5 874 přečtení
Lis 04 2011

Sevilla 1

Tento příspěvek je 1. částí z 2 článků Sevilla

Sevilla

Hlavní město Andalusie leží na horkém jihu Španělska. Přístav, odkud vyplouvaly lodě do Ameriky, byl v 16. a 17. století ekonomickým centrem světa. V posledních letech město vyniklo skokovým rozvojem cyklistické dopravy. Za jedno volební období se podařilo zdesetinásobit počet cest vykonaných na kole. Tento článek je však věnován místní MHD, která již tak zářným příkladem není. Mají tu lehké metro, tramvaje a autobusy. Povrchovou MHD ve městě a okolí provozuje dopravní podnik TUSSAM – Transportes urbanos de Sevilla.

Samotné město a zároveň souvisle zastavěná oblast čítá 700 tisíc obyvatel. Uprostřed je centrum s úzkými uličkami, které mělo svého času až 300 tisíc obyvatel. Město končí kilometr širokou mezerou vyplněnou polem, řekou a vnitřním dálničním okruhem. Poté přicházejí města aglomerace, do kterých vede metro. Skoro mi to přijde jako pražská sídliště, akorát administrativně nepropojená s městem. Když počítáme blízkou aglomeraci, žije tu srovnatelný počet lidí jako v Praze.

Autobusy

Autobusy zde bohužel plní hlavní funkci. Většina linek vede z centra do čtvrtí na okraji, některé ale zajíždějí i do historického centra a proplétají se úzkými uličkami. Nastupuje se předními dveřmi a jednorázové jízdenky se kupují u řidiče, to je první problém. Jízdenkové automaty mi tu jaksi chyběly, ono přeci jen zdržovat kloubový autobus nástupem předními dveřmi na rychlosti a atraktivitě nepřidá. Jeden místní mi tvrdil, že automaty a revizory nelze zavést, protože Španělé pořád zkoušejí podvádět a dopravní podnik by hodně prodělal. Nicméně u tramvají a metra naštěstí automaty jsou.

Tramvaj končí, autobus pokračuje.

Za další a to velmi závažný problém místních autobusů považuji, že na zastávkách chybějí papírové jízdní řády. Na většině zastávek jsem zcela postrádal informaci, nejen kdy přesně autobus přijede, ale také přibližně kdy a za jak dlouho přijede. Pak je v cizím městě velmi těžké odhadovat, jak dlouho bude cesta trvat. Jen nejdůležitější zastávky byly vybaveny elektronickými panely ukazujícími odjezdy. Vozový park tvoří především citybusy poháněné bionaftou. Vyhrazených pruhů pro autobusy moc není. Spolu s nevhodným odbavovacím systémem to systém značně zpomaluje.

Vedle zmíněných problémů, kterými se zdejší autobusy vyznačují, najdeme i příklad dobré praxe. Na zastávce se staví, když na ní někdo stojí nebo si zmáčkne tlačítko ve voze. Žádné dělení na zastávky na znamení a bez, všude platí zvyk stejně. Aglomerace je obsloužena autobusy, které z velké části končí na autobusovém nádraží Plaza las Armas na okraji centra. Tam se zároveň nachází jako doplněk hromadné dopravy autobusová půjčovna kol, kterou cestující využívají ke zdolání posledních kilometrů k cíli své cesty.

Zastávka u katedrály.

Tramvaje

Původní tramvajová síť byla zrušena jako ve většině měst světa před či po druhé světové válce. V malé uličce za katedrálou stále najdeme koleje. Právě pár metrů odsud se tramvaje dočkaly své renesance, byť zatím v malé síti a spíše ukázkové podobě. Roku 2007 byla otevřena kilometr a půl dlouhá trať od velkého uzlu MHD Prado de San Sebastinan do historického centra. Trať vede z velké části po pěších zónách. Poblíž stanice metra Prado je malá vozovna.

V dubnu 2011 byla trať o necelý kilometr prodloužena. Plán protáhnout krátkou linku o dalších skoro pět kilometrů na nádraží Santa Justa byl zatím odložen. Alespoň letos došlo k nákupu nových tramvají. Dříve zde byly nasazovány stejné soupravy jako ve zdejším metru. Teď je v provozu typ Urbos 3 od výrobce CAF. Spolu s novými vozidly byl zaveden provoz bez trolejového vedení na baterie v posledním úseku podél katedrály. Zatímco Praha 1 se brání pro dopravní obslužnost centra klíčovému návratu tramvají na Václavském náměstí (se slovy „Václavák si zadrátovat nenecháme“), tady našli pro tento zástupný argument řešení. Příště pokračování o metru.

Mapka tramvajové sítě.

O Seville jsem vytvořil rovněž fotogalerii.

