4 308 přečtení
Úno 13 2009

V průběhu MS v Liberci bude MHD zadarmo, ale ne pro všechny

Liberecká tramvaj

Liberecká tramvaj

V Liberci se na konání mistrovství světa v klasickém lyžování připravuje celá řada dopravních opatření. Řidiči se budou muset připravit na výrazné omezení dopravy během šampionátu, kdy budou zcela uzavřeny některé i významné ulice. Od 16. února do 1. března bude ve městě pod Ještědem také platit nový jízdní řád a městská doprava bude zcela zdarma, avšak ne úplně pro všechny…

Přesto, že bezplatná nabídka přepravy v cestující v městské hromadné dopravě je jedním z účinných způsobů jak omezit individuální automobilovou odpravu ve městě, návrh na využití MHD zcela zdarma kritizují především pravidelní cestující. Ti totiž využívají dlouhodobé časové jízdenky a již si je dopředu zakoupili. Předplatné na městkou dopravu v Liberci vlastní přibližně 60 procent cestujících a desítky z nich se v těchto dnech dožadují na dopravním podniku vrácení poměrné části peněz za ty dva týdny, kdy bude přeprava pro všechny zdarma.

Podle libereckého primátora Jiřího Bittnera to ale není možné. Primátor to přirovnal k situaci, když by byl cestující nemocný, že by také nežádal vrácení peněz z předplaceného jízdného. A proto se o žádném vracení peněz z již prodaných dlouhodobých časových jízdenek neuvažuje, navíc by to dopravní podnik ani nebyl schopen administrativně zvládnout.

Z toho plyne, že přepravu pro “všechny” cestující zdarma zaplatí v Liberci právě pravidelní cestující, kteří využívají služeb dopravního podniku dnes a denně. A co je ještě horší, že právě Tito cestující, kteří vlastní předplacené kupony se budou muset natěsnat do přeplněných tramvají a autobusů spolu s ostatními lidmi, kteří se přijedou podívat na šampionát a budou tedy cestovat opravdu ZADARMO!

Hromadná doprava bude posílena

Po dobu lyžařského šampionátu zamíří do Liberce posila 16 autobusů i s řidiči z Jablonce nad Nisou a Mladé Boleslavi. Samotný dopravní podnik města Liberce (DPML) nasadí do provozu k zajištění městské dopravy všech 67 tramvají a 118 autobusů, které vlastní.

Budou posíleny zejména spoje na tramvajové lince z centra města do Horního Hanychova, který je na úpatí Ještědu. Z Lidových Sadů budou jezdit tramvaje v osmi minutovém intervalu a dvě hodiny před zahájením závodů posílí trasu ještě posilové spoje z Fügnerovy ulice směrem do Horního Hanychova k Ještědu další soupravy tak, aby tramvaje jezdily každé čtyři minuty. Posíleny budou také autobusy, ale z důvodu uzavřeného centra budou muset jezdit po upravených trasách.

Dopravní podnik předpokládá během mistrovství až dvojnásobný počet ujetých kilometrů, které najezdí se svými autobusy a tramvajemi. Proběh vozidel odhaduje na 170.000 až 200.000 kilometrů. A to znamená s tím spojené náklady, včetně ušlého zisku z jízdného, ve výši zhruba 21 milionů korun. Podnik sice dostává dotaci dopravu od města ve výši cca 218 milionů korun ročně, ale provoz navíc v souvislosti s mistrovstvím v tom započítaný není. Zvýšená doprava kvůli Mistrovství světa jde nad rámec veřejné služby na kterou má podnik s městem smlouvu. O úhradě těchto nákladů jedná dopravní podnik s organizačním výborem mistrovství.

Uzavírky a záchytná parkoviště

Kvůli mistrovství světa v klasickém lyžování bude od 16. února po dva týdny omezena také silniční doprava. S částečným omezením provozu budou muset řidiči počítat na příjezdové komunikaci R35, v ulicích Košická, U Nisy a Na Rybníčku v blízkosti hotelu Babylon a Ostašovská nedaleko letiště. Zcela uzavřena bude nová čtyřproudá silnice první třídy I/14 v úseku mezi Kunraticemi a křižovatkou se silnicí R35, na níž bude dočasně zřízeno záchytné parkoviště s denní kapacitou na 4000 vozů. Druhé záchytné parkoviště se stejnou kapacitou vznikne na ploše libereckého letiště v Liberci-Ostašově. S dalšími omezeními dopravy budou muset řidiči počítat na některých silnicích v okolí sportovišť na Ještědu a ve Vesci.

