6 704 přečtení
Led 19 2012

Vzpomínka na poslední provozní trolejbus 14Tr v Jihlavě aneb Trolejbus Dukly Jihlava žije dál

38 na zastávce Masarykovo náměstí - dolní

38 na zastávce Masarykovo náměstí - dolní

Na Dopravním webu nebývá zvykem, že by se články zde publikované věnovaly konkrétnímu vozidlu, ale rozhodl jsem se v tomto případě udělat vyjímku. V mém předešlém příspěvku jste si mohli projít celou 28 let trvající éru trolejbusů 14Tr v Jihlavě. Nyní se ale hodlám věnovat té poslední z nich, která zasahovala do provozu s evidenčním číslem 38.

Život tomuto trolejbusu byl dán v roce 1990 ve výrobním závodě Škoda Ostrov nad Ohří pod výrobním číslem 11512. Do Jihlavy byl dodán v prosinci společně s vozy ev.č. 34,35,36 a 37, které stejně jako 38, pocházely z jedenácté série. Do provozu ovšem vůz 38 zasahuje až v lednu roku následujícího. Všechna výše zmíněná vozidla byla dodána v tradičním červeno – krémovém provedení, které se stalo symbolem trolejbusů 14Tr.

Vůz s číslem 38 ještě stihl zažít jízdu po trolejbusové trati ulicí Benešova, která byla v roce 1992 zrušena a dodnes se v této ulici nachází pěší zóna. Co se týče vzhledu vozu tak ten se nezměnil až do roku 1998, kdy je 38 nalakována do kombinace bílé barvy s fialovým spodním pruhem. Od této chvíle už by se dalo říct, že 38 byla předurčena pro svůj úděl spojený s Duklou Jihlava, ale o tom až později. Na tento podklad dostává celoplošnou reklamu na Textil Camilla, který zažil na voze 38 celkem dvě evoluce. Ta první trvala od roku 1998 do roku 2001 a druhá od roku 2001 do roku 2005. V tomto roce 38 o svou reklamu přichází a nadále zůstává v bílo – fialovém kabátku. V rámci odstranění reklamy prošla 38 střední opravou. Na voze 38 se v rozmezí let 2005 – 2007 vystřídalo několik maloplošných reklam. Ovšem začátkem roku 2007 bylo rozhodnuto, že 38 společně s vozem stejného typu č. 37 bude odeslána do Zlína na generální opravu. Jako první směr Zlín zamířil vůz 38. Stalo se tak 8. března. Následující den byl na vagon naložen a odvezen vůz č. 37.

Do Jihlavy se jako první vrátila 38, která byla složena na Městském nádraží 1. června 2007. Její kolegyně s číslem 37 se domů vrátila 25. června. Trolejbus č.38 dorazil v líbivém vzoru barev zlatá – fialová a nyní už bylo jasné,že reklama na HC Duklu Jihlava na sebe nenechá dlouho čekat. Přesto však 38 zasáhla poprvé do provozu ještě bez reklamy. Tu obdržela až o cca měsíc později. Abychom neopomněli i druhou generálkovanou 14Tr s číslem 37, ta dorazila v krásném tmavě modrém celolaku, na který byla ovšem narozdíl od 38 téměř okamžitě aplikována reklama na reklamní společnost Snip & Co, která zajišťuje reklamní služby na vozidlech MHD v Jihlavě a Brně  (37 na linky s cestujícími bez celoplošné reklamy nevyjela). V září 2007 se v areálu vozovny DP Jihlava konal Den otevřených dveří v rámci něhož byly ve vozovně na ploše před dílnami vystaveny všechny typy jihlavských trolejbusů a autobusů včetně v té době čerstvě dodané 24Tr s ev.č. 67. Vůz 38 sice nestál “sešikován” v řadě tak jako například 67, ale stál stranou a s otevřenými poklopy ukazoval návštěvníkům nejen své revitalizované útroby, ale také již zmiňovanou novou celoplošnou reklamu na tým HC Dukla Jihlava. Mě jakožto fanouška Dukly mírně zamrzelo, že se nekonal žádný oficiální křest tohoto trolejbusu, ale alespoň mě hřálo u srdce jenom to, že můj oblíbený hokejový tým má i svůj trolejbus.

Jak již to u všeho nového či opraveného bývá, brzy se začaly projevovat ostré zuby času, soli i agresivních kartáčů myčky a 38 začala pomalu ale jistě ztrácet na lesku a kráse. Nejdříve o svou stříbrnou barvu přišli ráfky vozu, následně byli vyměněny oba dva navijáky,které byli od generálky žluté. Dosadil se jeden červený a druhý zelený, což jak sami jistě uznáte vypadalo hrozně. S postupující dobou se zub času podepsal i v interiéru, kde po několika zimách začala opět řádit ve velkém koroze. Bohužel až do vyřazení vozu se vyjma občasného zatření štětcem žádného odstranění rzi interiér nedočkal. Ovšem žluté navijáky se na 38 načas vrátily v roce 2010. Bohužel tam ale nevydržely dlouho a po necelém měsíci opět oba zmizely. Během doby, kdy 38 měla reklamu na Duklu Jihlava se na ní vystřídalo několik maloplošných fólií zčásti překrývajících reklamu, které poutaly na nejrůznější akce spojené s Duklou. Ta poslední na 38 vydržela až do jejího odchodu z Jihlavy.

