5 352 přečtení
Kvě 29 2012

Jak se změnil Times Square v pěší zonu

New York

V létě 2008 bylo sedm bloků slavné ulice Broadway v New Yorku zúženo z čtyř pruhů na dva. V květnu 2009 byly části Broadwaye, mezi nimi i Times Square, na zkoušku uzavřeny pro auta. Prostor se zaplnil stoly, lavičkami, květináči a hlavně i lidmi. Byl to nepřehlédnutelný úspěch. Po půl roce už bylo jasné, že experiment zůstane natrvalo.

Když jsme to zvládli na Broadwayi, můžete to udělat kdekoli

Podobných pěších zón v New Yorku v posledních letech vznikla celá řada. Zásluhy na těchto pokrocích mají na newyorském odboru dopravy (NYCDOT), kde se zabývají mimo jiné přímo kvalitou veřejných prostranství. Vše pod vedením inovativní radní pro dopravu Janette Sadik-Khan. Právě ona změnila perspektivu od původního pohledu přes čelní sklo auta, kdy se řešilo hlavně to, jak umožnit průjezd více vozidlům. Nyní se zabývají především tím, jak udělat z ulice příjemné místo, ale i jak tím pomoc podnikatelům a ekonomice. A přicházejí s nabídkou alternativ pohybu po městě.

Times Square.

New York jde kupředu

Chodníky na Times Square bývaly přeplněné. Davy lidí doslova přetékaly do silnice. Po úpravě ubylo chodců ve vozovce o 80 %. Tím se zlepšila bezpečnost pro všechny. Počty úrazů i nehod výrazně poklesly. Místem denně podle radní projde 356 tisíc lidí, o poznání více než dříve. Dnes si sem chodí odpočinout, s dětmi, na oběd či popovídat s přáteli. Přeměna byla dobře přijata veřejností i obchodníky. Přinesla ohromný ekonomický efekt, obchody víc prodávají a hodnota nemovitostí stoupá jako raketa. Radní Sadik-Khan připomíná, že jsou ulice, které lze využívat k něčemu jinému než jen k co nejrychlejšímu přemísťování lidí z místa A do místa B.

V New Yorku nejde jen o nová prostranství. Světelné signalizace byly přeprogramovány tak, že dávají více času na přejití. Tím se předchází chůzi na červenou. V posledních letech se daří rozvoj cyklistické a veřejné dopravy. Od roku 2007 bylo v ulicích vyznačeno 400 kilometrů cyklopruhů. Mezi roky 2000 a 2010 narostl počet jízd na kole o 262 % (DOT’s 2010 Sustainable Streets Index). Byly zavedeny autobusové linky s vyhrazenými pruhy a preferencí na křižovatkách. Také se na nich nekupují lístky u řidiče, což je jinak ve zdejším největším systému autobusové MHD v USA stále obvyklé.

Předtím a poté

Podívejte se, jak vypadal Herald Square před zklidnění Broadwaye a jak vypadá dnes.

Předtím

Poté.

Bude Smetanovo nábřeží pražským Times Square?

I v Praze se věci částečně posouvají vpřed. V dubnu vznikla pěší zóna ve spodní části Václavského náměstí. Nově nemohou auta projíždět koncem Jindřišské ulice při vyústění na náměstí. Již si tudy nelze zkracovat cestu při zácpách na magistrále. Prostor si však žádá obohacení lavičkami, stoly nebo i velkými květináči, aby byl pořádně využit.

Také na Malém náměstí na Starém městě, kde dříve davům turistů překáželo patnáct zaparkovaných aut, se objevily značky zakazující vjezd. Městská část Praha 1 uvažuje o zavedení menších pěších zón i na dalších místech. Zavedení pěšího nábřeží s tramvajemi mezi Karlovými lázněmi a Národním divadlem by přineslo probuzení prostoru s obrovským potenciálem umocněným výhledem na panorama Hradu.
Přemýšlejme, jak lze veřejná prostranství lépe využít a co si zaslouží. Fádní, lidmi nevyužívaná prázdná plocha je stejně nešťastné řešení jako zakrytí celého náměstí zaparkovanými auty. Pro vytvoření míst, kam se lidé rádi vracejí, již máme dostatek inspirace.

