3 201 přečtení
Lis 19 2008

Vystřízlivění přichází?

Letňany
Úterní Lidovky.cz přinesly článek o tom, že od roku 2009 by měla v pražském metru v úseku Ládví – Letňany jezdit jen každá druhá souprava. Podle mluvčího Ropidu, pana Filipa Drápala, by k této situaci došlo za předpokladu nedostatku financí na provoz v roce 2009.

Do Letňan by měly vlaky jezdit ve špičce, tedy od šesté ráno do sedmé večer, ve čtyřminutových intervalech. Mimo špičku pak po osmi minutách. „Máme informace, že vytíženost stanic není taková, s jakou jsme počítali,“ vysvětlil Drápal. Přitom výstavba 4,6 km dlouhého úseku z Ládví do Letňan stála „pouhé“ 15,5 miliardy korun, a doposud se jednalo o jednu z nejkontroverznějších investic do infrastruktury veřejné dopravy u nás. Jistě zde u obsazenosti hraje roli fakt, že linka zatím v 1/3 trsy vede nikoli téměř, ale doslova doprostřed pole. Sice je zde umístěn terminál příměstské autobusové dopravy, ale ten rozhodně nemůže zatím pokrýt projektovaný obrat cestujících. Na druhou stranu se však jedná o investici do infrastruktury a leze předpokládat, že pole zde dlouho nezůstanou.

Motol

Autobusy obsluhující Nemocnici motol dnes nemají podsatnějších kapacitních problémů

Ovšem nepříliš dobré výsledky s provozem posledního úseku linky C by měly být výrazným varováním pro ty, kteří připravují stavbu ještě kontroverznější, a to prodloužení linky A na Petřiny, k nemocnici Motol a na letiště, možná ještě (nedej Bože) se zajížďkou na sídliště Řepy. U této stavby by snad mohlo mít opodstatnění ještě hypotetické prodloužení k Bořislavce a sídlišti Červený Vrch, ale dále je vskutku jedná o hazard s financemi a také poměrně dobrou pověstí metra u laické veřejnosti, tedy co by rychlého dopravního prostředku. K čemu bude těm několika stovkám potencionálních cestujících klikatící se dráha kdesi v hloubi země, kam jen samotná cesta z povrchu a zpět na povrch bude trvat prakticky stejně dlouho, jako dnešní cesta povrchovou dopravou? Mají snad 18metrové kloubové autobusy jezdící v souhrnném cca 4 minutovém intervalu ve špičce takové kapacitní problémy (obsaditelnost cca 95 osob), že by musely být nutně nahrazeny metrem (obsaditelnost cca 1300 osob)?

Inu uvidíme, necháme se překvapit, zda-li zvítězí zdravý rozum nebo budeme jen trpně přihlížet, jak se pod zástěrkou služby veřejnosti prolévají miliardy stavebním firmám.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Vystřízlivění přichází?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


4 komentáře

 • Napsal -FN-, 19. 11. 2008 @ 22:49

  To se ostatně dalo čekat, když navíc současně s metrem obsluhují sídliště, byť z trochu jiného směru, “metrobusy”. Je otázka, do jaké míry jsou tyto autobusové linky využívány skutečně jako tangenty, a do jaké míry slouží lidem jako svoz na linku metra B, třeba k další cestě do centra, namísto použití linky C s přestupem na Florenci (protože tak prostě byli léta zvyklí). To by možná mohl částečně ukázat nedávno provedený přepravní průzkum metra. Jisté je, že metro není pro obsluhu této oblasti optimální. Lépe by ji snad byly obsloužily tramvaje, které by skloubily přímou, relativně rychlou a šetrnou dopravu do centra (včetně případné vazby na metro v Holešovicích či Kobylisích) s plošnou obsluhou.

 • Napsal arj, 21. 11. 2008 @ 11:12

  [i]Lépe by ji snad byly obsloužily tramvaje … dopravu do centra [/i]

  S výhodou tramvají jako přímé dopravy až do centra bych byl skeptický. Schválně jsem dnes jel do práce tak, abych si mohl prohlédnout přepravní vazby v bodech, kde tramvaj “z venku” pokračuje do centra a současně je přestup na metro.

  Takže na Želivského se 11 i 26 vyprázdní natolik, že v každém voze zbude tak 3-5 volných sedaček (už po započtení těch pár lidí, kteří na ZE do tramvaje nastoupí). Na Palmovce se tram 24 (která jede ze Severu, tedy od metra) vyprázdní tak, že na odjezdu do Karlína opět zbývají volné sedačky. Přičemž většina cestujících vystoupí při průjezdu Sokolovskou, takže na Florenc už většinu cestujících tvoří Karlínští.

  Ona totiž většina občanů – na rozdíl od tramvajových fandů a šotoušů – netouží trávit v dopravě dvojnásobný čas.

  Jinak pásmový provoz na Céčku spíš přispěje k dalšímu přesunu do aut (zvlášť, když už je benzin k sehnání pod 25 Kč) – bohužel.

 • Napsal Diego, 21. 11. 2008 @ 22:30

  Lide si asi potrebuji koupit novou mapu s vedenim linek 🙂

 • Napsal Tomáš Mykl, 23. 11. 2008 @ 22:35

  S výhodou tramvají jako přímé dopravy až do centra bych byl skeptický. Schválně jsem dnes jel do práce tak, abych si mohl prohlédnout přepravní vazby v bodech, kde tramvaj “z venku” pokračuje do centra a současně je přestup na metro.
  Uznávám, že na tom může ěnco být, ale spíš je to jakýsi vnuknutý pocit moderního rychlého dopravního prostředku, než opravdová realita. Povodně mi naučily docela dost jezdit po povrchu a zjistil jsem, že to je minimálně pohodlnější a plusmínus stejně rychlé. Ono se také musí počítat k době jízdy i cesta na povrch. Nicméně, jen ať většina lidí jezdí metrem. Alespoń se převážná část lidí odveze kanálem a tramvaje zůstanou jen pro labužníky :-)))

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*