7 561 přečtení
Led 04 2012

Sebepoškozující reklama v MHD – pohár přetekl?

Linky S, Praha

Někdo si jí ani nevšimne jako každé reklamy. Stejně se ale podvědomě ukládá do našich myslí. Dostává se do našeho podvědomí víc, než bychom chtěli. Na reklamu automobilového průmyslu na zastávkách a vozidlech veřejné dopravy můžou mít lidé různý názor. Já ji považuji za směšnou a spíše absurdní. Postupně si vytvářím sbírku fotek z různých měst, nejvíc kousků mám ale přirozeně z Prahy. Jako například tuto:

Florenc – přestupní stanice. Denně přes sto tisíc lidí.

V mých očích pohár přetekl a tak jsem o tom napsal na ROPID: ropid@ropid.mepnet.cz

Zachovávám dopisy v původním znění. Připomínku s reklamou jsem ještě doplnil návrhem využít informační panely ve Stanici Depo Hostivař k informování cestujících o době do odjezdu vlaků metra.

Dobrý den,

aktuálně mě velmi zarazily dvě věci v metru. Myslím, že by správně k pravomocím organizátora dopravy mělo patřit donutit Dopravní podnik, aby je vyřešil. Ale nedivil bych se, kdyby tomu tak v nekoncepčnosti Prahy nebylo. Pokud k tomu nemáte pravomoci, bohužel se s tím nic nedá dělat, ale pro PID je to velká škoda. A teď konkrétně:

1) Reklamní kampaň na Škodu Citigo v přestupních tunelech stanice Florenc, kudy denně projde sto tisíc lidí, považuji za nehoráznou ostudu. DP v podstatě vzkazuje svým cestujícím: “Jsme socka, jeďte autem!”. Zajímalo by mne, kdo v DP je za to zodpovědný a jak k tomu může vůbec dojít. Vím, že díky vaším standardům kvality žádný dopravce nemůže propagovat automobily na vozidlech. Díky za ně. Do zastávkových přístřešků bohužel nemáte co mluvit kvůli smlouvě města s JCDecaux. Jak je to v případě stanice Florenc? Je ve vašich silách donutit DP k odstranění?

2) Ve stanici metra Depo Hostivař a v terminálu autobusů máme dostatek informačních panelů. Zároveň soupravy metra odjíždí v nepředpověditelnou dobu. Lidé nevědí, zda mají přidat do kroku, či jestli mají dost času. K jejich naštvání jim často metro ujede zcela zbytečně. Bylo by možné zobrazovat na panelech informaci, za kolik minut a vteřin odjíždí následující souprava případně z jaké koleje?

Prosím řešte tyto problémy sami, a pokud na toto konkrétně nemáte pravomoci, tak mi alespoň dejte kontakt na člověka z DP, který za reklamní, respektive informační panely odpovídá.

Děkuji

Přeji šťastné Vánoce a úspěšný Nový rok ROPIDu I PIDu

Václav Kříž

Dostalo se mi odpovědi:

Vážený pane Kříži,

níže zasílám stanovisko Dopravního podniku hl. m. Prahy k Vašemu dotazu. Za ROPID mohu pouze konstatovat, že vhodnost reklamy je ošetřena pouze ve Standardech kvality pro autobusy. Pro ostatní dopravní prostředky ani pro jiné plochy dopravců nikoli. Obecně dle našeho názoru by se reklama na produkty automobilového průmyslu neměla v dopravních prostředcích nebo na plochách patřících dopravcům veřejné dopravy objevit. V rámci navrhovaných standardů kvality, které plánujeme rozšířit také na ostatní druhy dopravy, by již toto mělo být ošetřeno. Při dnešním stavu však záleží pouze na dopravci, jakou reklamu na svých plochách umístí (neodporuje-li to obecně závazným předpisům).

S pozdravem

Ing. Filip Drápal

vedoucí odboru marketingu.

 

Stanovisko DPP:

Přeji pěkný den, co se týče reklamy ve stanici Florenc, sděluji následující:

Reklama je na výrobek významného českého výrobce aut a jeho prezentace není nikterak v rozporu s etickým kodexem pro reklamu ani se smlouvou, kterou má Dopravní podnik s firmou Rencar. Text na reklamě je korektní a nikterak se nesnaží vzbuzovat v cestujících negativní pocity z toho, že cestují MHD. Proti hanlivé reklamě na MHD (potažmo PID) se vždy snažíme zasáhnout.

Dopravní podnik si uvědomuje, že reklama na automobily není v prostředcích MHD ideální, ale  máme zjištěno, že reklama na osobní automobily se vyskytuje i v jiných podzemních drahách v Evropě i ve světě, zřejmě proto, že jde o prestižní prostředí, ve kterém se pohybují všechny skupiny obyvatel.

Pražská MHD (PID) v žádném případě není „doprava 3. třídou“, rozumní Pražané si její výhody zcela jistě uvědomují a mnohokrát jí dávají přednost před osobním automobilem. Současná motorizace společnosti je v současné době velmi velká, rodin či domácností, které v současné době nevlastní osobní automobil, je naprostá menšina, a způsob dopravy volí podle momentální situace. Problémem v tomto je spíše skutečnost, že mnohé firmy dávají služební vozy i k osobnímu použití…

Zejména pražské metro je rychlá a spolehlivá alternativa dopravy v Praze, kterou dle realizovaných průzkumů hojně a často využívají občané Prahy všech kategorií (jak věkových, tak příjmových) a označení „socka“ je opravdu pouze slengový výraz spíše užívaný mladší skupinou obyvatel.

Co se týká stanice metra Depo Hostivař, pokusíme se v dohledné době najít vhodný způsob, jak cestující co nejlépe o odjezdech informovat.

Děkuji za pochopení

Petr Malík

Pan Malík má v mnohém pravdu. Reklamy jsou obvyklé i v jiných zemích – určitě. Například ve Vídni má dopravní podnik vlastní reklamy a zaměřuje se v nich například na rodiny vlastnící auto. Metro v Praze je každopádně atraktivní systém. Naprostá většina cestujících se po průchodu kolem reklamy na Florenci jistě nerozhodne zahodit lítačku (v Praze slavnou miliardovou Bémkartu) a jezdit do ucpaného centra novým krásným autíčkem. Horší to ale bude ve chvíli, až se odstěhují do suburbanu. Lidé si jistě uvědomují výhody MHD. Stejně jim ale podvědomě DP vštěpuje, že by radši jezdili autem. Kam má paměť sahá, nenarazil jsem v Praze na sebepoškozující reklamu na tramvaji či vozu metra, to je nutno vyzdvihnout. Až se ROPIDu podaří prosadit, že takováhle reklama již nebude možná ani na zastávkách, ve stanicích a nádražích, bude mu za to patřit velký dík.

Přístřešky zajišťuje firma JCDecaux.

