4 373 přečtení
Bře 13 2020

Lokálky a autonomní auta

Samořiditelný kamion zdroj: www.startupjobs.cz

Včera (vztaženo k napsání tohoto článku, ne k vydání) jsem absolvoval jednu z mnoha cest do Vidnavy. Tato cesta byla ale výjimečná tím, že jsem ji poprvé absolvoval autem, protože nás jelo mnoho. Cestoval jsem s kolegy, kteří dělají v nákladní dopravě jiné věci než já, abychom dohodli a naplánovali konečný stav věci.

Špatná zpráva pro likvidátory lokálek je, že jsme se se zákazníkem dohodli, kdo koupí Vidnavskou lokálku, nebo zda je v našem zájem tlačit na MD a SŽDC si ji ponechat a zprovoznit. Výsledek tohoto jednání pochopitelně nemohu prozradit. Prozradím jen to, že jsme se shodli na eminentním zájmu všech stran lokálku zprovoznit co nejrychleji (letos) a i zájmu na jejím prodloužení do Polska do doby, kdy se těžba rozjede na plné obrátky, protože objemy, jaké se tu plánují těžit, nelze ekonomicky výhodně přepravovat přes Lipovou Lázně.

To ale není věc, o které chci psát tento článek. Tento úvod je jen takové rýpnutí do odpůrců lokálek, abych je utvrdil v názoru, jak velký jsem ultrašotouš.

Cestou autem jsme s kolegy probírali nákladní dopravu ze všech stran a z rozpravy se vylíhlo mnoho myšlenek a s některými se chci s vámi podělit.

Jeden kolega má obavu, že nástup autonomních aut bude znamenat definitivní konec nákladní železniční dopravy, zejména na lokálkách. Jestli to tak skutečně bude nebo nebude, ukáže čas, ale polemizovat o tom můžeme již nyní. Kolega je přesvědčen, že kamionům bez řidičů se natolik sníží náklady, že jim železnice nebude schopna konkurovat.

Já si to nemyslím. Za prvé nevěřím tomu, že si někdo dovolí nabitou zbraň v podobě těžkého kamionu pustit do provozu bez kontroly řidiče, protože si to nikdo nedovolil ani u letadel, které vesele lítají na autopilota a lidské řízení v zásadě k ničemu nepotřebují. Dokonce i vlaky jsou již přes 50 let schopny jezdit bez strojvedoucích, a strojvedoucí jsou stále žádané povolání.

Ale i kdyby nějaká těžká lobby dokázala autonomní kamiony do provozu prosadit, nemyslím si, že by to znamenalo plošný konec nákladní dopravy na lokálkách, a už vůbec ne na hlavních tratích. Je sice pravda, že řidič je na kamionu zásadní položkou pro ekonomiku, ale železnice má dosud mnoho nevyužitých možností, které jí při jejich využití může zásadně vylepšit ekonomické skóre.

Absolutně největší a nejdražší překážkou železnice je byrokracie. Pokud se toto nezlepší, železniční doprava nikdy nebude mít šanci plnohodnotně silniční dopravě konkurovat. S nástupem ETCS se byrokracie na železnici ještě zhorší, protože už bude možné kontrolovat skoro i to, jestli si fíra oblékl předpisové trenky. Já se obávám, že po plném prosazení ETCS na všechny vlaky už bude jedno, jestli kamiony budou jezdit s řidičem nebo bez řidiče. Ze zkušenosti totiž vím, že hlavní výhodou kamionů je právě to, že se ve velké míře dá kdejaký předpis obcházet a to i legálně. Kdyby kamiony trpěly stejnou byrokracií a kontrolou, jakou čeká železnici, věřím, že by byly silnice bez kamionů.

Jenže v tom je právě ten kámen úrazu. Zvýšit zásadním způsobem na silnici byrokracii nikdo nechce, protože nebýt kamionů, nemusela by se stavět většina silničních staveb. Obzvlášť obchvaty by byly zbytečné, a i zbylé stavby by se mohly stavět výrazně jednodušeji a levněji. A to by se byznysmenům opravdu hodně nelíbilo. Železniční stavby nikdy nedokáží silniční stavební byznys nahradit.

Já jsem ale „přející“ člověk. A přeju lidem autonomní kamiony a už se těším na teroristy, jak začnou najímat hackery, kteří jim ušetří sebevražedné atentátníky, kteří již nebudou muset v kamionu sedět, až s ním budou někde najíždět do davu. A také se těším na to, jak velké peníze (stejně jako v letecké dopravě) se budou investovat do zabezpečení autonomních kamionů, aby ke katastrofám nedocházelo.

A to vše jen proto, aby se po čase zjistilo, že se ty volanty bez řidičů stejně neobejdou.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Lokálky a autonomní auta, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share


Autor:


 • Napsal Eulál Súravembúra, 14. 3. 2020 @ 10:10

  I autonomní auta ucpou města (zábor není menší, nežli u vidlácké dpf loose plečky z aaaček). Pokud pojedou na elektriku, tak sice ubyde smrad, ovšem nic jiného z kolaterálních chyb indivindi automobiliSSmu, etcs na lokálky neprosadili, tak se změní co? Leda prd. Sdílení aut – to by byla jiná, ale narazí tím přímo na jho neoliberálních indoktrinací, jejich přihlouplých doblba omílaných dogmat (a bolševicky elektorátem akceptovaných), tak asi taky ne.

 • Napsal Tomáš Tužín, 15. 3. 2020 @ 0:41

  Představy mnohých o autonomních vozidlech jsou naivní. Takovým jedno a tři čtvrtě století existujícím autonomním nákladním vozidlem je železniční vagon. Jen nákladový prostor, žádná kabina, žádný řidič. A bohužel právě to byl jeden z mnoha důvodů, proč po roce 1989 skončila řada přeprav po železnici. Kdysi mi vykládal jeden kolega, pracující v jednom z velkých pivovarů – odeslali jsme pivo ve vagonech, zákazník hlásil, že se polovina po cestě rozkradla. Vagony jely příště – znovu rozkradený náklad. Nakonec pivovar úplně zrušil dopravu po železnici, zavedl kamiony, takže u každé zásilky seděl chlap, který ji osobně hlídal a osobně za ni ručil od okamžiku odjezdu z pivovaru až do okamžiku předání zákazníkovi. Pokud by se staly kamiony nehlídanými a přišly by o doprovod, tak by se staly na cestě velmi zranitelnými.

  Nejde přitom jen o riziko rozkradení nákladu. Řidič musí být schopen řešit za jízdy celou řadu věcí, které vyžadují dovednosti jako schopnost domluvit se s lidmi (např. pracovníkem stavby, hasičem, policistou, jiným řidičem atd.), intuici, zkušenost atd. Naprostá většina programátorů, kteří sestavují algoritmus autonomního řízení, nemá s takovými věcmi žádnou zkušenost. I pokud by tu zkušenost měli, může nastat (a v provozu reálně nastává) nepřeberné množství různých situací, které mají fakticky nekonečnou škálu možných řešení. Jakýkoliv automatický program je velmi vhodnou náhradou člověka v situaci, kdy člověk vykonává jasně definovanou činnost. Typickým případem je práce u výrobní linky, stejně tak si lze představit autonomně řízený např. kombajn při sklizni obilí. Je obrovská škála pracovních míst, která vlivem automatizace a digitalizace postupně zaniknou, nicméně pořadí jejich zániku bude nepochybně od těch nejjednodušších, tedy nejsnáze nahraditelných, po ty složitější. U nejsložitějších profesí (jako je např. řidič) je otázkou, jestli k úplné náhradě vůbec někdy dojde, protože program schopný obsáhnout tak složitou škálu funkcí, které vykonává řidič, by byl velice složitý a drahý. Uvolněním velkého množství pracovních sil z jednodušších pozic bude pravděpodobně ještě dlouho výhodnější přenechat tuto profesi člověku. Samozřejmě bude mít k dispozici zřejmě nějakého „autopilota“ na způsob letadel, např. pro jízdu po dálnici.

 • Napsal Tomáš Tužín, 15. 3. 2020 @ 1:02

  Naopak železnici lze daleko lépe automatizovat než silnici, neboť její provoz není stochastický tak, jako provoz na silnicích. Silniční doprava je neřízená, nikdy není předem známo, v jaký okamžik se kde vyskytne jaké množství vozidel, jakého druhu, kam pojedou a jak ovlivní dopravní situaci. Právě řidič je tím, kdo musí toto stále vyhodnocovat a operativně řešit. Třeba jenom obyčejný defekt kola – řidič má povinnost vozidlo odstavit a několik desítek metrů před něj umístit na silnici výstražný trojúhelník, a to okamžitě. Jak by se taková situace řešila s autem bez řidiče?

  Nezanedbatelným faktem je, že naprostá většina silnic nesplňuje normy např. z hlediska šířkového uspořádání. Řidič si musí v zatáčkách najíždět tak, že výrazně zasahuje do protisměru, a to s rizikem, že tam někdo vyjede. Co potom? Rychle zabrzdit, zajet na kraj, na úzké silnici se podívat, kde by se dalo vyhnout, couvat, domluvit se. Odhadnout stav silnice – co když se utrhne se mnou krajnice? Do jakého rizika jít a do jakého rizika nejít? Samozřejmě výrobci veškerých takových programů nebudou chtít převzít jakoukoliv odpovědnost za možnou nehodu. Lze tedy očekávat, že v řadě situací by automat vyhodnotil situaci jako rizikovou (byť by byla míra rizika minimální) a nepokračoval by dál v jízdě. Co potom? Musel by tam dojet “živý” řidič, který by na své riziko pokračoval v jízdě? Celou dobu do jeho příjezdu by byl zastavený provoz?

  Představme si úplně obyčejnou situaci – opravuje se kanalizace (třeba havárie) a v nepřehledném místě je zúžený provoz na jeden pruh. Dělník ze stavby stojí na místě s výhledem a na kamion mávne, že může jet. Normální řidič pochopí, že chlap je ze stavby, tak jede. Představme si situaci, že nějaký pubertální mladík si udělá srandu, a v obdobné situaci taky mávne na řidiče. Řidič by v dané chvíli pochopil, že je to nějaký osel a samozřejmě by nejel. Jak to ale pochopí automat? Bude mát tu intuici, aby poznal, kdo je pracovník vodáren a kdo je nějaký osel, který si dělá srandu?

