4 295 přečtení
Led 26 2009

MHD v České Lípě po optimalizaci

Linka 212 ve stanici U pivovaru

Linka 212 ve stanici U pivovaru

V současné době je MHD v České Lípě na docela dobré úrovni. Ve městě jezdí linky v rozsahu 202 až 235. Průměrný interval je 30 minut a v každém směru jezdí alespoň dvě linky ve vzájemném časovém prokladu, takže souhrnný interval do většiny směrů je 15 minut, což je docela slušné.

Ve městě jezdí většinou nízkopodlažní autobusy různých výrobců, konkrétně vozy Man, Mercedes, SOR a od Karosy Citybus a Citelis. Oficiálním údajem je, že nízkopodlažních vozů je 80 procent a zbývající staré autobusy, které jsou ještě v provozu, mají být letos nahrazeny také nízkopodlažními. Všechny autobusy určené k trvalému provozu v České Lípě jsou vybaveny informačním a odbavovacím systémem Emtest. Odbavování probíhá pomocí čipových karet nebo platbou v hotovosti řidiči. Hlášení stanic uvnitř autobusu je automatické a řízené modulem GPS, takže řidič nic nemačká a nemůže se ani splést. Čísla linek, výchozí a cílová stanice jsou zobrazovány na panelech Emtest, které svítí jasně oranžově a jsou vepředu a vzadu. U vozů Citybus a Citelis však jsou původní panely Buse, které se systémem Emtest spolupracují jen částečně, takže zobrazují pouze číslo linky. Hlášení zastávek je shodné s ostatními českolipskými autobusy. Zbývající nejstarší autobusy Karosa a Sor, které by měly být letos vyřazeny, nemají informační systém a čísla linek jsou jen na papírové cedulce.

Jízdenky se prodávají buď základní přestupní s platností jednu hodinu nebo celodenní. Jízdenky zakoupené pomocí čipové karty jsou o 25 procent levnější. Čipové karty na MHD lze používat i v příměstské dopravě a naopak. Jejich dobíjení je ale zatím možné pouze v informační kanceláři dopravní společnosti.

V pracovních dnech poskytuje MHD kvalitní služby. Problém je ale s víkendy, kdy se jezdí zhruba jednou za hodinu a odjezdy a příjezdy na nádraží jsou zcela v nesouladu s jízdními řády vlaků. Víkendy byly v České Lípě vždycky bolístkou a není tomu jinak ani po optimalizaci. Přitom i pro víkend je vyhrazen dostatečný počet autobusů i spojů, ale odpovědná osoba z odboru dopravy by měla víkendové jízdní řády upravit do souladu s vlaky a více spolupracovat s místním dopravním klubem, který je vždy připraven pomoci.

Městská doprava v České Lípě je připravena na krajský integrovaný dopravní systém, který by měl být uveden do provozu v dubnu tohoto roku. K tomuto datu také dojde ke zvýšení jízdného a doufejme i k úpravě víkendových jízdních řádů. K plnému vyžití integrovaného systému však bude nutné si zakoupit čipovou kartu pro tento systém určenou.

Minulý rok došlo v České Lípě k výměně společnosti provozující MHD. Původní dopravce Vett, a.s. byl nahrazen společností ČSAD Semily, a.s. Českolipský provoz je její největší základnou a kapacitně je srovnatelný například s Mladou Boleslaví nebo Jabloncem nad Nisou. Zároveň je tato změna ukázkou toho, že dopravní společnosti, se kterými jsou nějaké problémy, nejsou v tržní ekonomice západního typu nenahraditelné.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


1 komentář

  • Napsal mates111, 26. 1. 2009 @ 20:15

    Problém je ale s víkendy, kdy se jezdí zhruba jednou za hodinu a odjezdy a příjezdy na nádraží jsou zcela v nesouladu s jízdními řády vlaků.

    S touto větou bych úplně nesouhlasil. Z největšího českolipského sídliště(Špičák) totiž přijíždí spoje k nádraží v 15, resp. 21 minutu. Odjezdy vlaků jsou ve 28 až 45 minutu. Z druhého největšího českolipského sídliště(Lada) přijíždí autobusy ve 23 minutu, takže také ok.

    Velmi podobné to vypadá i v opačném směru. Vlaky přijíždí zhruba od 20 do 35 minuty přičemž autobusy na Špičák odjíždí ve 30 a ve 45. Na Lada to jede také ve 30 a jednou za dvě hodiny i kolem 40..

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*