5 329 přečtení
Kvě 04 2011

Lotyšsko, Riga, tramvajová linka č. 5 v celé trase

Riga je hlavní město Lotyšska. Leží při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu Baltského moře. Má rozlohu 307 km² a s více než 700 tisíci obyvateli je největším městem Pobaltí. Zároveň slouží jako kulturní, vzdělávací, politické, finanční, komerční a průmyslové středisko oblasti. Historické centrum Rigy, někdejšího hanzovního města, patří mezi kulturní dědictví UNESCO a samotné město se vyznačuje výraznou secesní architekturou, která je porovnatelná s městy jako je Vídeň, Petrohrad nebo Barcelona.

Riga má také tramvajovou, autobusovou a trolejbusovou síť. Tramvaje jezdí na 11 linkách. My se projedeme linkou č. 5 v celé její trase. V provozu je možné vidět vozy T3 i T5 a nově i Škoda 15T Forcity v modrém provedení. Další zajímavostí je, že tramvaje mimo 15T nepoužívají pantografy, ale tyčové sběrače. Mapa se nezobrazí celá, ale celá trasa této linky tam je. Požitek z jízdy trochu ruší rádio v kabině řidiče. Hned v úvodu to vynahradí problém s tyčovým sběračem u protijedoucí soupravy. V další části se jede po jednokolejné trati z důvodu opravy té druhé půlky. Využita je i výhybka zvaná Kaliforňan.

Tak ať se Vám projížďka líbí.

Riga - plán sítě tramvají a vlaků

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba v tomto pořadí: 1. Hayley Westenra, dálší oblíbení: Tony Henry (GB), Il Divo, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart aj.


6 komentářů

 • Napsal arj, 4. 5. 2011 @ 15:49

  Zajímavý text; filmy asi taky, ale k jejich prohlédnutí dostanu až ve chvíli, kdy budu na “rychlejší” síti.

  Měl bych 2 dotazy:
  1. jsou v rižské MHD stále ještě průvodčí? Nutno říct, že byli (většinou byly) velmi důslední, za kufr letecké palubní velikosti vyžadovali jízdenku (další “důvod” k používání MHD – dnes už takový předpis funguje snad jen v ČS a Lotyšsku)

  2. funguje ještě a jak se osvědčuje “mýtné do centra”? Při mé návštěvě mne pracovníci magistrátu zaplavili skvěle vypadajícími tabulkami … a pak mi popsali skutečný stav. Jen jsem nevěděl, zda se smát či plakat.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • Napsal Michal Skala, 4. 5. 2011 @ 22:41

  Tak jsem věnoval téměř hodinu na času na prohlédnutí filmů a opravdu to stojí za to. Docela zajímavě tam působí ono zbytečně nahlas hrající rádio. Kdyby hrálo tišeji, byl by to naprosto úžasný podkres atmosféry výletu. I video je velmi pěkné. Nejedná se jen o tupě fandovsky položenou kameru na přístrojovou desku, ale z času na čas také ukazuje zajímavé okolí s prostřihy do exterieru.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • Napsal R B, 5. 5. 2011 @ 6:56

  Hezké video. Rádio by mohlo být tišeji, ale jinak ta lotyšská muzika hezky dokresluje atmosféru. Zajímavé a i docela estetiké je to tramvajové těleso vydlážděné “hrubými kameny”. Ale jinak na mě působily ty ulice tak nějak pustě, bez obchodů, bez lidí a na většině míst i bez aut. A to i za mostem, kde předpokládám se tramvaj pohybovala v centru nebo v jeho těsné blízkosti. A na problému s tyčovým sběračem mě musím přiznat víc než problém samotný zaujala ta fešná řidička 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 • Napsal Pražan, 5. 5. 2011 @ 8:54

  Ad “Michal Skala = 04.05.2011 – 22:41:
  Videa jsem sice prohlédl jen “bodově” (a trasu linky č. 5 jsem asi nikdy osobně neprojel), ale zejména ty “střední” díly jsou zjevně zčásti sestřihem, kdy do dokumentace trasy z pohledu řidiče tramvaje byly (velmi dobře) vmontovány dokreslující záběry pořízené z ulic a parků = jako celek je to hezké, trochu mi v tom chybí jen více záběrů známého ohromného rižského železničního mostu, nejlépe s nějakým vlakem, aby vynikla jeho mohutnost (leží “napravo příč” před odbočením tramvaje z nábřeží k centru). Překvapila mě ovšem “pevnost” (stabilita) kamery – vzpomínám na “kvalitu” rižských tramvajových tratí a nedovedu si představit, jak mohlo být tak stabilní pozice kamery ve vozidle za jízdy dosaženo …

  Ad “R B = 05.05.2011 – 6:56:
  “Tramvajové těleso vydlážděné “hrubými kameny”” sice na pohled působí esteticky, ale nevypovídá nic o skutečné kvalitě trati: celé Pobaltí je (pochopitelně) písčité, a tak “zadláždění” kolejiště funguje vlastně i jako určité jeho zpevnění. Nákup tramvají typu 15T zjevně vyžaduje i zlepšení stavu tratí, po nichž mají jezdit, což se patrně děje = viz zaznamenaná rekonstrukce.
  Záběry z jízdy tramvají byly podle mě pořízeny nejspíše někdy relativně časně ráno (odhadem před 8. hodinou), možná dokonce v neděli ráno, kdy je na ulicích ještě relativní klid – jinak je totiž Riga velice živé a “čilé” (ale i dost drahé) město až do pozdního večera. Mě spíše překvapilo, jak málo tam bylo vidět trolejbusů. A že (hezké) řidičky tramvají a i trolejbusů i v Rize jsou, a že ženy tvořily velkou část (možná dokonce většinu) “jízdního personálu”, to platilo i v minulosti …
  Pokud mě paměť neklame, tak v těch budovních objektech před mostem po pravé straně ulice (zaznamenané od cca 4. minuty 2. dílu videa) nebo někde těsně u nich sídlí rižské železniční muzeum. A docela mě překvapil jednosměrný režim jízdy a opuštění některých kolejí v blízkosti nádraží (železničního a autobusového), což zdokumentuje záznam na přelomu 2. a 3. dílu videa – vůbec si nevybavuji, že by tam provoz při mé (doufám, že jen zatím) poslední návštěvě Rigy (tuším, že někdy před asi 5 roky) fungoval právě takto.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Napsal Etienne, 8. 5. 2011 @ 11:51

  Průvodčí už v Rize nejezdí, zajímavá je revize jízdenek – kvůli korupci jsou černí pasažéři naloženi do policejních vozů a “zkasírováni” až na policejní stanici

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Odkazy k příspěveku

 1. Dopravní web » Lotyšsko, Riga, tramvajová linka č. 6 v celé trase — 21. 5. 2011 @ 18:12

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*