  Naopak na železnici je jasně daný počet vlaků, čas jejich jízdy, počet kolejí, místa křižování atd. Veškeré výkony v nákladní dopravě se registrují předem, odehrávají se v naplánované trase a předem určeném čase, stejně jako „přestupy“ vozů mezi vlaky v rámci seřaďovacích stanic. Provoz na železnici lze bez problému řídit z jednoho dispečinku a např. zcela autonomní řízení vlaku bez přítomnosti strojvedoucího je jednou z možných funkcionalit systému ETCS, který je na rozdíl od autonomního řízení kamionů už zaváděn do běžného provozu. Je tedy zřejmé, že plná automatizace provozu bude na železnici daleko rychleji než na silnicích.

  Ano, drážní byrokracie, saturována četnými „užitečnými idioty“, kteří oboru neskutečně škodí, přičemž sami sebe chápou jako skvělé odborníky a svou činnost vnímají jako vysoce přínosnou (a neváhají se v tom vzájemně utvrzovat), to je velkým problémem železnice, bohužel.

 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2020 @ 4:55

  Popíšu jeden příklad (z mnoha), jak železnice prohrává svůj boj s kamionama.
  Jak známo silnice i železnice mají váhové limity, kolik se smí do vagonu/kamionu naložit. Na dráze již dlouho existují automatické váhy, přes které když vlak přejede, automaticky ho zváží. To v praxi znamená, že nemáte možnost vagony přetížit, protože nikdy nevíte, kdy a kde bude souprava zvážena a při přetížení vagon odstavem a s tím plynoucí finanční škody. I u kamionu hrozí, že bude cestou zvážen, ale jen náhodnou policejní hlídkou. To znamená, že kamioňáci většinou předem ví, kde se ta hlídka nachází, protože ta chytí jednoho kamioňáka a ten dá okamžitě echo ostatním, kteří raději zastaví (když to nejde objet) a počkají, až policie odjede jinam. Osobně znám takových případů nesčetně. Nedávno právě hned po ránu takhle chytili kamion jednoho mého obchodního partnera. Pokuta ho stála 20 000 Kč a jen se tomu smál, protože od poslední pokuty za přetížení kamionu vydělal na přetěžování přes 100 000 Kč.
  Kamioňáci mají díky tomu “vatu” při naceňování přeprav zákazníkovi. Zprvu dají cenu skutečnou a když ta cena nedokáže podlézt cenu železničního dopravce, klidně ji sníží, protože ví, že přetěžováním se jim ta ztráta srovná. Železniční dopravce tuhle možnost nemá.
  Proto si myslím, že sami autodopravci nebudou chtít autonomní kamiony, protože bez řidiče takovéhle fígle nebudou moct dělat.

 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2020 @ 5:08

  A další případ:
  Věc, na které přepravci dbají, je čistota vagonů/kamionů před nakládkou (takřka čehokoli). Vagony nemohou být přistaveny, pokud nejsou čisté. Zákazník si je prohlédne a vrátí, pokud čisté nejsou. Čištění stojí peníze a hlavně čas (takže další peníze). A to takové peníze, že se nevyplatí vagony zpět vytěžovat jinými přepravami a jezdí zpět prázdné. Totéž samozřejmě platí pro kamion, ALE. Řidiči si dokáží utvořit osobní vztah s přepravcovými zaměstnanci, kteří jim jako kamarádi nebudou poctivě kontrolovat čistotu kamionů před nakládkou. To kamioňákům umožňuje jakékoli zpětné vytížení čímkoli. (Je běžné, že kamiony před přepravou potravin přepravují bez řádného vyčištění i nebezpečné chemikálie).
  Dokáže si takovéto vztahy vytvořit robot?
  Já si myslím, že autonomní kamiony budou nakonec výhodou ne pro silniční dopravu ale pro železniční, protože “umožní” kamionům to co má železnice: kvalitní kontrolu.

 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2020 @ 5:24

  A poslední příklad. (díky tomuto nevěřím, že mafie dopustí, aby autonomní kamiony vyrazily do ulic)
  Absolutně největší nevýhodou železnice oproti silnici je to, že se na železnici jen obtížně dělají “šméčka”. Díky nekontrolovatelnosti vagonů zákazníkem během přepravy může kdykoli dojít k namátkové kontrole nákladu bez vědomí majitele a to neznamená nic jiného, než to, že si nemůžete dovolit do vagonu naložit něco jiného, než je napsáno v papírech a hlavně nemůžete jako s kamionem cestou někde zastavit a od nákladu něco odložit, přiložit nebo vagon nepozorovaně úplně přeložit jiným zbožím. To vše u kamionů není nejmenší problém. Pamatujete na kauzu LTE? To se provalilo jen proto, že to vozili vlakem. Od té doby podobná “šméčka” jezdí jen po silnici. A není náhoda, že ODS od té doby tak důsledně podporuje silniční dopravu.
  Půjdou takovéto věci dělat s kamionama bez řidičů? Asi těžko, že?

 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2020 @ 5:31

  Pardón, ne LTE ale LTO

 • Napsal Pajzák, 17. 3. 2020 @ 7:33

  A nebude duvodem taky to, ze zatimco s kamionem Pepa prijede v 6 rano, v 8 ma nalozeno a za 8 hodin sklada o 500 km dal, zatimco ten vagon tou dobou jeste stoji na nadrazi v miste nakladky?

 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2020 @ 10:13

  Ano, těch důvodů proč kamiony vítězí je víc, ale druhy důvodů, které Pajzáku naznačujete jsou řešitelné a v dnešní době se opravdu řeší. A hlavně jsou přepravci, které zajímá jen cena a je jim úplně jedno, kdy jim to dorazí. Paradoxem je, že právě u těchto tradičních železničních zásilek mají dnes kamiony výrazně navrch, zatímco tam, kde jde zákazníkovi víc o kvalitu než o cenu, se železnice pořád víc a víc prosazuje. Ale samozřejmě se prosazuje jen tam, kde ta železniční infrastruktura není nenávratně zničená. Proč mnoho velkých tepláren s obrovskou deponií na uhlí a vlečkama, kterým je jedno, jak dlouho bude uhlí na cestě, vozí kamionama, zatímco Matonnka, Prazdroj a mnoho dalších, kterým jde především o rychlost a kvalitu, vozí po železnici?

 • Napsal Eulál Súravembúra, 17. 3. 2020 @ 10:58

  Řešíte neřešitelné. Kamionová doprava je hladovou zdí kapitaliSSmu. Výroba hutí, dolů, vše co vyžaduje hromady lidí zvládajících tu nejméně kvalifikovanou rachotu se přestěhovala do P.R.C.u, Pákistánu a jinam, zrovna tak olbřímí armády skončily, nyní náš klidný spánek střeží nebojácné NATO v čele s nejvyspělejší a nejdokonalejší globální demokracií. Co s dělníky, resp. těmi, kdo se nechytli někde v “lepším”? Vytvořit pro ně místa, která zvládnou, což je volant. Kolovrátek vydrží to do doby, nežli skončí energetické hýření. Úkol je myslím přízemní (zatím) – udržet infrastrukturu, kterou zastánci prožírání surovin a přírodních zdrojů, obecně kašlání na přírodu nyní přehlíží (neocons). Oni skončí, nestarajíce se o to, co bude po nich.

 • Napsal Tomáš Tužín, 17. 3. 2020 @ 11:12

  Pár faktů –

  Kamiony postupně prohrávají boj samy se sebou, protože jejich úspěch byl historicky založený na tom, že na silnicích je stále dost volné kapacity, za dopravní cestu se neplatí, pracovní síla je za pár korun, takže se vyplatí vázat práci jednoho člověka pro přepravu pár tun nákladu, a v silniční dopravě platí bezbřehá benevolence, takže fakticky všechno lze a i to co teoreticky nelze se vyplatí porušit, protože kontrol je málo a pokuty jsou vzhledem k obratu dopravců zanedbatelné.

  Je faktem, že prakticky veškeré tyto předpoklady se hroutí. Volná kapacita na silnicích začíná být v uzlových bodech zcela vyčerpaná, o mnoho více kamionů na silnice už dostat nelze, a každý nárůst je vyvážený poklesem spolehlivosti (zdržením v kolonách). Za dopravní cestu se platí a bude se platit čím dál více, protože satelitní systémy umožní celoplošné zpoplatnění. Čím dál větší opotřebení silnic musí být nějak finančně pokryto, a nebude jiné cesty než pokrýt jej mýtem. Volných pracovních sil výrazně ubývá a každý pracovník je drahý. Strojvedoucí, který veze i na lokálce vlak s nákladem 500 tun (cca deset vagonů, každý s nákladem cca 50 tun) pořád nahrazuje cca 20 kamionů s nákladem 25 tun. I kdyby tam měl ještě dva posunovače, tak pořád tři lidé na vlaku jsou méně než cca 20 řidičů. Porušování předpisů je čím dál méně možné, protože i v silniční dopravě postupně přibývají systémy vážení, satelitní systémy umožní kamionům online sledovat dodržování přestávek, překračování rychlostí (totéž i stále častější úseková měření) atd. Digitalizace je čím dál více „velký bratr“ a ani nízké pokuty se nevyplatí, pokud budou ukládané ve 100 % případů porušení.

  Karta se velmi rychle obrací ve prospěch železniční dopravy a v neprospěch silniční nákladní dopravy. Je to přirozený stav, protože železnice převážně vznikaly pro nákladní dopravu a stav, kdy máme enormní množství nákladní dopravy na silnicích, je z řady důvodů neudržitelný. Železnici čeká řada velkých změn – především se musí v obrovském měřítku automatizovat a digitalizovat řízení provozu, což se teď děje cestou ETCS. Bude to stát velké peníze, ale bude to mít návratnost na ušetřených personálních nákladech a zejména spolehlivosti. Dále nákladní doprava musí postupně opustit svou doménu v podobě uhlí, oceli, dřevní kulatiny a automotive, protože toto všechno čeká útlum. Právě u těchto přeprav v zásadě nezáleželo na kvalitě, protože pokud byla jedna hromada dřeva u nádraží v Jeseníkách a druhá v celulózce ve Štětí, tak bylo celkem jedno, jestli se vagon s kulatinou přesouvá dva dny nebo týden. Stačilo, že zhruba dvacet vagonů týdně se na jedné straně naloží a na druhé straně vyloží. Modernizovaná železnice se bude muset naučit pracovat „kamionovým“ způsobem – bude muset znovu umět zajet za zákazníkem až na dvůr jeho fabriky, třeba jen pro jeden vagon, a bude muset umět garantovat, že zboží bezpečně a bez rizika rozkradení dojede v určeném čase a bez prostojů na dvůr jiné fabriky. Právě digitalizace a úplná změna organizace řízení by toto měla v principu umožnit.

 • Napsal Pajzák, 17. 3. 2020 @ 15:00

  Karta se velmi rychle obrací ve prospěch železniční dopravy a v neprospěch silniční nákladní dopravy.

