5 326 přečtení
Lis 18 2008

Hamburg vzdušný

EDHITakže jak to chodí ve vzduchu v Hamburku a na jeho letištích, samožřejmě jen s ohledem na „velké“ (rozuměj dopravní) letadla. Co se týče sportovního využití zdejšího vzdušného prostoru, tak to snad někdy jindy.

Takže teď ty dopravní letiště. Jsou tu dvě, ale můžu Vás potěšit, pokud nemáte s velkým letectvím něco společného po zaměstnanecké linii, tak se potkáte akoráte s jedním z těchto dvou. První a i jediné pro veřejnost přístupné letiště je Hamburg Airport (Fuhlsbüttel, HAM/EDDH, dvě dráhy 05/23 a 15/33) a druhé je Special Airport Hamburg (Finkerwerden, EDHI, dráha 05/23). A zase, dále podle jednotlivých letišť.

Special Airport Hamburg
Schválně začínám tímto letištěm, protože co k němu napsat?
Jedná se o tovární letiště nadnárodního evropského výrobce dopravních letadel společnosti  Airbus, která zde provádí kompletaci strojů rodiny letadel A320 a kompletaci interiéru velkodobytčáku … ee .. velkoletadla A380 včetně jejích občasného předání zákazníkům 😉 Jinak provoz je vcelku zajímavý, protože kromě letadel řady A318/319/320/321/380 sem létají vzdušný most stroje A300-600ST, které byly vyrobeny v počtu pěti strojů pro potřeby vnitrofiremní dopravy mezi jednotlivými závody společnosti Airbus. Jinak provoz je vcelku řídký, přece jenom kadence výrobních linek není nikterak oslnivá, jak už je u letadel zvykem. Samozřejmě se nejedná o jediný závod Airbus v Německu, další je třeba v Stade, Bremen, Lauphaim atd, leč tyto momentálně mění majitele v ramci reorganizace a spol. skrývající se pod označením POWER 8. Ale zdejší závod je mírně specifický, bo je nejen výrobní, ale je zde i ředitelství pro Německo. Letový řád je neveřejnou záležitostí, takže pro případně fotografy bohužel. Snad jak se k němu dostat. Práh dráhy 23 vybíhá do řeky Labe a je možné z tohoto (většinového směru pro přistaní) fotit buď ze zastávky/přístaviště Teufelsbrück (bus linka 286, 36, 39 a E86, ferry/loď 64 a 68) nebo je možné se dostat na maják u vstupu do laguny podél dráhy a to je pak nejblíž přistaviště ferry 64 Rüshpark. Dále je se možno dostat k prahu dráhy 05 bus linkou 150, buď s Finkerwerden, zastávka ferry 62/64 nebo s obratiště Altona Bf, ale tady nevím jméno vhodné zastávky, ostatně tech použitelných zastávek je tam vícero, takže spíše podle vlastního uvážení.

Hamburg Airport
Nejprve odkazy na příslušné stránky – http://www.ham.airport.de/ či http://www.ham.aero/ a jedenkráte wikipedia – http://en.wikipedia.org/wiki/Hamburg_Airport. Čili stručně, snad – veřejné letiště s dvěmi dráhami. S nimi je problém, protože je obvykle jedna dráha používána pro starty a druhá pro přistání a to tak, aby se minimalizoval pohyb letadel nad vlastním městem, ale co je to vlastně vlastni město, když je Hamburk okolo celého letiště? No dobře, tak prostoru okolo oblati, které domínuje věc, či spíše budova, zvaná Rathaus. Letiště má dva terminály, ale to nevadí, protože toto dělení je jen pro letecké společnosti, vlastní odbavovací prostor je společný. ČSA využívají Terminál 2, pokud mě paměť neklame. U vstupní zastávky je ostatně přehledná cedule, kde jsou tyto společnosti rozepsány s vazbou na příslušný terminál. K letišti se můžete dostat buď ze stanice S/U-Bahn Ohlsdorf (linky S1, S11 a U1), kde je přestup na bus linky 110, která ale provádí i obsluhu přilehlé části Hamburku, nebo je pak možnost přímého Airport Express od Hbf, ale tento je mimo tarif HVV a platí se hotově u řidiče. Další možnost jest linka zdejšího S-bahn a to S1 ale tam důrazně doporučují sledovat informační tabule na nástupištích, bo na letiště jezdí pouze první tře vozy soupravy, zadní tři vozy pokračují po původní trase směr Poppensbüttel. Dále na letišti končí přímé bus linky z okolních měst a samozřejmě zde projíždí další linky HVV.