Městu hrozí dopravní kolaps

I přes veškerá připravovaná opatření v dopravě, včetně možnosti bezplatného využití MHD a posílení spojů, očekávají policisté největší problémy v dopravě. Podle nich hrozí městu právě kvůli připravovaným uzavírkám dopravní kolaps. Již nyní je město dopravně přetíženo a během mistrovství se v Liberci předpokládá pohyb dalších přibližně osmi tisíc automobilů s návštěvníky.

Proto policie připravuje opatření pro omezení především nákladní automobilové dopravy přes město. Již byla oslovena celá řada přepravních firem s tím, aby zvážili možnosti využití jiných tras v průběhu konání mistrovství světa a jejich automobily nejezdily přes centrum Liberce, pokud to nebude nezbytně nutné. V případě zvýšených dopravních komplikací je policie připravena zasáhnout a vyhlásit pro kamiony zákaz vjezdu do města.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

zdroj: ČT24
Autor:


5 komentářů

 • Napsal -FN-, 13. 2. 2009 @ 20:21

  Jistěže hrozí dopravní kolaps. A proč? Protože problematika dopravy návštěvníků akce byla během její přípravy (trvající již několik let) zcela ignorována. Nejsou vytvořeny dostatečné podmínky pro to, aby návštěvníci do Liberce přijížděli pokud možno veřejnou dopravou. Pomineme-li náročnou přestavbu železniční tratě od Prahy tak, jak je naplánována, mohly být současné tratě alespoň modernizovány, protože beztak budou dále sloužit. Bezstyková kolej, moderní zabezpečení, případně drobná úprava převýšení (pokud by byla příslušná norma schválena), modernizace vozidel, to vše mohlo být domluveno a učiněno. Dále je zde obrovský problém návozu návštěvníků z Polska. Nejenže nakonec (jen z důvodu chyby Polska při zamýšleném čerpání peněz z EU) nebyl obnoven železniční přechod v Harrachově, natož pak další bývalé přechody a příslušné tratě, ale nejspíše nedojde ani k obnovení přeshraniční dopravy přes Černousy. Že v MHD nebylo (a ani v plné délce nebude) realizováno prodloužení tramvajové tratě až ke stanici lanové dráhy, je také problém, nicméně areál, nemýlím-li se, leží naštěstí nedaleko konečné zastávky rekonstruované tratě, takže aspoň tam nebude nutné jet přímo autem, ovšem – pokud bude kde zaparkovat a na tramvaj přestoupit, protože jinak než po silnici se většina lidí nejspíš do Liberce nedostane.
  ní v Libereckém kraji provozován ani existující přechod v Černousech,

 • Napsal -FN-, 13. 2. 2009 @ 20:26

  Jinak podobnou “diskriminaci” jsem zažil kdysi v Praze, kdy kvůli smogu z automobilů (již někdy v 90. letech! – dnes se to ignoruje a ve městě je běžně nadměrné množství mastného prachu škodícího zdraví i čistotě, za stálé podpory automobilismu a odstraňování zeleně kvůli autům i budovám) byl omezen vjezd do města a zadarmo MHD – namísto aby lidé využili tehdy i tak dost nízké ceny jízdenek.

 • Napsal arj, 19. 2. 2009 @ 15:32

  >>Jistěže hrozí dopravní kolaps<>podobnou “diskriminaci” jsem zažil kdysi v Praze, kdy kvůli smogu … zadarmo MHD – namísto aby lidé využili tehdy i tak dost nízké ceny jízdenek<>kvůli smogu z automobilů (již někdy v 90. letech! <<

  Teď se ptám “rýpavě” – Vy víte na 99 %, že to bylo fakt kvůli smogu z aut? Já si třeba z té doby pamatuji průchod Hostivaří – automobilový smrad kolem Švehlovy (tehdy ještě nebyl “okruh” od Mitasky do Štěrbohol a dál do Běchovic a Počernic), smraduprostý průchod sídlištěm a absolutní šok ve vilové čtvrti kolem Hornoměcholupské – protože tam stále ještě 3/4 baráků bylo vytápěno uhlím.