  A proč se tedy každoročně vybere (předepíše k úhradě) na mýtě více a více peněz a rok 2019 byl rekordní? Mně z toho vychází, že nákladní silniční přepravy přibývá. Autobusy ten rozdíl jistě nedělají.

 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2020 @ 15:08

  Eulále, s tímto tvrzením nemohu souhlasit. Hladovou zdí dnešní doby rozhodně nejsou kamiony, ale úřady, ať už státní nebo nestátní. Drtivá většina lidí pracuje v kancelářích a za počítačem. Kamionové firmy mají stále větší problém najít řidiče a to i ty nekvalifikované, protože jsou lidi zlenivělí a nechtějí to dělat. Ono kroutit volantem není žádný med. Staří už na to nemají zdraví a mladí to nevydrží dělat. A když už jsme u toho, ona by i dnes železnice dokázala zaměstnat mnoho lidí. Nikdy nebudou vlečky všude a na dovážku od kolejí k zákazníkovi a na překládku zboží se dá najmout obrovské množství lidí. Podle mých zkušeností, největším udržovatelem nákladů na silnicích je šedá ekonomika, která potřebuje být co nejméně kontrolována.

 • Napsal Tomáš Tužín, 17. 3. 2020 @ 19:21

  Pajzák:
  To, že se obrací karta ve prospěch železniční dopravy znamená to, že z řady důvodů narazil růst silniční dopravy na své limity a už nemá příliš potenciál jak růst dál. Čímž není vyloučeno, že ještě třeba dva nebo tři roky mírně neporoste – zvlášť když tomu v daný moment výrazně napomohl hospodářský cyklus. Celý tento sektor má značnou setrvačnost, takže pokud dnes nastanou okolnosti, které vyvolají změnu, tak ta změna bude pozorovatelná až za několik let.

  Vezměme si příklad z poslední velké změny, kterou byl politický úkol přesunout veškerou nákladní dopravu na silnice (od 90. let minulého století). Pravicové vlády tehdejší doby by to nejraději udělaly hned, ale nešlo to, protože hodně dlouho trvalo, než kapacity kamionových dopravců posílily natolik, aby mohly převzít značnou část výkonů železnice. Teď ta kamionová doprava kapacity má, platí zaměstnance, leasingy, pojištění, má nastavené obchodní vztahy, smlouvy, zákazníci jsou vybavení technologiemi vykládky a nakládky na kamiony, atd., čili i kdyby se podmínky na trhu otočily okamžitě ve prospěch železnice a silnice šla výhledově do útlumu, tak ten útlum bude trvat mnoho let.

 • Napsal Pajzák, 17. 3. 2020 @ 20:35

  Pak bych tomu ovsem nerikal obraceni karty.

 • Napsal doktor, 17. 3. 2020 @ 21:26

  Tomáš Tužín: “I kdyby tam měl ještě dva posunovače, tak pořád tři lidé na vlaku jsou méně než cca 20 řidičů.”
  A co dovoz nákladu na nádraží a odvoz z nádraží? Co nakládka a vykládka na nádraží? Co s tím spojená administrativa (nákladní pokladny)? Pořád to jsou jen tři lidé na vlaku?

  Tomáš Tužín: “železnice převážně vznikaly pro nákladní dopravu”
  Nutno ovšem dodat, že v době, kdy silniční doprava byla představována koňskými povozy.

  Tomáš Tužín: “bude muset znovu umět zajet za zákazníkem až na dvůr jeho fabriky, třeba jen pro jeden vagon, a bude muset umět garantovat, že zboží bezpečně a bez rizika rozkradení dojede v určeném čase a bez prostojů na dvůr jiné fabriky”
  Jak jde dohromady “bez prostojů” a stavění pro jednotlivé vagony u každého patníku?

 • Napsal doktor, 17. 3. 2020 @ 21:27

  Domažličák: “Podle mých zkušeností, největším udržovatelem nákladů na silnicích je šedá ekonomika, která potřebuje být co nejméně kontrolována.”
  Šlo by tento názor více rozvinout?

  Domažličák: “nemůžete jako s kamionem cestou někde zastavit a od nákladu něco odložit, přiložit nebo vagon nepozorovaně úplně přeložit jiným zbožím”
  Jako že odložit, přiložit nebo přeložit něco z celně odbaveného a zapečetěného kamionu?

  Domažličák: “Díky nekontrolovatelnosti vagonů zákazníkem během přepravy může kdykoli dojít k namátkové kontrole nákladu bez vědomí majitele”
  Totéž platí i u silniční dopravy, pokud majitel zboží nesedí v náklaďáku. A i když tam sedí, nijak tím neodvrátí možnost namátkové kontroly.

 • Napsal Tomáš Tužín, 17. 3. 2020 @ 23:12

  Pajzák:
  Říkám tomu “obracení karty” (coby děj probíhající), nikoliv “obrácení karty = karta se obrátila” (děj dokonaný). Jsem přesvědčený o tom, že poválečný boom silniční dopravy pozvolna končí a znovu přichází věk železnice.

  Je tady jeden zajímavý moment, kterým je ekonomická centralizace a decentralizace. V podstatě až do druhé světové války existovala řada malých podniků (i na venkově) a tyto podniky měly své železniční vlečky. Nejčastěji šlo o textilky, vápenky, pily, sladovny, pivovary, cukrovary, lihovary, cihelny nebo strojírenské podniky. Po druhé světové válce došlo ke vzniku koncernových podniků s obrovskou centralizací výroby. Zánikem mnohých menších podniků zanikly i přepravy po mnohých regionálních tratích, velké průmyslové podniky byly budovány většinou v průmyslových aglomeracích s napojením na hlavní tratě. Tyto velké podniky se po roce 1989 do jisté míry transformovaly, mnohé zanikly zcela (Poldi Kladno, ČKD), mnohé se rozpadly na řadu menších firem, sdílejících jeden areál. Dnes máme znovu řadu menších firem v regionech, kde se generuje velká poptávka po dopravě. Jenom malá část z těchto firem historicky převzala a dosud provozuje železniční vlečku, nicméně řada dalších firem využívá různé areály, kde vlečka historicky byla a mnohdy by šla i zprovoznit, případně nově postavit (pominu – li administrativní náročnost takového kroku). Ty ostatní by mohly železnici využít s nějakým vhodným systémem výměnných nástaveb.

  Železnice se bude muset znovu vrátit k systému práce, který efektivně uměla do druhé světové války, čili služby pro menší firmy a menší objemy zboží / materiálu. Nebude možné dělat tuto práci technologiemi z doby před sedmdesáti lety, ale určitě je možné využít pro tyto přepravy systémů automatizace a digitalizace.

 • Napsal Tomáš Tužín, 17. 3. 2020 @ 23:27

  Jinak kamionová doprava celkem ukázkově plýtvá lidskými zdroji i v čase nakládky a vykládky, protože řidiči u těch kamionů stále musí být. U jednoho logistického areálu je takto vidívám – desítky kamionů a řidiči různě posedávající, telefonující, pokuřující … kamarád kamioňák mi vykládal, že někde v přístavech sezením v kabině a popojížděním k vykládce, nakládce, nebo nějakým čekáním na papíry stráví klidně i den.

  Oproti tomu systém nakládky a vykládky na železnici je maximálně efektivní. Posunovači odstaví vozy na vlečku za 15 minut, a celou dobu nakládky / vykládky stojí na dvoře jen “železo” bez lidí. Veškeré administrativní věci se dnes řeší online přes internet. Až jsou vozy naložené a zapečetěné, tak třeba další den zase přijede manipulační vlak s posunovačem, vozy si během 15. minut vezme a odveze. Posun v areálu se ani nemusí řešit, pokud lokomotiva manipulačního vlaku přistaví vozy až k rampě. U větších fabrik se složitějším kolejištěm mají posunovací lokomotivu, ale její obsluha nemá tuto práci na plný úvazek. Jen někteří ze zaměstnanců areálu mají “papíry” na tuto práci, a pokud zrovna neposunují s vozy na vlečce, tak třeba nakládají zboží vysokozdvižným vozíkem do vagonů.

  To, že tento model v několika podnicích v mém okolí úspěšně funguje je důkazem toho, že to i v současnosti ekonomicky může fungovat.

 • Napsal Domažličák, 18. 3. 2020 @ 14:37

  Doktore, upřímně nevím, jak to lépe rozvinout, aby to bylo správně pochopeno.
  Šedá ekonomika funguje na principu, že se ve skutečnosti děje něco jiného než je uvedeno oficiálně v papírech. Pod tímto obecním termínem se schovávají desítky možná stovky různých praktik, které tu opravdu nemohu a nechci rozvíjet. Základem všeho je, že zásilky musí být pokud možno pod kontrolou těch, kteří tyto praktiky provozují a nesmí se provalit. Pokud “černou” zásilku pošlete vlakem, “nehlídá” ji žádná osoba jakou je řidič kamionu, která okamžitě dá echo na příslušná místa, kdyby se cokoli stalo (např policejní kontrola). Řidič dá echo i v případě, že nemá tuch, co ve skutečnosti veze. A protože z takovýchto praktik jsou běžně financovány politické strany (obzvlášť ODS je tím pověstná), je logické, že nemají nejmenší zájem na plošném návratu nákladní dopravy na koleje. Pokud by totiž většina zásilek jezdila po železnici a na silnicích by zůstaly jen ty “černé”, namátkové policejní kontroly by mnohem častěji natrefily na ten “správný” kamion.

 • Napsal doktor, 18. 3. 2020 @ 18:04

  Tomáš Tužín: “Železnice se bude muset znovu vrátit k systému práce, který efektivně uměla do druhé světové války, čili služby pro menší firmy a menší objemy zboží / materiálu.”
  Efektivně… Hlavně ho uměla v podstatě jako jediná. Opět zapomínáte na podstatný fakt, že v té době železnice neměla de facto žádnou konkurenci, neboť rozvoj silniční (dálkové) dopravy nastal až po 2. světové válce.

  A věc k zamyšlení – poukazujete na přetíženost, až nasycenost, silniční sítě. Pokud by se rapidně navýšil objem železniční nákladní dopravy, k přetížení železniční sítě, zejména hlavních tahů, by nedošlo? Pojal by koridor množství dalších nákladních vlaků, když už v současné době je silně saturován?

