9 662 přečtení
Čvn 13 2013

Trolejbusová smyčka Staré Hory možná znovu ožije

smyčka v původním stavu

smyčka v původním stavu

V dnešním článku se podíváme na příběh jedné z dnes již nepoužívaných trolejbusových smyček v Jihlavě. Jedná se o smyčku Staré Hory, která byla od jihlavské trolejbusové sítě odstřižena začátkem roku 2000. Ovšem podíváme se na vše pěkně popořádku.

Tato smyčka se začala používat už v roce 1951, tedy v době, kdy jihlavská trolejbusová doprava byla ještě víceméně v plenkách. Využívala ji linka C, jejíž trasa se léty měnila, nicméně stále končila na této smyčce.  To se však změnilo začátkem roku 2000. Linka C, která po celá léta končila právě na Starých Horách, nabrala nový směr a na křižovatce, která je pár desítek metrů před smyčkou místo obvyklého rovného směru, začla odbočovat doleva, aby obsloužila sídliště Na Dolině a následně vyjela dlouhý kopec a skončila na smyčce Horní Kosov. Jakmile byl na novém 1200 metrů dlouhém úseku zahájen provoz (stalo se tak 28.února 2000), byla stará trať vedoucí do Starých Hor odstřižena a ukončena těsně před onou křižovatkou, kde linka C odbočuje směrem na Horní Kosov. Trolejové vedení tak bylo ponecháno na svém místě v prakticky původním stavu. Jenže jak šel čas a léto střídalo zimu, nenapájené trolejové vedení se začalo prověšovat víc a víc. Nakonec však v červnu roku 2012 byla velká většina trolejového vedení snesena a fyzicky na svém místě zůstala pouze samotná smyčka. Jako zajímavost uvedu, že tato smyčka je situována u železničního přejezdu, tudíž trolejbus při svém otáčení musel vždy protnout silnici. Nástupní a výstupní zastávky však byly umístěny stranou vozovky a tak trolejbusy nijak nebrzdily provoz.

No a proč vlastně se touto smyčkou zde zabývám? Protože je v nejbližší době možnost, že se tato smyčka bude znovu využívat ke svému účelu. V souvislosti s výstavbou trolejbusové trati Vrchlického ulicí, která je však z důvodu nedostatku financí neustále odkládána by mohla být smyčka využita pro otáčení linky B, která by se částečně napojila na trolejové vedení linky C z Horního Kosova a odbočila vlevo na Staré Hory. O výše zmíněné trati připravuji v blízké době článek.

Nicméně přesto si přiblížíme jak by se snad již příští rok mohlo změnit linkové vedení linky B, která by na této smyčce nahradila linku C. V současné době linka B plní roli tzv. okružní linky. Tedy linky, která má pouze jednu konečnou a vydává se na 37 minut dlouhou cestu ulicemi Jihlavy. Linka B společně se svou protisměrnou obdobou označenou jako BI je zároveň nejdelší linkou v jihlavské trolejbusové síti. Současná trasa linky B pochází z roku 1992 a vede v trase Hl.nádraží ČD – Březinova –  Masarykovo náměstí – Poliklinika – Chlumova – Hl.nádraží ČD. Trasa linky by zůstala beze změn až po zastávku Poliklinika, kde nyní vozy odbočují po kruhovém objezdu vlevo k zastávce a pokračují tudy kolem Ústředního hřbitova a Krajského úřadu dále. Od příštího roku by po nové trase linka B na kruhovém objezdu jela rovně kolem jihlavské nemocnice a pokračovala by Vrchlického ulicí, kde by míjela početné nově postavené byty a v současné době už i Hobby market, který byl nedávno otevřen. Na novém úseku by linka B měla 2 nové zastávky, jejichž zálivy jsou již dávno hotovy, ale vzhledem k tomu, že zde žádné trolejbusy zatím nejezdí, využívají tyto zálivy obyvatelé okolních domů pro parkování svých aut. Na konci Vrchlického ulice by se linka B napojila na stávající trať linky C na ulici S.K. Neumanna a pokračovala by směrem ke stejnojmenné zastávce. Následně by na křižovatce, kde linka C odbočuje vpravo na Jiráskovu ulici odbočila linka B vlevo a dojela by ke smyčce Staré Hory. Tím pádem by linka BI zůstala v úseku od Hlavního nádraží k Poliklinice osamocena.

Doufám,že výše uvedené vysvětlení nové a staré trasy nebylo příliš chaotické. Pro lepší orientaci přikládám schémata staré a nové trasy. Jak jsem již zmínil připravuji článek o budoucí trati Vrchlického ulicí, kde se podíváme podrobně na celou problematiku této trati. No a nezbývá mi nic jiného, než Vám poděkovat za přečtení mého článku a Marku Juránkovi děkuji za poskytnutí fotografií současného stavu smyčky na Starých Horách.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Trolejbusová smyčka Staré Hory možná znovu ožije, 4.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


5 komentářů

 • Napsal Kubik, 13. 6. 2013 @ 23:24

  To by ve Starých Horách mohla být i návaznost na trať Jihlava-Veselí n.L., že? Tu konečnou pamatuji u přejezdu, byly tam dříve mech.závory ještě před elektrifikací tratě..Škoda,že v Jihlavě nezůstala tramvaj..

 • Napsal Eugen, 18. 6. 2013 @ 21:09

  Mě by zajímalo, kde autor vzal podobu linkového vedení, když všude je prezentováno jiné? Tedy, že BI existovat nebude a bude linka D (DP-Sokolovna-Seifertova-Poliklinika).

 • Napsal Martin Švec-AUTOR, 18. 6. 2013 @ 21:18

  Eugen: Nesouhlasí to protože tenhle článek vznikal a čekal na schválení v době, kdy ještě nebyl k dispozici ten současný návrh.

 • Napsal Eugen, 18. 6. 2013 @ 21:42

  Tak to je škoda, že to nešlo operativně změnit. 😉

 • Napsal Domažličák, 19. 6. 2013 @ 9:23

  Nejbezpečnější je psát něco ve stylu: “zatím poslední návrh z toho a toho data je takový a takový”. V našich zeměpisných šířkách je bohužel běžné, že se věci mění ze dne na den dle toho, kdo má aktuálně jaké slovo, moc a osobní zájem. Dá se předpokládat, že s nástupem nového člověka se nynější návrh opět změní a není vyloučeno ani to, že se vrátí do původního, jak je zde popsáno.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*