 • Napsal arj, 19. 2. 2009 @ 15:35

  Pane šéfredaktore – tak jsem odeslal svůj příspěvek a … přečetl si paskvil – resp. asi 1/3 (= začátek první věty, pak dlouho nic a neúplné dva poslední odstavce) toho, co jsem napsal.

  Takže kolega FN vlastně nemá na co reagovat – škoda.

 • Napsal arj, 20. 2. 2009 @ 0:00

  Takže znovu k mým nepovedeným odpoledním připomínkám (zprávu z 15:35 prosím smazat):

  [Jistěže hrozí dopravní kolaps]
  Dopravní kolaps hrozí vždycky zvlášť při akcích podobného rozsahu. Zatím ovšem nastal akorát na jablonecké tramvaji (odkaz na něj byl i v “Napsali jinde”), ale kromě těch naštvaných cestujících nikomu nevadil. Kupodivu nenastal ani žádný extra velký kolaps na dráze (zpoždění 20 minut nikoho nepřekvapí a při výšce sněhu jsou místní zvyklí), ani na silnicích (fotky v TMově reportáži ukazují, že přes mimořádný stav se jezdit dá).

  Ale ten článek není o tom, že by se Liberečáci kolapsu obávali a kvůli tomu se dožadovali okamžité optimalizace tratě do Prahy (všimněte si, v platném JŘ už není vůbec žádný vlak či přímé vozy PH-LB a nikomu to nějak nevadí).
  Jim vadí to, že si včas koupili měsíční jízdenku … a pak jim magistrát/DP řekli, že po dobu MS se bude jezdi zadarmo. Přičemž chápu, že “náhrada” formou vracení jízdného by byla komplikovaná (a z pohledu “berňáku” možná neprůchodná), ale klidně mohli nějaký příští kupon dát (při odevzdání toho únorového) se slevou nebo platnost únorového o týden prodloužit.

  [podobnou “diskriminaci” jsem zažil kdysi v Praze … zadarmo MHD]

  Ona fakt byla zadarmo? Ten smogový zákaz jsem zažil – ale protože jsem pracoval mimo Prahu, tak jsem jen potkával dlouhé fronty těch, kteří se chtěli dostat do města. Ale že MHD byla zadarmo, to jsem nevěděl, takže se ptám.
  Ale těm lidem to bylo asi dost jedno – MHD zadarmo se mohla týkat Pražáků, ale ty fronty byly především na příjezdech do Prahy. A v té době, ať jste přijel do Prahy odkudkoliv, tak nebyla šance auto odstavit. A řemeslník auto stejně odstavit nemůže, protože jeho obsah potřebuje dovézt až na místo.
  Takže vlastně moje další vzpomínka z toho dne před více než 10 lety – přijeli k nám opraváři na revizi mašinky, vypili kafe, nadávali na neschopnost všech uzávěru oznámit a zase odjeli, protože jejich zpoždění bylo takové, že už nemělo cenu pouštět se do práce. Ale protože mašinka revizi mít musí, tak samozřejmě přijeli o den či dva později znovu (a znečišťovali vzduch dvakrát).

  No, a pak ten již uvedený “rýpavý” dotaz z 15:32 – jak se pozná smradík z auta od smradíku z komína?
  Což mi taky připomíná jeden naprosto odborný ekologický rozbor z doby těsně při přestavbě kasáren na Nám.republiky na obchodní centrum. Podle toho rozboru bylo Nám.republiky předchozích x let nejznečištěnějším místem Prahy a mohla za to doprava. Přičemž stejných x let přes něj neprojelo jediné “civilní” auto, ale zbouralo se tam několik budov, vyhrabala zem do hloubky několika pater a 24 hodin denně tam jezdily stavební stroje a náklaďáky ze stavby.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*