5 442 přečtení
Bře 05 2012

Washington DC, staré koleje

Tento příspěvek je 1. částí z 2 článků Washington DC

Ulice O a P o blok vedle.

V Georgetownu, jedné z nejstarších čtvrtí města, probíhá v těchto měsících oprava dvou bočních ulic, které byly po desítky let samá díra. Na stavu ulic se podepsal provoz a navíc úniky ze sto let starého vodovodního potrubí. Nesčetněkrát záplatované vozovky ukrývaly mnoho vrstev a byly důležitou památkou. V celém městě neexistovalo jiné místo, na kterém by se dochovaly staré koleje tramvajové sítě zrušené roku 1962.

Koňka tudy jezdila od roku 1873. Stejný rok, kdy se rozjela Křižíkova dráha Praha – Libeň – Vysočany, byly tratě elektrifikovány. Tramvaje v obou ulicích cinkaly s dvouletou přestávkou do roku 1960. Zanedlouho poté jim odzvonilo v celém městě. Představitelé města chtěli autobusy. Rozsáhlá síť se vyhnula zločinné konspiraci General Motors, která skoupením a likvidací tramvajových provozů připravila většinu měst USA o kvalitní veřejnou dopravu. Naprostá většina kolejí byla postupně vytrhána nebo zalita asfaltem. Dláždění a koleje v těchto ulicích se však zachovaly a postupně se staly památkou. Koleje doplňovala prostřední kolejnice, která umožňovala napájení bez použití trolejí. Kromě krátkého úseku zachovalého kdesi v Londýně byly jedinou ukázkou tohoto typu přívodní kolejnice na světě. Velká část tratí ve Washingtonu používala třetí kolejnici, protože federální zákon zakazuje ve velké části města použití trolejí.

O přestavbě ulic se mluvilo již dvacet let. Vedly se dlouhé dohady, zda koleje odstranit definitivně, či je alespoň částečně zachovat jako památku. Plán připravovaný v roce 2003 počítal s navrácením opravených kolejí jen do jedné z ulic. Po tlaku veřejnosti se nakonec realizuje unikátní projekt, kdy jsou staré koleje a dlažební kostky vyjmuty, následně restaurovány, a nakonec vráceny do vozovky. Místní paní ve videu washingtonského odboru dopravy DDOT je z tohoto přístupu nadšená a dle ní to oceňují i ostatní. Ve videu říká ještě jednu zajímavou věc primátor města a totiž, že je ironické, že zatímco mluví o těchto dochovaných kolejích, po kterých nic jezdit nebude, do města se vracejí skutečné tramvaje. Osobně to považuje za moudré rozhodnutí. Už je vám asi jasné, o čem bude následující článek.

Staré koleje. Zdroj obou fotek je Panoramio.

Fotogalerie

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Washington DC, staré koleje, 3.5 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


14 komentářů

 • Napsal Neetatista, 6. 3. 2012 @ 9:08

  Nechápu, co je zločiného na tom, když něco koupím a pak to zruším. Je to stejné, jako koupit třeba rádio a vyhodit ho do koše, protože nevyhovuje.

 • Napsal Petrbudvar, 6. 3. 2012 @ 9:36

  Neetatista:
  Trochu kulhající přirovnání.Já si myslím, že tramvajové provozy byly likvidovány z podobných pohnutek jako je nyní v ČR likvidována regionální železnice. A pokud instituce tehdy používaly pro toto konání stejně hloupých argumentů jako nyní různí oreďáci, tak to moc správné není. Cui bono?!

 • Napsal Vašek Kříž, 6. 3. 2012 @ 10:06

  Neetatista:
  Koupím MHD, která sloužila městu a jeho obyvatelům. Zlikviduji a donutím lidi být závislí na autech. Maximalizuju zisk za každou cenu. Typická ukázka zločiného jednání. GM zaplatili pokutu rovnající se zlomku jejich zisků vzešlých z likvidace tramvají. Samozřejmě se soudy zmohly k akci, když už bylo pozdě.