 • Napsal doktor, 18. 3. 2020 @ 18:04

  Domažličák: “upřímně nevím, jak to lépe rozvinout, aby to bylo správně pochopeno”
  No, zajímalo by mě, co se tak “fixluje”, když vezmu v potaz dominující existenci jednotného evropského trhu. Navíc v působnosti policie, když daňové záležitosti řeší Celní správa. A hlavně z čeho vychází vaše tvrzení o šedé ekonomice jakožto největším udržovateli. Z toho plyne, že většina nákladů na silnicích je dle vás nějaké “šméčko”. Skutečně?

 • Napsal Domažličák, 19. 3. 2020 @ 2:22

  Doktore,
  samozřejmě že většina přeprav na silnici není “šméčko”, kdyby bylo, byl by to pro to “šméčko” velký problém. Vtip je právě v tom, že to “šméčko” je menšina a proto je náhodnými kontrolami nesnadno odhalitelné a když už ho náhodou nějaký nezkorumpovaný policista odhalí, dá se to v tichosti zamést pod koberec. Není možné podplatit všechny policisty, celní správu apod. Zásadní věc je právě to, aby toho nešméčka bylo na silnicích co nejvíce, aby to šméčko bylo co nejnenápadnější.
  A nezlobte se, opravdu Vám nehodlám dopodrobna odhalovat, jak nejen mafie, ale i menší vykukové obcházejí zákon. Za prvé by to byla románová litanie a za druhé, kdo nechce uvěřit, neuvěří, i kdybych mu dodal důkazy na papíru včetně natočených nahrávek. Jestli patříte mezi ty, co věří, že tady neexistuje žádný organizovaný zločin a naši politici jsou andělé se svatozáří, tak opravdu nemá smysl Vás o čemkoli přesvědčovat a brát Vám vaše iluze a sny.

 • Napsal Domažličák, 19. 3. 2020 @ 2:38

  Doktore ad to, čehož tážete od Tužína:
  železnice by v dnešní době byla schopna pojmout veškerou nákladní dopravu, ovšem za předpokladu, že by byla jinak organizována, než je nyní. Samozřejmě by to znamenalo minimálně obnovit to, co bylo zlikvidováno a ideálně k tomu i něco přidat. Dnes už nemáme jako za komunismu obrovské množství přeprav pro těžký průmysl, který téměř zanikl. Právě dnešní tvrdé zaměření na silnice ukázalo, že to silnice nemohou zvládnout. Přišli na to i Němci, kteří mají narozdíl od nás dost peněz do silniční infrastruktury. Kdyby se u nich v minulosti během opojení silnicemi nezničila železniční infrastruktura v tak vysoké míře, věřím, že by dnes zavedli mnohem drsnější restrikce vůči nákladní silniční dopravě, aby ji dostali zpět na železnici. Jenže mají smůlu, to co se zničilo, se již nedá bez porušení lidských práv obnovit, protože železnice si nenávratně zlikvidovali a pozemky pod nimi se rozprodaly. U nás by to sice šlo vrátit zpět, protože těch pár zrušených lokálek by nebyl zase takový problém, ale naše ekonomika je příliš závislá na západu a navíc, jak jsem nastínil výše, naši politici nemají nejmenší zájem železnici vrátit její dřívější lesk.

 • Napsal Tomáš Tužín, 19. 3. 2020 @ 11:24

  Domažličák:
  Ne že bych nevěděl co odpovědět, ale na trolla nemá smysl reagovat. Opět se snaží vyvolat konflikt kladením primitivních dotazů.

  Železniční síť má nepochybně schopnost pojmout obrovské množství dopravy, což v minulosti jasně prokazovala, minimálně po dobu sta let. Právě koridory jsou tím místem, kde byla železnice komplexně modernizovaná, vlivem čehož se na ně zátěž až nepřirozeně koncentrovala a došlo tím k jejich zahlcení. Koridory ale nejsou celá železniční síť. Existuje tady řada historických tratí s velmi solidními parametry pro nákladní dopravu, z nichž se dnes staly téměř lokálky. Jmenovat lze třeba Rakouskou severozápadní dráhu Vídeň – Znojmo – Jihlava – Kolín – Mělník – Děčín. Ta je jako hlavní využívaná alespoň v úseku od Havlíčkova Brodu do Děčína. Nakolik (ne)umíme využít její část na Moravě a na Vysočině si lze přečíst třeba tady: https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4136071

  Schopnost pojmout obrovské množství nákladní dopravy dodnes zůstala desítkám podobných hlavních tratí, zejména těm, které nebyly zmrzačeny optimalizacemi, spočívajícími v likvidaci kolejí i celých stanic a tím i vyloučení možnosti křižovat vlaky v dlouhých úsecích. Příkladem je trať č. 310 Olomouc – Krnov, po níž se odvezly od začátku kůrovcové kalamity (2015) až po současnost miliony tun dřeva. Ale i těm zmrzačeným tratím by šla jejich schopnost sloužit nákladní dopravě vrátit, pozemky po stanicích a kolejích naštěstí většinou nebyly prodané a zpětná pokládka kolejí je možná. Samozřejmě by se nejednalo o obnovu kolejišť s výpravčími, signalisty a výhybkáři, ale mohlo by jít o dálkově řízené výhybny.

  Shrnul bych to tak, že železnice dosud má potenciál převzít značné množství železniční dopravy, protože základní infrastruktura v podobě ucelené železniční sítě zůstala zachovaná. Pokud tato existuje, tak vše ostatní (obnova kolejišť, vleček, nákladišť, elektrifikace, automatizace, zdvoukolejnění) je nejenom technicky možné, ale je to možné řádově rychleji a řadově levněji než u silniční sítě, kde jakékoliv zvýšení kapacity znamená novostavbu na zelené louce (se vším, co k tomu patří, což lidé znalí poměrů v dopravním stavitelství chápou).

 • Napsal Eulál Súravembúra, 21. 3. 2020 @ 11:04

  Formanské povozy nerasovaly životní prostředí tak jako jej likvidují dnešní kamiony. Ona také síla dvou volků nespotřebovala tolik zdrojů, jako dnešní kamion, který kvůli 25 t nákladu žene motor výkonu tehdejší rychlíkové lokotky. I s tím volkem v boudě nahoře. Zkrátka hýření, které si teď zrovna můžeme dovolit a jehož důsledky ponese až někdo další. Fašounsky debilní politika neokonzevativců, ty po nás, ať se třeba po_erou, hlavně že NÁM to teďkon nese.

 • Napsal Pajzák, 21. 3. 2020 @ 16:04

  Tak jeste kolegu a sup do prace. Nalozte si 25 tun a tahejte. A poklusem, zakaznik ceka.

 • Napsal Tomáš Tužín, 21. 3. 2020 @ 19:16

  Pajzáku, jenom doufám, že plně využijete příležitosti, kterou Vám dává aktuální situace, a vyrazíte dokumentovat nenáviděné lokálky. Zvlášť bych doporučil zjistit frekvenci na trati Senice na Hané – Litovel – Červenka a ze zjištěných čísel vyvodit očekávaný závěr, že zájem o cestování je nulový a tudíž jest třeba v zájmu veřejného blaha trať zrušit, že ano?

 • Napsal Pajzák, 21. 3. 2020 @ 19:56

  Někdy je fakt mlčeti zlato.

 • Napsal Tomáš Tužín, 22. 3. 2020 @ 11:01

  Pajzák:
  Právě jste propásnul příležitost jít příkladem.

 • Napsal doktor, 22. 3. 2020 @ 15:00

  Domažličák: “Jestli patříte mezi ty, co věří, že tady neexistuje žádný organizovaný zločin a naši politici jsou andělé se svatozáří, tak opravdu nemá smysl Vás o čemkoli přesvědčovat a brát Vám vaše iluze a sny.”
  Věřím, že existuje organizovaný zločin, věřím, že při páchání trestné činnosti mohou být používána i nákladní vozidla. Ale zdráhám se uvěřit, že organizovaný zločin cíleně brání rozvoji železniční nákladní dopravy a cíleně uměle udržuje vysoký podíl silniční nákladní dopravy. To už zavání konspiračními teoriemi. A na důvěryhodnosti vám ani nepřidávají vaše zmínky o zainteresování ODS. Už jen jak by to ODS dělala? Nevím, jestli jste si všimnul, ale ODS je už nějaký ten rok opoziční stranou bez podílu na vládě.

 • Napsal doktor, 22. 3. 2020 @ 15:01

  Domažličák: “A nezlobte se, opravdu Vám nehodlám dopodrobna odhalovat, jak nejen mafie, ale i menší vykukové obcházejí zákon.”
  Však to ani po vás nechci. Stačí obecně zmínit oblasti, v nichž se ten váš organizovaný zločin realizuje skrze silniční nákladní dopravu. A dále, jakým mechanismem brání rozvoji železniční nákladní dopravy, jak tvrdíte. Zatím se pohybujete v rovině hospodských tlachů.

  Mimochodem, nákladní vozidlo může být kdykoliv a kdekoliv zastaveno jak policisty, tak Celní správou. A že bývají obě složky hodně aktivní. Jak často se stává, že by policie či Celní správa zastavila vlak a kontrolovala obsah vozů?

 • Napsal doktor, 22. 3. 2020 @ 15:01

  Tomáš Tužín: “ale na trolla nemá smysl reagovat”
  Úvodem musím zopakovat – zkuste už konečně pochopit význam slova “troll”, které tak s oblibou zmiňujete, ať se neztrapňujete jeho trvale chybným používáním.

  Tomáš Tužín: “kladením primitivních dotazů”
  Možná se vám dotazy zdají primitivní, každopádně plní svůj účel, a to poodhalit, nakolik se vaše zidealizované představy potkávají s realitou. A už se mnohokráte ukázalo, že se vaše naivní vize, lži a průhledné protimluvy s realitou zcela míjí.

  Tomáš Tužín: “Koridory ale nejsou celá železniční síť. Existuje tady řada historických tratí s velmi solidními parametry pro nákladní dopravu, z nichž se dnes staly téměř lokálky ”
  A tyto tratě jsou schopny pojmout veškerou nákladní dopravu, jak si zde malujete? A stále bude řeč o efektivní a rychlé dopravě? Připomínám vaši představu přistavování jednotlivých vozů na každý dvorek. Odkazy na doby dávno minulé v souvislosti s dominancí železniční dopravy jsou zcela liché a očividně nejste s to zpracovat fakt, že tehdy železnici neexistovala konkurence silniční nákladní dopravy.

  Tomáš Tužín: “Příkladem je trať č. 310 Olomouc – Krnov”
  Jo, a že ta trať vede do průmyslově rozvinuté oblasti. A z Olomouce po zasekaném koridoru kudy dál?