Má sbírka fotek:

Mezinárodní fotogalerie z různých koutů světa:

Její iniciátor, Todd Edelman, píše:

Systémům MHD chybí peníze, zdá se všude. A tak většina z nich poskytuje své plochy… ehm reklamě. Fotky z mezinárodní kolekce ukazují, co se stane, když nejsou zákazníci respektování… nebo dokonce napadáni, když jdou poskytovatelé MHD proti svým vlastním obchodním zájmům. …

Někteří politici tvrdí, že vozy, stanice a přístřešky jsou ve veřejném prostoru a tudíž by se na ně neměly vztahovat žádné restrikce na reklamy. A reklamy na automobily jsou také součástí obchodní soutěže. Přinesou ty reklamy větší zisk, než budou ztráty z poklesu cestujících způsobeného právě těmito reklamami? Pokud je tohle vnitřní argument v dopravních podnicích, je to celkem smutné.

Co považujete za příčinu vy?

Velmi moudrý člověk mi nedávno řekl: „Nikdy neuvidíš reklamu na MHD u benzínové pumpy.“

Měla by být reklama na auta dopravním podnikům zakázána?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (14 votes cast)
Sebepoškozující reklama v MHD – pohár přetekl?, 3.8 out of 5 based on 14 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


36 komentářů

 • Napsal -fn-, 4. 1. 2012 @ 21:26

  Nejsem s to posoudit vliv konkrétní reklamy na auta v metru na jeho cestující. Denně jsou jí zaplavováni z mnoha jiných směrů. Určující je podle mě hlavně to, co PID nabízí cestujícím, na to by měla být také reklama, a nejen v jejích prostředcích. Takže se tomu tak nejvýše zasměju s tím, že konkrétní způsob dopravy volí chytrý člověk dle jeho parametrů a blbce stejně ovlivní masové mínění, v dobrém i zlém.

  Pokud jde o informace o odjezdech, nescházejí zdaleka jen ve stanici Depo Hostivař v pražských Strašnicích ( 🙂 ). Už je tomu dávno, co jsem po vybavení všech stanic LED panely u nástupišť i u vchodů volal po jejich využití obdobném, jaké je běžné jinde (tedy zobrazování koncové stanice spojů a časů do jeho příjezdů). Leč odpověděli mi tehdy, že to není z nějakého důvodu technicky možné, a realizovali to pouze na reklamních promítacích plátnech vybraných stanic. Podle mě by tato plátna mohla zobrazovat hlavně animované infomace o výlukách a informace o odjezdech přenechat místo úzkého proužku viditelnějšímu LED panelu, jenže by se muselo chtít. Osobně též vnímám rozpačitě LED monitory v autobusech, kde je nyní písmo menší než na LED panelech, ovšem to je hlavně otázka grafiky, a zobrazí-li se další užitečné věci z celého vozu čitelným písmem, budu jen rád. Ty LED panely v metru už ale zahálejí dost dlouho, tak jsem obecně spíše skeptik…

 • Napsal -fn-, 4. 1. 2012 @ 21:29

  A perlička ze stanice Depo Hostivař – už tak dlouhá přestupní vzdálenost, umocněná změnou umístění ještě dále od tramvají oproti původnímu plánu, je ještě dále zvětšena zastavováním blíže vzdálenějšímu konci haly – zcela nelogicky. Aneb ne každý bohulibý záměr ve výsledku prospěje.

 • Napsal -fn-, 4. 1. 2012 @ 21:34

  Opravy příspěvku ze 21.26 (omylem odeslaného před koncem korektury):
  – …(tedy zobrazování koncových stanic spojů a časů do jejich příjezdů)…
  – …vnímám rozpačitě LCD monitory v autobusech…
  Omlouvám se za chyby.

 • Napsal Vašek Kříž, 4. 1. 2012 @ 21:43

  FN: hurá nejsem první, kdo přichází z podněty k vylepšení 🙂 Doufám, že Depo Hostivař vyjde. Myslím, že my dva bychom se měli sejít a minimálně si popovídat o dopravě ideálně přímo v terénu.

 • Napsal Domažličák, 5. 1. 2012 @ 6:44

  Chyby, které popisuje článek jsou jistě závažné, ale jsou jen špičkou ledovce. Zásadní chyba je v systému, jež je nastaven samotnou globalizací (u nás vyveden klasicky pro čechy do absurdna). Zájmy mocného jedince jsou vyvvyšovány nad zájmy společnosti. Né že by to v minulosti bylo jiné, ale nebylo to tak křiklavé jako nyní. Aby v tomto systému mohly fungovat logické a pozitivní změny, musel by provozování VHD vlastnit konkrétní člověk (nikoli velká netransparentní firma natož stát), jehož prvořadým existenčním zájmem by byl rozvoj systému. Takový systém by ovšem musel být samostatně výdělečný čistě z prodeje jízdného. Jakmile je dopravce závislý na jiných zdrojích (dotace, úhrada prokazatelné ztráty ze strany nějaké podoby státu), budou to v první řadě úředníci příslušných státních organizací a politici, kterým se dopravce bude snažit vetřít do přízně. V praxi to znamená, že pokud já jako distributor nějaké služby či výroby (např aut) budu chtít svou reklamu tam, kde se pohybuje nejvíce lidí – u VHD, nepůjdu za dopravcem, ale za tím, na kom je existenčně závislý a s ním se domluvím. Dopravce je pak postaven před jasné dilema: buď mě bude reklamovat, ať je to reklama na cokoli anebo nedostane peníze na provoz. Chci tím říct, že pláčete na špatném hrobě, všechny problémy ve VHD se dají řešit jen jedním způsobem: přes finálního objednatele, v Praze magistrát. Nebo snad někdo věří, že DP či snad organizátor dopravy si něco dovolí zosnovat proti svému chlebodárci?

 • Napsal Vašek Kříž, 5. 1. 2012 @ 13:09

  Domažličák: máte pravdu. Nedovolí. Jinak by si DP nenachal proplatit ani metro do Motola, které mu znehospodární provoz. Ale mezičlánek mezi DP a magistrátem tedy ROPID situaci s sebepoškozující reklamou zřejmě v budoucnu vyřeší.

 • Napsal cest, 5. 1. 2012 @ 21:13

  Reklamy okolo jsou otravné, ale úplně nejhorší jsou polepená okna autobusů, ze kterých není nikam vidět – vyloženě klaustrofobické prostředí.
  Za jízdu podobným hnusem by měl dopravce místo vybírání jízdného platit.

 • Napsal Kubik, 5. 1. 2012 @ 21:53

  Pražské hlavní nádraží je již několik let obaleno reklamou na auta a navíc leží v památkové rezervaci,kde je obalování domů reklamou zakázáno.Majitel budovy to obešel,že po dobu staveního povolení je to povoleno,že na plášť Fantovy budovy dosud ani nešáhl patrně nikomu nevadí..

