- Dopravní web - http://dopravni.net -

Anglie, Leeds

Leeds

Leeds

Leeds najdeme na severu Anglie v hrabství West Yorkshire. Dle statistických údajů má město cca 500.000 obyvatel a aglomerace více jak 3/4 milionu lidí. Z dopravního hlediska  jzde najdeme dvě zajímavosti. Jednu ze zajímavostí uvádí Wikipedie, a to že “Pro Leeds má stále ještě velký význam železniční doprava.” Bezesporu další zajímavostí je to, že Leeds patří mezi největší města v EU, která nemají rozvinutou veřejnou městskou dopravu.

Tramvaje

Dříve jsme zde mohli potkat tramvaje. Jezdily od roku 1900, až do jejich zmasakrování ve jménu pokroku v roce 1959. Postupně od roku 1970 se začínají objevovat různé studie na obnovení kolejové dopravy, samozřejmě, že ne klasické tramvajové, když se tramvají před nedávnem zbavili. Hovoří se o tzv. lehké železnici, což je v podstatě vznosněji pojmenovaná stará dobrá tramvaj.

Řeči plynou, voda v řece také plyne, výsledky se nedostavují. V roce 1990 spatřil světlo světa první hmatatelný projekt obnovy kolejové dopravy v podobě tak zvané Supertram.

Bylo počítáno s třemi linkami

Linka 1 (Jižní linka), do Stourtonu a Tingley přes Hunslet , Belle Isle a Middleton
Linka 2 (Severní linka), do Weetwoodu přes Universitu, Hyde Park a Headingley
Linka 3 (Východní linka), do Whinmooru přes St James’s Hospital , Harehills a Seacroft

Všechny 3 linky měly být ukončeny v centru velkou blokovou smyčkou ve směru The Headrow , Park Row, Boar Lane, Kirkgate a Kirkgate Market. Mělo se jednat o počátek většího tramvajového systému, který měl být rozvíjen dalšími tratěmi z centra Leedsu do Bradfordu přes Armley, Bramley a Stanningley a do Alwoodley přes Chapeltown, Chapel Allerton a Moortown.

Práce na projektu byly z důvodů vysokých nákladů pozastaveny, byla snaha o snížení nákladů na výstavbu, avšak politicky toto bylo neúspěšné. I přes nemalé náklady (40 mil liber), které již byly na projekt vynaloženy, na podzim 2005 ministr dopravy Alistair Darling práce zastavil.

Metro Leeds

Metro Leeds

Metro Leeds

Společnost Metro vznikla v roce 1974 pro zajištění obsluhy hrabství veřejnou dopravou. Název byl odvozen od Metropolitan county of West Yorkshire, tedy odtud název Metro, nikoli proto, že by to metro bylo. Tato společnost je zodpovědná za dopravní politiku, organizaci dopravy a zajištění úhrady služby dopravní obslužnosti (v Čechách se tomu říká prokazatelná ztráta). Na zajištění provozu se podílí celkem 12 dopravců, mimo jiné např. i u nás známá ARRIVA, či několik dcer společnosti First. Od roku 1982 opět dochází k postupné reaktivaci železnice pro osobní dopravu.

Metro dnes zajišťuje osobní dopravu na 18 autobusových a 11 železničních linkách v aglomeraci, samostatná městská doprava v Leedsu neexistuje, doprava na území města je zajištěna příměstskými linkami.

Budoucnost?

Ano, otazník je v nadpisu po právu. Zatím aktuálně (leden 2009) se hovoří o výstavbě dvou trolejbusových linek. Jedna by měla být veden z centra na jih a druhá na východ. Jedinou skutečností je, že po zrušení tramvají před 40 lety v třičtvrtě milionovém městě neexistuje regulérní MHD.

Odkazy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share