3 130 přečtení
Lis 19 2008

Vystřízlivění přichází?

Letňany
Úterní Lidovky.cz přinesly článek o tom, že od roku 2009 by měla v pražském metru v úseku Ládví – Letňany jezdit jen každá druhá souprava. Podle mluvčího Ropidu, pana Filipa Drápala, by k této situaci došlo za předpokladu nedostatku financí na provoz v roce 2009.

Do Letňan by měly vlaky jezdit ve špičce, tedy od šesté ráno do sedmé večer, ve čtyřminutových intervalech. Mimo špičku pak po osmi minutách. „Máme informace, že vytíženost stanic není taková, s jakou jsme počítali,“ vysvětlil Drápal. Přitom výstavba 4,6 km dlouhého úseku z Ládví do Letňan stála „pouhé“ 15,5 miliardy korun, a doposud se jednalo o jednu z nejkontroverznějších investic do infrastruktury veřejné dopravy u nás. Jistě zde u obsazenosti hraje roli fakt, že linka zatím v 1/3 trsy vede nikoli téměř, ale doslova doprostřed pole. Sice je zde umístěn terminál příměstské autobusové dopravy, ale ten rozhodně nemůže zatím pokrýt projektovaný obrat cestujících. Na druhou stranu se však jedná o investici do infrastruktury a leze předpokládat, že pole zde dlouho nezůstanou.

Motol

Autobusy obsluhující Nemocnici motol dnes nemají podsatnějších kapacitních problémů

Ovšem nepříliš dobré výsledky s provozem posledního úseku linky C by měly být výrazným varováním pro ty, kteří připravují stavbu ještě kontroverznější, a to prodloužení linky A na Petřiny, k nemocnici Motol a na letiště, možná ještě (nedej Bože) se zajížďkou na sídliště Řepy. U této stavby by snad mohlo mít opodstatnění ještě hypotetické prodloužení k Bořislavce a sídlišti Červený Vrch, ale dále je vskutku jedná o hazard s financemi a také poměrně dobrou pověstí metra u laické veřejnosti, tedy co by rychlého dopravního prostředku. K čemu bude těm několika stovkám potencionálních cestujících klikatící se dráha kdesi v hloubi země, kam jen samotná cesta z povrchu a zpět na povrch bude trvat prakticky stejně dlouho, jako dnešní cesta povrchovou dopravou? Mají snad 18metrové kloubové autobusy jezdící v souhrnném cca 4 minutovém intervalu ve špičce takové kapacitní problémy (obsaditelnost cca 95 osob), že by musely být nutně nahrazeny metrem (obsaditelnost cca 1300 osob)?

Inu uvidíme, necháme se překvapit, zda-li zvítězí zdravý rozum nebo budeme jen trpně přihlížet, jak se pod zástěrkou služby veřejnosti prolévají miliardy stavebním firmám.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Vystřízlivění přichází?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


4 komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*