K vlastnímu odbavení. Z/do ČR létají ČSALufthansa. ČSA používá ATR-72 a doba letu je zhruba 1.5 hodiny, Lufthansa používá stroje Embraer či Canadiar a doba letu je (prej) jen 55 minut. Letový řad viz stránky příslušných společnosti. S Lufthansou jsem neletěl, tak nevím. V případě ČSA doba otevření přepážky je 1.5 hodiny před odletem a to jedné, ale pouze pro tento let, takže to jde poměrně rychle, další pokračování začíná 0.5 hodiny před odletem, ale už po celním a pasovém odbavení a průchodu rentgenem. S ohledem na použité stroje je nalodění na palubu prováděno skrze letištní bus.

Co se tyče focení, tak každý terminál má svoji terasu, která je zadarmo přístupná bez jakýchkoli dalších obstrukcí. Tyto terasy jsou vybaveny židličkami a nízkým trubkovým zábradlím, bohužel za dobu od napsaní původního textu doplněné právě o to hnusně uslintané a upatlané bezpečnostní sklo. Takže prostě smůla.

Jinak v rámci tohoto letiště se ještě nachází Lufthansa Basis, což jsou letecké dílny společnosti Lufthansa, ale ty jsou kus od terminálu a tudíž mimo fotitelný dosah. Jinak je to jeden z mnoha kooperantů s firmnou Airbus, ostatně právě zde se dokončovaly nástřikem A319 pro českou armádu.

Dále se zde nachází Cargo terminál i s příslušnou stojánkou, leč viz předešlé. Provoz je zde slušný, ostatně letový řád viz odkaz a v prostoru terminálu by tento měl být přístupný pomocí Wifi. Dále, zatím co v Praze je veřejná část letiště v podstatě o ničem, tak tady je víc kaváren, obchodu a jídelen ve veřejné části než v te „bezpečnostní“ a ceny jsou zase přiměřené, ne ty šílené cenové nápady jak v Praze. Samozřejmě přiměřené pro Německo.

Něco vysvětlivek:
Bus 286 – normální tarif, začíná u stanice S-Bahn (S1, S11 richtung Blankenese/Wedel) Othmarschen a jede směr Blankenese kamsi zase kousek dále.
Bus 36, 39 – Schnellbus, speciální tarif (1. klasse) a nástup pouze předními dveřmi, ostatně 39 má konečnou na Teufelsbrück a jede přes Airport Hamburg kamsi do horoucích pekel. Bus 36 jede s Jihu (Harburg) přes centrum (Hbf, Rathaus), St. Pauli (U3), Reeperbahn (S1,S2,S3) k S-bahn Blankenese (S1,S11).
Bus E86 – zaměstnanecká linka Airbus HH jezdící pouze mezi Altona a Teufelsbrück a to ráno ve směru Teufelsbrück a odpoledne ve směru Altona, v opačném směru jezdí bez cestujících a doba provozu je pokaždé cca 3 hodiny.
Ferry 62, 64, 68 – lodě provozující MHD na Labi. Linka 62 jezdi Landungsbrücken – Finkerwerden, 64 jezdi Finkerwerden – Teufelsbrück a 68 je zase zaměstnanecká linka Airbus HH a jezdi s vazbou na E86, bez příslušného průkazu budete mít na jejím druhém konci pravděpodobně problémy.
HVV – organizátor veřejné dopravy na území Hamburku – www.hvv.de.

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*