4 258 přečtení
Úno 13 2009

V průběhu MS v Liberci bude MHD zadarmo, ale ne pro všechny

Liberecká tramvaj

Liberecká tramvaj

V Liberci se na konání mistrovství světa v klasickém lyžování připravuje celá řada dopravních opatření. Řidiči se budou muset připravit na výrazné omezení dopravy během šampionátu, kdy budou zcela uzavřeny některé i významné ulice. Od 16. února do 1. března bude ve městě pod Ještědem také platit nový jízdní řád a městská doprava bude zcela zdarma, avšak ne úplně pro všechny…

Přesto, že bezplatná nabídka přepravy v cestující v městské hromadné dopravě je jedním z účinných způsobů jak omezit individuální automobilovou odpravu ve městě, návrh na využití MHD zcela zdarma kritizují především pravidelní cestující. Ti totiž využívají dlouhodobé časové jízdenky a již si je dopředu zakoupili. Předplatné na městkou dopravu v Liberci vlastní přibližně 60 procent cestujících a desítky z nich se v těchto dnech dožadují na dopravním podniku vrácení poměrné části peněz za ty dva týdny, kdy bude přeprava pro všechny zdarma.

Podle libereckého primátora Jiřího Bittnera to ale není možné. Primátor to přirovnal k situaci, když by byl cestující nemocný, že by také nežádal vrácení peněz z předplaceného jízdného. A proto se o žádném vracení peněz z již prodaných dlouhodobých časových jízdenek neuvažuje, navíc by to dopravní podnik ani nebyl schopen administrativně zvládnout.

Z toho plyne, že přepravu pro “všechny” cestující zdarma zaplatí v Liberci právě pravidelní cestující, kteří využívají služeb dopravního podniku dnes a denně. A co je ještě horší, že právě Tito cestující, kteří vlastní předplacené kupony se budou muset natěsnat do přeplněných tramvají a autobusů spolu s ostatními lidmi, kteří se přijedou podívat na šampionát a budou tedy cestovat opravdu ZADARMO!

Hromadná doprava bude posílena

Po dobu lyžařského šampionátu zamíří do Liberce posila 16 autobusů i s řidiči z Jablonce nad Nisou a Mladé Boleslavi. Samotný dopravní podnik města Liberce (DPML) nasadí do provozu k zajištění městské dopravy všech 67 tramvají a 118 autobusů, které vlastní.

Budou posíleny zejména spoje na tramvajové lince z centra města do Horního Hanychova, který je na úpatí Ještědu. Z Lidových Sadů budou jezdit tramvaje v osmi minutovém intervalu a dvě hodiny před zahájením závodů posílí trasu ještě posilové spoje z Fügnerovy ulice směrem do Horního Hanychova k Ještědu další soupravy tak, aby tramvaje jezdily každé čtyři minuty. Posíleny budou také autobusy, ale z důvodu uzavřeného centra budou muset jezdit po upravených trasách.

Dopravní podnik předpokládá během mistrovství až dvojnásobný počet ujetých kilometrů, které najezdí se svými autobusy a tramvajemi. Proběh vozidel odhaduje na 170.000 až 200.000 kilometrů. A to znamená s tím spojené náklady, včetně ušlého zisku z jízdného, ve výši zhruba 21 milionů korun. Podnik sice dostává dotaci dopravu od města ve výši cca 218 milionů korun ročně, ale provoz navíc v souvislosti s mistrovstvím v tom započítaný není. Zvýšená doprava kvůli Mistrovství světa jde nad rámec veřejné služby na kterou má podnik s městem smlouvu. O úhradě těchto nákladů jedná dopravní podnik s organizačním výborem mistrovství.

Uzavírky a záchytná parkoviště

Kvůli mistrovství světa v klasickém lyžování bude od 16. února po dva týdny omezena také silniční doprava. S částečným omezením provozu budou muset řidiči počítat na příjezdové komunikaci R35, v ulicích Košická, U Nisy a Na Rybníčku v blízkosti hotelu Babylon a Ostašovská nedaleko letiště. Zcela uzavřena bude nová čtyřproudá silnice první třídy I/14 v úseku mezi Kunraticemi a křižovatkou se silnicí R35, na níž bude dočasně zřízeno záchytné parkoviště s denní kapacitou na 4000 vozů. Druhé záchytné parkoviště se stejnou kapacitou vznikne na ploše libereckého letiště v Liberci-Ostašově. S dalšími omezeními dopravy budou muset řidiči počítat na některých silnicích v okolí sportovišť na Ještědu a ve Vesci.

Městu hrozí dopravní kolaps

I přes veškerá připravovaná opatření v dopravě, včetně možnosti bezplatného využití MHD a posílení spojů, očekávají policisté největší problémy v dopravě. Podle nich hrozí městu právě kvůli připravovaným uzavírkám dopravní kolaps. Již nyní je město dopravně přetíženo a během mistrovství se v Liberci předpokládá pohyb dalších přibližně osmi tisíc automobilů s návštěvníky.

Proto policie připravuje opatření pro omezení především nákladní automobilové dopravy přes město. Již byla oslovena celá řada přepravních firem s tím, aby zvážili možnosti využití jiných tras v průběhu konání mistrovství světa a jejich automobily nejezdily přes centrum Liberce, pokud to nebude nezbytně nutné. V případě zvýšených dopravních komplikací je policie připravena zasáhnout a vyhlásit pro kamiony zákaz vjezdu do města.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

zdroj: ČT24
Autor:


Leave a Reply

5 komentářů

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*