8 805 přečtení
Lis 14 2009

Bezdomovec v tramvaji číslo 22

tramvaj č. 22

Tramvaj č. 22

To jsem se jednoho jarního večera vydal na tramvaj, ale to jsem ještě nevěděl, co mě cestou čeká. Jakmile jsem se blížil k zastávce, tramvaj právě přijížděla. Tak akorát jsem stihnul doběhnout do druhého vozu a nastoupit. Byla to tramvaj linky číslo 22…

Ihned po nástupu do prostředních dveří zápach jako hrom! Nejprve jsem očima hledal na volných sedadlech ve voze nějaký zdroj zápachu, ale nikde nic!

Pak se podívám dopředu a hle, to je asi on. Podivný neupravený muž seděl na předním sedadle vpravo ve směru jízdy a za ním až k prostředním dveřím vůbec nikdo!

Mezi tím jsem usedl na sedadlo na levé straně tramvaje, kde seděla většina cestujících. Ale někteří už dokonce stáli až v zadu na zadní plošině.

Tramvaj se rozjela a závan hustého zápachu, který by se dal krájet se pomalu šířil tramvají. Zanedlouho i ke mému sedadlu dorazilo silně kořeněného aroma. Za mnou již byly otevřeny dvě okna dokořán. To však nestačilo. Tak i přes ne příliš teplé počasí otevírám ještě jedno okno přede mnou.

Přesto, že jsem v tramvaji teprve několik sekund, pomalu se v tom začínám orientovat a vše nasvědčuje tomu, že zdrojem zápachu je podivný cestující v přední části vozu, majíc pod sedadlem u nohou položeny asi tři plné igelitové tašky z hypermarketu, ale z nákupu určitě nejede.

Bezdomovec v tramvaji č. 22

Tak to je on! Bezdomovec v tramvaji č. 22

V husté atmosféře plyne čas velice pomalu, ale i přesto se za chvíli dočkám příjezdu na další zastávku. Tam jsem svědkem, jak 3 cestující vystupují a rychle přebíhají do plného předního vozu, zatím co noví cestující na zastávce přicházejí k výrazně prázdnějšímu druhému vozu s vidinou místa k sezení. Ale to ještě neví, co je čeká. Ono totiž i v tomto případě platí pravidlo něco za něco.

Nově přistupující cestující nešetří emocemi a tak krátce po nástupu jsou slyšet hlášky „fůůj, to je smrad“ nebo „to je hrůůza, co to tady je“. Všichni cestující za pár chvil zjistí zdroj místního pachu a přesouvají se do zadní části vozu, kde postupně otevírají ještě další okna dokořán.

A tato doslova komická situace se na každé zastávce opakuje pořád dokola. Cestující se nahrnou do prázdnějšího druhého vozu tramvajové soupravy a o zastávku později zase přebíhají do plnějšího prvního vozu, protože to prostě někteří slabší jedinci nemohli vydržet.

Ještě než budu vystupovat si uvědomím, že mám sebou v batůžku schovaný malý digitální fotoaparát a tak i přes zhoršené světelné podmínky a cukající se tramvaj se snažím udělat v rychlosti alespoň tři ilustrační fotky, snad z nich alespoň jedna vyjde. A jedna skutečně vyšla! Bezdomovec v tramvaji linky číslo 22 byl zdokumentován.

Přijíždím do cíle své cesty, tramvaj pomalu brzdí a já se zvedám, jdu ke dveřím. Souprava zastavila a já vystupuji. A jsem venku. Na svěžím čerstvém vzduchu na mě ihned padá úleva. Jen si říkám – v čem vlastně byl ten zásadní problém? A proč taková situace vůbec nastala? Odpovědi na tyto a další související  otázky by vystačily na samostatný článek, tak o tom možná zase někdy příště…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (20 votes cast)
Bezdomovec v tramvaji číslo 22, 3.7 out of 5 based on 20 ratings
Share


Autor:


11 komentářů

 • Napsal Honza, 15. 11. 2009 @ 13:33

  Ty má svatá prostoto: připadá mi, že autor toho textu přiletěl z jiné planety a “objevuje Ameriku” – asi to nebude mít v ČR snadné …
  “Odpověď” je jen jediná, není složitá a není třeba vytvářet kvůli ní žádný další článek: společnost v ČR si po roce 1989 velmi rychle spletla demokracii s anarchií a jakoukoli kritiku anarchie odráží tím, že přece nelze zasahovat do práv jedince – že tím zejména ti “kompetentní” (zvolení a z titulu svých “pozicí” i “odpovědní”) zcela negují jedno ze základních pravidel demokracie, totiž to, že “moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda ostatních – ale platí to i naopak”, to běžným lidem (a zejména těm, kdo by měli organizovat a vykonávat “státní moců, kvůli níž si tato společnost občanů “stát” zřídila) jaksi uniká … “Odpověď” sama o sobě ovšem samozřejmě nic nezmění, stejně jako by nic nezměnila ani nekonečná řada podobných textů na podobná témata: vše je pouze v lidech, a letité zkušenosti oprávňují k tvrzením, že možná za dvě či tři generace se něco změní – rychleji to ale asi nepůjde …