 • Napsal arj, 6. 1. 2012 @ 11:49

  Díky Kubikovi za připomínku, že máme v Praze obchodní dům, zvaný Hlavní nádraží. Zašel jsem se na něj podívat a mohu jen vyjádřit zděšení. Zatímco v několika patrech uvnitř to vypadá relativně slušně (pominu-li fakt, že najít drážní kasy je problém), zvenku je ta budova v dost neutěšeném stavu; skoro totéž platí o nejvyšším patře pro veřejnost (= původní hala v úrovni ulice).
  Reklama na auta je aspoň občas vyměňována (právě teď inzerované vozidlo je na čs. trhu od podzimu – při jeho ceně od půl milionu výš si ovšem nemyslím, že “krade” železnici či jiné pozemní VHD zákazníky) a naopak zakrývá tu hrůzu pod ní.
  Takže pokud platí, že obalování domů reklamou je v památkové rezervaci zakázáno, měl by být přísně potrestán vlastník (ČD) nebo správce budovy (Velké stanice) – jednak za ten obal, jednak za ostudný pohled, který jeho majetek vyvolává (to ale asi trestné není) nebo ohrožování kolemjdoucích (to sice trestné být může, ale kdo by tudy chodil – většina lidí přijde z metra nebo od parku) … takže to opravdu asi nikomu nevadí a všichni jsou rádi, že do toho nikdo nerýpe.

  cest: úplně nejhorší jsou polepená okna autobusů

  Myslím, že by dopravci i úřady odpověděly, že cestující nemusí ven vidět, pokud je informován o nejbližší zastávce optickým a akustickým informačním systémem. Ale souhlasím, že hnus to je a v mnoha zemích si svazy invalidů vyřvaly, že je to zakázáno … bohužel, u nás musí tyto svazy bojovat za aspoň zachování volných či zlevněných jízdenek.

 • Napsal arj, 6. 1. 2012 @ 12:01

  Dále musím podpořit kolegu Františka N a jeho slova zobrazování koncové stanice spojů a časů do jeho příjezdu.
  Nejsem si sice jist, nakolik je to při intervalech pražského metra nutné mít i na vstupech do stanic – trochu bych se bál, že na stanicích s dlouhými eskalátory (většina B, celé A na Vinohradech) by pospíchači šli bezohledně za svým cílem (nejbližším vlakem) a sráželi ty, kteří jim z jakéhokoliv důvodu nestačí.

  Ale určitě by bylo vhodné zrušit pražské specifikum, kdy je indikován čas od odjezdu předchozího spoje, nikoliv čas do spoje následujícího. Zřejmě to bylo “součástí sovětského know-how”, protože stejně je uváděn čas v Budapešti – jenže tam i krátce před půlnocí jezdí metrovlaky v intervalu do 5 minut = než se člověk rozkouká, něco přijede. Což v Praze bývalo kdysi taky – nejen v metru, ale i na tramvajích a páteřních busech.

 • Napsal arj, 6. 1. 2012 @ 12:14

  Križvaša: Velmi moudrý člověk mi nedávno řekl: „Nikdy neuvidíš reklamu na MHD u benzínové pumpy.“

  Já bych to ovšem opravil – v Česku člověk nějak reklamu na MHD (ani většinu jiné veřejné dopravy) nevidí vůbec … snad s výjimkou bilboardů se slevami uvnitř nádraží – čili přesvědčování lidí, kteří už se k jízdě vlakem rozhodli.
  Naopak nedávno aktuální reklama DPP “Nebuďte sardinky – kupte si roční kupon včas” mne spíš uráží. Fronty, nezbytný průvodní jev přelomu kvartálů, jsem nikde kromě předprodejů jízdenek ve vánočně-novoročním období nezahlédl. A u benzinové pumpy jsem delší frontu nezažil řadu let.
  Takže to, co mne uráží, je fakt, že dopravce z nás dělá viníky toho, že stojíme ve frontě a jsme ti špatní. Zatímco všechny ostatní obchodní firmy (které nemají 2/3 až 3/4 svých příjmů garantované z daňových dotací) se snaží problému předejít a v období logicky očekávatelné nákupní špičky prostě nasadí více lidí.

 • Napsal -fn-, 6. 1. 2012 @ 15:40

  arj: Pospíchači by se řešili tak, že u vstupu do metra by se zobrazoval čas jen do té doby, dokud by bylo možné spoj stihnout volným krokem po eskalátorech (dá se přibližně změřit) a pak by zmizel. Dnes, když nevím, kdy spoj jede, a zda není těsný nepřípoj, pokud spěchám, jdu po eskalátorech stejně rychle a často zbytečně, čili naopak kdybych věděl, že to jede až za pět minut, zůstal bych třeba stát :). Čas před vstupem je u stanic s dlouhou docházkou na nástupiště vhodný, protože mohu místo dlouhého čekání zvolit někdy i rychlejší jízdu tramvají.

  Když už je řeč o polepených oknech, docela děsné a “vyřešené” zatím jen dodatečným zpoplatněním je výlep plakátů načerno na dveřích vozů metra. Viděl jsem ovšem dobrodruha, jemuž fandím, který to hned za lepičem zase strhával, dokud to bylo čerstvé. Díky mu za to.

 • Napsal Vašek Kříž, 6. 1. 2012 @ 15:49

  Jsem za zobrazování času u vstupů do metra. Přiznávám, jsem typ “běhač eskalátorový”. Běhám o to rychleji, čím delší hrozí interval a vědět se hodí dobu do odjezdu jak při nesnesitelných deseti minutách tak při kratším intervalu. Při vstupu do Náměstí Republiky bych rád věděl, zda přestup na Céčko zvládnu rychleji povrchovou MHD či metrem. Tedy ideálně kombinovaný panel s informací o odjezdu všeho. Ale začněme na Depu Hostivař a poté pokračujme dále.

  Sardinky jsem viděl, podniku v tomto moc nerozumím. Hlavní nádraží je obrazem stavu české železnice.

 • Napsal -fn-, 9. 1. 2012 @ 7:27

  Vašek Kříž: S návrhem setkání souhlasím, jen jsem nepřišel na to, jak se domluvit jinak, než přes zdejší diskusi :). Pokud jde o začátek ve zmíněné stanici, pak ano, jen se bojím, aby to “nevyřešili” nějakým specifickým způsobem, který bude z principu obtížné aplikovat jinde. Optimální by byl nějaký centrální systém. Podobně i na zastávkách povrchové dopravy, což se s drobnými škobrtnutími pomalu zavádí – mnohem prospěšnější věc než třeba A do Motola, neboť cestující přesně ví, zda spoj už odjel, ještě pojede, je zpožděný a podobně. Aneb kvalita před kvantitu :).

 • Napsal Jiří Lojda, 9. 1. 2012 @ 11:12

  Jenom přileju ještě trochu ironie- nebylo by úplně od věci, kdyby v tomto smyslu výrobce aut prodával svůj produkt kupujícímu s brožurou ČD v přihrádce u spolujezdce a s nápisem na rámečku zadní SPZ, případně na samolepce na zadním skle: “Auta stojí, vlaky jedou.”