Podpořte vznik pěší zóny na Smetanově nábřeží.

Jak se změnil Manhattan

Článek původně vyšel na webu auto-mat.cz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (10 votes cast)
Jak se změnil Times Square v pěší zonu, 3.7 out of 5 based on 10 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


22 komentářů

 • Napsal Pražan, 30. 5. 2012 @ 16:11

  Na první pohled to řešení nevypadá hloupě, je ovšem otázkou, co by vyvolalo především na Klárově, na Malé Straně a v oblasti Újezdu, pokud by bylo zavedeno dříve, než bude uveden do provozu tunel Blanka (umožňující Malou Stranu snáze objet Strahovským tunelem), a jak by se zhoršila situace u Letenského tunelu a na Letenském náměstí (i po zprovoznění “Blanky”).

 • Napsal Kolemjdoucí, 30. 5. 2012 @ 16:55

  Škoda, že je pod článkem inzerován zmrdí spolek Automat.

 • Napsal Pražan, 1. 6. 2012 @ 8:31

  Ad “Kolemjdoucí” = 30.05.2012 – 16:55:
  Mnoho lidí z toho spolku (a především jejich mnohdy hloupých aktivit) mi také “nesedí”, ale “spolek” jako “instituce” je neživotná záležitost a za své členy nemůže. Myslím proto, že než vyjadřovat se k úrovni nějakého sdružení by bylo prospěšnější soustředit se v úvahách na obsah předloženého textu a na problematiku, kterou se autor snaží řešit, a pokusit se přinést k tomu něco skutečně podnětného.

 • Napsal Kolemjdoucí, 1. 6. 2012 @ 14:36

  Pražan: Myslel jsem to tak, že když se někde napíše Automat, 99% lidí se zatmí před očima. Potom ani ten článek nerozkliknou a nečtou, to je škoda. Automatová cyklovášeň je ale fakt úsměvná, nemyslí na lidi, jen na kola. Dokonce už se zavádí křižovatky s preferencí cyklistů, kde čekají tramvaje, až přejede jeden pumpičkář !!!

 • Napsal Vašek Kříž, 1. 6. 2012 @ 15:39

  Kolemjdoucí: taky názor. Díky za zpětnou vazbu. Zmínku o organizaci jsem přesunul na konec. Nemyslím si, že by to bylo s těmi 99% tak horké. To, že na Kpt Jaroše zatím není preference pro tramvaje mě, abych řekl pravdu, štve.

 • Napsal -fn-, 5. 6. 2012 @ 12:28

  Tady šlo o extrémní situaci, kde se vedle mnohaproudých silnic tísnily úzké chodníky. Taková situace je v Praze snad jen na magistrále a jejích přivaděčích. Území od Klárova po Újezd je trochu jiný případ, tam jsou úzké i vozovky (ve vedlejších ulicích by se možná hodily obytné zóny). Blanka zas takovou spásou nebude, již dnes je od Letné po Malovanku k dispozici kapacitní komunikace a jediné, co automobilisty natáhne pod zem, je úzké hrdlo v Holešovicích – pokud budou chtít jen projet. Dost na tom, co už se za ta léta vybouralo kolem Špejcharu…

 • Napsal arj, 5. 6. 2012 @ 13:30

  Článek je to takový hezky propagační – koneckonců, mám pocit, že navazuje na nějakou akci/workshop/výstavu, který skupinka “městských architektů” z U.S. a podobných zemí v nedávných dnech v Praze pořádala.

  Chybí mi v něm ovšem víc informací o dotčeném území: kolik lidí tam bydlí resp. jaký je podíl objektů (celých domů nebo užitkové plochy v nich) residenčních – administrativních – maloobchodních. Z gúgl-mapy to jsou baráky 10-30 pater, což v Praze (ale vlastně nikde v Evropě, mimo části Londýna, Moskvy a pařížského předměstí) neexistuje.

  bylo sedm bloků slavné Broadway zúženo z čtyř pruhů na dva

  Ta informace není úplně objektivní – podle foto-gúgla má 2 pruhy v každém směru = celkem 4. Tak široký není v Praze ani pankrácký úsek magistrály (5.května).