  Tomáš Tužín: “obnova kolejišť, vleček, nákladišť, elektrifikace, automatizace, zdvoukolejnění) je nejenom technicky možné, ale je to možné řádově rychleji a řadově levněji než u silniční sítě, kde jakékoliv zvýšení kapacity znamená novostavbu na zelené louce”
  Jaký je rozdíl mezi přístavbou jízdního pruhu na silnici a přístavbou koleje na trati? Když zdvoukolejnění není stavba na zelené louce a rozšíření silnice ano. A o kolik je rozšiřování kapacity železniční sítě rychlejší a levnější než totéž u silniční sítě? Měl byste to vědět, když to tak kategoricky tvrdíte.

 • Napsal Pajzák, 22. 3. 2020 @ 17:37

  Tomasi Tuzine, jestli neumis nic jineho, nez stupidnimi utoky dokazovat svou malost a nulove mnozstvi argumentu, tak v tom klidne pokracuj, me to neurazi.

 • Napsal Domažličák, 23. 3. 2020 @ 3:32

  Doktore, napsal jste mnoho dobrých myšlenek, na které bych rád reagoval. Bohužel jen na Tužínovo komentáře. U mě jste buď nic nepochopil a já vážně netuším jak lépe Vám to vysvětlit (což považuji za svou chybu) nebo záměrně provokujete a pak bude lépe, když se zdržím komentářů.
  ad “Tomáš Tužín: “Koridory ale nejsou celá železniční síť…”
  Vy (stejně jako většina) si nedovedete představit, že by bylo ekonomicky výhodné přistavovat vozy na každý dvorek, jak si to “maluje Tužín”. Toto je věc, kterou se svými kolegy neustále probíráme ze všech stran. Dnes v době silné silniční konkurence se skutečně zdá a ekonomicky to i (zatím) vychází, že jediné, co se po železnici vyplatí jsou velké překládkové terminály a železnici využívat jen mezi těmito terminály a okolo nich zboží rozvážet kamionama. Pak by samozřejmě stačily jen ty koridory a všechny ostatní tratě by se mohly zrušit. Věřte, že to není tak černobílé, jak to vypadá, ale rozebrat to v rámci komentáře je nemožné, tohle téma je na samostatný článek (pracuju na něm, snad bude brzo).
  ad “Tomáš Tužín: “obnova kolejišť …”
  Rozdíl v přístavbě pruhu u silnice a zdvoukolejnění tratě je zcela zásadní. Silnice narozdíl od železnice nemá ochranné pásmo, ve kterém se s případným zvoukolejněním nebo přístavbou čehokoli už dlouho počítá, takže přistavět cokoli ke kolejím je mnohem jednodušší a levnější než k silnici. A obnovení něčeho, co se v nedávné době zrušilo (nákladiště, předjízdné koleje) je úplná “sranda”, pokud nedošlo k rozprodání pozemků, k čemuž většinou nedochází, protože se tyto (bývalé) koleje nachází právě v tom ochranném pásmu.

 • Napsal Tomáš Tužín, 23. 3. 2020 @ 11:28

  Domažličák:
  B. je správně. Jediným cílem „dotazů“ není slyšet odpověď, ale provokovat konflikty a destruovat diskusi. Rukopis všech trollů.
  Ad. obsluha „všech dvorků“ – to co železniční dopravu prodražuje a termínově prodlužuje je překládka. Proto podle mě má smysl naložit třeba nové sporáky na dvorku fabriky v Mariánském údolí, a vyložit je v distribučním skladu na okraji Prahy k rozvozu zákazníkům. Stejně tak má smysl naložit ocelové plechy nebo válcované profily přímo v huti a vyložit je v distribučním skladu třeba na okraji Olomouce (Ferona). Poslední míle mezi distribučním skladem a zákazníkem už jde samozřejmě po silnici, to nelze jinak. Záměrně jsem uvedl dva konkrétní příklady skutečně provozovaných vleček a menších přeprav v objemu jednotek vozů – tedy nikoliv jen cementárny, elektrárny, doly, hutě nebo teplárny, ale i docela malé provozy tak můžou fungovat.

  K rozšiřování silnic – je to sice trollova provokace, ale když už se toho Domažličák chytil, tak upřesním – nejde o ochranné pásmo v případě potřeby rozšířit kapacitu dopravní cesty, to má trochu jinou funkci. Dejme tomu že bych v ochranném pásmu dráhy postavil zeď, která by znemožnila výhled na návěstidlo. Aby k tomuto nedošlo, tak provádění staveb v ochranných pásmech sítí dopravní, ale i technické infrastruktury podléhá souhlasu správce této infrastruktury. Obecně je cílem ochranných pásem dostat pod kontrolu jakékoliv činnosti na pozemcích v okolí, aby jejich dopady nemohly ohrozit bezpečnost provozu dané sítě. Může se jednat o zastínění výhledů, riziko pádů předmětů na dopravní cestu, oslnění řidičů / strojvedoucích, u silnic rozhledové pole křižovatek, riziko splavování srážkové vody z cizích pozemků na dopravní cestu, právo v nezbytných případech vstupovat a vjíždět na pozemky v okolí dopravní cesty za účelem zajištění provozu dopravní cesty, a to i bez souhlasu majitele pozemku atd. Jednoduše majitelé pozemků či nemovitostí v ochranných pásmech musí strpět jistá omezení. Pokud by potřeboval správce silnice nebo železnice zabrat v rámci rozšíření soukromé pozemky, tedy zcela odejmout jejich vlastníkům vlastnická práva, potom by mu ochranné pásmo nijak nepomohlo. Musel by pozemky řádně vykoupit od jejich majitelů, případně vyvlastnit, pokud by zákon v daném případě vyvlastnění umožnil. Dodávám, že ochranná pásma mají silnice i železnice.

 • Napsal Tomáš Tužín, 23. 3. 2020 @ 11:31

  U toho rozšíření stávajících silnic – nedělá se to, protože je to téměř nemožné. Stávající silnice jsou kapacitně nejvíce přetíženy v husté zástavbě, kde je nemožné jejich rozšíření bez rozsáhlých demolic. S tím nikdy nebudou souhlasit dotčené obce a i pokud by s tím teoreticky souhlasily, tak v případě širokých novostaveb silnic v intravilánech obcí a měst nikdy nevyjdou hygienické limity hluku, takže taková stavba by nikdy neprošla stavebním řízením. Myslel jsem, že od konce 80. let minulého století je snad všem jasné, že pokusy od dálnice mezi paneláky patří definitivně minulosti a jakékoliv novostavby páteřních silnic / dálnic se odehrávají mimo zástavbu jako obchvaty. Všem to bohužel jasné není, soudě podle debilních dotazů. Železnice mají výhodu v tom, že jak sami trollové rádi zdůrazňují, tak prochází „na předměstí“ nebo „za dědinou“, takže i kdyby došlo na jejich zdvoukolejnění, tak to není problém jak z hlediska prostorového, tak ani z hlediska zatížení okolí. Mnohdy to není ani potřeba, protože v délce obcí jsou umístěna nádraží, která jsou už sama o sobě výrazně rozšířeným drážním pozemkem. Navíc fyzické rozšíření tratě na víc kolejí je jednou a zřejmě až tou poslední cestou k navýšení kapacity tratí. Naprosté většině tratí by k výraznému navýšení kapacity / využitelnosti pro nákladní dopravu pomohlo nové zabezpečovací zařízení (zkrácení oddílů, zrychlení křižování), obnova zrušených kolejišť (více příležitostí pro křižování), elektrifikace (výrazně efektivnější provoz a nasazení výkonnějších hnacích vozidel), případně lokální prodloužení kolejišť, pokud jsou příliš krátká, nebo zabezpečení přejezdů, aby u nich těžké nákladní vlaky nemusely snižovat rychlost. Toto všechno jsou investice, nevyžadující žádné nové zábory a investice, které se dají 1) dělat postupně a 2) jsou nesrovnatelně méně náročné než např. novostavby dálnic.

 • Napsal Domažličák, 23. 3. 2020 @ 16:19

  Nechci se přít, o stavební tématice toho moc nevím. S tím ochranným pásmem jsem to napsal proto, že mí rodiče bydlí u trati a nedovolili jim nic postavit na zahradě s odůvodněním, že jsou v ochranném pásmu dráhy a pokud by došlo v budoucnu ke zdvoukolejnění, musela by se stavba zbourat. Je pravda, že toto bylo za komunistů, kdy se skutečně se zdvoukolejněním počítalo a od té doby se mohly zákony změnit.

 • Napsal Tomáš Tužín, 23. 3. 2020 @ 18:11

  Domažličák:
  To je možné, ale v takovém případě šlo o trochu jiný prostředek omezení vlastnických práv, totiž ne ochranné pásmo, ale stavební uzávěru, vyplývající z územního plánu. Pokud má být někde umístěná stavba (myslí se tím i rozšíření stavby), nelze tam povolit umístění jiné stavby, a to bez ohledu na vlastnické poměry. Podobný stav trvá desetiletí třeba v uvažované trase kanálu Dunaj – Odra – Labe, kde má být kanál, tudíž tam nelze umístit třeba rodinný domek nebo výrobní halu, byť by ji chtěl postavit stavebník na svém pozemku. Stát se tím brání tomu, aby při budoucí stavbě nemusel poskytovat vysoké náhrady za bourané nemovitosti.

  Ochranné pásmo neznemožňuje nikomu obecně stavět, ale opravňuje správce infrastruktury, která vyvolává existenci ochranného pásma, ke stanovení podmínek takové stavby. Mediálně nejznámějším případem poslední doby je zákaz výstavby billboardů v ochranném pásmu silnic. Není to ovšem generální zákaz stavby čehokoliv, třeba čekárnu autobusové zastávky nebo chodník / cyklostezku určitě lze v ochranném pásmu silnice / dráhy bez problému postavit. Ochranná pásma mají mimo jiné i vodní zdroje, lesy, nebo památkové objekty. Sám třeba v dělám často v ochranném pásmu městské památkové rezervace, takže stavby musím v takovém případě konzultovat s památkáři.