 • Napsal Pražan, 9. 1. 2012 @ 12:28

  Ad “Vašek Kříž” = 06.01.2012 – 15:49:
  Požadavek na zobrazování nějakých informací, podle nichž by bylo možno odhadnout dobu zbývající do odjezdu nejbližšího spoje metra, také ve vstupních prostorách do metra (zejména v případě “hlubokých” stanic) je jistě logický a správný, ale “zůstal bych na zemi”: úplně by stačilo přenášet tam aspoň nyní na nástupištích nabízený údaj o době, která uplynula od odjezdu předchozího spoje, ovšem doplněný o údaj o aktuálním intervalu (tím by ostatně měla být doplněna i informace nabízená přímo na nástupištích metra) – odečítat snad umí (zatím stále ještě) každý, a obávám se, že požadovat od současných “papalášů” (především ve vedení Magistrátu HMP) jakoukoli skutečně “systémovou” změnu ve způsobu informování by pro ně bylo těžko pochopitelné, natož akceptovatelné.
  A propos: ani na těch “zastávkových panelech” v “povrchové” MHD se (podle mého pozorování) nezobrazují údaje odvozené z aktuální reálné provozní situace “v terénu”, ale jen nějaké teoretické údaje vypočtené z dat zadaných z jízdních řádů (snad aspoň) částečně korigované podle dat o odjezdu spoje získaných z posledního předchozího “kontrolního bodu”, přičemž úsek trasy za ním může být dost dlouhý a provozně komplikovaný …

  Ad “Jiří Lojda” = 09.01.2012 – 11:12:
  Nevidím důvod, proč by takovou “reklamu” na VHD nebyli ochotni a výrobci a prodejci automobilů dělat, pokud ovšem náklady na ni budou ochotni platit cestující VHD v rámci jízdného – a obávám se, že právě tam by Vaše ironie asi brzy narazila a vyvrcholila fyzickou insultací jejího autora …

 • Napsal -fn-, 10. 1. 2012 @ 7:21

  Pražan: Proč to cestujícím takto komplikovat? Vždyť počítat umí i stroj, tak proč zobrazovat dva vstupní údaje místo toho výstupního? Jistě by pro mnohé bylo trénování počtů přínosem, ale… Kromě toho aktuální interval se často liší spoj od spoje. Nebo snad chcete zobrazovat, že spoj přijede za dvě až šest minut? K čemu to? Informace o předchozím spoji na nástupišti vždy sloužila a slouží hlavně strojvedoucím. Navíc hlavním problémem je nyní, pokud vím, přenos jakékoli informace do instalovaných panelů. Pokud by se ten vyřešil, může se tam přenášet jakýkoli údaj, vše stejně běhá po nějaké interní siti tuším (jak jinak by ho získaly reklamní promítačky?). Zastávkové sloupky jsou v tomto rozvinutější, akorát pokulhává zdroj informací, nicméně pořád lepší údaj z kontrolního bodu a informace, že spoj má ještě přijet, než pouhé opisování jízdního řádu se zmizením neodjedšího spoje ve chvíli pravidelného odjezdu – byť i umístění papírových jízdních řádů do metra bylo krokem vpřed, to se musí nechat.

 • Napsal arj, 10. 1. 2012 @ 9:58

  Križvaša: „Nikdy neuvidíš reklamu na MHD u benzínové pumpy.“ + Pražan: “… pokud ovšem náklady na ni budou ochotni platit cestující VHD v rámci jízdného”

  Trochu jsem nad tím přemýšlel:
  – placená reklama na tramvaj či vlak u pumpy sice není, ale hned za výjezdem od pumpy může být dopravní značka “Park+Ride”, která je taky reklamou na veřejnou dopravu … “placenou” z prostředků všech daňových poplatníků (její cena je ovšem proti komerční reklamě pakatel; daleko dražší je vyasfaltování toho parkovacího plácku).

  Bohužel, Pražan má pravdu v tom, že vydávání peněz na propagaci veřejné dopravy je lidmi považováno za “vyhazování peněz (z daní)”, zatímco v případě reklamy na auta jim to nevadí – asi proto, že je to z příjmů té automobilky (i když i ta si to odečte z daňového základu). A nevadí jim to ani v případě nedotované veřejné dopravy – viz Žluté busy a vlaky.

  Jiří Lojda: “Auta stojí, vlaky jedou.”

  Tahle reklama byla zvlášť vydařená (nemá ji někdo vyfocenou?).
  Hned po jejím vyvěšení si lidé všimli, že kolona aut stojí uhlopříčně přes plakát, zatímco vlak jede vodorovně (a mám pocit, že navíc “proti směru” stojící kolony) … takže vlaky sice jedou, ale úplně jinam, než lidé potřebují.
  No, a asi za týden napadl sníh nad celým Českem … a auta na hlavních silnicích stála pár hodin, zatímco vlaky na “konkurenčních” tratích celý den.

  FN: “Zastávkové sloupky jsou v tomto rozvinutější, akorát pokulhává zdroj informací”

  A napadá někoho nějaký spolehlivější zdroj? Tím musí být něco ve vozidle, které se pohybuje (nebo nepohybuje). Takže třeba i v Curychu – kde mají displej na většině zastávek – ta “poslední minuta” trvá v průměru kolem 85 sekund.

 • Napsal arj, 10. 1. 2012 @ 10:13

  A ještě jedna poznámka k “zastávkovým sloupkům” – lépe řečeno k nádražním Pragotronům: při cestě z Brna do Prahy se cestující často setká s tím, že vlak EC je ve chvíli, kdy má jet, indikován jako zpožděný o 5 či 10 minut, k tomu hlášení “ohlášená doba zpoždění se může změnit”. Po chvíli se zpoždění změní na 40 minut a s tímto zpožděním skutečně +- přijede.
  Takže dotaz na znalé (nejlépe Pražana): to je skutečně pro dráhu takový problém spočítat si předpokládané zpoždění, když ví, že vlak ještě nedorazil na české koleje a jízdní doba od hranic u Břeclavi je více než 30 minut?

  odečítat snad umí (zatím stále ještě) každý … dodal bych, že “kromě pracovníků dráhy”. Protože – aspoň v Brně hl.n. – je obvykle údaj o “zpoždění” nižší než vychází odečtem mezi ručičkami na hodinách na nástupišti a plánovaným odjezdem dle JŘ.

 • Napsal Jiří Lojda, 10. 1. 2012 @ 11:11

  ARJ k reklamě: Musím souhlasit. Načasování té reklamy se tehdy opravdu moc nepovedlo, protože ta zima byla nějaká krušná a navíc se pořád pracovalo na koridoru na Ostravu, takže my, situace znalí a jezdící dvakrát týdně jsme věděli, že stát budeme my a údaje o příjezdu vlaků do cílové stanice jsme brali jako hrubě orientační.