  Chodníky na Times Square bývaly přeplněné. Davy lidí doslova přetékaly do silnice. Po úpravě ubylo chodců ve vozovce o 80 %. Tím se zlepšila bezpečnost pro všechny.

  Podle fotek to ovšem vypadá, že zatímco na Broadway je “pěší zóna”, na šikmo křížící 7th Avenue (která je ta zúžená na 2×2 pruhy) je osazeno zábradlí. To samozřejmě bezpečnosti pomůže, jenže “zábradlí” jednak Auto*mat kritizuje (taky mi občas vadí), jednak v Praze zábradlí používáme jako ochranu před padáním do ulice ve velkém už cca 35 let (resp. kolem r. 1995-2000 hezkých pár metrů zábradlí dokonce ubylo, neboť se řidiči a chodci začali více respektovat).

  Přeměna … Přinesla ohromný ekonomický efekt, obchody víc prodávají a hodnota nemovitostí stoupá jako raketa.

  Stejná připomínka jako v úvodu – co tamní obchody prodávají, co znamená raketový vzestup cen nemovitostí (BTW – neplatíme zrovna za tento boom, který byl ve skutečnosti bublinou, miliardy dolarů, liber, eur i korun?)?

 • Napsal arj, 5. 6. 2012 @ 14:09

  pokračování mého komentáře:
  Podobných pěších zón v New Yorku v posledních letech vznikla celá řada

  To se tedy mají … jenže my v Praze zneprůjezdňujeme historické centrum už strašně dlouho. Ještě v 60.letech bylo 7 tras, průjezdných obousměrně v celé délce centra:
  – Opletalova-Krakovská/Smečky/Štěpánská – zneprůjezdněna v rámci úprav Václaváku po r.1980
  – Jindřišská-Vodičkova – kdy vlastně vznikla “pěší zóna” na křižovatce Václavské nám. x Vodičkova (roztažení ostrůvků tram až ke kolejím)?
  – Příkopy-28.října-Národní – fakticky znemožněn v rámci výstavby metra A (od 1976) a B, oficiálně zlikvidován na podzim 1985 s pěší zónou
  – Prašná brána-Rytířská-Uhelný trh-Perštýn – pěší zóna na Ovocném trhu + kolem Tylova divadla od cca 1985
  – Prašná brána-Celetná-Staroměstské nám (před radnicí) -Malé nám.-Platnéřská – Celetná je pěší zóna od cca 1968, úsek před radnicí jen pro svatby + zásobování v 70.letech
  – Dlouhá-Staroměstské nám./Dušní-Kaprova/Pařížská byl od 70.let různě protisměrně zjednosměrňován, aby se muselo kličkovat, což snad jde i dodnes (?)
  – (Na Františku-) Křižovnická-Smetanovo nábř. – jediná zbylá trasa

  A na závěr bych zopakoval tytéž otázky jako u New Yorku:
  – ceny nemovitostí – dnes jsou na Starém městě v řádu 100 tisíc/m2, na Vinohradech (širší centrum) 70 tisíc, mimo centrum 50 tisíc. Tyto poměry jsou sice proti evropskému Západu “laciné”, ale pro běžného Čecha naprosto mimo; navíc pražští “lobbisté apod” bydlí ve vilách na Strahově, Podolí.
  – kolik lidí ještě na Smetanově nábř. bydlí? Ráno jsem si ho prošel – ve směru od ND: AMU-ŘLP-UK, parčík, v roháku nábřeží x Divadelní kromě mnoha firem snad i pár bytů-penzion-hotel.
  – obchodní příležitosti – většina domů na to není upravena (a vzhledem k památkové ochraně by muselo být “vybourání díry na výlohu” výsledkem úplatku), restaurace (hlavní jídlo 250 Kč) s “typickými českými specialitami” jako šašlik, pelmeně, pizza, pasta.