V roce 2009, kdy začala masivní obměna vozového parku mnou označovaná jako “Velká trolejbusová genocida”, začaly být vozy 14Tr houfně vyřazovány. Ovšem naše dvě generálkované krasavice toto vyřazování přečkaly a ještě téhož roku se obě zúčastnily přehlídky provozovaných vozidel v rámci oslav stoletého výročí MHD v Jihlavě. Generálka jim zachránila život.  O rok později,  kdy 37 a 38 slavily dvacáté narozeniny byl v rámci příchodu a zprovoznění nových vozidel 26Tr Solaris zrušen tzv. vysokopodlažní turnus. V praxi to znamenalo, že řidiči, kteří měli zbylé vozy 14Tr přidělené z nich byli sesazeni a dostali vůz nový. Koncem roku 2010 byla z provozu odstavena 37 pro relativně banální závadu na ložišku přední nápravy. Vůz 38 tak společně s ex Zlínským trolejbusem 14Tr 10/6 č. 59 zůstal posledními dvěma vysokopodlažními trolejbusy a plnily fuknci záložních vozidel. Většinou byly vypravovány na “trhané směny” linek C a E. Ovšem v roce 2011 byla z provozu vyřazena i 59 a 38 tak zůstala “Posledním mohykánem” v jihlavském provozu. V této době bylo její vyjetí na linku srovnatelné se státním svátkem a jihlavští fotografové poté co se dozvěděli, že vůz je na lince, okamžitě upalovali vůz odchytit a vyfotit. Mou poslední jízdou s vozem 38 byla jízda na lince E dne 17.8.2011. To bylo i naposledy, co jsem ji fotil. Úplně posledním dnem, kdy se 38 ukázala v jihlavských ulicích bylo 14. září 2011. Od té doby už jen stála v rohu vozovny poblíž dílen a čekala na svůj další osud. Naštěstí jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že stejně jako v září 2011 ex zlínské trolejbusy 14Tr 08/6 č.56 a 10/6 č. 60, tak i 37 a 38 zamíří do ukrajinského města Rovno, kde budou nadále sloužit v pravidelném provozu. Obě dvě krasavice byly naloženy na vagón a s Jihlavou se rozloučily dne 13.10.2011, kdy zamířily do nového působiště. Po zařazení vozidel v Rovně bohužel 38 o reklamu na HC Duklu přichází, ale zato dostává velmi slušivou úpravu svého zlato – fialového vzoru a pod číslem 159 nyní brázdí a doufejme, že ještě dlouho brázdit bude, ulice Rovna.

No a co řici na závěr? Tento článek jsem nepsal jen pro pravidelné čtenáře Dopravního webu, ale také pro fanoušky Dukly Jihlava. Snad jen ještě použiji a trošku poupravím část hymny Dukly Jihlava: ” Ta jihlavská, naše 38, v našem srdci je ta jediná”. No a na úplný závěr bych rád poděkoval za spolupráci a poskytnutí fotografií Petru Prokopovi.

 

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (4 votes cast)
Vzpomínka na poslední provozní trolejbus 14Tr v Jihlavě aneb Trolejbus Dukly Jihlava žije dál, 3.5 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor:


10 komentářů

 • Napsal Busman, 22. 1. 2012 @ 9:18

  Jednu čtrnáctku “Classic” si mohl DPMJ ponechat jako muzejní, jestli něco zbyde v ostatních dopravních podnicích, tak to bude spíš verze M.

 • Napsal Neetatista, 1. 3. 2012 @ 13:11

  Docela by mě zajímalo, zda existuje nějaká studie, která se zabývá přínosy provozu trolejbusů v menších provozech, jako je Jihlava. Ekonomicky to je oproti autobusu nevýhodné, je to však nějak podstatně výhodné z ekologického hlediska? Jihlava má asi 51 tisíc obyvatel. Dneska má každý druhý auto a řada lidí za prací dojíždí. Denně se tak po městě pohybují tisíce aut. Myslím, že nahrazení asi 30 trolejbusů autobusy by již nějaké podstatné zhoršení životního prostředí neznamenalo. Navíc Jihlava má docela výhodnou polohu, protože leží na rovince, kde i často vyfukuje. Jen menší části města leží v údolí. Ve městě je sice dost průmyslu, ale v okolí už nikoliv, ostatně toto okolí je vyhledáváno k rekreaci pro dobrý vzduch i lidmi odjinud. Ještě více do očí byjícím příkladem jsou Mariánské lázně. Pár trolejbusů, ale všude plno aut, přínos musí být téměř nulový, a to i když město leží z části v údolí. Ale chtělo by to nějaké studie.

