6 173 přečtení
Úno 19 2009

Doprava v Liberci

Křižování libereckých tramvají

Křižování libereckých tramvají

Ve středu začal v Liberci dlouho očekávaný světový šampionát v lyžování.
Pojďme se trochu podívat na dopravu, avšak spíše prostřednictvím fotografií, protože na hodnocení zajištění akce samotné je v současné době příliš brzo.

Zaměříme se především na páteřní tramvajovou dopravu, která na rozdíl od autobusů nedostala dočasné exotické posily vozů z jiných měst a lze tedy předpokládat, že bude stranou pozornosti mnoha příznivců MHD.
Samotná městská tramvajová doprava byla výrazně posílena, a to především z centra do Horního Hanychova pod Ještěd. Dle informací na zastávkách měla být provozována jedna městská linka 3 na trati z Lidových Sadů do H. Hanychova, skutečnost byla taková, že tato byla ještě posílena stejně označenými spoji Fügnerova – Horní Hanychov, v Dolním Hanychově nekončily vůbec žádné spoje. Obecným problémem bylo, že informace na zastávkách i vozidlech neodpovídaly skutečnosti, takže potkat tramvaj s jinou cílovou zastávkou na bočních orientacích a jinou na čele bylo běžné. Jízdní řády také nekorespondovaly se skutečností, takže návštěvníku tápej!

Meziměstská trať, včetně městského úseku do Vratislavic patrně nedoznala změn, kde byla ukončena v Liberci linka 5 se mi nepodařilo zjistit, protože některé údaje uváděly Viadukt, některé Rybníček (to jest v podstatě vozovnu), dokonce na jedné tramvaji jsem spatřil transparent Fügnerova, což zcela jistě neodpovídalo skutečnosti.

Docela velkým kontrastem k velkolepým novým tratím s naddimenzovaným trolejovým vedením působí spartánský vozový park, zejména pak nízkopodlažní tramvaje „vzor 62“ včetně použitých morálně a často i fyzicky zastaralých dílů z původních vozů, či amatérsky působícími osvětlovacími tělesy a celkovým uspořádáním interieru. Už minimálně z tohoto pohledu působí na návštěvníka daleko lépe avantgardní plynové autobusy Tedom, což jsem postřehl u nejednoho z návštěvníků města.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Doprava v Liberci, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


6 komentářů

 • Napsal arj, 20. 2. 2009 @ 16:05

  Pěkný fotky. Překvapuje mne, že se nekoná žádný kolaps dopravy a největším “průšvihem” je nejasná orientace … no hlavně, že bez IT ani ránu. Za starých časů (kdy ještě většina lidí jezdila veřejnou dopravou) to třeba při Brněnských veletrzích, a mám pocit i při libereckých LVT, řešili dodatkovou tabulkou “VÝSTAVIŠTĚ” – protože nemístním návštěvníkům bylo celkem lhostejné, kam až tramvaj jede.

  Ale z fotek nějak nevyplývá, kolik lidí vlastně v těch tramvajích/busech cestuje. Takže jaký je stupeň obsazenosti? A jak vypadají parkoviště? Na TV záběrech ze závodů to vypadá na “slabý 1”.

 • Napsal Tomáš Mykl, 20. 2. 2009 @ 16:18

  Ad arj: ano, ano, ano. Zatím žádný kolaps, lidí všude minimálně, působilo to na mne dojmem, že MS jde nějak bokem a normální lidi spíš zajímají 30Kč poplatky u lékaře … Dokonce i žluté busy SA jezdí poloprázdné. Ale je fakt, že druhý den po zahájení je ještě brzo na hodnocení. Uvidíme příští týden.

 • Napsal Ivo, 20. 2. 2009 @ 19:48

  Dotaz: A kde se ty vložené vozy na té Fügnerově otáčely? Pokud nedošlo k přestavbě obratiště je tam pořád rpozchod 1000 mm. Do Horního Hanýchova je ale pouze 1435 mm.

 • Napsal Tomáš Mykl, 20. 2. 2009 @ 20:19

  Ivo: v létě došlo k nulté etapě výstavby nové tratě do Rochlice, která právě zahrnovala “zdvourozchodnění” terminálu Fügnerova plus pár metrů splítky směrem k Jablonci

 • Napsal Sergei-LBC, 22. 2. 2009 @ 11:38

  V pátek již nebylo ke kolapsu daleko a i po zbytek víkendu mají autobusy kyvadlové dopravy rozhodně co dělat (samozřejmě nárazově). Kolaps nastane příští týden, minimálně na lince 3 ve směru na Lidové sady, ve kterém byl provoz ve špičce oslaben.

 • Napsal Jirik_E, 15. 3. 2009 @ 22:28

  Zdravím srdečně všechny šotouše, pokud nevíte,, na Youtube jsou profesionální televizní ČB záběry tramvají v Pražské ulici – je to sice klip s jinou tematikou, ale tramvaje T2 i T3 a kolejové vedení je tam vidět velmi hezky :-))
  http://www.youtube.com/watch?v=bboN_1dmnbM

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*