  Ke zpožděním a jejich uvádění na tabulích: Řekl bych, že tohle je problém celé ČR a někdy i zahraničí, kde pořád někdo nepochopil, že údaj o zpoždění má sloužit cestujícímu, aby věděl, jak dlouho bude ještě čekat(a zvolil tedy jiný druh dopravy, pokud bude rychlejší¨a své zpoždění tak minimalizoval či si šel dát kafe a tudíž i přes nepříjemnosti si cestování zachovalo jistý komfort). Mnohde to berou spíše jako údaj, který cestujícímu oznamuje jak dlouho už na nástupišti marně tvrdne, aniž by sliboval, jak dlouho ještě tvrdnout bude…

  I když k tomu zpoždění jeden příklad, že všeho moc škodí, jak dokázal jeden snaživec u jednoho nejmeniovaného soukromého dopravce v SRN, který dvacetiminutové zpoždění omlouval asi takto: Vážené dámy a pánové, děkujeme vám že využíváte našich služeb a  vítáme vás ve vlaku …(atd.) náš vlak je opožděn asi o dvacet minut za což se vám opravdu nesmírně omlouváme, tato, pro vás jistě nznačně nepříjemná a obtížná situace vznikla v důsledku … abychom vaše trápení zmírnili, snažíme se samozřejmě, aby na vás přípoje počkaly a tato, pro vás již tak složitá situace byla alespoň částčně zmírněna. Ještě jednou se Vám nesmírně z celého srdce omlouváme za tyto strašné těžkosti, které provázejí vaši cestu a slibujeme, že učinímě opravdu vše, co je v našich silách…” Inu z pohledu většiny cestujích jsem vytušil němý údiv, tím spíše, že zpoždění zavinila prasklá kolejnice a tudíž se závada nacházela mimo dosah dopravce, tím spíše, že v osm večer v poloprázdném vlaku, na nějž čekaly asi 2 přípoje po cestě, zpoždění čtvrt hodiny nikdo moc neřešil, když to ten borec takhle zopakoval ve třetí stanici(kde ještě dodal, že i přes ty strašné nepříjemnosti, o nichž už byla řeč nám i přesto přeje z celého srdce pokud možno oparvdu pěkný večer a ještě jednou se strašně omlouvá), už jsme se jenom smáli. Kluk byl asi nově v práci, tak mu nejde upřít snahu.

  Pražan: Zkuste se zeptat p. Jančury, jestli by si vylepil na své žluté vozy(třeba i busy) reklamu na ČD i kdyby mu ji královsky zaplatili??? 😉

 • Napsal arj, 10. 1. 2012 @ 11:38

  Aktuální odkaz aneb proč bychom za reklamu na veřejnou dopravu vydávali peníze, když je nemáme ani na její provoz:
  http://www.busportal.cz/modules.php?name=article&sid=9443

  A taky strašně rád si čtu o tom, jak vylepšíme životní prostředí tím, že zavedeme nízkoemisní zóny (poté, co předpředpředchozí ministr ŽP zavedl daň z více emisních automobilů) … když jedu v autobuse ev.č. 57xx na lince 135 nebo 175 (pro nepražáky – obě jedou z Florence do emisně velmi zatížené oblasti Vršovice), vyrobeném v roce 1988-90.

 • Napsal Pražan, 10. 1. 2012 @ 18:40

  Ad “-fn-” = 10.01.2012 – 07:21:
  Nevím, co znamená věta “proč to cestujícím komplikovat”: doba uplynulá od odjezdu posledního předchozího spoje je snadno a přesně definovatelná, zatímco doba do odjezdu nejbližšího spoje přesně definovatelná není, protože do skutečného odjezdu vlaku z předchozí zastávky není dostatečně spolehlivě definovatelná ani doba jeho příjezdu – takže Vámi navrhované řešení je sice možná pro cestující “méně komplikované”, ale také méně spolehlivé, protože jeho princip je stejně nespolehlivý, jako je ten používaný v povrchové MHD, jen poslední snímaný zdroj údajů je umístěn blíže. Nejjednodušším a nejlevnějším (a tedy v praxi nejlepším) řešením by proto bylo nabízet ve vestibulech metra údaje o aktuálním přesném času a o stanovených odjezdech nejbližších spojů (podle aktuálně platného jízdního řádu) s přesností na desítky sekund, protože jízdy spojů VHD s náskokem nejsou povoleny (a jsou-li zjištěny, jsou postihovány) – s těmito údaji by si každý běžný cestující jistě poradil a stačily by k tomu, aby se podle nich mohl zařídit.

  Ad “arj” = 10.01.2012 – 10:13 + “Jiří Lojda” = 10.01.2012 – 11:11:
  S překvapením zjišťuji, že “problém celé ČR a někdy i zahraničí, kde pořád někdo nepochopil, že údaj o zpoždění má sloužit cestujícímu, aby věděl, jak dlouho bude ještě čekat” jste, pánové, nepochopili v celém komplexu především Vy: je samozřejmě nesmyslem postupně “přihazovat desetiminuty”, když je zřejmé, že vlak je ještě třeba více než 100 km daleko (což pochopitelně silně vadí i mně), ale právě ta “běžná” zpoždění jsou obvykle (při požadované spolehlivosti) předem obtížně upřesnitelná na hodnotu kratší než řádově desítku minut – a nechtěl bych slyšet Váš povyk, kdyby Vám ujel zpožděný vlak jen proto, že jste spoléhali na avizované například třicetiminutové zpoždění a Vámi zvolený vlak by je zkrátil o 5 minut, aniž byste se to v nedaleké restauraci nebo u pokladny v blízkém hypermarketu dověděli. Všechno záleží na lidech, na jejich schopnostech, pozornosti a aktivitě při sledování vývoje situace, a samozřejmě na zájmu vycházet ostatním vstříc – rozhodně nechci obhajovat žádný “šlendrián” kohokoli, kdo má řádně fungovat a ví, jak to řádné fungování má vypadat, ale zkuste se zamyslet i nad tím, zda i Vy fungujete ve svém konání vždy ideálně …

  Ad “arj” = 10.01.2012 – 11:38:
  Paní Braunová (zjevně nikoli vlastní vinou) nenapsala to podstatné – totiž že DPP je tak “drahý” m.j. i proto, že využití vozového parku je velmi nízké, a i proto je zbytečně velká i potřeba vozidel a s tím souvisejících dalších zařízení (vozovny, dílny, atd.) a jejich personálu. Velkou roli v plýtvání samozřejmě hraje přístup odborů, trvajících na postupech stejných jako před půlstoletím (vozy trvale přidělené řidičům, apod.), ale problém je i v technologii, když kvůli zrušení provozoven a odstavných zařízení v oblastech silně frekventovaných MHD vozidla najíždějí neúměrná množství “jalových” kilometrů při výjezdech a zataženích z /do (zbytečně) odlehlých lokalit, kde jsou odstavována. Samotná náhrada 20 roků starých autobusů je pochopitelně více než žádoucí.