 • Napsal arj, 5. 6. 2012 @ 14:26

  Smetanovo nábřeží … probuzení prostoru s obrovským potenciálem umocněným výhledem na panorama Hradu

  Byl bych rád, kdybych s touto větou mohl souhlasit … jenže realita dnešního rána je taková, že jediná místa s výhledem na Hradčany + Karlův most je roh nábřeží a mostu Legií a pak asi 30 metrů naproti vyústění Divadelní. Úsek od ND k Divadlení je zarostlý na “náplavce” (vypadá jak náletové stromy), od Divadelní k Novotného lávce je přístup k zábradlí nad řekou znemožněn pěstěnými stromy uprostřed chodníku.

  Jediné, co mi tam jako chodci chybělo, byl přechod na rohu Divadelní (z důvodu bezpečnosti by měl spíš být na příjezdu od ND). Aut tam kolem 8-8:30 ráno bylo poměrně málo, což znamená, že mohla jet s využitím povolené rychlosti a to se bez přechodu blbě přebíhá.
  Shrnuto: navrhovaná pěší/zklidněná zóna by tam byla “pro túristy” (Pražákovi, jdoucímu do práce tam nic nebrání v pohybu; v době oběda tam nejsou ceny pro mne; v denní době pracovního dne jsem v práci; takže snad jedině zajít na výhled (který tam moc není) + kafe v so/ne). Nic proti turistům, ale neustupují jim místní až dost?

 • Napsal Vašek Kříž, 5. 6. 2012 @ 19:57

  Arj: ano, navazuje na akci reSite, ale z internetu jsem to věděl už dřív. Díky za zajímavé informace a podněty k zamyšlení. Na mnohé neznám odpověď. Nemám energii je řešit zrovna formou internetové diskuse.

  – Na satelitních snímcích těch 7 dvoupruhových bloků vidím.
  – Dušní, Pařížská atp – jednosměrky, jak říkáte.

 • Napsal Pražan, 6. 6. 2012 @ 8:58

  Ad “Kolemjdoucí” = 01.06.2012 – 14:36:
  S tím lze souhlasit, ale z Vašeho původního příspěvku to v této podobě rozhodně jasně neplynulo …

  Ad “-fn-” = 05.06.2012 – 12:28:
  Já bych význam “Blanky” rozhodně nepodceňoval – není to samozřejmě ani zdaleka ideální řešení (rozumně upravená “Dana” by asi byla lepší …) a chybí jí minimálně například ještě jedno vyústění na levém břehu Vltavy (nejspíše asi někde v oblasti Výstaviště, ale je mi jasné, že by to bylo naprosto neprůchodné = především u militantních českých “obránců přírody”), ale pokud je vinou těch zadubenců, kteří soustavně prosazují variantu “J” trasy “Pražského okruhu”, a gorilami umanutého Bobka dlouhodobě zablokována prioritní potřeba výstavby nízkého mostu přes Vltavu v oblasti Podbaby (aby odvedl velkou část dopravy z Kamýcké/Roztocké silnice na pravý břeh Vltavy mimo centrum Dejvic), bude “Blanka” určitě velkým přínosem především pro zklidnění provozu v oblasti Prahy 7, ale i v Praze 6. A to, že povrchová komunikace přes Letnou je nyní (spíše zdánlivě) využívána jen málo, je podle mě jednak důsledkem toho, že “Blanka” ještě není v provozu (takže mnoho lidí m.j. celý ten prostor stále ještě vnímá spíše jako staveniště hrozící různými problémy a omezeními), a tak na povrchu stále ještě vznikají provozní komplikace známé z minulosti, jimž se zkušenější řidiči zřejmě snaží vyhnout. Až bude “Blanka” v provozu, významně sníží zejména zatížení Letenského náměstí, a pak by tudy jakýsi “obchvat Prahy 1” vést mohl – zatížení Letenského náměstí se tím ovšem vrátí na cca dosavadní intenzitu (ale přitom by ještě potřebovalo i změnit dopravní řešení podle nových požadavků dopravních proudů), a především se zvýší intenzita využívání Letenského tunelu a zatížení křižovatky u jeho nábřežního vyústění, což může způsobit další problémy. A chtít zavést ten “obchvat Prahy 1” přes Letnou bez “Blanky” (ale vlastně už i jen o tom uvažovat) je už čirá zhůvěřilost …

