11 464 přečtení
Úno 21 2009

Praha: Tramvaj pojede až do Bohnic

Pražská tramvaj

Pražská tramvaj

Nová trať z Kobylis na sever by měla být šest kilometrů dlouhá. Tramvajové koleje se podle některých plánů mají protáhnout z Kobylis až do Bohnic. Nikdo ale neví, kdy přesně se začne stavět.
V poslední době se přitom o trati zmiňuje i pražský magistrát v souvislosti se začátkem stavby nového plaveckého areálu Šutka. Kvůli němu museli totiž odborníci vypracovat projekt úprav křižovatky v Čimické ulici. „Výhledově se v Čimické plánuje vybudování tramvajové trati,” přiznal náměstek primátora Pavel Klega. Kdy přesně tu však tramvaje zacinkají, nechtěl odhadovat.

Neoficiálně se objevila informace, že by se se stavbou mohlo začít až za pět let. „O tramvajích z Kobylis do Bohnic se hovoří dlouho, je s nimi počítáno i v územním plánování. Kdy by se ale začala trať stavět, zatím nikdo neví,” říká starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Trať je zanesena do územního plánu. Vede ulicemi: Uzavřená, Pod Sídlištěm, Čimická, Lodžská, Zhořelecká, Mazurská, K Pazderkám.

Více zde:

Varianty vedení tramvajové tratě:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


7 komentářů

 • Napsal PjP, 22. 2. 2009 @ 9:02

  K mapám – co si myslet o té (světle)modré lince, co má v legendě napsáno u sebe “trolejbus navržený” ? To už zase pražáci koketují s tímto dopravním prostředkem, nebo to je jen tak tam pro zmatení nepřítele ?
  Pavel

 • Napsal Ivo, 22. 2. 2009 @ 12:58

  Re: PjP
  Jsou to jen různé varianty vedení tratě. O trolejbusech se neuvažuje. To byla jen jedna z vizí, kudy by ten trolejbus mohl jet. Jinak ostatní je reálné. Trať na Suchdol je také v plánu a ten most tam také někde v těch místech má být (Pražský okruh). Akorát to propojení Bohnic se Suchdolem tramvají je asi fikce (možná v budoucnu se o tom uvažuje (nevím).

 • Napsal Ivo, 22. 2. 2009 @ 12:59

  Nejblíže skutečnosti je ten třetí obrázek.

 • Napsal Tomáš Mykl, 22. 2. 2009 @ 16:38

  K trolejbusům: existuje jakási Společnost pro trolejbusovou dopravu (SPTD), která si klade za cíl prosadit do Prahy opět trolejbusy. Mají nějaké projekty, nevím však na jaké úrovni to je, to znamená zda jde o poctivou snahu nebo vyčuránky, kteří pod tím očekávají funkci. Myslím, že někdy koncem února by měli cosi presentovat na pražském magistrátě.

 • Napsal -FN-, 1. 3. 2009 @ 11:45

  Mám z článku dojem, že jde zatím spíše o víření vody než reálně očekávatelný počin. Plánky jsou zveřejněné také na http://www.trolejbusyvpraze.net, odkud zřejmě vychází snaha uplatnit v oblasti trolejbusy, které by ve dvou uvedených variantách převzaly obsluhu velké části zastavěného území, zatímco tramvaj vedená napůl polem by měla spíše funkci propojující (ve vazbě na most do Sedlce). Trolej nad vozovkou zřejmě vadí méně než současně i kolej v ní, navíc ve vyhrazeném pruhu, jenž se stává nepoužitelným pro auta. Podle mého názoru by bylo nejlepší prostor u stanice metra Kobylisy opět přestavět tak, aby byl umožněn provoz tramvají ulicí Pod Sídlištěm (bez nutnosti demolice domu na rohu Uzavřené a Trojské, jehož posun na sousední pozemek je sice možný, leč v době individualismu asi těžko dosažitelný). Větší využití tratě k vozovně by bylo v tomto případě dost možná vykoupeno nižším obsazením tramvají, nebo zbytečně naddimenzovanou výstavbou tam, kde by urbanisticky byly namístě spíše menší domky. A vybudování tunelu v nevýznamné boční ulici by trvale zvýšilo spotřebu elektrické energie… Lepšího využití kobyliské tratě jde v budoucnu využít jejím prodloužením za Prahu do Odolena Vody v případě, že nebudou stačit autobusy navázané na současné městské a příměstské kolejové trasy, anebo právě přiměřenou zástavbou v docházkové vzdálenosti od této i bohnické tratě.

 • Napsal Jarda, 9. 5. 2013 @ 16:23

  Tramvaj do Bohnic by měla význam, pouze pokud by vedla z Troji kolmo kopcem někde od nynější zastávky Trojská nebo Nad Trojou. Duplikovat trasy autobusů 177 a 200 je nadbytečné, trať Bohnice – Kobylisy je těmito autobusy zabezpečena dostatečně. Obyatelům Bohnic by zavedení kolejí přineslo pouze nárůst hluku při stejné dopravní obslužnosti.

  Jiná kapitole je tramvaj z Dejvic do Bohnic, to je určitě velmi přínosný nápad.

 • Napsal Tom, 10. 8. 2015 @ 7:35

  Tramvaje by se hodily spíš k vysoké škole hotelovské a vykácely by se ty stromy ,které dělají ostudu a pak bych je ještě zavedl za polikliniku se smyčkou Na Pazderce

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*