 • Napsal -fn-, 11. 1. 2012 @ 8:27

  Pražan: Komplikujete jim to v tom smyslu, že jim nabídnete dvě čísla – dobu od odjezdu předchozího spoje a stanovený interval, s nimiž je nutné dále pracovat, namísto aby tentýž početní úkon provedl stroj a zobrazil výsledek. Spolehlivost je přeci při stejných vstupech stejná. Nicméně odchylku v řádu několika málo desítek vteřin lze odfiltrovat uváděním přibližného času do přijezdu v celých minutách, jako se to dělá i jinde. Přitom zobrazování údajů o odjezdech na zastávkách a u vstupů do stanic je velmi dobrou formou reklamy na veřejnou dopravu. Dokonce ve Vídni při jednom z tamních nádraží mají tabuli s odjezdy vlaků i v nedalekém McDonaldu…

 • Napsal -fn-, 11. 1. 2012 @ 8:39

  Nízkoemisní zóny vs. staré autobusy – vždy záleží na podílu zplodin na jednoho cestujícího, čili ano, modernizovat i veřejnou dopravu je z tohoto hlediska více než žádoucí, ovšem leckdy i více zplodin z autobusu je pořád méně, než by zplodil odpovídající počet automobilů, to je třeba mít na zřeteli při vysmívání se některým opatřením. Druhá věc je naplánovat veřejnou dopravu tak, aby byla skutečně co nejvíce využívána po většinu dne a zplodiny se tak rozložily na co největší výkon – opět je třeba zdůraznit kvalitu (a tedy použitelnost) namísto kvantity (nepodstatný ukazatel).

 • Napsal Domažličák, 11. 1. 2012 @ 9:40

  Rád bych reagoval na jeden problém, který by si zasloužil samostatný článek: ohlašování zpoždění. Osobně jsem se mnohokrát setkal s tím, že vlak měl menší zpoždění než bylo udáno (a díky tomu mě i párkrát ujel). Dokonce jsem se setkal i s tím, že bylo nahlášeno 10 minut zpoždění a vlak odjel včas. Proto v některých stanicích, kde není hlášení zpoždění řízeno automatem, jsem se setkal s tím, že záměrně hlásí zpoždění o 5 minut kratší než se předpokládá právě z důvodu možného zkrácení zpoždění. Já osobně bych byl nejradši, kdyby ohlášené zpoždění bylo závazné a vlak by nesměl odjet dřív, než s tím ohlášeným zpožděním. Ujetí vlaku je natolik nepříjemná věc, že většina cestujících ze strachu z menšího zpoždění, než je ohlášeno, stejně radši prodlévá na větru a dešti na peroně, než aby riskovali si někam odskočit.

 • Napsal Jiří Lojda, 11. 1. 2012 @ 10:50

  Pražan: Jistě je rozdíl v tom, kdy dojde k nějaké události na trati a dopravce neví, kdy ten vlak přijede, může to být za deset i třicet minut a pak samozřejmě neslibuje horentní zpoždění, když může těm cestujícím vlak ujet, jinak je ale spousta situací, kdy mi připadá, že dopravce snad ani neví, kde ten vlak má a tak jeho zaměstnanci přihazují zpoždění s vírou, že už sand brzo dojede. Mnohdy pak zaměstnanci dopravce snad opravdu zjišťují zpoždění “ohledáním” tj.: na příslušné koleji není vlak, který tam má být, je tam prázdno, asi bude zpoždění. TO už cestujcí pohledem na hodiny zjistil taky. Je to i ten německý případ- ta kolejnice praskla ráno, příslušný dopravce ty jednotky protáčí v krátkém intervalu v koncových stanicích, tedy pokud mu ráno jednotky nabraly zpoždění, on už ho za ten den moc nedožene. Když jsme stáli tehdy na tom nástupišti, vlak už tam měl dávno být, tím místem se projíždělo už plynule, tedy z pouhéhon určení polohy té jednotky šlo přece jasně říci kolik bude mít zpoždění a nenechat tam ty lidi tvrdnout(byť byla na vině prasklá kolejnice, večerní zpoždění už bylo důsledkem toho raního a tudíž snad opravdu jednoduše předvídatelné- zkrácené třeba o pět minut, aby to teda určitě někomu neujelo…).

 • Napsal arj, 11. 1. 2012 @ 16:43

  FN 11.1. 8:39: Nízkoemisní zóny vs. staré autobusy … vždy záleží na podílu zplodin na jednoho cestujícího

  Na tom záleží z hlediska hodnocení jednotlivých druhů dopravy. Ale “nízkoemisní zóny” (tedy to, co je zavedeno např. v několika německých městech a Londýně) je o zákazu vjezdu vozidel, které svojí konstrukcí nesplňují určité dané parametry.
  Do německého limitu – který se zdá, že se stane vzorovou normou pro celou Evropu – se vejdou všechna benzinová auta s motorem nějaké Euro kategorie (tj. přihlášená po r. 1991), zásadní rozdíly jsou naopak u dieselových motorů. A na zelenou plaketu (se kterou se smí všude) mají nárok jen vozidla s diesel motory Euro IV a V – tj. z typického českého vozového parku busů MHD jen poslední verze Citybusů, Citelisy a SORky. Resp. norma Euro IV je povinná od 10/2005, ale ještě na poslední chvíli většina DP i ČSAD “vykoupila sklady v Karose” s Euro III busy řady 930 (protože výrazně lacinějšími).

  Takže ten problém je o tom, že místní řezník s transitem z r. 2004 bude muset koupit nové auto, zatímco mu budou kolem jezdit busy, které si budou vesele kouřit podle norem z roku 1989/1994/2000 a ještě za to bude muset platit vyšší domovní daň (viz nejnovější magorstrátní nápad). A protože město bude šetřit i na vozokm a tudíž prodlouží intervaly, nebude hrozit ani to, že si lidé odskočí do jeho obchodu nakoupit a příštím spojem dojedou domu.

 • Napsal -fn-, 12. 1. 2012 @ 7:11

  arj: Třeba by šla uplatnit výjimka na MHD + zásobování + invalidi, tedy doprava svým způsobem potřebná, na dobu životnosti těchto vozidel, která stejně časem skončí. Faktem je, že forma omezení podle emisí neřeší podstatu problému, jímž je spousta zbytečně individuálních cest. Je to jen jakási náplast, jestliže není vůle zasáhnout do příčiny. Ale to už se hodně vzdalujeme původnímu tématu :).

 • Napsal arj, 12. 1. 2012 @ 14:22

  Františku, výjimku samozřejmě uplatnit lze – např. invalidi (držitelé označení O 1) ji mají – skoro na všechno – přímo ze zákona 361/2000.
  Ale co je to “MHD”, co je to “zásobování”? Tohle je dotaz na všechny, zejm. čas od času zde diskutující právníky … protože zákon 361 mluví o autobusech MHD v § 72, o zásobování v souvislosti s podtabulkou u některých zákazů a příkazů, ale nikde tam není definice těchto dvou pojmů.

  Přičemž výjimky jednak mají tu skvělou vlastnost, že je lze využít pro korupci = ve Vašem výčtu chybí výjimka pro vozy městského úřadu (budiž) a jeho služeb (popeláři, úklid silnic – taky budiž) a jeho kamarády …

  Seriozně tam ovšem chybí, jak bude řešen příjezd k nemocnici, pokud je v nízkoemisním zóně (např. odvézt člověka, který si zlomil nohu – tam ho dovezla sanitka, ale zpátky ho musí vzít příbuzný s před-eurovým favoritem), jak dojet pro invalidní babičku (označení O 1 se nesmí použít bez přítomnosti toho invalidy – tohle je už několik desetiletí existující problém např. v Praze v Nerudovce).

