11 060 přečtení
Zář 18 2012

V bulharské metropoli Sofia uvedena do provozu druhá linka metra

Sofijské metro

Sofijské metro

31. 8. 2012 se v bulharské metropoli otevřela druhá linka metra.  Vede ze severu ze stanice Obelja (přestup na linku 1) na jih přes hlavní nádraží a stanici Serdika (přestup na linku 1) do stanice James Bourchier. Nová linka metra byla postavena za pouhé 4 roky. Tunel mezi stanicemi NDK a Evropejski Sajuz (původně se to mělo jmenovat Muzeum země a lidí) byl postaven již v roce 1980. Tento nový název dostala stanice na počest peněz z EU na tuto trasu. Trasa je dlouhá 11 km.

Metro v Sofii

Metro v Sofii

V bulharské metropoli jsou také provozu tramvaje a autobusy. Tramvajová síť je zajímavá tím, že jsou zde dva rozchody. A to 1009 mm a 1435 mm (linky č. 20, 22 a 23).

Sofijské tramvaje

Sofijské tramvaje

25 dubna 2012 byla také prodloužena linka 1 ze stanice Mladost 1 do stanice Tsarigradsko Shosse. Délka je 2,2 km. Další info o otevření linky dvě zde

Videa z prvního dne provozu:

Mezi stanicemi Man Kubrat a Nadhezda

Videa z nového úseku metra linky 1 otevřeného 25. 4. 2012.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


7 komentářů

 • Napsal arj, 18. 9. 2012 @ 11:54

  Dobrá informace, nicméně:

  V bulharské metropoli jsou také provozu tramvaje a autobusy

  Nejen ty, ale také trolejbusy – z nichž aktuálně 30 je z plzeňsko-polské produkce, dalších 50 je ve stadiu výroby. Zatím tu většinu tvoří kloubové Ikarusy, z nich dokonce několik domo-robo-nízkopodlažních.

  A dál mi v článku chybí, kdo vyrobil vozidla pro metro 2.

  A ještě poslední připomínka – já vím, že teď je móda všechno anglo … spíš amerikanizovat, ale nejmenuje se prodloužená konečná linky 1 spíš Carigradsko šose?

 • Napsal Ivo, 19. 9. 2012 @ 0:18

  Re: arj

  Díky za upozornění či doplnění. Článek byl pouze informativní o otevření nové linky metra. Ještě je tam zajímavost, že metro přijede jako linka 1 do stanice Obelya a odtud pokračuje jako linka 2. Pokud to někdo ještě doplní, jedině dobře.

 • Napsal Pražan, 19. 9. 2012 @ 10:19

  Sofii neznám, ale nepřipadá mi příliš rozumné budovat (výhledově) v centru trojúhledník tak, že ani jedním z jeho vrcholů nebude nádraží – zdá se, že nejen v Praze jsou “konceptoři dopravy” nepoučitelní a i po letech vývoje veřejné dopravy opakují stále stejné chyby …

 • Napsal arj, 19. 9. 2012 @ 20:11

  Pražane, pokud si na Sofiji vzpomínám, tamní hlavní hlavní nádraží je umístěno – přeneseno na pražské podmínky – asi jako pražské smíchovské či holešovické – proti tomu je rozdíl jen v tom, že tam za ním není řeka, ale ani ZOO či něco by prostor za kolejemi dělalo aspoň pro pár lidí atraktivním.
  Nemám zrovna teď k dispozici svůj elektronický mozek, abych si prohlédl fotky, ale snad si pamatuji dobře, že (přestože jsem tam byl v pracovní den odpoledne) jsem byl na nádraží já, pár cestujících a železničáři (těch bylo víc než cestujících).

  On ekonomicko-sociální stav v Bulharsku mi připadal, že veřejná doprava je opravdu jen socka (mládež, důchodci a chudá vrstva), zatímco ten, kdo má aspoň trochu lepší zaměstnání, má k tomu i (velmi) ojetého Golfa … Ani turisté nejsou uživateli MHD, protože jich v Sofii moc není a taxi ve 3 lidech vyjde na pakatel.

 • Napsal Domažličák, 27. 9. 2012 @ 11:25

  Filosofie obyvatel postkomustických zemí je srovnat se se západem. Bohužel se západem před 20ti lety, takže zatímco dnes je na západě VHD dopravní prostředek středních a vyšších vrstev (nižší a nejvyšší vrstvy používají IAD), na východě je to naopak krom těch nejvyšších vrstev, ty jediné používají všude totéž.

 • Napsal PedrosVozomixos, 6. 1. 2015 @ 23:18

  Nové vozy pro linku 2 by měly být také z ruské Vagonmašky neboli Mytiscinskyj masinostroitelnyj závod. Ale je to pouze ma domněnka. Vozy první linky jsou z Ruska.

 • Napsal Nina, 25. 4. 2015 @ 21:32

  Oplatí sa vôbec cestovať metrom, keď sa dá všade dostať aj tramvajom ? Podľa tych videií sa mi to ale celkom páči.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*