 • Napsal Michal Skala, 1. 3. 2012 @ 18:11

  Myslím si, že na téma náhrady trolejbusů autobusy již bylo popsáno mnoho papíru a vyslovilo se k němu nemálo expertů. Dnes neustále slyšíme jakési zástupné lži o ekonomice (ano, vždyť všichni říkají, že se musí šetřit!), přitom si neumíme spočítat jedna plus jedna …
  Výhody trolejbusů totiž nejsou v podstatě vůbec v ekologii, ale právě ve skutečné ekonomice, investice do infrastruktury, viditelnosti sítě, homogennosti sítě …
  Nehledě na jednu takovou “maličkost”: kolik stála nafta před rokem a kolik stojí dnes?

 • Napsal Neetatista, 2. 3. 2012 @ 10:45

  Životnost trolejbusu je kratší a náklady na kilometr o dost vyšší. Navíc autobus nemusí jezdit nutně na naftu, ale třeba na plyn. Nehledě na to, že roste i cena elektřiny. Chápu, že je snadné rozhazovat peníze druhých lidí, ale to není řešení.

 • Napsal Michal Skala, 2. 3. 2012 @ 23:56

  Prosím Vás, kde jste vzal, že životnost trolejbusu je kratší oproti autobusu? Viděl jste někdy opravdové provozní náklady plynových autobusů bez započítaných “eko” dotací? Už vůbec nechápu onu frázi o rozhazování peněz druhých lidí? Chápu, že jste ekonomista, a že jste v Blesku něco četl. Nicméně to neznamená, že tyto věci jsou opravdu tak položeny 🙂

 • Napsal Neetatista, 5. 3. 2012 @ 9:32

  Pane šotoušisto, z Blesku to není – ten ani nečtu, ale v časopise Městská doprava číslo 4/2011 (s. 31) se píše:
  „Pokud srovnáme celkové náklady přepočtené na jeden kilometr, pak podle zkušeností z DP Ostrava jsou tyto náklady u naftového autobusu 28,8 Kč/km,… Celkové náklady u trolejbusu uvádí DP Ostrava 41,5 km/km.“ Dejte sem prosím svoje data s odkazem, z kterých vycházíte, protože tyto nemusí být nutně jediná známá.
  Ad peníze druhých lidí: já nemám nic proti tomu, když někdo chce platit provoz trolejbusů, ale neměl by do toho tahat finance druhých lidí. Pro druhé může být bydlení, dobrá kniha, potraviny, vzdělání atp. důležitější než relativně drahá doprava.

 • Napsal Michal Skala, 6. 3. 2012 @ 0:03

  Děkuji za poctu, nicméně je třeba si primárně uvědomit, že časopis Městská doprava je výrazně sponzorován autobusovými firmami, tak je také dobré si informace někde ověřit. Já vycházím z výpočtů, které jsem prováděl pro několik významných dopravních společností jak v ČR, tak v EU. U trolejbusů funguje systém tak, že pokud je systém naprojektován a spravován dobře, dokáží být ceny výkonu cca o 1/3 nižší, jak u autobusů. Pokud je vyprojektován špatně, použiji li vašeho výraziva – šotopřítulně, může se sice stát, že budeme mít zatrolejovanou každou druhou ulici, desítky linek po městě s pouhými několika spoji a přitom cena výkonu bude oproti autobusu více jak dvojnásobná. Já osobně nejsem fanda ani jednoho dopravního prostředku, ani systému, pouze mne tyto záležitosti živí. Každý dopravní prostředek má svoje místo na světě a neradno tyto jejich “přirozené” funkce zaměňovat.

 • Napsal Neetatista, 5. 3. 2012 @ 9:33

  Ad k té životnosti, to je také vyčtené z Městské dopravy, ale str. už nevím.

 • Napsal Neetatista, 6. 3. 2012 @ 8:58

  Hm, a nějaký konkrétní odkaz by nebyl? Zvláště když k tomu máte blízko. Jinak Ostrava má trolejbusy, spíše jako doplněk na severu města, a to v nijak extra husté síti.

 • Napsal Neetatista, 7. 3. 2012 @ 9:41

  Myslím si, že časopisu Městská doprava, ale trochu křivdíte. Za poslední dobu jsem si v ní přečetl o trolejbusech v Teplicích, Hradci Králové, Ústí n. L. a trolejbusech Bohdan. To je tedy to co si vzpomínám. Také dnes v podstatě trolejbus=kastle z autobusu. Takže takové Iveco, SOR nebo Solaris jsou na tomto trhu také zainteresování a ne každá z těchto firem si vyrábí pro autobusy vlastní pohon.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*