O (cyklo)dopravní revoluci píši na webu Auto*Matu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
Sevilla 1, 4.0 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


10 komentářů

 • Napsal Jiří Lojda, 4. 11. 2011 @ 18:59

  To je zase jeden příklad toho, jak se dá výjezdem za hranice nabrat pár dobrých nápadů. Třeba ty zastávky na znamení. Mimo špičku to není špatný nápad, kolikrát protáčím panenky když bus stojí tři zastávky po sobě a nikdo nenstupuje, nikdo nevystupuje, na druhou stranu dopad na jízdní řád musí v tom případě být také nějaký… Nástup jen předními dvěřmi je totální blbost.
  Tramvají je škoda v podstatě všude, kde se zrušily, pak je vidět, za jaké peníze se zavádějí zpět.
  Půjčovna kol je skvělý nápad, ale musí na to být cyklostezky, na které musí být peníze a místo. Na cyklistiku pak taky trochu podnebí – ale když to jde i v Bolzanu, tak třeba by to šlo v Praze v některých obdobích taky…
  Co se ale týče toho Václaváku, tak úplně bych nesouhlasil, že je zavedení tramvají to nejlepší řešení, právě z estetického hlediska, třeba mi někdo z oboru řekně jak by to šlo řešit bez toho?

 • Napsal Pražan, 4. 11. 2011 @ 19:12

  Nerozumím v textu jednomu souvětí = cituji: “Kromě těch nejdůležitějších vybavených elektronickými panely jsem zcela postrádal informaci, nejen kdy přesně autobus přijede, ale také přibližně kdy a za jak dlouho přijede.” – může ji někdo (nejlépe asi sám autor) vysvětlit? Předem děkuji.

 • Napsal Libeňák, 4. 11. 2011 @ 19:36

  Musím zareagovat na Lojdu ohledně cyklostezek: Cyklostezky jsou sice potřeba, ale co je pro cyklisty ve městě nejdůležitější, jsou úpravy silnic. Neboť cesta po silnici je většinou přímější a rychlejší, teď jde jen o to, aby byla i bezpečnější…

 • Napsal Jiří Lojda, 4. 11. 2011 @ 21:55

  Libeňák: Nikdo mi nevymluví, že cyklista patří na stezku, nebo aspoň do odděleného pruhu. Ale třeba mi vysvětlíte, CO jsou to úpravy silnic pro cyklisty a třeba pak budu souhlasit…
  V současnéímk provozu v Praze si bohužel fungující půjčovnu kol třeba u Hl.N. neodvedu moc představit tak aby šlo opravdu o rozsáhlejší projekt…

 • Napsal Kuba Kutílek, 6. 11. 2011 @ 14:42

  Jiří: Cyklista není žádná marťan, aby musel mít vlastní koridor. Adekvátní opatření je na obslužných komunikacích (běžných ulicích, které neslouží převážně průjezdné dopravě) snížení rychlosti na 30 km/h. Tak zní i doporučení v usnesení EP (http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P7-TA-2011-0408&language=CS&ring=A7-2011-0264, bod 54) a je to běžnou praxí v evropských (německých, holandských, španělských…) městech. V centru Prahy je další nepříjemností pro cyklisty provedení a kvalita povrchů, to je však možné kompenzovat výběrem bicyklu.

 • Napsal Jiří Lojda, 6. 11. 2011 @ 19:25

  Kuba: Cyklista není marťan, no, z toho moc moudrý nejsem, ale pokusím se o nějaký výklad. Váš názor tedy je, že cyklista zná pravidla silničního provozu (umí řešit křižovatky včetně těch s tramvají) dbá bezpečnosti silničního provozu (rozuměj nejezdí bez držení, ukazuje změnu směru jízdy a přizpůsobuje svou jízdu stavu vozovky – rozuměj nejezdí na sněhu, náledí atd.) Jeho kolo je v dobrém technickém stavu (osvětlení, OBĚ funkční brzdy) a nesmíme zapomenout na přilbu. Pokud jsem to tedy vysvětlil správně a cyklista takový většinou je ( ), pak patří i tak na stezku ještě z jednoho důvodu a to je fakt, že po komunikaích se pohybuje auto(rozumějte minimálně tuna plechu na kolech s pořádnou kinetickou energií a dlouhou brzdnou dráhou i v padesátce). to není útok na rovnoprávnost cyklisty, to je prostě fakt. Stejně neútočí na rovnoiprávnost řidiče mopedu, když mu na některých místech v německu umožňují jet po té cyklostezce taky, je to pro jeho dobro, ne proto, aby řidiči mohli jezdit přes kilo. Většinou to je v místech, kde je hustota provozu značná a tudíž je OBJEKTIVNĚ vysoké i riziko srážky.
  K EP- samotný fakt, že EP vydal doporučení vidím zase tak, že na úrovni EU nebylo příslušnými orgány vydáno nařízení či směrnice a evropský zákonodárce tak reflektuje fakt, že všude to zavést prostě nejde. K tomu kde to funguje- ano v menších městech a obcích, kde jsou dvě až tři průjezdné komunikace a zbytek je obytná zóna s třicítkou to ještě jde, ve městech už je to chaos a i tam se to řeší vedle hlavních průjezdných komunikací cyklostezkou protože na ten čtyřproud ty cyklisty nikdo nepustí.
  V Praze je problém s provedením a kvalitou povrchu, možno kompenzovat výběrem bicyklu. Hm… Víte nějakou dobu jsem jezdil na silničním kole, ale ve městě jsem ho nepíchl nikdy, vždycky k tomu došlo až za městem a ani jsem tak nepíchl, jako jsem spíš vletěl do nějakého výtluku. Co mi tedy doporučujete? horské kolo(tedy kolo, které je stavěné na hrbolatý ppovrch typu kamení, kořeny, či sypké povrchy- písek, štěrk), to by bylo vhodné na kostky, to je pravda, ale ty jsou většinou na chodnících a v pěsí zóně(tam přece jezdit nebudeme)??? Ale na silnici by mi asi stačil trek či vlastně jakékoli kolo, které splňuje předpisy aby mohlo být používáno v provozu, pokud teda nechci pojmout jízdu do práce jako free style.