  Ještě k výjimce pro zásobování a zbytečným individuálním cestám. Zkuste si schválně někdy spočítat, kolik % vozidel dělá “zásobování” – třeba během těch pár minut při čekání na autobus (údaj za ulici typu Jeremenkova by mne docela zajímal). Já Vám mohu říct, že na ulicích typu Vršovická, Moskevská, Francouzská je to ve špičce kolem 1/4 – a to počítám jen vozidla typu “zadeklovaná dodávka” a taxi. Připočtu-li obyčejné kombíky s reklamním nápisem (= instalatér, zásobování léky) a taxi, dostanu se přes 1/3, připočtu-li všechna potenciální “služební” auta, tj. s cenou nad půl milionu, jsme na půlce jízdního proudu.
  A zatímco soukromý řidič jede do práce 10 km tam a 10 km zpátky = 20 km za den, zásobovací auto po Praze najíždí kolem 100 km/den.

 • Napsal arj, 12. 1. 2012 @ 14:33

  Ale to už se hodně vzdalujeme původnímu tématu.

  Takže bych měl dotaz – vlastně “úkol” pro Križvašu, protože on je právě v tom věku, na který je jednak reklama tvrdě zaměřena, jednak se získává řidičák a následně i první auto.

  Takže bych ho požádal o “průzkum” mezi spolužáky (ze školy současné i ze základky), kolik % z nich si hned po 18.narozeninách udělá řidičák a kolik jich bude jezdit autem – ať už rodinným nebo vlastním.

  Tím se dostaneme k aspoň trochu objektivní informaci, nakolik reklama autovýrobců a prodejců působí na mládež a zda skutečně představuje “sebevraždu” pro provozovatele veřejné dopravy.

 • Napsal Pražan, 12. 1. 2012 @ 14:45

  Ad “-fn-” = 11.01.2012 – 08:27:
  Já nikomu nic nekomplikuji – já pouze uvažuji o tom, jak (v souladu s moderním “liberálním” přístupem) poskytnout potenciálním cestujícím co nejspolehlivější komplexní informaci, na jejímž základě by měli možnost sami se rozhodnout, jak rychle se chtějí přesouvat ze vstupních prostor na perón. Skutečně jediný správný “systémový” přístup proto znamená použití jednotné formy informování v celém systému VHD (bez ohledu na druh dopravních prostředků), ale jediným skutečně “stabilizovaným” (a tedy relevantním) údajem je přitom jízdním řádem stanovený čas odjezdu, a proto jsem schopen a ochoten akceptovat, že údaj o době, která uplynula od odjezdu předchozího spoje cestujícímu příliš užitečná není – stejně neužitečné jsou ale i všechny proměnlivé údaje včetně těch, které vnucujete Vy. Pro potenciálního odjíždějícího cestujícího je přitom rozhodně podstatná informace o (plánovaném) odjezdu spoje, nikoli o jeho příjezdu (tu navíc nelze ani využít ve výchozích stanicích spojů, takže Váš návrh na informování o času příjezdu nejbližšího spoje je nepoužitelný “systémově”). Optimální informační systém metra by tedy měl nabízet ve vstupních prostorách nejspíše až tři ukazatele času (v digitální podobě) – horní ukazující průběžný “aktuální” čas s přesností na sekundy, dva dolní rozmístěné v souladu s polohou kolejí (= levá / pravá) ukazující stanovené časy odjezdů podle jízdního řádu s přesností na desítky sekund (nejlépe dokonce vždy aspoň pro dva nejblíže následující spoje v každém směru = vždy pod sebou): tyto údaje by byly naprosto dokonalou a přehlednou informací, s níž “zacházení” nemůže žádnému normálnímu cestujícímu činit problémy a záleží jen na něm, zda a jak ji využije.
  Vámi navrhované zaokrouhlování časových údajů na celé minuty je snad vyhovující (a využitelné) v “povrchové” VHD, kde podrobnější členění většinou nepoužívají ani jízdní řády, ale nikoli v případě metra, kde celá minuta je příliš hrubým rozlišením a popírá smysl celého Vašeho původního požadavku, protože ve většině stanic lze za minutu dosáhnout perónu ze vstupních prostor běžnou chůzí obvyklou rychlostí, takže taková nepodrobná informace se stává zbytečnou.

  Ad “Domažličák” = 11.01.2012 – 09:40:
  Děkuji za doplnění: informování o zpoždění je skutečné téma zasluhující si samostatný “vstupní podklad” – a vlastně celá tato debata se vůbec netýká tématu textu, k němuž jsou komentáře připojovány. Praxe je taková, že právě proto, že není žádoucí, aby vlaky odjížděly dříve, než v době odpovídající ohlášenému zpoždění, jsou skutečně očekávatelné doby zpoždění v informacích podávaných ve větším předstihu obvykle “podstřelovány”, a teprve v průběhu přibližování zpožděného spoje k příslušnému dopravnímu bodu je ohlášené zpoždění “upřesňováno” spíše (= v lepším případě) “přihazováním” – ideální řešení to samozřejmě ani zdaleka není, ale lze je pochopit …

  Ad “Jiří Lojda” = 11.01.2012 – 10:50:
  Není ani tak podstatné, že “… dopravce neví, kdy ten vlak přijede …” – problém nastává, když to včas neví ten, kdo zajišťuje informování cestujících (tedy “operátor obsluhy dráhy”, což v naprosté většině případů není “dopravce”, ale v ČR od září roku 2011 zaměstnanec SŽDC): pokud “informátor” nedostává potřebné informace v příslušném předstihu “automaticky a automatizovaně”, ale musí spoléhat na to, že mu je včas někdo poskytne, nebo si je musí zjišťovat sám (což v ČR platí většinou), záleží vše podstatné především (či téměř zcela) na lidském činiteli – ale to už jsem naznačil ve svém předchozím příspěvku …

 • Napsal Pražan, 12. 1. 2012 @ 14:58

  Ad “arj” = 12.01.2012 – 14:33:
  Výsledky takové “ankety” mohou být sice zajímavé, ale rozhodně nebudou žádnou “aspoň trochu objektivní informací, nakolik reklama autovýrobců a prodejců působí na mládež a zda skutečně představuje “sebevraždu” pro provozovatele veřejné dopravy” – automobily má nyní už naprostá většina rodin a děti jimi jezdí (jako spolujezdci) od velmi útlého věku (a nezřídka sami rodiče učí řídit své děti i již ve věku jejich ranné puberty), takže reklama na vozidlech VHD už na mládež může teoreticky působit (pokud vůbec ještě působí) stejně zcela “s křížkem po funusu” – její smysl může být jen v tom, že mládež bude rodiče vybízet k nákupu nového “lepšího” vozidla (dost pravděpodobně i s nevyhlašovanou představou, že to původní jim pak rodiče “přenechají” …). A jen pro pořádek dodávám, že většina mladých lidí získává řidičské průkazy už před 18. rokem svého věku, navíc příslušné kurzy zajišťují mnohá středoškolská zařízení přímo jako součást výuky.

