4 245 přečtení
Led 29 2009

Likvidace tramvají na Horním Slezsku pokračuje (2)

Gliwice

Modernizovaná tramvaj 105Na v Gliwicích

Není tomu tak dlouho, co jsme přinesli článek o likvidaci tramvají v Chorzówie. Nyní přichází na řadu další město na Horním Slezsku, a to Gliwice.

“Tramwaj to finansowy worek bez dna. Musimy zdecydować, czy gliwiczanie chcą do niego dopłacać – przekonują władze miasta.” Aneb volně přeloženo: “Tramvaje jsou černou dírou na peníze. Glivičané se musí rozhodnout, jestli na ně chtějí doplácet, říkají vládci města”.

“Na provoz musí město doplácet ročně 3 miliony PZL, na rekonstrukci kolejiště je pak potřeba 100 milionů zlotých. Přitom samotné tramvaje jsou zastaralé a na některých úsecích vozí vzduch”, říká mluvčí magistrátu Jakub Jerzabkowski.

Budoucnost by se měla dotknout tratí z Gliwic, respektive Wójtowej Wsi do Zabrze a Rudy Śląskiej. Pravda je, že od hranic Zabrze až k nádraží v Gliwicích jsou tramvaje poloprázné, ale dále v Gliwicích tramvaje praskají ve švech. Mezi cestijícími rozhodně nenajdete fanoušky magistrátních úředníků. Na průjezd centrem těžko najdete lepší způsob, jak tramvaje.

Odpůrcem likvidace tramvají je i profesor Kazimierz Kłosek, vedoucí katedry silniční dopravy a železnic Slezské univerzity v Gliwicích. Věří totiž, že tramvaje patří k dopravě budoucnosti a nejsou žádným přežitkem, o čemž se přesvědčíme pohledem do Západní Evropy, kde vzniká množství nových provozů.

Magistrát však tvrdí, že likvidace tramvají ještě není hotová věc. Nejdříve je třeba vysvětlit obyvatelům Gliwic o co jde a je potřeba vyvolat veřejnou diskusi, během níž budou mít všechny zúčastněné strany možnost prezentovat své argumenty – říká Marek Pszonak, předseda městské rady.

Rozhodnutí by pak mělo vzejít asi v polovině roku. Zatím většina argumentů zaznívá proti tramvajím. “Miliony, které bychom museli investovat do tramvají je lépe věnovat na boj proti ekonomické krizi na podporu churavějícího automobilového průmyslu”, říká mluvčí Jerzabkowski. “Pokud se někomu líbí se kodrcat po kolejích, může jet vlakem”, dodává.

Jeden z největší odborníků na tramvaje v Polsku, Marek Kasprowicz, nám k tomu napsal (promiňte prosím češtinu, zprávu jsem ponechal pro autenticitu v původní podobě):

Totalni holokaust tramvajových siti na Slezsku je bohužel faktem. Jesli traď v Gliwicich bude zavřena tak je dalšich 8 km siti v prdeli. A stav ostatnich tarti je katastrofický. Zase, samozřejmně tramvaj je na minusu, bo jestli 1-ka z Zabrza do Gliwic jezdi v špičce co 15 minut a potem každe 30 minut – těžko očekavat, že bude to spolehliva komunikace. Je to smutné, ale takova je realita. Jak budou dobré větry, tak za 10 let tramveje slezské budou jen historii.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Likvidace tramvají na Horním Slezsku pokračuje (2), 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


2 komentáře

  • Napsal -FN-, 29. 1. 2009 @ 20:37

    Je zajímavé, jak někteří politici nejen v Polsku, ale i u nás spatřují řešení ekonomické recese v nalití peněz přesně do těch průmyslových odvětví, která recesi nepřestála. Odhlédneme-li od podniků, jejichž oživení by snad mohlo přinést dovozní clo na levné “unfair” výrobky z Číny, pak se podle mě lepší řešení nabízí v přechodu od strojírenství zaměřeného na automobily k tomu, které by bylo schopné dodat větší množství levnějších tramvají, vlaků a kolejí. Peníze nalité do obnovy tramvajových provozů tam, kde je šance získat cestující, by nepochybně byly využité lépe, než peníze nalité do podniků, jejichž produkce povede k dalšímu zaplňování volné krajiny automobily a nejrůznějšími domy, po kterých nyní snad ani neexistuje velká poptávka. Jsem zvědav, jak zrovna oživením tohoto započne nějaký rozumný blahobyt.

  • Napsal PjP, 29. 1. 2009 @ 20:41

    “Miliony, které bychom museli investovat do tramvají je lépe věnovat na boj proti ekonomické krizi na podporu churavějícího automobilového průmyslu” – dovolím si tvrdit, že tato věta mluví za vše a také mám obavy, že současná tzv. krize není o ekonomice, ale o myšlení lidi, které je jedním slovem zoufalé … :-/
    Ostatně mě unika, proč by zrovna (asi, není uvedeno či to je mluvčí) magistrát měl podporovat automobilový průmysl ? To jako že všem ouřadům koupí to nejdražší auto, co najdou na trhu, či co ?
    Pavel

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*