3 238 přečtení
Pro 17 2008

Projekt nového kanálu Seine-Nord úspěšně pokračuje

Dlouho připravovaný kanál Seine-Nord má zelenou od francouzských úřadů. Práce na 106 km dlouhém kanálu začnou v roce 2011 a kanál by měl být otevřen dopravě v roce 2015.

Zasvěcení říkají, že je to poprvé, kdy se nová díla v tomto rozsahu provádějí od roku 1970, a jeden tiskový mluvčí přirovnal projekt k těm budovaným ve 40. letech. Stavební práce budou zahrnovat dva vodní mosty a sedm zdymadel. Kanál pomůže Francii k dosažení svých “Grenelle de l’environment”, závazků ke snížení emise oxidu uhličitého o 25% do roku 2020.

 

Tisková zpráva INE-Inland Navigation Europe

Odkazy

 
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Tisková zpráva INE-Inland Navigation Europe
Autor:


4 komentáře

 • Napsal -FN-, 18. 12. 2008 @ 12:34

  Zajímalo by mě, jak kanál přispěje ke snížení objemu vypouštěného kysličníku uhličitého. Na odkazovaných stránkách se uvádí, že nahradí dva starší vodní kanály, a také že by měl převzít zátěž od silniční dopravy. První důvod ovšem bude mít spíše technologický než ekologický přínos. Ke druhému jsem trochu skeptický, protože hlavním důvodem k užívání silniční dopravy je dnes hlavně rychlost, a tu pravděpodobně lodě s novým kanálem příliš nezvýší. Leda by zde automobily již dnes pokrývaly nedostatečnou kapacitu starých kanálů. Také provoz plavebních zařízení na novém kanálu nějakou tu energii pravděpodobně spotřebuje. Nejsem si tudíž jist, zda tady spíše nehraje ekologie zástěrku velké betonové akci, než by byla jejím hlavním důvodem. Článek k tomu bohužel neuvádí příliš podrobností. Možná jsou některé skryty ve francouzské prezentaci, ale jelikož jsem tento jazyk bohužel déle neužíval, nejsem s to ji nyní v krátkém čase prozkomat.

 • Napsal Conni, 18. 12. 2008 @ 15:59

  Francouzská vláda se rozhodla postavit tento kanál, protože souběžná dálnice je přetížená a její neustálé rozšiřování nepomáhalo. Také proto že dnešní říční lodě jsou větších rozměrů než staré francouzské kanály spojující Pařížskou aglomeraci s belgickými a nizozemskými námořními přístavy. No a pak moderní říční lodě vypouští mnohem méně škodlivých látek a stále se intenzivně pracuje na jejím snižování s cílem nulových emisí někdy v budoucnu. Co se týče toho, že doprava lodí je pomalejší, tak je to kompenzováno cenou a spolehlivostí, takže určitě své opodstanění má, hodně roste množsví přepravených kontejnerů vnitrozemskou lodní dopravou. No provoz plavebních komor je většinou na bázi gravitačního plnění, takže tady bych se spotřeby nebál. Budu se snažit napsat rozsáhlejší článek o celém projektu, abych to trochu více objasnil.

 • Napsal -FN-, 18. 12. 2008 @ 18:08

  Technicky jde jistě o zajímavý projekt. Ovšem pouhé gravitační plnění zde naráží na jeden problém – dle prezentace vede kanál “přes kopec”, takže se naskýtá otázka, jak se bude plnit “horní patro” této cesty. Také jsem zvědav, jak cena a spolehlivost vynahradí poměrně nízkou rychlost oproti automobilům, když s tím má problémy i železnice (pravda, ta na staré infrastruktuře trpí též poruchami spolehlivosti). Uvádíte-li, že roste množství vnitrozemských plaveb kontejnerů, pak bych tu určitý smysl viděl. Nu, jsem sám zvědav. Jen bych rád doufal, že nová cesta za tisíce miliard neodebere práci spíše vlakům než autům. Každopádně si rád přečtu další zprávy.

 • Napsal Conni, 23. 12. 2008 @ 9:34

  Zajímavý a obsáhlý článek o tomto projektu naleznete tady: http://www.casopisstavebnictvi.cz/clanek.php?detail=1037 Já zatím nové informace kromě těch které jsou uvedeny v tom článku a toho že projekt úspěšně pokračuje zatím nemám. Snad až stavbu osobně navštívím, mohu se s vámi podělit o nové informace. A co se týče železnic, viděl bych to spíše jako zdravou konkurenci, než hrozbu, je zboží co se vyplatí vozit spíše po železnici a zase jiné, které po vodě. Myslím si že je vždy lepší, pokud má zákazník na výběr z více druhů přeprav, které může i kombinovat. Tam kde jsou vedle sebe železnice a vodní cesty jsou mimořádně příznivé ceny přeprav a silnice průjezdnější.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*