 • Napsal Eulál Súravembúra, 24. 3. 2020 @ 20:54

  ŽM 2/2020, strany 20 – 24. Článek Ing. Pohla věnovaný ETCS. Pan inženýr se v něm několikrát jednoznačně vyjadřuje k problematice regionálních tratí versus zavádění ETCS. Činí tak velice zarputile v neprospěch regionálních tratí. Ve zkratce – pokud je ETCS pro regionálky drahé, tak je zrušme. Přitom v úvodu svého velmi obsáhlého referátu zmiňuje na jedné straně rostoucí prodeje os. aut, ale hned dodává, že klesá jejich kilometrický proběh, z čehož usuzuje, že je na silnicích plno. Někde ke konci zmiňuje (opět) proběhy hnacích vozidel na koridorech versus totéž u tratí vedlejších (aby vynikla jejich “nevytíženost”. Odborník, který neposuzuje, neváží, ale stanovuje, staví na svých pocitech. Zajímavé čtení. Dozvíme se leccos i z oblasti sociálně inženýrské (na venkově nemají nárok na veřejnou železniční dopravu, prý je jich málo na “luxus” tratě), celým článkem se jako čevená nit táhne a pODSouvá čtenáři sdělení, že ten, kdo regionálky podporuje vlastně okrádá všechny kolem sebe. Čtenář se dočká i názorů na rodinu. Článek dělá reklamu nedotaženému zařízení, které (zjednodušeně)přeneseno do autoprovozu neumožní zajíždění na vedlejší silnice, nepořídím li si od jejich firmy krabičku, jejíž cena je uměle naprosto mimózně strašná (asi aby jim zaplatili víc za podobné názory). Záměr? Neznalost? Čirá technokracie? Každopádně by se pán měl věnovat PR výrobce tohoto nedomyšleného zařízení a nefabulovat nesmysly. Je dobré poznat taktiku těch, kteří se na rušení regionálek chtějí napakovat, stejně jako vědět, kdo takové názory zastává. Článek jsem tedy ofotil a je k dispozici na: http://leteckaposta.cz/558137750

 • Napsal Tomáš Tužín, 24. 3. 2020 @ 23:33

  Pan Ing. Pohl píše zajímavé články a má i zajímavé přednášky. V mnoha věcech s ním souhlasím a jako odborníka jej plně respektuju. Je ovšem pár věcí, na které máme jiný pohled. Pan Pohl je výrazně zatížený na rychlou, dálkovou a velkokapacitní dopravu. Regionální železniční dopravě se příliš nevěnuje, což je pořád přijatelnější stav než fanatičtí likvidátoři, kteří z destrukce regionální železniční sítě zřejmě učinili smysl svého života. Nakonec známe je i ze zdejší diskuse. Pro pana Pohla je regionální železnice spíše okrajovým tématem.

  Prvním omylem jeho chápání je jakýsi „komerční přístup“, v rámci něhož má být železnice jen tam, kde se „vyplatí“. Skutečnost je taková, že železnice je veřejná služba, dotovaná masivně ve veřejném zájmu, a kritériem existence jakékoliv veřejné služby není to, jestli se „vyplatí“. Stát není podnikatel a jím poskytované služby nemůžou mít komerční podstatu. Pokud by komerční podstatu měly, nezajišťoval by je stát, ale už dávno by se toho chopily daleko lépe soukromé firmy.

  Druhým omylem je automatický předpoklad, že se všichni odstěhovali z venkova do měst a těch zbylých pár nešťastníků na venkově si vystačí s autem, zoufalci s autobusy. Mnohokrát jsem na zcela konkrétních příkladech dokazoval, že hustota osídlení na venkově velká, a právě přepravní potřeby venkova jsou tím zdrojem, který masivně zahlcuje města automobilovou dopravou. Ne čím dál méně, ale čím dál více. Buď na to bude schopna zareagovat železnice tím, že se naučí poskytnout své služby i na venkově, a to formou regionální železnice, nebo na toto rezignuje a problém notoricky zahlcených českých a moravských silnic nebude mít řešení. Hlavní tratě a budoucí VRT mají sice relativně největší koncentraci zátěže, ale regionální doprava je v součtu daleko silnější. Provoz na dálnici odpovídá např. pěti silnicím nižších tříd, jenže silnic nižších tříd je např. třicetinásobně více než dálnic, takže je výkon silnic nižších tříd v souhrnu šestinásobně silnější než výkon dálnic. Pokud chce železnice vozit opravdu hodně lidí, potom by neměla závodit s dálnicemi, ale měla by se snažit tam, kde má šestinásobný potenciál – což je v regionální dopravě.

 • Napsal Tomáš Tužín, 24. 3. 2020 @ 23:40

  Třetím omylem je trend vývoje. Čím dál více lidí opouští města a stěhuje se na venkov. Fakt nemusím sedět v kanceláři ve skleněném baráku s kolegou, abych se s ním domluvil. Máme přeci internet, maily, telefon, online komunikaci … Teď při akci koronavirus více než dost lidí zjistí, že práce z domu je snadná a pohodlná. Na co bydlet v drahém bytě ve špinavém městě, když tutéž práci u počítače klidně udělám v klidné chalupě uprostřed lesů? Ano, je to právě internet, který vyvolává odliv lidí z měst a znovu zalidňuje venkov. Úplně stejně uvažují i řemeslníci, řidiči, nebo řada výrobních firem – na venkově mají dost prostoru k podnikání, levné pozemky, jednoduchou dopravu bez problémů s parkováním i pracovní sílu. Dělal jsem příjezdové komunikace pro řadu malých úspěšných firem, většinou strojírenských – všechno bylo na venkově, ani jediný areál nebyl ve městě. Pokud těmto lidem a firmám má někdy sloužit železnice, potom musí vést tam, kde chtějí žít a podnikat. Pokud tam železnice nepovede, lidé tam budou žít a podnikat také, ale bez železnice. K nějaké VRT se nikdo z nich stěhovat nebude. Železnice stále žije v představě, že se někdo bude stěhovat ke kolejím, pokud budou „dost dobré“. V tržní ekonomice se ale zákazník nestěhuje za službou, ale služba si hledá zákazníka.

  Posledním omylem je vnímání ETCS jako něčeho, co zaručeně zlikviduje regionální železnici. Samozřejmě i to se může stát pokud to bude cílem. Každý prostředek lze využít i zneužít – ohněm si můžete zatopit, ale může vám kvůli němu shořet i celý dům. Stejně tak ETCS – bude–li vůle, může znamenat ETCS velmi zásadní modernizaci provozu regionálních tratí a jejich zrychlení, které dosud „dřevní“ drážní předpisy neumožňují. I ty nejklikatější lokálky jsou stavebně schopné provozu vozidel na úrovni lepších silnic II. třídy, čili v obloucích zpravidla 60 km/h, na rovině klidně i 100 km/h. Pokud ETCS umožní plně využít parametry trasy, tak by mohlo velmi zrychlit a zatraktivnit provoz na lokálkách, a zrychlit nejenom vlastní jízdu, ale např. i křižování vlaků. Regionální železnice umí být bez jakéhokoliv problému moderní, pokud bude politická vůle na ni moderní techniku nasadit. Pokud bude naopak vůle využít či zneužít ETCS jako důvod k likvidaci tratí, tak se i to může stát. Naši předkové několikrát stáli před volbou, jestli železnice rušit nebo modernizovat. Naposledy to bylo v době, kdy odcházely do výslužby parní lokomotivy a byla volba – nasadit místo nic motorové vozy nebo autobusy? Díky „Hurvínkům“ a následně 810tkám (mysleme si o nich každý co chceme) se na valné většině tratí podařilo udržet železniční provoz a přes všechny společenské změny, včetně masivního rozvoje automobilismu, mají regionální vlaky stále koho vozit, nezřídka dokonce se zjevným vzestupným trendem.

 • Napsal doktor, 30. 3. 2020 @ 17:21

  Domažličák: “Vy (stejně jako většina) si nedovedete představit, že by bylo ekonomicky výhodné přistavovat vozy na každý dvorek, jak si to “maluje Tužín”.”
  O ekonomické výhodnosti nic nepíšu. Vzhledem k tomu, že reagujete na něco, o čem jsem se nezmiňoval, je celá vaše reakce lichá a zbytečná.

  Domažličák: “Silnice narozdíl od železnice nemá ochranné pásmo, ve kterém se s případným zvoukolejněním nebo přístavbou čehokoli už dlouho počítá, takže přistavět cokoli ke kolejím je mnohem jednodušší a levnější než k silnici.”
  Pozemní komunikace ochranné pásmo rovněž mají. Ochranné pásmo dráhy i pozemních komunikací nemá spojitost s vlastnictvím pozemků, na nichž se nachází. Tedy pozemky v ochranném pásmu nemusí být, a v drtivé většině případů ani nejsou, ve vlastnictví správce dráhy, proto musí dojít při rozšiřování dráhy k vypořádání majetkových poměrů. A dále s rozšířením dráhy logicky dochází i k rozšíření ochranného pásma se zásahem do práv a povinností do té doby nedotčených subjektů. U železnice je to tedy stejné jako u silnic. Jinak jsem si nevšimnul s ohledem na stavební poměry železnic, že by se – až na výjimky – počítalo s položením druhé koleje.

 • Napsal doktor, 30. 3. 2020 @ 17:21

  Domažličák: “A obnovení něčeho, co se v nedávné době zrušilo (nákladiště, předjízdné koleje) je úplná “sranda””
  Taková sranda to není. Pokud je něco zrušené, postupuje se jako u novostavby, a to se vším všudy, včetně legislativních podmínek. Což je leckdy buď nemožné nebo ekonomicky neúnosné.

  Domažličák: “U mě jste buď nic nepochopil a já vážně netuším jak lépe Vám to vysvětlit”
  Tak ono by úplně stačilo odpovědět na položené dotazy, které jsou srozumitelné a jednoduché. Ovšem řekl bych, že jsem pochopil – prostě jste vedl silné řeči a skutek utek.

 • Napsal doktor, 30. 3. 2020 @ 17:22

  Tomáš Tužín: “Jediným cílem „dotazů“ není slyšet odpověď, ale provokovat konflikty a destruovat diskusi”
  Cílem dotazů je konfrontace s realitou. Že střet s realitou nejste s to ustát a boření svých vzdušných zámků považujete za útok a reagujete agresivními ataky, je váš problém a odraz vaší osobnosti. A nikterak to nevybočuje z charakteristiky ultrašotouše v negativním významu tohoto slova. Diskuzi destruujete sám svými demagogiemi, lžemi a protimluvy.

  Tomáš Tužín: “U toho rozšíření stávajících silnic – nedělá se to, protože je to téměř nemožné.”
  Což lze říci i v případě železnice. Pokud dochází k optimalizaci či dokonce zdvoukolejnění, pak často v nové stopě. Jinak dělá se i rozšíření pozemních komunikací v stávající stopě.

  Tomáš Tužín: “Prvním omylem… Druhým omylem… Třetím omylem… Posledním omylem…”
  Na základě čeho tvrdíte, že Pohlovy výroky jsou omylem? Co když jsou omylem ty vaše a jeho jsou správné? Anebo se mýlíte oba? Označovat něco za omyl bez doložení faktů potvrzujících omyl zavání uzurpováním si jediné správné pravdy.

