5 966 přečtení
Kvě 13 2011

Bicike(LJ) – Lublaňský systém automatické půjčovny kol

12.května byl oficiálně uveden do provozu nový systém automatické půjčovny kol, který nabídne 300 bicyklů na 31 stanovištích.

Název je vymyšlen vtipně. Slovo Bicikel se překvapivě překládá jako bicykl a LJ je zkratka pro Lublaň (Ljubljana).

Systém provozuje reklamní společnost Europlakat, kterou vlastní francouzská společnost JC Decaux provozující, podobné systémy např. v  Paříži (Vélib) nebo Dublinu (Dublinbikes). Za dva týdny, ještě před samotným startem systému, se do něj zaregistrovalo více než 1200 uživatelů. Systém umožňuje dva druhy přístupů, týdení nebo roční, přičemž pro roční výpůjčky, je třeba vlastnit kartu Urbana, která je obdobou naší Opencard.

Zpoplatnění systému je velmi výhodné. V následujících řádcích uvádím srovnání Lublaň x Paříž.

Poplatek za přístup:
7 dní: Lublaň 1 EUR, Paříž 8 EUR
1 rok: Lublaň 3 EUR, Paříž 29 EUR

Poplatek za půjčení:
30 minut: Lublaň, Paříž zdarma
1 hodina: Lublaň zdarma, Paříž 1 EUR
2 hodiny: Lublaň 1 EUR, Paříž 4 EUR

Třetí hodina stojí v Lublani 2 eura, čtvrtá a každá další pak 4 eura.

Při ztrátě kola zaplatí uživatel pokutu 350 eur.

Financování samotného systému, jehož výstavba stála cca 1,8 milionu eur, je zajímavě vymyšlena. Město poskytlo firmě Europlakat místo pro 140 billboardů a ta se na oplátku zavázala provozovat celý systém zdarma. Jedinou investicí města bylo cca 50 000 eur na dovedení elektřiny a konektivity jednotlivým stanicím. Ředitel Europlakatu Marko Kolbl uvedl, že investice bude v prvních letech prodělečná a vydělávat by měla začít v horizontu 10 až 12 let.

Slovinsko je zemí, se kterou bychom se měli snažit porovnávat. Po pádu socializmu měla podobnou startovní pozici, ale lidé v ní nás ve vývoji svého myšlení předehnali. Kolo je v Lublani daleko běžnějším dopravním prostředkem, centrum města bylo před několika roky úplně uzavřeno pro IAD a snad i na obnovu tramvajového provozu v brzské době dojde. Zatímco v Praze a ani jiných velkých městech ČR, se o podobném systému ani nezačalo diskutovat.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
Bicike(LJ) - Lublaňský systém automatické půjčovny kol, 3.7 out of 5 based on 3 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal Pražan, 17. 5. 2011 @ 12:19

  Tvrzení, že “Po pádu socializmu měla podobnou startovní pozici, ale lidé v ní nás ve vývoji svého myšlení předehnali.”, je ošidné: ve Slovinsku nefungoval po stránce hospodářsko-politické režim “železné opony” minimálně od roku 1969 (ale vlastně ani dříve) tak tvrdě, jako v Československu, a to mělo a má samozřejmě podstatný vliv na myšlení lidí. A stejně ošidné je srovnávání ani ne třistatisícové Lublaně, jejíž podstatnou část lze snadno přejít i pěšky, s více než milionovou a podstatně kopcovitější Prahou (což samozřejmě neznamená, že by kvalitní systém cyklistické dopravy nemohl či neměl fungovat i v Praze) – jen pro informaci cituji z “Wikipedie”: “Městskou autobusovou dopravu zajišťuje městem vlastněná Ljubljanski potniški promet (Lublaňská přeprava pasažérů). Lublaňským autobusům se říká trole (od slova trolejbus), protože město v letech 1951 – 1971 mělo vlastní trolejbusové linky. Poměrně populárním dopravním prostředkem je také kolo.”.
  Systém “automatizovaných” půjčoven bicyklů je jistě užitečný, ale logickou podmínkou je umožnění jeho snadného využívání turisty a návštěvníky města: z textu není jasné, zda ti, kdo se chtějí zapojit jen krátkodobě (a tedy nemusejí mít “kartu Urbana”), nemusejí skládat i nějakou zálohu (podobně jako v půjčovnách jízdních kol v ČR), protože vymoci z nich případně následně 350 EUR pokuty by asi nebylo snadné – to by ovšem krátkodobou využitelnost systému výrazně komplikovalo.
  Obdobný systém funguje od října roku 2005 v pražském Karlíně (vznikl v rámci popovodňové obnovy Karlína) jako soukromý pilotní projekt automatických výpůjčních stojanů s městskými koly provozovaný soukromou firmou Homeport s. r. o. = viz:
  http://www.homeportbike.cz/karlin/
  – karlínský systém byl v dubnu roku 2011 inovován, v současnosti má 8 automatizovaných stanovišť (“stanic”), z nichž jedna je dokonce na Masarykově nádraží, nabízejících celkem 20 bicyklů přizpůsobených různým potřebám využití. Maximální doba nájmu kola je 24 hodin od jeho převzetí, ceny jsou momentálně nastaveny takto:
  residenti:
  vratná záloha 700,- Kč,
  roční poplatek 300,- Kč,
  půjčovné = prvních 30 minut z každé výpůjčky zdarma, v případě delších výpůjček za každou započatou hodinu 20,- Kč;
  turisté:
  vratná záloha 700,- Kč,
  minimální kredit 300,- Kč,
  půjčovné = za každou započatou hodinu 20,- Kč.
  Smlouvu s provozovatelem je nutno sjednat osobně v kontaktním místě firmy HOMEPORT s.r.o. v Praze 8, Pernerova ulice č. 35 (recepce Datart) a platby lze uskutečňovat (výhradně) bankovním převodem na účet společnosti; platnost sjednané smlouvy, kterou lze kdykoli vypovědět písemně, skončí automaticky v případě, že nedojde k vypůjčení jízdního kola po dobu jednoho roku – v takovém případě ovšem zaplacená vratná záloha propadne ve prospěch provozovatele systému.
  Původně se předpokládalo, že tento či nějaký obdobný systém bude v Praze postupně aktivován i v dalších částech města (bylo například připravováno zavedení obdobného systému v Praze 4), ale zda a kdy k tomu skutečně dojde není dosud stále jasné.

