6 929 přečtení
Kvě 04 2011

Lotyšsko, Riga, tramvajová linka č. 5 v celé trase

Riga je hlavní město Lotyšska. Leží při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu Baltského moře. Má rozlohu 307 km² a s více než 700 tisíci obyvateli je největším městem Pobaltí. Zároveň slouží jako kulturní, vzdělávací, politické, finanční, komerční a průmyslové středisko oblasti. Historické centrum Rigy, někdejšího hanzovního města, patří mezi kulturní dědictví UNESCO a samotné město se vyznačuje výraznou secesní architekturou, která je porovnatelná s městy jako je Vídeň, Petrohrad nebo Barcelona.

Riga má také tramvajovou, autobusovou a trolejbusovou síť. Tramvaje jezdí na 11 linkách. My se projedeme linkou č. 5 v celé její trase. V provozu je možné vidět vozy T3 i T5 a nově i Škoda 15T Forcity v modrém provedení. Další zajímavostí je, že tramvaje mimo 15T nepoužívají pantografy, ale tyčové sběrače. Mapa se nezobrazí celá, ale celá trasa této linky tam je. Požitek z jízdy trochu ruší rádio v kabině řidiče. Hned v úvodu to vynahradí problém s tyčovým sběračem u protijedoucí soupravy. V další části se jede po jednokolejné trati z důvodu opravy té druhé půlky. Využita je i výhybka zvaná Kaliforňan.

Tak ať se Vám projížďka líbí.

Riga - plán sítě tramvají a vlaků

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


6 komentářů

 • Napsal arj, 4. 5. 2011 @ 15:49

  Zajímavý text; filmy asi taky, ale k jejich prohlédnutí dostanu až ve chvíli, kdy budu na “rychlejší” síti.

  Měl bych 2 dotazy:
  1. jsou v rižské MHD stále ještě průvodčí? Nutno říct, že byli (většinou byly) velmi důslední, za kufr letecké palubní velikosti vyžadovali jízdenku (další “důvod” k používání MHD – dnes už takový předpis funguje snad jen v ČS a Lotyšsku)

  2. funguje ještě a jak se osvědčuje “mýtné do centra”? Při mé návštěvě mne pracovníci magistrátu zaplavili skvěle vypadajícími tabulkami … a pak mi popsali skutečný stav. Jen jsem nevěděl, zda se smát či plakat.

 • Napsal Michal Skala, 4. 5. 2011 @ 22:41

  Tak jsem věnoval téměř hodinu na času na prohlédnutí filmů a opravdu to stojí za to. Docela zajímavě tam působí ono zbytečně nahlas hrající rádio. Kdyby hrálo tišeji, byl by to naprosto úžasný podkres atmosféry výletu. I video je velmi pěkné. Nejedná se jen o tupě fandovsky položenou kameru na přístrojovou desku, ale z času na čas také ukazuje zajímavé okolí s prostřihy do exterieru.

 • Napsal R B, 5. 5. 2011 @ 6:56

  Hezké video. Rádio by mohlo být tišeji, ale jinak ta lotyšská muzika hezky dokresluje atmosféru. Zajímavé a i docela estetiké je to tramvajové těleso vydlážděné “hrubými kameny”. Ale jinak na mě působily ty ulice tak nějak pustě, bez obchodů, bez lidí a na většině míst i bez aut. A to i za mostem, kde předpokládám se tramvaj pohybovala v centru nebo v jeho těsné blízkosti. A na problému s tyčovým sběračem mě musím přiznat víc než problém samotný zaujala ta fešná řidička 🙂

 • Napsal Pražan, 5. 5. 2011 @ 8:54

  Ad “Michal Skala = 04.05.2011 – 22:41:
  Videa jsem sice prohlédl jen “bodově” (a trasu linky č. 5 jsem asi nikdy osobně neprojel), ale zejména ty “střední” díly jsou zjevně zčásti sestřihem, kdy do dokumentace trasy z pohledu řidiče tramvaje byly (velmi dobře) vmontovány dokreslující záběry pořízené z ulic a parků = jako celek je to hezké, trochu mi v tom chybí jen více záběrů známého ohromného rižského železničního mostu, nejlépe s nějakým vlakem, aby vynikla jeho mohutnost (leží “napravo příč” před odbočením tramvaje z nábřeží k centru). Překvapila mě ovšem “pevnost” (stabilita) kamery – vzpomínám na “kvalitu” rižských tramvajových tratí a nedovedu si představit, jak mohlo být tak stabilní pozice kamery ve vozidle za jízdy dosaženo …

  Ad “R B = 05.05.2011 – 6:56:
  “Tramvajové těleso vydlážděné “hrubými kameny”” sice na pohled působí esteticky, ale nevypovídá nic o skutečné kvalitě trati: celé Pobaltí je (pochopitelně) písčité, a tak “zadláždění” kolejiště funguje vlastně i jako určité jeho zpevnění. Nákup tramvají typu 15T zjevně vyžaduje i zlepšení stavu tratí, po nichž mají jezdit, což se patrně děje = viz zaznamenaná rekonstrukce.
  Záběry z jízdy tramvají byly podle mě pořízeny nejspíše někdy relativně časně ráno (odhadem před 8. hodinou), možná dokonce v neděli ráno, kdy je na ulicích ještě relativní klid – jinak je totiž Riga velice živé a “čilé” (ale i dost drahé) město až do pozdního večera. Mě spíše překvapilo, jak málo tam bylo vidět trolejbusů. A že (hezké) řidičky tramvají a i trolejbusů i v Rize jsou, a že ženy tvořily velkou část (možná dokonce většinu) “jízdního personálu”, to platilo i v minulosti …
  Pokud mě paměť neklame, tak v těch budovních objektech před mostem po pravé straně ulice (zaznamenané od cca 4. minuty 2. dílu videa) nebo někde těsně u nich sídlí rižské železniční muzeum. A docela mě překvapil jednosměrný režim jízdy a opuštění některých kolejí v blízkosti nádraží (železničního a autobusového), což zdokumentuje záznam na přelomu 2. a 3. dílu videa – vůbec si nevybavuji, že by tam provoz při mé (doufám, že jen zatím) poslední návštěvě Rigy (tuším, že někdy před asi 5 roky) fungoval právě takto.

 • Napsal Etienne, 8. 5. 2011 @ 11:51

  Průvodčí už v Rize nejezdí, zajímavá je revize jízdenek – kvůli korupci jsou černí pasažéři naloženi do policejních vozů a “zkasírováni” až na policejní stanici

Odkazy k příspěveku

 1. Dopravní web » Lotyšsko, Riga, tramvajová linka č. 6 v celé trase — 21. 5. 2011 @ 18:12

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*