 • Napsal Busman, 6. 6. 2012 @ 17:30

  Pražan: Nejsem Pražan, a proto jen obecně. Pokud po otevření Blanky nebudou v ulicích, kterým má Blanka odlehčit, bezprostředně provedena zklidňující opatření komplexní úpravou uvolněných veřejných prostranství, auta se vrátí…

 • Napsal arj, 6. 6. 2012 @ 22:36

  Busman: Pokud po otevření Blanky nebudou provedena zklidňující opatření komplexní úpravou uvolněných veřejných prostranství, auta se vrátí…

  Současná Letná je jen odvar toho, co tam bývalo. Podle Ročenky ÚDI tam je (na jako jedné z mála hlavních ulic) +- stejný provoz jako 1990. Bohužel Martin Šubrt na tento web už moc nechodí – docela by mne zajímala čísla z doby před metrem a před Barrandovským mostem a Jižním spojkou. Tehdy byly fronty jak po Letenské pláni, tak od Bubenče a ve Veletržní bývala souvislá kolona “skopec i dokopec” … protože tehdy tudy vedl vnější i vnitřní okruh, tedy včetně všeho dálkového nákladního transitu. Podle mého subjektivního pocitu tam je dnes menší provoz (nebo aspoň plynulejší) než v r.1984.

  A to zásadní zklidňovací opatření přes Letnou bylo zúžení ze 2 do 1 pruhu podél ostrůvku Sparta do centra, které drželo intenzitu stejnou bez ohledu na jinak zdvoj- i trojnásobení na všech ostatních hlavních trasách.

  Takže uvidíme, co vymyslí po Blance.

 • Napsal -fn-, 7. 6. 2012 @ 9:32

  arj: Však já mám na mysli stav před rozvrtáním Letné. Provoz tam byl velký, ale ne jinak než na mnoha dalších místech. Postavíme všude tunely? Jednak na to nemáme a za druhé většina dopravy není z celopražského hlediska tranzit, to znamená, že hodně aut zůstane nadále na povrchu, protože použití tunelů pro ně nebude výhodné. Jinak souhlasím s tím, že odsun okruhu od Prahy do středních Čech není šťastné řešení a jedná se spíše o populismus poškozující zase jiné území, na druhé straně představy typu dálnice přes Stromovku a další bourání Prahy za účelem zvýšení kapacity silnic pro auta je neúnosné. Město není autodrom, město je především sídlo. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Ohleduplná řešení jsou na místě.

 • Napsal Domažličák, 7. 6. 2012 @ 10:45

  USA je oproti Evropě specifická tím, že tam byl od 30. let vývoj měst zcela podřizován autům. Proto dnes, když se situace obrátí a ostatním “životním formám” je dán prostor, musí logicky na to reagovat i ekonomika a vůbec vše. Proto jsou tam takové rozdíly prakticky ve všem (včetně cen nemovitostí). U nás takhle drastická preference aut nikdy nebyla a proto úplné vyhnání aut z některých míst žádnou výraznou skokovou změnu nemůže přinést. To ovšem neznamená, že jsem proti omezování aut v centru. Naopak jsem velkým zastáncem dalších autoomezení a hlavně navracení tramvají do míst, odkud byly hlavně kvůli autům vytlačeny. Mě osobně by se nejvíc líbilo zrušení severojižní magistrály jako hlavního průjezdu městem (úplné zastavení autodopravy ovšem nevítám) a na uvolněné pruhy navrácení tramvají. Ale jsem realista a je mi jasné, že tohoto kroku se těžko dožiju i kdyby byla Praha protkána tunely skrz naskrz.

