4 273 přečtení
Úno 04 2009

Kolem Lipenské přehrady prý pojede tramvaj

Tramvaj na Šumavě

Tramvaj na Šumavě

Mezi obcemi kolem Lipenské přehrady bude možná podle plánů politiků v budoucnu jezdit tramvaj.

Trať, spojující Lipno nad Vltavou, Frymburk a Černou v Pošumaví, by měla být hrazena z evropských fondů také proto, že bude atraktivní i pro obyvatele Dolního Bavorska a Horních Rakous. “Neobejdeme se ale ani bez státních peněz, o tom by se mělo rozhodovat v dubnu,” doplnil poradce jihočeského hejtmana pro železniční dopravu Ivan Študlar. Počítá se s postupnou výstavbou. První dvanáctikilometrový úsek z Lipna do Frymburku vyjde na 1,6 miliardy, na této trase totiž bude 450metrový tunel, nutný k překonání výškového rozdílu lipenské hráze. “Na první fázi už máme hotový projekt a je zanesena v územních plánech obcí. Nicméně než se začne stavět, to je záležitost minimálně pěti let,” říká hejtman. Studii další etapy do Černé kraj zadá ještě letos. Tramvaj by dle představ měla jezdit v hodinovém intervalu po jednokolejné trati s normálním rozchodem a trakční soustavě 25kV SS.

V dohledné době přineseme pohled na Šumavské elektrické dráhy (ŠED) ze zorného úhlu projektanta.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


7 komentářů

 • Napsal Jirik_E, 4. 2. 2009 @ 21:34

  Tramvaj s napájením 25 kVss – to zní docela zajímavě :-))

 • Napsal Vozka, 5. 2. 2009 @ 3:49

  Nápad dobrý a byly tam i velkorysejší projekty na celou novou síť. Ale jde o to, aby to mělo i kvalitu a pohodlí pro lidi, tedy dobrá sedadla, interier, WC, voud, aby to opravdu nebyla jen tramvaj ale železnice. Také jde o to, ae po tratích mohla dělat i nějaké nákladní doprava a omezit tak jízdy po silnicích (ať už pro drobný průmysl, dřevo, zásobování apod. když se bude vše dělat nově, lze to už udělat pořádně, perpsktivně, s rozmyslem. Totéž by ale chtělo už i v Krkonoších, Orlických horách atd.

 • Napsal -FN-, 5. 2. 2009 @ 9:00

  Je to pěkné. Škoda, že se současně vážně uvažuje o napřímení tratě 196 České Budějovice – Summerau, které nejenže má odříznout Kamenný Újezd, ale navíc vzdálí Velešín a nikterak nepřiblíží Kaplici železniční dopravě, a to zřejmě jen proto, aby těsné v blízkosti těchto měst mohla zabrat místo dálnice D3. Takto se bohužel lidé z kraje na Šumavu vlakem nedostanou. Přitom existovaly i varianty napřimující trať tak, že by potřebná sídla obsloužila. Lze jen doufat, že před jeho stavbou bude projekt tohoto “koridoru” rozumně přehodnocen, třeba i za pomoci úpravy některých příliš svazujících norem.

 • Napsal Vozka, 6. 2. 2009 @ 1:19

  FN- naprostý souhlas. Nějak mně to připomíná 19. století, kdy se stavělo jen z nějakého zájmu a komplexní řešení se nehledalo. Dnes by se to mělo napravit a přitom se za velké peníze zase dělá paskvil. Chce to ale, aby ti, kteří o tom něco vědí psali a psali jak pro veřejnost, odborníky, ale také na odpovědná místa, aby se to mohlo zvrátit.

 • Napsal Domažličák, 6. 2. 2009 @ 12:03

  Mě to 19. století příliš nepřipomíná. Tehdy se stavěly železnice alespoň pro potřeby železnice, byť převážně jen pro nákladní dopravu. Dnes se nestaví ani pro nákladní ani pro osobní dopravu, ale jen a pouze pro potřeby stavařů. Zářným příkladem toho jsou tlaky na změnu plánů na stavbu tunelu mezi Prahou a Berounem. Už nemá směrově vyhovovat maximální rychlosti, kterou je železnice schopna, ale jen tolik, na kolik stačí peníze. Takže výsledek: spokojenost stavařů, stavět se bude, ale rozdíl v rychlosti oproti tratě podél Berounky bude zanedbatelný a tudíž tunel nepřinese železnici téměř žádné výhody oproti nynějšímu stavu.

 • Napsal arj, 6. 2. 2009 @ 17:14

  Vozka: >> aby to opravdu nebyla jen tramvaj ale železnice. Také jde o to, ale po tratích mohla dělat i nějaké nákladní doprava a omezit tak jízdy po silnicích (ať už pro drobný průmysl, dřevo, zásobování apod) <<

  Kouknu-li se na přiloženou fotku, k tramvaji má toto vozidlo daleko. Je to lehké železniční vozidlo (u nás zatím prezentované řadou M152/810), možná by to mohlo být na způsob “tatranských tramvají” (které jsou předpisově taky lehké železniční vozidlo, nikoliv městské tramvaj). Takže tady bych problém neviděl.
  To spíš mne děsí, že by to mělo být využíváno pro “drobný průmysl a dřevo”. Třeba to na Lipně budou umět vyřešit, ale mít fabriku (byť malou) uprostřed turistického centra a mít tamtéž překladiště dřeva z lesů (velkých), asi nebude ideálem pro rekreanty.
  Co se týká zásobování – jaká je průměrná velikost auta, zásobujícího jednotlivé hotýlky v místě? Je srovnatelná s vagonem (nejmenší má nosnost 20 tun) nebo je to spíš Ford Transit, který i řidičem a plnou nádrží váží 3 tuny?

 • Napsal Vozka, 10. 2. 2009 @ 2:08

  Proč by Vás měl děsit menší průmysl? Pokud tu nebudou ocelárny či hnědouhelné doly? U nádraží v Černé, na Lipně, Frymburku apod. nemůže být pila, mlékárna, textilka atd.? A s napojením na vlečku? Komu by to vadilo? Znáte to tam? Navíc je už nutné přestat se soustřeďovat jen na jednu aktivitu /na tom stojí u nás i dnešní krize včetně nesoběstačnosti v mnoha věcech). Tursitika nemusí být vždy na vrcholu, jeden rok lidé budou jezdit, druhý ne a dálnice to tam nezachrání, naopak to bude ještě horší než nějaká ta fabrička.
  C o se týká záasobování, tady to je myšleno tak, že centra obchodní, služeb atp. by měla být v rámci nových nádraží a pak není ani problém sem dovážet zboží po kolejích. Vždyť stačí třeba v tom vozidle mít oddíl na přepravu nějakých kontejnerků, balíků aj. navíc, poku by se konečně místo jednotek uvažoval motorový vúz s vleky, pak není problém zapřáhnou i nějaký nákladní vůz. je to všechno za jedny peníze, na jedné kolejia šetří se plocha pro silnice, parkování apod., což je dnes vysoce důležité. Potřebujeme co nejméně zpevněnýchj ploch a naopak co nejvíce zeleně a to ještě co nejpřirozenější a lesů vůbec. Takže je to jen otázka koncepce, územního plánu aponěku neotřelých řešení. je utné myslet poněkud více dopředu a se znalostí více souvislostí.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*