 • Napsal Dopravní klub Česká Lípa, 18. 11. 2009 @ 11:34

  No to je těžké. Když může do dopravního prostředku nastoupit kdo chce i bez odbavení, tak se to bude stále opakovat demokracie nedemokracie. Pokud se nemýlím, jedná se o tramvaj z města Prahy. Tam se již také zaváději karty Opencard. Nebylo by tedy až tak složité znemožnit cestujícímu nastoupit do vozu bez elektronického odbavení nebo o neodbavení elektronicky informovat šoféra. V autobusech při nástupu předními dveřmi a pod dohledem řidiče by to už vůbec nebyl problém, ale v tramvajích by bylo potřeba elektronické kontroly. Prostě bez odbavení by se vozidlo nerozjelo. Lidi sami by takovému “cestujícímu” doporučili pěší chůzi “domů” na čerstvém vzduchu i bez zásahu maschineführera.

 • Napsal Tomáš Mykl, 18. 11. 2009 @ 13:52

  Nějak si neumím představit, že by každý musel mít nějakou čipovou kartu a povinně se odbavovat v nějakém přístroji. Ve velkých městech by to byl značný problém, spojený s neúměrným nárůstem cestovní doby díky prodlouženým pobytům v zastávkách.

 • Napsal Honza, 18. 11. 2009 @ 20:45

  Zavádění metod ve stylu “Velký bratr tě vidí” (nejen) do dopravy a zbytečnou “buzeraci” slušných cestujících (jichž je většina) rozhodně nelze považovat za žádoucí řešení (nejen) problému s páchnoucími osobami – mnohem užitečnější řešení musí vycházet právě z toho, že “svoboda” těch páchnoucích individuí končí tam, kde začíná svoboda ostatních. Personál dopravců, v daném případě především řidiči, je vybaven dostatečnými “nástroji” (“legislativními” i technickými), aby mohl situaci řešit: pokud sám nechce přijít do fyzického kontaktu s takovými individui, má možnost spojit se s PČR (přímo či prostřednictvím dispečinku) – než zatěžovat slušné cestující zbytečnými úkony je tedy třeba trvat na takové součinnosti dopravců a PČR, aby situace obdobné jako ta v textu popsaná byly co nejdříve skutečnými výjimkami.

 • Napsal Mat, 1. 12. 2009 @ 17:42

  Doporučuji se přidat ke skupině na facebooku: Nemám rád bezdomovce v tramvaji!. Tam můžete podobné problémy řešit veřejně.

 • Napsal Cereal, 1. 12. 2009 @ 17:59

  Tak tady jde spis o tu lidskou lhostejnost – kazdy z lidi ve voze, vcetne autora clanku, mohl upozornit ridice, ze se tam nachazi takovy clovek, ktery urcitym zpusobem obtezuje ostatni. Zakladani skupin na socialnich sitich, ktere dopravni podnik zrejme moc zajimat nebudou, nic nevyresi. Takze hlavne se nejdriv pokuste s tim neco UDELAT, a ne psat takoveto clanky.

 • Napsal Katka, 1. 12. 2009 @ 19:45

  Jo 22 😀 tak to je na dennim poradku..Jen se nabizi otazka proc upozornovat ridice?Kdyz by chudak nic jinyho nedelal nez tenhle zapach vyhazoval z tramvaje…Myslim ze autor mel jeste docela stesti obvykle jezdi napriklad tri…a to je pak :-!!!

 • Napsal ratatra, 11. 2. 2010 @ 22:16

  Já jako řidič tram.si to snažím hlídat,ale zadní vůz neuhlídáte. Je pravda,že málokdy vás cestující upozorní na nějaký problém a pak třeba na tramvajáky nadávají,že je jim všechno jedno.. Takže lidi,nebojte se a klidně nás upozorněte.

 • Napsal všd, 2. 5. 2010 @ 5:13

  Já jsem napsal, že k rozvoji užívání MHD vyššími společenskými vrstvami je třeba postihovat bezdomovce a byl jsem jedním pánem z SZ a A*M nazván rasistou a neonacistou. Potom je to těžké s tím něco dělat.

  (Mám za sebou práci v zařízení pro bezdomovce, problematice bych měl rozumět, ale o to více asi pseudohumanistům překážím.)

 • Napsal já, 21. 10. 2010 @ 21:01

  řidiče tramvají obdivuju, často jezdím v noci a někdy na konečných je to fakt hustý..

 • Napsal já, 13. 5. 2015 @ 20:08

  Vydá už někdo konečně zákon, že tito paraziti, kteří neplatí v MHD a prakticky nikde a za nic, nemohou omezovat poctivé lidi, kteří platí nehorázné sumy za jízdenky Pražskému dopravnímu podniku?! Do vozidel MHD přece mají zákaz nastupovat lidé, kteří jsou znečištěni nebo jsou odpuzující. A to tito paraziti opravdu jsou!

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*