 • Napsal Pražan, 7. 6. 2012 @ 14:42

  Ad “Busman” = 06.06.2012 – 17:30:
  Je to trochu jinak: “Blanka” odvede jen ta auta, která dnes Prahu 7 tranzitují (resp. jejich naprostou většinu), a ta nebudou mít důvod se vracet, protože by se vrátila do současných pro ně nepříliš výhodných podmínek – a ostatní auta samozřejmě na povrchu zůstanou, takže nepůjde o návrat. Nově ovšem může přibýt frekvence nyní tranzitující centrem podél Vltavy, kterou by autor vstupního materiálu z Prahy 1 rád “vymístil”, a pokud k uzavření tras v blízkosti Vltavy dojde, bude právě Letná (ale také SJM) tou nejschůdnější objízdnou trasou …

  Ad “-fn-” = 07.06.2012 – 09:32:
  Měl jsem Vás za chytřejšího, ale tento Váš příspěvek mě přesvědčuje o opaku: Vaše vize o tom, že takzvaný “Pražský” okruh (tedy jakási “spatlanina” vnějšího a středního okruhu) vedený po území Prahy rozumně vyřeší dopravu v části Prahy na sever od Hradčan a Libeňského mostu dělá dojem, že vytváříte “PR” pro Béma a jeho nohsledy, protože logicky myslící a věci znalý tvor by takové vize podporovat nemohl. Opakuji, že jediným smysluplným řešením je skutečný VNĚJŠÍ okruh, (nahrazující zároveň i “stojedničku”) a “nízký most” v oblasti Podbaby propojující (na levém břehu nejlépe návazným tunelem) komunikaci “Podbabská” s jihovýchodním silničním polookruhem okolo bohnického sídliště, aby “severská” frekvence, která nyní zbytečně zatěžuje centrum Prahy 6, do té oblasti vůbec nejezdila, a aby “Pražský” okruh nezatahoval na území Prahy další vozidla nyní využívající aspoň zčásti “stojedničky”. Tvrdit, že něco je drahé, a přitom vyplýtvat nehorázné finanční prostředky na vybudování toho, co ani zdaleka není, to je přesně ten styl, který nás za posledních cca 20 roků dostal postupně do stavu, v němž nyní jsme …

 • Napsal Pražan, 7. 6. 2012 @ 14:46

  Umouvám se, v posledním souvětí mi vypadl výraz “optimální a vlastně ani užitečné” = věta má znít:
  Tvrdit, že něco je drahé, a přitom vyplýtvat nehorázné finanční prostředky na vybudování toho, co ani zdaleka optimální a vlastně ani užitečné není, to je přesně ten styl, který nás za posledních cca 20 roků dostal postupně do stavu, v němž nyní jsme …

 • Napsal Neetatista, 19. 6. 2012 @ 16:37

  Když to má tak velký ekonomický přínos u jedné ulice, tak navrhuji, aby byly úplně všechny ulice New Yorku (případně i všude jinde USA) změněny na pěší zónu. Následující ohromný hospodářský rozmach by jistě pomohl i se současnými hospodářskými problémy a vyřešením chudoby ve třetím světě. Už se teším na tu prosperitu.

  Pane Kolemjdoucí máte recht: cyklista není člověk:))

 • Napsal -fn-, 22. 6. 2012 @ 10:24

  Pražan: Ale já nejsem zastáncem ŽÁDNÉ dálnice, natož působení pana Böhma. Nevím, jaký je poměr aut jezdících severně kolem Prahy a aut jezdících po Praze, ale odhaduji, že těch druhých je výrazná většina. Proto si myslím, že žádná dálnice mimo město (ale ani v něm) Praze nikterak nepomůže. Chápu, že Pražané nechtějí dálnici na svém území (okruh po hranici města), tak ať tam nestojí, ale nechápu, proč Pražané volají po stavbě dálnic po středních Čechách (okruh přes malé vesničky), které jim nejsou už vůbec k ničemu, když tranzit přes město tvoří pouhá 3% automobilové zátěže. Chtějí po něm snad jezdit rallye?