 • Napsal Petr Dlouhý, 19. 5. 2011 @ 9:43

  Zajímavé je také, že Praha 4 zakoupila v roce 2006 100 jízdních kol a 80 stojanů pro veřejnou půjčovnu, a od té doby to leží ve skladu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Půjčovna_jízdních_kol#Praha_4

  Využitelnost systému závisí na rozsahu území na kterém je nasazen. Pokud tedy nebude nasazen najednou na rozsáhlejším území, tak se může stát, že nepřitáhne dost lidí.

 • Napsal Domažličák, 19. 5. 2011 @ 22:21

  Ano, to je zásadní věc – dostatečně rozsáhlé území, kde se dá kolo půjčit i vrátit. Né každý má možnost a chuť vracet se s kolem zpět na místo půjčení. V Praze, kde převládá kopcovitý terén, je to obzvlášť důležité. Rezidentní části města jsou na okrajích Prahy a pracovní místa povětšinou někde pod nimi v údolích, takže v Praze bych předpokládal takovéto využívání kol: do práce by si lidé půjčili kolo a sjeli z kopce dolů do středu města, tam by měli k dispozici kolo lidé pohybující se během dne po centru města a odpoledne by musel někdo kolo dostat zpět nahoru do sídlišť, protože málokdo by si kolo půjčoval i na cestu do vršku a spíš by použil MHD. A právě vracení kol zpět vidím jako zásadní překážku v masivnějším rozvoji takového systému v Praze. Takovýto systém si dovedu představit v Pardubicích, Hradci Králové, Ostravě, Opavě, Olomouci a podobně rovinatých městech, kde by kolo lidé používali i na cestu z práce, čímž by se okruh uzavřel přirozeně.

 • Napsal Petr Dlouhý, 19. 5. 2011 @ 23:27

  Určitý problém to je, ale nevyděl bych to jako překážku (ve Vídni to taky funguje). Kola jdou vrátit zpět na kopec hromadně a především mimo špičku, takže zatíží město méně než případná doprava autem.

 • Napsal bugear, 21. 5. 2011 @ 1:24

  @Pražan: S prvním odstavcem souhlas.
  Součástí registrace je v obou případech zadání čísla platební karty (v případě ročního přístupu lze použít i svolení k inkasu), přes kterou je prováděno zúčtování a ze které by bylo případně strženo oněch 350 €. Samotnou registraci jsem nezkoušel, neb je k ní zjevně potřeba důvěryhodný počítač, který se na cestách shání dost špatně. Ideální je registrace ještě předem.
  Od místních jsem slyšel kritiku, že stanoviště jsou až na pár výjimek jenom v širším centru. Při slavnostním zahájení bylo sice řečeno, že by rádi udělali stanoviště i u parkovišť P+R nebo nákupních center, ale ono to tam nechodí zas tak moc jinak než u nás.

 • Napsal Pspc, 16. 6. 2011 @ 15:39

  bugear, s posledni vetou nesouhlas. Veci ve Slovinsku (a hlavne v Ljubljane) funguji diametralne odlisne, nez u nas. Takovy bor*el jako je v CZ abyste ve SLO pohledal.

 • Napsal bugear, 27. 7. 2011 @ 21:23

  @Pspc: Nějaké relevantní zkušenosti?

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*