 • Napsal Miloš H., 6. 3. 2012 @ 10:13

  Neetatista: Použiji přiléhavější přirovnání: Nechápu, co by bylo zločinného na tom, kdybych koupil přístupové cesty k vašemu baráku, vytrhal asfalt či dlažební kostky a zalesnil je.

 • Napsal arj, 6. 3. 2012 @ 12:33

  Ve Washingtonu D.C. zrušili kolem r. 1960 tramvaje, ale už ve stejné době začali uvažovat o metru – stavět ho začali (za federální peníze, tedy jiné, než ze kterých byla placena tramvaj) 1969, první trasa otevřena 1976. Dnes mají metra 103 mil (170 km), z toho podzemní dráhy 50 mil (80 km) – takže v reakci na Miloše H bych řekl, že oni sice “vytrhali dláždění na příchodu k mému baráku”, ale nahradili ho zakrytým průchodem s prefektním asfaltovým povrchem.
  Washingtonské metro vede až za město (odkud dojíždí 70 % pracujících) a přepravuje 700 tisíc lidí za den, resp. 21 % “commuters” (autobusy 9 %), tedy těch, kteří se dostávají do práce a školy. Autem jezdí 45 % lidí – což asi na U.S. poměry je docela slušný podíl MHD.

  Ale mám dotaz: lze někde najít “definici tramvaje”? Potřebujeme českou definici tramvaje pro jeden mezinárodní projekt, bohužel zákon o drahách řeší technickou způsobilost drážních vozidel, aniž je konkrétně definuje (= nevyčte se z něj rozdíl mezi lokomotivou, tramvají a trolejbusem); pravidla silničního provozu (zákon 361/2000 Sb.) řadí tramvaj mezi vozidla a mezi vozidla hromadné dopravy osob, ale zase bez definice “co to je tramvaj”.

  Díky za radu, pokud ji někdo dá.

 • Napsal Neetatista, 6. 3. 2012 @ 15:53

  Koupím MHD, která sloužila městu a jeho obyvatelům. Zlikviduji a donutím lidi být závislí na autech. Maximalizuju zisk za každou cenu. Typická ukázka zločiného jednání. GM zaplatili pokutu rovnající se zlomku jejich zisků vzešlých z likvidace tramvají. Samozřejmě se soudy zmohly k akci, když už bylo pozdě.

  Tomu nerozumím, pak by bylo jen logické, aby vznikla nějaká soukromá forma MHD – například soukromé autobusy, protože lidé o dopravu měli nadále zájem. Pokud by to tedy nebylo zakázáno. Pokud by to bylo zakázáno, tak to pak není z pohledu zákonů ani tak zločin, jako spíš selhání úřadů, které se dá, ale díky teorii veřejné volby docela dobře předpokládat. Samotná maximalizace zisku pak zločin není. Já i Vy se taky snažíme zpravidla vydělat v práci, co nejvíce. Každopádně to pozadí měl autor článku asi více rozepsat, takhle mi to nepříjde moc jasné.

  Miloš H., ale oni nezrušili tu danou komunikaci a v podstatě ji ani rušit nemuseli, oni přestali nabízet danou službu. To by mne pak Vaší logikou, taky mohl zaměstnavatel nutit makat u něj ve fabrice, v době když už já bych chtěl jít pracovat jinam. A navíc mne by to bylo jedno, autem nejezdím:))

 • Napsal Neetatista, 6. 3. 2012 @ 15:58

  Nic méně, mne se to úplně nelíbí, je to zbytečná překážka na ulici pro chodce a kolaře a možná i pro auta. Když už o kolej člověk ve městě občas zakopne nebo hodí hubu, tak alespoň ví, že to k něčemu slouží. Mne se to líbí, tak jak je to v Jablonci nebo Ústí nad Labem, prostě pár metrů na připomínku stačí, stejně na to většina lidí kašle.