 • Napsal Vašek Kříž, 6. 11. 2011 @ 21:43

  Jiří Lojda:
  Jsem za tramvaje na Václaváku, ale samozřejmě záleží na provedení. Nemůže jít o trať, kde budou tramvaje jezdit až 50 km/h. objíždět koně z obou stran také není citlivé. Trať se musí víc přizpůsobit místu, ne naopak.

  Úpravy silnic pro cyklisty mohou být malá opatření typu zobousměrnění jednosměrek pro kola. Cyklopruh nemusí být oddělený obrubníkem, spíše to někdy škodí. Záleží ale jak na konkrétním místě, tak na preferencích jednotlivých uživatel.

  Pražan: díky za upozornění. Věta mohla znít nepochopitelně. Opravil jsem.

 • Napsal Michal Skala, 6. 11. 2011 @ 23:15

  Po přečtení článku nabývám čím dál větší jistotu ke své teorii, že cyklistika bují tam, kde je MHD téměř nefunkční nebo velmi špatná. Tak že není důvod přestat jezdit na kole, když nás to baví, ale radovat se z toho, že nám bují cyklistika, není zrovna prozíravé. Spíše to zpravidla bývá lakmusovým papírkem, že něco v našem městě nefunguje příliš dobře.

 • Napsal Jiří Lojda, 7. 11. 2011 @ 7:36

  Kuba- nějak se mi nezobrazila druhá polovina takže ještě dodám:

  Tu záležitost vidím jinak, samozřejmě cyklistům nikdo nebere právo jezdit po komunikacích, vše je ale o kompromisu a nejakém plánu. Má se prostě vytvořit síť cyklostezek, která bude ty hlavní komunikace kopírovat a zamezí tak tomu, aby se cyklista vystavoval nebezpečí, tam, kde je to možné-obytné čtvrti, postranní uličky- samozřejmě může cyklista po komunikaci jet. To neznamená, že se cyklista bude(nejlépe za zvuku Last Man Standing od Hammerfall) prohánět po chodníku s tím, že on zachraňuje to klima, případně má “ten neotřelý životní styl” a tak mu má každý uhnout.
  Náhodou jsem byl na jaře v Bolzanu a procházel jsem i kolem půjčovny kol, kdyby nebylo po dešti a neschylovalo se na další, s chutí bych si to město projel na kole, to ale neznamená, že(jak jsem to město viděl) bych na tom kole jel celou tu cestu(kosit ty turisty by v některých uličkách asi nešlo).
  Pokud by cyklistika fungovala tak jak má (především stranou hustého provozu na vyhrazené cyklostezce) s nějakou sítí, která umožní dopravit se z jednoho konce Prahy na druhý s minimálním množstvím nebezpečných úseků, pak jsem pro všema desti. Pokud se k tomu přidá určitá kultura(no, stačí si přečíst úvod) pak tím spíš. Byl bych opravdu rád, kdbyb u hl.n. v Praze stále podobná a i větší půjčovna kol jako v Bolzanu a kdybyb to fungovalo, problém je v tom, že při pohledu na ulice v Praze(Staré město, Žižkov, Malá Strana atd.) si myslím, že vzheldem k architektonickému uspořádání v souvislosti s uspořádáním silničního provozu to prostě nejde a musela by přijít nějaká zásdnější změna. Když vidím situaci jaká je, na to kolo prostě nepolezu, půjdu pěšky!

 • Napsal Jiří Lojda, 7. 11. 2011 @ 21:27

  Vašek Kříž: S těmi úpravami pro cyklisty bych určitě souhlasil, našlo by se ledacos, to ale nic nemění na tom, že někde je ten zvláštní pruh nevyhnutelný…
  K těm tramvajím na Václaváku, mě ani tak nevadí to objíždění koně jako spíš ty dráty…, možná by bylo řešení vést tu tramvaj v místěch, kde dnes parkují na obou stranách ty auta a udělat z toho náměstí pěší zónu komplet, ale to by byla hudba budoucnosti.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*