4 082 přečtení
Zář 24 2009

Posun voleb = posun zdražení

1V dnešním článku trošku ponížím Dopravní web na bulvární médium. Malinko rozeberu jednu informaci získanou z neoficiálních zdrojů (internetová diskuze) a zamyslím se nad (ne)smyslem takových činů.

Již dlouho se šuškalo, že jedna z nejlevnějších MHD – Plzeňská MHD začátkem roku 2010 podraží. Zdražování se skutečně plánovalo. Obyčejná jízdenka (30 minut přestupní, nebo neomezená doba bez přestupu) měla podražit z dvanácti korun na šestnáct. A v podobném duchu mělo podražit i ostatní jízdné. Jenže nakonec se tak nestane. Volby byly odloženy až na rok 2010 a pro radní (tedy politiky) není před nimi dobré dělat jakýkoliv nesympatický krok. Zdražení tedy bylo odloženo. Jaký byl oficiální důvod nevím, ale to že k němu po volbách dojde je očekávatelné. Já se ale ptám, proč je tedy potřeba vůbec zdražovat, když to vlastně těch dalších půl roku při nízké ceně vydrží? Nemohou ceny zůstat zatím stabilní, když se určují ne podle nákladnosti provozu, ale podle blízkosti voleb? Není náhodou za tím budoucím zdražením „kvůli rostoucím nákladům“ ve skutečnosti jen cíl naučit další lidi cestovat ekonomičtějším autem? Vycházím z toho, že vyšší platy se ve větší společnosti odvíjí podle kolektivní smlouvy, která nabývá platnost od nového roku. Jak můžeme tvrdit o zdražení kvůli vyšším provozním nákladům, když tyto náklady firma plánovaně zvýšila od začátku platnosti nové kolektivní smlouvy (od začátku nového roku) a cena nafty má již svá maxima za sebou. (navíc velké společnosti mají často uzavřené kontrakty s dlouhodobě garantovanou cenou, tedy změna cen nafty na jejich fungování taky nemá výrazný vliv)

Jak vidno některé akce ve veřejném sektoru se konat nemusí až tak nutně, jak se prezentuje na veřejnosti. A strany nám to svým lidumilným chování před volbami krásně ukazují, a když nemohou činit, tak o činech alespoň hezky povídají.

Je opravdu nevídané, kam až dovedou lidé v naší politice zajít, když jim jde o dobrý volební výsledek. Jedna strana s komunisty ještě před půl rokem počítala jako s partnery do vlády a teď prezentuje na svých billboardech, že je nepustí k moci. Další strana se ohání tím, že ta jiná měla před dávnými a dávnými lety zapříčinit, že došlo k určitému procesu. A ona inkriminovaná strana, od které se všechny ostatní snaží oprostit, jako od kartičky Černého Petra nabírá stále více sympatizantů, kteří chtějí vyjádřit odpor k současnému politickému dění. Je ale takové vyjádření odporu správné? Já osobně svoji vlnu odporu dávám najevo tím, že zvednu procento na „koláči“ u nějaké strany „bez šance“. Strany, která je kvůli každodenním zaručeně pravdivým průzkumům odepsaná. Mě je totiž jedno, že strana bude odepsaná. Nemám pocit, že vhozením obálky se stranou, která v průzkumech není vidět „zahodím hlas“. Mám pocit, že dám určité sdělení, sdělení, které chce udělat každý z nás, je to touha po změně. Změna nemusí být jen oranžová, modrá, nebo nedej bože rudá. Může být i barevná a politika s více barvami, znamená politiku s více názory, nikoliv politiku názoru u moci a názoru opozice. Uvažovat bych mohl do nekonečna, ale protože už jsem hodně odbočil od veškeré tématiky s tímto webem spojené, uvažujete teď trochu i vy… Zeptejte se sami sebe: „Nepřijdou mi tyhle krátkodobé grimasy ve formách třeba právě odkladů ubohé?“

…a já se jdu zamyslet nad tím, jestli jsem měl zapotřebí vydávat takový článek. 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


2 komentáře

  • Napsal Onufry Zagloba, 24. 9. 2009 @ 21:55

    Dovolil bych si lehce odbočit od MHD a trochu v oblasti dopravy generalizovat. S veřejnou dopravou je to jako se zdravotnictvím- neustále jsou nám vtloukány klíny do hlavy, že zdravotnictví i veřejná doprava jsou principielně ztrátové- vysvětlí mi někdo, jak je možné, že se do ztrátového oboru každý žene, že jakmile zazní, že by se mohla na dráhy pustit konkurence, nebo že se zprivatizuje zdravotnické zařízení, není odpovědí nezájem ale čilý ruch… Buď jsou tedy tihle investoři blázni, nebo to s tou ztrátovostí nebude tak horké…
    Jinak k těm volbám, považuji tak trochu za cenzuru, když se v průzkumech objevují jen strany, které by se do Sněmovny dostaly(tj. stále ty samé)- myslím, že kdyby se zveřejňovaly strany s podporou nad procento, divli bychom se, jak by se mnohé strany dostaly byť i z procenta nad 5%(u stran, které by měli nad 3% bych to bral skoro za hotovou věc ), kdyby volič mohl vidět, že její preference, i když pomalu, stoupají.

  • Napsal arj, 27. 9. 2009 @ 22:57

    Dovolil bych si trochu oponovat – Štěpánovi i tomu, kdo myšlenku o vztahu ceny jízdného a volbách vyslovil: pokud se nějaké volby “posunují”, tak jsou to volby celostátní – přičemž nějakým 80 % občanů ČR je jízdné v Praze poměrně lhostejné. Pražské volby (do velkého městského magistrátu i do obvodních úřadů) se měly podle plánu konat na jaře 2010.

    Jinak ovšem myšlenka vztahu mezi jízdným a volbami není nezajímavá. Jenže náklady rostou – zejména řidiči a další personál se dožadují mzdy, nejlépe vyšší než byla vloni, zdražují se i ostatní vstupy (nafta bude mít vyšší daň, vozidla jsou taky dražší než při poslední vlně nákupu). A město (+ obvody)musí aspoň trochu “hospodařit”, minimálně tuto zimu budou muset zdvojnásobit rozpočet na údržbu komunikací – přesněji chodníků.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*