 • Napsal Vašek Kříž, 6. 3. 2012 @ 16:20

  Neetatista:
  Ano, vznikla soukromá MHD. Jenže o autobusy nebyl takový zájem. Město se začalo vyvíjet podle aut. Stavěla se roztáhlá předměstí, dálnice a parkoviště, tedy prostředí, ve kterém MHD ztrácí konkurenceschopnost. Předměstí a dálnice by rostly, i pokud by tramvaje stále jezdily, ale ne v tak velkém rozsahu, jak ukazuje Toronto. Má také velká předměstí, ale až za hustěji osídlenými čtvrtěmi obslouženými tramvajemi.

  Selhání úřadů také. Jsem přesvědčen, že mnoho lidí chce, aby je práce bavila a dělali pro věc, kterou považují za užitečnou. O konspiraci GM by bylo vhodné napsat samostatný článek. Pokud se nemýlím materiál na českém webu zatím ještě nevznikl. Jistě by byl velmi poučný. Je někdo ochotný pomoci mi přeložit stránku na wikipedii? http://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_streetcar_conspiracyhttp://en.wikipedia.org/wiki/National_City_Lines

  S zanecháním kolejí, těžko říct, jaký na to má názor většina obyvatel Washingtonu DC. Asi není na nás Češích, abychom soudili. S jiným historickým vývojem mají asi jiné priority.

 • Napsal Neetatista, 7. 3. 2012 @ 9:38

  Na hromadné dopravě (a možná i na té individuální – zde však přímo kalkulace neznám) se mne nelíbí jedna věc. Chodíte po městě pěšky nebo jezdíte na kole a přesto platíte daně, které se mimojiné používají na tuto (tyto) dopravu(-y). Příjde mi to docela nespravedlivé. Nebo jedete 1-2x za měsíc MHD, a přesto trvale ze svých daní na ni platíte. Dotujete tak bez mrknutí oka ostatní. Přičemž by se Vám peníze hodily třeba na nákup kvalitnějších potravin, rychleji by jste si našetřili na bydlení, koupili si knihu navíc nebo šli na nějakou zábavu.

  Ke GM: jeden známý mi tvrdil, že v USA (kde pracuje) stát velké množství prostředků z daní vrhnul právě do stavby silnic a individuální dopravy. To by značně indikovalo prosazování zájmové skupiny sutomobilek a stavařů silnic. Jenže já bych to chtěl mít více podložené.

 • Napsal -fn-, 7. 3. 2012 @ 11:19

  Mně by koleje v ulicích nevadily. Nedávno vytrhali jejich zbytky i u nás, hlavně pro pohodlí automobilistů. Já jako pěší musím stejně dávat pozor, zda o něco nezakopnu, ať je to dláždění chodníku, dláždění vozovky nebo koleje tramvají. Pokud je vozovka kolem kolejnic udržována, může snad vadit jen žlábek cyklistům, a to pouze v podélném směru, pokud hodlají odbočit a nestočí se včas do tupějšího úhlu. Pokud to město navíc tramvaje obnovuje, mohlo by některých těchto tras po rekonstrukci využít (ovšem je rozdíl v rekonstrukci na památku a na funkční trať). Podzemní dráha, podobně jako železnice, nemůže tramvaje plně nahradit, neboť má logicky delší úseky mezi zastávkami (jednak kvůli rychlosti, za druhé kvůli nutnosti dosíci podzemního nástupiště) – je tedy spíše rychlou a kapacitní nadstavbou tramvají. Pomník v podobě krátkého úseku je celkem k ničemu, neříká o historii prakticky nic, jen že tam v nějakém období tramvaje jezdily. I když je pravda, že údržba vozovky je s těmito prvky náročnější, jde o místní zvláštnost. Žlábkové kolejnice navíc mohou sloužit jako pomocné odvodňovací kanálky. Osobně mi nevadí přispívat na veřejnou dopravu, jednak ji využívám, a i kdybych jezdil v každém počasí na kole (!), napomáhá alespoň výrazně snížit prostorovou a energetickou náročnost motorové dopravy, čímž šetří mé životní prostředí – je-li tedy projektována racionálně, pro co nejsnazší dopravu a ne pro okázalost.