 • Napsal Jiří Lojda, 12. 1. 2012 @ 22:09

  Pražan: Dobrá, i když řekneme třeba informátor, nebo opisem osoba mající informovat cestujcí o zpoždění a ne dopravce, praxe je pořád stejná(divil bych se, kdyby se i nějak zásadně zmenilo personální obsazení), i když je možné, že by se to mohlo změnit, když celý problém má ted v popisu práce SŽDC(jak tedy píšete nově), jelikož by mohlo jít opravdu o zpoždění a ne o to, jak cestujícímu po kapkách podat “že to zase nejede jak má”.

  ARJ: Co je to “MHD”, co je to “zásobování”? Koukám, že nás tady pár dostalo domácí úkol…
  Myslím ale, že by to bylo téma spíše na článek, jelikož když už se člověk do té veřejnoprávní džungle ponoří a neví, jestli z ná vybředne, tak ať to stojí za to. Za sebe neslibuju, ale zamyslím se, pokud mě teda nepředběhně někdo jiný ze zde občas diskutujících právníků.

 • Napsal Vašek Kříž, 12. 1. 2012 @ 23:06

  Arj: Naše škola je atypická. Do loňska se autoškola dělala ve třeťáku jen za administrativní poplatky, které se vešly do jednoho tisíce korun. O to jsem se nikoho neprosil a přijde mi to dost nefér stimulace. Letos to má ročník pod námi kurz asi za polovinu jeho tržní ceny. Stále je to ale skrytá dotace od magistrátu. Naše třída je plná šotoušů a podíl pravidelných (každý týden) řidičů je zatím tak čtvrtina. Ale nevím, ptát se víc nebudu tady ani na základce. Jen poslouchat.

 • Napsal -fn-, 13. 1. 2012 @ 7:46

  Pražan: Pokud si pročtete zpětně své příspěvky, navrhoval jste přenášet informaci o odjezdu předchozího spoje a aktuální interval, což jsem označil za komplikované. To, co navrhujete teď, je dost podobné tomu, co jsem měl na mysli, přidal jste akorát aktuální čas, který se již dnes ve vestibulech zobrazuje, čili jsem o něm neuvažoval, ale je to dobrý nápad. Pokud jde o přesnost času, délka přesunu je odhadem od jedné do tří minut dle stanice a volby chůze/stání na eskalátorech. Vytýkáte mi aplikaci času příjezdu namísto odjezdu, v čemž máte pravdu, je to detail, který jsem opomněl, jelikož doba stání ve stanici MHD je často minimální a v jízdním řádu není čas příjezdu a odjezdu rozlišen; souhlasím, že podstatný je čas do odjezdu, i když teoreticky by měl být cestující připraven k nástupu již v čase příjezdu (rozdíl asi 20 vteřin). Nevím, jaké máte zkušenosti se zpožděním například metra, sám už jsem zažil zpoždění nejméně půl minuty. Je tedy otázka, zda je údaj zaokrouhlený na minuty méně přesný než údaj z jízdního řádu bez aplikace aktuálního zpoždění menšího než minuta. Závěrem bych rád zdůraznil, že nikomu nic nevnucuji, pouze se snažím nalézt praktické řešení.

  arj: Dobré praktické příklady. Tak jako tak jsou pro obyvatele pořád lepší 3/4 zátěže oproti celé. Rozhodně si myslím, že jsou lepší způsoby snížení zátěže než pouhá diferenciace dle zplodin, chtělo by to komplexnější řešení, nicméně za současné situace je každý úbytek dobrý. Mimochodem, k nemocnicím jezdí také bezbariérová MHD, i když asi nepodchytí všechny požadavky. Korupci bohužel žádným dopravním řešením nevymýtíme, na ní se musí pracovat samostatně. Je to ovšem celé již mimo téma.

 • Napsal Pražan, 13. 1. 2012 @ 14:12

  Ad “Jiří Lojda” = 12.01.2012 – 22:09:
  Vaši umanutou “logiku”, podle níž všichni zúčastnění dopravní zaměstnanci jsou orientováni na to (cituji Vás) “jak cestujícímu po kapkách podat “že to zase nejede jak má””, nejsem schopen slušně komentovat: mohu Vám jen doporučit, abyste se pokusil někdy podívat na nějaké pracoviště řídící železniční dopravu – pak možná pochopíte aspoň něco z problematiky, kterou (soudím, že vinou její malé znalosti) kritizujete a uvědomíte si, že nic není tak jednoduché, jak to vypadá “zvenku”. O tom, že lidský činitel v informování o zpožděních hraje rozhodující roli, samozřejmě není pochyb, ale to jsme přece “vytýčili před závorku” už hned na počátku – při řízení dopravy a zajišťování její bezpečnosti ovšem z pochopitelných důvodů není na prvním místě informování cestujících a nemůže a priori zabírat čas potřebný k zajišťování důležitějších činností.

  Ad “-fn-” = 13.01.2012 – 7:46:
  Ano, původně jsem navrhoval “přenášet informaci o odjezdu předchozího spoje a aktuální interval”, protože jsem to považoval za technicky nejjednodušší, a tedy nejlevnější, ale když jsem posléze o celém systému uvažoval do větších podrobností a hledal lepší řešení, přehodnotil jsem svůj původní názor, a právě proto jsem ve svém posledním příspěvku napsal “a proto jsem schopen a ochoten akceptovat, že údaj o době, která uplynula od odjezdu předchozího spoje cestujícímu příliš užitečná není” – nemohu za to, že v mých komentářích čtete jen to, co se hodí Vám, a v tomto duchu si také vše vykládáte.
  Pro osoby hodlající cestovat mají (obecně) smysl především informace o plánovaných odjezdech nejbližších spojů podle jízdního řádu a až návazně i o skutečné jízdě vybraného spoje (tedy o případných zpožděních) – ty první potřebují přednostně a vlastně vždy už pro rozhodnutí, zda příslušnou VHD skutečně chtějí použít, ty druhé až následně pro případnou korekci svého rozhodnutí. V případě metra je běžný provoz pravidelný s jen malými tolerancemi a žádná významnější zpoždění obvykle nenastávají, přičemž opravdu aktuální realistické údaje o jízdě nejbližšího vlaku lze získávat až po jeho skutečném odjezdu z předchozí stanice, a tedy v době, kdy podávání této informace ve vstupním prostoru už ztrácí pro naprostou většinu cestujících smysl, protože mají-li ten vlak stíhat, musejí v tu dobu už stejně být na cestě na nástupiště. Proto se domnívám, že ve vstupních prostorách by mělo stačit (a bylo by i relativně snadno realizovatelné technicky i ekonomicky) zobrazování informací z jízdního řádu, doplněné o informace o aktuálním čase.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*