  Tomáš Tužín: “pokud bude politická vůle na ni moderní techniku nasadit”
  Krom politické vůle jsou rovněž nezbytné finance, kterými se to zaplatí. Další věc, která ultrašotoušům žijícím mimo realitu uniká.

 • Napsal Domažličák, 3. 4. 2020 @ 7:44

  Doktore, ano s tím ochraným pásmem jsem se pustil na neznámý led, jež se pode mnou probořil, což mi již zcela oprávněně “omlátil o hlavu” Tužín. Chápu, že si chcete ohřát polívčičku a nijak Vám to nezazlívám, dobře mi tak.
  Ohledně obnovování zrušených železničních staveb s tím mám bohaté zkušenosti a věřte mi, že vím o čem mluvím, když tvrdím, že je to “sranda” (viz můj článek o vlečce “uhelné sklady” v Ostrově). Samozřejmě přirovnáno k úplným novostavbám. Pochopitelně, že to také něco stojí a nesmí být již pozemky pod těmi zrušenými železničními stavbami rozprodány a zastavěny jinými stavbami. To ale ve většině případů není, obzvlášť co se týče zrušených nákladišť a předjízdných kolejí ve stanicích. Dokonce i mnoho zrušených vleček je snadno obnovitelných. Jen zrušené tratě se těžko obnovují, těch je ale u nás velmi málo a hlavně se u nás až na vyjímky zrušily skutečně nepotřebné tratě, které krom nadšenců nikdo obnovovat nechce a nepotřebuje. Z pohledu nákladní dopravy by bylo třeba obnovit jen jednu trať: Kyjov – Mutěnice (respektive spojku před Mutěnicemi přímo do Hodonína) a tuto trať by zrovna nebyl větší problém obnovit, kdyby se chtělo.

 • Napsal Tomáš Tužín, 3. 4. 2020 @ 18:43

  Domažličák:
  Ono podstata debaty je trochu jiná. Nejde o to někoho “nachytat na hruškách” a už vůbec někomu něco omlacovat o hlavu. Moudří lidé pochopili, že se budou celý život mýlit a celý život něčemu učit, a využívají příležitosti číst třeba toto fórum a něco se tady dovědět. Od Domažličáka o nákladní dopravě (o které taky něco vím, ale i hodně nevím), ode mě třeba zase něco o dopravních stavbách, což je zase moje parketa.

  Potom jsou tady jiní, kteří mají pocit, že ví všechno nejlépe. Tramvajáka školí o tramvajích, silničáře o silnicích, cyklistu o cyklistice, železničáře o železnici, rejdaře o lodích, pilota o letectví atd. Všechny musí “utřít”, všem musí ukázat, jak nad nimi “vedou”. Nutně ze sebe musí udělat idioty, protože nikdo neví všechno. Strýček Google je sice kámoš, podobně jako teta Wiki, ale je celkem propastný rozdíl mezi povrchním zjištěním nějakých informací o něčem a skutečným pochopením daného oboru. Snaha neustále “vítězit” je zřejmě projevem nějakého komplexu méněcennosti. Bohužel má ten důsledek, že agresivním prosazováním vlastních dogmat se takto postižení jedinci nedostanou do stavu, kdy by byli schopni vnímat i jiné argumenty než ty své (nebo pocházející od jejich sociální bubliny), tudíž v těchto dogmatech zamrznou a vytvoří si blok ke skutečnému poznání. Ten blok stojí na velmi jednoduchém principu odmítnutí faktu, že jsou lidé s jiným názorem, kteří mají třeba taky pravdu a bylo by prospěšně se od nich také něco dovědět, nebo něčemu přiučit. Sám jsem profesně začínal tak, že jsem byl dost drsně “hozený do vody”, totiž rovnou po škole na stavbu za 200 milionů v délce 16 kilometrů (přes dva okresy), a to bez jakékoliv pomoci staršího kolegy (respektive ten při začínajícím průseru podal raději výpověď). A tam to nebylo o tom, že jsem ten superman, který všem natrhne prdel a ukáže, jakou má pravdu. Naopak jsem lidem kolem sebe řekl, že nastal průser, že v tom potřebuju pomoc a jejich podporu. Najednou jsme táhli všichni za jeden provaz a po dvou letech “potu a krve” se to podařilo. Až mně “po boji” staří chlapi poplácali po zádech a řekli, že jsem borec, tak jsem měl lepší pocit než při státnicích. Vyhrál jsem, a přitom jsem nepotřeboval nikoho porazit. Je to pouze a jen o sociální inteligenci. Když sleduju ony “optimalizační šotoušky” a jejich války, tak mám pocit, že se ohlížím kamsi do raného dětství, když jsme si jako kluci na písku rozšlapávali bábovičky. Je smutné že někteří stihli formálně vystudovat školy, věkem zestárnout, ale svou sociální inteligencí a přístupem k životu se neposunuli z úrovně rozšlapávání báboviček a měření “kdo ho má většího”. Zestárli, ale nedospěli. A vcelku tragikomické je, že v této póze se snaží pasovat do pozice jakýchsi “inteligentů”.

  Druhotným dopadem působení většího množství těchto pošuků třeba na známém K-čku je to, že když někdo něco ví, tak to záměrně neřekne, protože ty reakce nemá zapotřebí. Viz třeba ta Vidnava, která se “provalila” jen díky místnímu novináři (jinak by ta informace zůstala šotouškům utajena), a nakonec i nějaké jiné věci, které třeba aktuálně vím a rozhodně je neřeknu ani nikam nenapíšu, protože je dost zaujatých a nenávistných trollů, kteří jsou odhodláni těmto věcem škodit, třeba jenom z principu. Je potom paradoxní, že čím více sami sebe považují za skvěle informované, tak tím více jsou „mimo hru“ (aniž by o tom vůbec měli ponětí, protože ti do kterých kopou jim to samozřejmě nebudou vykládat a sami na to nikdy nepřijdou).

 • Napsal doktor, 3. 4. 2020 @ 23:14

  Domažličák: “Chápu, že si chcete ohřát polívčičku”
  Jaké ohřívání polívčičky? Vy jste něco adresoval mně, já na vás reagoval. Princip diskuze.

  Domažličák: “Ohledně obnovování zrušených železničních staveb s tím mám bohaté zkušenosti a věřte mi, že vím o čem mluvím, když tvrdím, že je to “sranda” … Dokonce i mnoho zrušených vleček je snadno obnovitelných.”
  Pokud štrapáci spojenou s obnovou vlečky v Ostrově považujete za “srandu”, pak budiž. Mně tedy postup obnovy nepřišel jako snadný a hlavně standardní.
  Ještě povězte, kolik zrušených vleček jste takto “snadno a se srandou” obnovil? Já jen, jestli náhodou nevyvozujete zevšeobecňující závěry na základě jediné zkušenosti.

 • Napsal doktor, 3. 4. 2020 @ 23:15

  Domažličák: “Z pohledu nákladní dopravy by bylo třeba obnovit jen jednu trať: Kyjov – Mutěnice (respektive spojku před Mutěnicemi přímo do Hodonína) a tuto trať by zrovna nebyl větší problém obnovit, kdyby se chtělo.”
  Zkuste nastínit, jak by bez “větších problémů” probíhala obnova této trati. Podotýkám, že trať je zrušená, na tělese bývalé trati je postavena cyklostezka a pozemky patří společnosti Dobrovolný svazek obcí Mutěnka. Takže jak na tu snadnou obnovu?
  A další věc – pro jaké vlaky by tato trať měla sloužit, když je třeba obnovit ji? Tedy jaké předpokládáte vytížení.

 • Napsal doktor, 3. 4. 2020 @ 23:15

  Tomáš Tužín: “agresivním prosazováním vlastních dogmat se takto postižení jedinci nedostanou do stavu, kdy by byli schopni vnímat i jiné argumenty než ty své (nebo pocházející od jejich sociální bubliny), tudíž v těchto dogmatech zamrznou a vytvoří si blok ke skutečnému poznání.”
  Výborná sebereflexe, dokonale jste se vystihnul.

  Tomáš Tužín: “stavbu za 200 milionů v délce 16 kilometrů (přes dva okresy)”
  My víme, vy máte to kulaté razítko a děláte na projektech za hodně moc peněz.
  Jen jestli si uvědomujete, když nevíte, na čem pracují vaši oponenti, zda přes toto své holedbání se nejste v roli chlapečka hrajícího si na pískovišti.

 • Napsal Tomáš Tužín, 4. 4. 2020 @ 11:10

  Mně vždycky baví vystřelit si tak trochu do tmy, nikoho nejmenovat, a potrefená husa vždycky zakejhá sama.

  Co se týká názorových oponentů v internetových diskusích, tak nevím na čem pracují, ani mě to nezajímá. Nemám nejmenší potřebu tyto lidi poznat, to co píšou mi bohatě stačí. K předmětu diskuse o odborných věcech se prezentují 1) neznalostí základní legislativy a toho, v jakých situací a jak se aplikuje, 2) neschopností pochopit základní odbornou terminologii, respektive podsouváním významů odborných termínů, které tyto odborné termíny nemají, 3) trapným falšováním statistik, 4) trolením. Opravdu mně “názory” těchto lidí nijak neobohacují.

  K “holedbání” asi tolik, že v této diskusi je řeč o mém oboru, tudíž zcela přirozeně zmiňuju věci, související s mým vzděláním a odbornou praxí v témže oboru. Nicméně na rozdíl od jiných nejsem takový idiot, abych místo svého jména používal podpis “autorizovaný inženýr”. Je to zase o té sociální inteligenci, že ano …

 • Napsal doktor, 4. 4. 2020 @ 22:46

  Tomáš Tužín: “nikoho nejmenovat”
  Jmenovat vskutku netřeba, je zcela bez pochyb, že jste psal o sobě. Opětovně musím kvitovat vaši sebereflexi, v niž jsem nevěřil. Jen kejhejte dál.

  Tomáš Tužín: “Co se týká názorových oponentů v internetových diskusích, tak nevím na čem pracují, ani mě to nezajímá.”
  Tomu věřím. Pak však vaše vychloubání, jak projektujete stavby za miliony a na co všechno máte razítko, působí směšně a vy se dostáváte do pozice chlapečka stavícího na obdiv své bábovky z písku.

  Tomáš Tužín: “1) neznalostí základní legislativy a toho, v jakých situací a jak se aplikuje, 2) neschopností pochopit základní odbornou terminologii, respektive podsouváním významů odborných termínů, které tyto odborné termíny nemají”
  Ano, vzpomínám, jak jste kupříkladu tvrdil, že všechny cyklostezky musí umožňovat průjezd hasičských vozidel a že to plyne z TP. A pak jste tvrdil, že nemusí všechny cyklostezky umožňovat průjezd hasičských vozidel a že to záleží na stanovisku HZS. A ve finále, že se cyklostezky neprojektují podle TP, na které jste původně odkazoval. Takže výše uvedené body stran neznalosti základní legislativy splňujete.