 • Napsal Pražan, 7. 3. 2012 @ 11:30

  Ad “arj” = 06.03.2012 – 12:33:
  Pokud nějakou “oficiální” definici “co to je tramvaj” nemáte k dispozici, budete si ji muset zkusit vytvořit sami – jako podklad bych použil třeba údajů z “Wikipedie” (klíčová slova například “tramvaj”, “kolejové vozidlo”, atd. = včetně cizojazyčných variant) a případně bych šel i do “pramenů”, na něž texty odkazují …

 • Napsal arj, 7. 3. 2012 @ 13:50

  Vašek Kříž 6.3. 16:20: Ano, vznikla soukromá MHD … Selhání úřadů také

  Vidím, že v této diskusi se vychází z jednoho velkého omylu “města prodala své tramvaje firmě General Motors”. Nalistuj si na wikipedii (anglické variantě) jakékoliv U.S. město a jeho MHD a zjistíš, že koňku zavedly soukromé firmy (každá jednotlivá trať měla jiného majitele), elektrickou tramvaj zavedly soukromé firmy – ty se postupně slučovaly a tyto soukromé firmy prodaly svůj byznys (někde po 1930, jinde po 1950) jiným soukromým firmám (za nimiž třeba mohl stát automobilový průmysl), které tramvaje vyměnily nejprve za trolejbusy a následně busy se spalovacím motorem … mám dojem, že v US většinou benzinovým.

  Města do toho byznysu začala zasahovat až daleko po zrušení tramvají – ve Washingtonu DC v polovině 60.let – tím, že si založila vlastní firmu, která ty autobusové dopravce vyplatila.

  FN 7.3. 11:19: Pokud to město navíc tramvaje obnovuje

  Jak jsem různě googloval, město o obnově spíš mluví než koná. Na Vánoce 2009 koupilo 3 tramvaje Inekon, které stojí v depu. Ve stejné době byl termín zahájení na konci 2011 nebo začátku 2012, teď se píše o jaru 2013. Celá síť má mít 37 mil (cca 60 km) tratí, ale ani jsem jasně nenašel, jak dlouhé budou první 3 tratě – cancoury rozházené různě po městě – viz http://www.dcstreetcar.com/streetcar-system-initial-projects.html. A co lze smysluplně obsloužit se 3 vozy?

 • Napsal Vašek Kříž, 7. 3. 2012 @ 20:27

  Arj: děkuji za informace. Washingtonské metro zmíním v druhém dílu. Věděl jsem, že tramvajové systémy vybudovaly a prodaly soukromé společnosti. Nenašlo se po druhé světové několik výjimek?

 • Napsal arj, 8. 3. 2012 @ 9:45

  Vášo, podívej se na http://www.apta.com jestli tam něco najdeš v textovém vyjádření.
  Já si na tomto webu občas “čtu” ve statistické části http://www.apta.com/resources/statistics/Pages/transitstats.aspx, kde jsou i ročenky s historickým vývojem (od roku 1902). Třeba tabulky od čísla 45 výše – počty cestujících a vozový park podle druhů dopravy … přes veškerý “rozvoj” v posledních letech je počet tramvají (light rail) a trolejbusů v US +- stejný jako v 25x menší ČR.

  Jinak znovu opakuji svůj dotaz: jaká je česká definice tramvaje? Snad aspoň v učebnici pro SPŠD by nějaká středoškolská definice mohla být (ani v Lackově učebnici pro VŠ z r. 1983 jsem ji nenašel).

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*