 • Napsal arj, 25. 6. 2012 @ 12:12

  proč Pražané volají po stavbě dálnic po středních Čechách, když tranzit přes město tvoří pouhá 3% automobilové zátěže

  Františku, “tranzit v objemu 3 %” se týká vozidel, jedoucích přes Prahu po “magistrále”. Stejný počet vozidel (50-100 tisíc) ovšem jezdí po “okruhu” … a z té nižší hodnoty je velká část je právě dálkový tranzit.

  Ale chtěl jsem psát o své zkušenosti z minulého týdne, kdy jsem se prošel
  1. po “pěší zóně” v historickém centru Prahy (Malé nám.-Staroměstské nám.-Železná-Na Můstku-dolní konec Václaváku). Musím říct, že “tam to teda žije” – bylo kolem 13 hod, slunečno, přesto všechny zahrádkové restaurace prázdné; Železná (kdysi narvaná lidmi i obchody) taky poloprázdná, obchody buď nepoužitelné (většina ani pro turisty) nebo zabedněné. Více lidí (i v zahrádkách) bylo jen v ul. Na Můstku, al i jejich počet svědčí o “inflaci pěších zón v Praze”. Dolní konec Václaváku je kapitola sama pro sebe – tam nejsou nejen zahrádkové restaurace, ale prakticky skoro vůbec žádné.

 • Napsal arj, 25. 6. 2012 @ 12:24

  2. Ve čtvrtek jsem měl důvod (konference Financování dopravní infrastruktury) projít Václavák od Jindřišské nahoru a z hotelu Jalta na něj koukat svrchu:
  – mýtné či nízkoemisní zóny nebudou na Václavák mít vliv, resp. zkomplikují zásobování (většina dodávkových aut je diesel, ale obvykle nesplňují normu E4 či novější). “Osobáky”, které tudy projíždějí nebo parkují, jsou ovšem z poloviny “milionová auta”, takže jejich majitelům nebude dělat problém nějaké mýtné platit.

  Zajímavý je ovšem pohled na křižovatku uprostřed Václaváku: příslušníci PČR kontrolují auta přijíždějící od Jindřišské (proč – je to porušení zákazu vjezdu daného místní úpravou = v pravomoci Měšťáků), měšťáci kontrolují vjezdová povolení na spodní Václavák … a auta porušující pravidla silničního provozu na “přístupné části” náměstí nekontroluje nikdo.

  Shrnuto: 1 (blbá) pěší zóna spolkne cca 10 příslušníků všech možných policií v jednom okamžiku ve službě, zatímco prů*erová města hlídá 5 policistů, kteří tam musí dojet z okresního města a po prázdninách jim dojde limit na benzin.

 • Napsal Neetatista, 2. 8. 2012 @ 16:10

  Navštívil jsem v jižní Anglii již několik měst, které se mohly dříve vykázat tramvajovou nebo trolejbusovou dopravou a mají zhruba od těch 50 do 150 tisíc obyvatel (Cambridge, Colchester, Brighton, Hastings, Reading). Byl jsem i v Lincolnu a Yorku. Dnes zde jezdí převážně autobusy. A musím říci, že to není žádná tragédie. Řada z těch měst dnes slušně prosperuje, mnohá počtem obyvatel ještě narostla a některá třeba ani ne, ale i tak vypadají vcelku slušně. Žádné velké zácpy jsem neviděl, naopak je v těch městech relativně klid. Neměl jsem pocit, že bych dýchal nějak extremně smrad z motorů. Spíš naopak. Nikde dráty. Autobusy vesměs moderní a vcelku nedělají moc velký kravál. Docela dost je tu pěších zón. Ještě pojedu do pár jiných měst. Ale byl jsem i ve městech, která nikdy tramvaje a trolejbusy neměla a dnes mají desítky tisíc obyvatel (St. Albans a Guildford), a taky mohu říci žádná tragédie. Ty peníze investují do něčeho jiného. Nicméně co se týká kvality silnic, tak to tady není na Západ nic moc extra. Něco jiného může být třeba v Bristolu anebo Coventry (ty jsou v plánu), to už jsou přece jen velká města velikosti Brna nebo Ostravy.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*