnik.

Kdy se dočkají Liberečané i tramvaje do Vesce, která by propojila sjezdovky na Ještědu s běžeckými tratěmi ve Vesci. „Těžko odhadnout. Tato trasa je zatím jen velmi málo prozkoumána. Příprava bude v každém případě trvat několik let. Ideální by bylo pokračovat po dokončení tratě do Rochlice, takže to vychází na nějaký rok 2011 začátek. To vlastní budování už je kratší, tak 2- 3 roky,“ říká primátor. Podle něj je ale tramvaj do Doubí a Vesce pro vyřešení dopravy v této části města nutností.

V územním plánu jsou zakreslené tramvaje i do dalších částí, hlavně Ruprechtic a Pavlovic. Tramvajová doprava byla v Liberci dříve mnohem více rozšířena, elektrické vozy jezdily například do Růžodolu nebo rochlické Poštovní náměstí. „Rádi bychom tratě rozšířili, otázkou je ale financování takových staveb ve velkých městech. Každé řešení je o několika miliardách, které ta města nemají šanci z rozpočtu uvolnit,“ dodal Kittner.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Liberec, tramvaj možná pojede až do Vesce, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share

Zdroj - autor článku: Mladá fronta DNES - Jan Sůra
Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*