8 669 přečtení
Lis 14 2009

Bezdomovec v tramvaji číslo 22

tramvaj č. 22

Tramvaj č. 22

To jsem se jednoho jarního večera vydal na tramvaj, ale to jsem ještě nevěděl, co mě cestou čeká. Jakmile jsem se blížil k zastávce, tramvaj právě přijížděla. Tak akorát jsem stihnul doběhnout do druhého vozu a nastoupit. Byla to tramvaj linky číslo 22…

Ihned po nástupu do prostředních dveří zápach jako hrom! Nejprve jsem očima hledal na volných sedadlech ve voze nějaký zdroj zápachu, ale nikde nic!

Pak se podívám dopředu a hle, to je asi on. Podivný neupravený muž seděl na předním sedadle vpravo ve směru jízdy a za ním až k prostředním dveřím vůbec nikdo!

Mezi tím jsem usedl na sedadlo na levé straně tramvaje, kde seděla většina cestujících. Ale někteří už dokonce stáli až v zadu na zadní plošině.

Tramvaj se rozjela a závan hustého zápachu, který by se dal krájet se pomalu šířil tramvají. Zanedlouho i ke mému sedadlu dorazilo silně kořeněného aroma. Za mnou již byly otevřeny dvě okna dokořán. To však nestačilo. Tak i přes ne příliš teplé počasí otevírám ještě jedno okno přede mnou.

Přesto, že jsem v tramvaji teprve několik sekund, pomalu se v tom začínám orientovat a vše nasvědčuje tomu, že zdrojem zápachu je podivný cestující v přední části vozu, majíc pod sedadlem u nohou položeny asi tři plné igelitové tašky z hypermarketu, ale z nákupu určitě nejede.

Bezdomovec v tramvaji č. 22

Tak to je on! Bezdomovec v tramvaji č. 22

V husté atmosféře plyne čas velice pomalu, ale i přesto se za chvíli dočkám příjezdu na další zastávku. Tam jsem svědkem, jak 3 cestující vystupují a rychle přebíhají do plného předního vozu, zatím co noví cestující na zastávce přicházejí k výrazně prázdnějšímu druhému vozu s vidinou místa k sezení. Ale to ještě neví, co je čeká. Ono totiž i v tomto případě platí pravidlo něco za něco.

Nově přistupující cestující nešetří emocemi a tak krátce po nástupu jsou slyšet hlášky „fůůj, to je smrad“ nebo „to je hrůůza, co to tady je“. Všichni cestující za pár chvil zjistí zdroj místního pachu a přesouvají se do zadní části vozu, kde postupně otevírají ještě další okna dokořán.

A tato doslova komická situace se na každé zastávce opakuje pořád dokola. Cestující se nahrnou do prázdnějšího druhého vozu tramvajové soupravy a o zastávku později zase přebíhají do plnějšího prvního vozu, protože to prostě někteří slabší jedinci nemohli vydržet.

Ještě než budu vystupovat si uvědomím, že mám sebou v batůžku schovaný malý digitální fotoaparát a tak i přes zhoršené světelné podmínky a cukající se tramvaj se snažím udělat v rychlosti alespoň tři ilustrační fotky, snad z nich alespoň jedna vyjde. A jedna skutečně vyšla! Bezdomovec v tramvaji linky číslo 22 byl zdokumentován.

Přijíždím do cíle své cesty, tramvaj pomalu brzdí a já se zvedám, jdu ke dveřím. Souprava zastavila a já vystupuji. A jsem venku. Na svěžím čerstvém vzduchu na mě ihned padá úleva. Jen si říkám – v čem vlastně byl ten zásadní problém? A proč taková situace vůbec nastala? Odpovědi na tyto a další související  otázky by vystačily na samostatný článek, tak o tom možná zase někdy příště…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (20 votes cast)
Bezdomovec v tramvaji číslo 22, 3.7 out of 5 based on 20 ratings
Share


Autor:


Leave a Reply

11 komentářů

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*