  Tomáš Tužín: “trapným falšováním statistik”
  Ano, vzpomínám, jak jste kupříkladu tvrdil, že lávka na Vranovské přehradě byla uzavřena několik let, přičemž jste odkazoval na článek, kde bylo jasně uvedeno, že byla uzavřena rok. Pomíjím teď to, že ve skutečnosti byla uzavřena pouze čtyři měsíce, což jste neakceptoval a dál lhal o několika letech. Takže lhaní, falšování faktů, rovněž splňujete.

  Nečekal jsem, že ve své sebereflexi půjdete tak do hloubky.

  Tomáš Tužín: “Nicméně na rozdíl od jiných nejsem takový idiot, abych místo svého jména používal podpis “autorizovaný inženýr”.”
  To je pravda, vy tím okolí krmíte až v textu svých příspěvků. Včetně opakovaných zmínek, za kolik moc milionů jsou stavby, na nichž jste se podílel, v bláhové představě, jak ohromíte. Ovšem viz druhý odstavec.

 • Napsal Tomáš Tužín, 4. 4. 2020 @ 23:09

  Podotýkám, že výše uvedené je snůška čistých lží, kombinovaná s mými výroky buď vytrženými z kontextu, nebo totálně překroucenými. Není jasnějšího důkazu, že na odbornou diskusi na úrovni trotlíček nemá, i když by asi rád.

  Co se v mládí naučíš, v krizi středního věku jako když najdeš. Aneb trotlíček je zpět na svém pískovišti, tam je mu dobře. Bohužel s tímto už nepůjde nic dělat. Je mi Vás už spíše líto.

 • Napsal doktor, 5. 4. 2020 @ 0:11

  Když tedy stojíte o vytažení svých exkrementů ze senkrovně, prosím. Můžete si oživit své lži a myšlenkové přemety. Je to záležitost stará ani ne dva měsíce, příspěvky jsou stále dostupné v diskuzi. Řečmi o snůšce čistých lží a překrucování se pouze ztrapňujete, když jsou důkazy snadno dohledatelné.

  A to jsou jen namátkové příklady. Demagogie, lži a protimluvy se vinou dlouhodobě vašimi příspěvky. Viz například vaše dojíždění/nedojíždění osobními vlaky do Ostravy, projektování/neprojektování cyklostezek a řada dalších.

  Jestli vám vaše hysterické výlevy přináší úlevu, pak si poslužte. Nic to však nezmění na faktu, že jste ultrašotouš nezvládající sociální interakce.

  Ad lhaní o době uzavírky lávky na Vranovské přehradě:
  Tomáš Tužín, 16. 2. 2020, 16:14
  https://www.idnes.cz/brno/zpravy/blesk-lavka-oprava-turiste-plaz-vranovska-prehrada.A190626_485694_brno-zpravy_mos1
  Hezká lehká konstrukce, výstavba 1993, stačil jeden zásah bleskem a byla z toho uzavírka na několik let a oprava za 20 milionů.

 • Napsal doktor, 5. 4. 2020 @ 0:12

  Ad odborná nekompetence ve věci přístupnosti cyklostezek pro hasičská vozidla (zde provádím autoremeduru – původně jste odkazoval na ČSN, nikoliv na TP, na podstatě to však nic nemění):
  Tomáš Tužín, 12. 2. 2020, 11:00
  Jakákoliv cyklostezka se stává okamžikem dokončení pozemní komunikací s veřejným přístupem, na kterou musí být zajištěný příjezd vozidel integrovaného záchranného systému, včetně hasičů, kteří mají cca 25 tun těžké zásahové vozidlo.

  Tomáš Tužín, 15. 2. 2020, 23:13
  Příjezd vozidel IZS viz ČSN 73 6110, bod 4.1.11. a v návaznosti na to ČSN 73 0802 a související předpisy o požární ochraně staveb.
  (Na dotaz na zdroj, který by uváděl, že všechny cyklostezky musí být sjízdné pro vozidla IZS, včetně těžkých nákladních vozidel.)

  Tomáš Tužín, 16. 2. 2020, 10:54
  Jediným skutečným kritériem je u jakékoliv dopravní stavby závazné stanovisko hasičského záchranného sboru, který posoudí, zda konkrétní úsek komunikace je nutné řešit jako přístupovou komunikaci pro jejich vozidla nebo jestli to není nutné s ohledem na fakt, že zásah lze provést z jiné blízké komunikace.

  Tomáš Tužín, 16. 2. 2020, 16:14
  Nikde jsem nepsal, že únosnost pro vozidla IZS je věcí dohody. Je to věc závazného stanoviska hasičů, kteří průjezd svých vozidel v obdobných situacích zpravidla vyžadují.

  Tomáš Tužín, 16. 2. 2020, 19:16
  Průjezdnost vozidel musí splňovat všechny místní komunikace *), tedy cyklostezky ANO, pokud jsou samostatnými místními komunikacemi, NE pokud je jiná pozemní komunikace v blízkosti a stezka je její součástí, čili není samostatnou pozemní komunikací.
  *) poznámka Doktora – zde podotýkám, že místní komunikací jsou i podchody, lávky, schody či pěšiny, kde hasičský náklaďák vskutku neprojede

  Tomáš Tužín, 16. 2. 2020, 21:21
  Jako svatým grálem se ohání velmi obecnou normou ČSN 73 6110, jejíž existenci zná mj. ode mně, a poněkud netuší, že pro navrhování cyklostezek se už několik let používá převážně úplně jiný, novější a daleko podrobnější předpis, a to TP 179 Navrhování komunikací pro cyklisty.

 • Napsal Domažličák, 6. 4. 2020 @ 20:28

  O5 komentářů, že to nestíhám ani číst, natož reagovat. Takže jen k té Mutěnce.
  Samozřejmě v současné době nemá smysl Mutěnku obnovovat, jenže lesk železnice se pomalu ale jistě vrací a pokud se vrátí se vší parádou, bude tato trať potřebná kvůli napojení průmyslového Kyjova na důležitý uzel Břeclav a navíc je v Dubňanech sklárna.
  Jelikož je na Mutěnce pouze cyklostezka, je její těleso zachováno a není problém tam položit koleje. Pokud by tam nebyla osobka (a to být nemusí vzhledem k dálce od Dubňan), nebylo by tam nutné zřizovat žádnou výhybnu (jen odbočku do sklárny).
  Toto vše by šlo samozřejmě za předpokladu, že by se chtělo. V dnešní době se samozřejmě nechce, takže je absurdní o nějaké obnově vůbec uvažovat.
  A vlastnictví nějakým spolkem? Ano, to by problém být mohl. Ovšem pouze za předpokladu, že vedoucí činitelé spolku jsou zapřísáhlí odpůrci železnice a za žádnou cenu by nedovolili návrat kolejí. V opačném případě se dá vždy domluvit oboustraně výhodná dohoda. Nehodlám predikovat jaká, protože se nedá tušit, jak co kdy v budoucnu bude.

 • Napsal Tomáš Tužín, 8. 4. 2020 @ 21:02

  Domažličák:
  Ta Mutěnka je celkem dobrým příkladem cyklostezky, která je podle mně celkem k ničemu. Šotouši rádi vytýkali trati, jak se vyhýbá osídlení, nicméně cyklostezka vcelku logicky trpí totožnou vadou trasování. Pro dojížďku kamkoliv, tedy pro účel dopravní cyklistiky, je tedy vesměs nevhodná, byť na rozdíl od hypotetické cyklostezky ve stopě Kozí dráhy je tady alespoň rovinatý terén. Turistickým magnetem zřejmě také nebude, neb v jejím okolí žádné turistické cíle nejsou. Zážitkovou trasou se asi také nestane, protože je vedena vcelku nudnou rovinou, která žádný zážitek nenabízí.

  Je mi to líto jako cyklistovi, protože mít k dispozici tytéž peníze, co stála tato stezka, našel bych desítky jiných míst, kde by se za ně daly postavit daleko smysluplnější stavby pro cyklisty.

  Svazek obcí se podle mně této cyklostezky milerád zbaví v momentě kdy zjistí, že její opravy budou stát miliony a není jisté, nakolik štědré budou dotační zdroje. Zatím štědré byly, ale zřejmě nás čeká zase pár let, kdy bohaté zdroje veřejných financí vyschnou.

 • Napsal Tomáš Tužín, 9. 4. 2020 @ 21:20

  Oproti Mutěnce je třeba říct, že cyklostezka Nezamyslice – Morkovice je alespoň sezónně vcelku solidně využívaná. Vliv má to, že vede alespoň o něco hezčí krajinou a je dobře dostupná z rychlíkové stanice Nezamyslice, kudy jsou vedené dvě linky rychlíků s přímou vazbou na několik velkých měst. Taky směřuje z menších sídel přímo do nějakého spádového centra, kde je alespoň hospoda, pošta nebo škola (Morkovice). Třeba Mutěnka taky vede kolem velkých sídel, ale právě velké vesnice na jižní Moravě udrží dost služeb v rámci dané obce, což snižuje potřebu dojíždět za službami do spádového města.

  Byť množství lidí využívajících cyklostezku je dejme tomu docela vysoké, je třeba jej sledovat v jistém kontextu. Dnes jsem si udělal pracovní výjezd z Přerova do Olomouce přes Velkou Bystřici. Tam jsem taky potkal velké množství cyklistů, ovšem není tam žádná zrušená trať, naopak ta která tam je, tak je plně funkční.

  Byť optimalizační šotos rádi vytváří pocit, že zrušením tratě a stavbou cyklostezky lidé nadšeně opustí vlaky a začnou jezdit v násobně větším množství na kole, tak realita je spíše taková, že téměř všude na Moravě se jezdí na kole ve velkém, ať už tam trať byla či nebyla. Silnice jsou téměř všude ve stejně bídném stavu, čili pokud se v silně cyklisticky exponovaném kraji postaví nová cyklostezka, tak tam lidé pojedou z důvodu trochu lepšího povrchu, tedy do doby, než se ten kryt dostane do srovnatelného stavu jako u starší silnice.

  Jinými slovy “drážní cyklostezka” nové cyklisty nedělá, jen těm stávajícím možná nabídne trochu lepší alternativu. Na rozdíl od cyklostezek podél silně zatížených silnic, u velkých obchodních nebo průmyslových zón nebo v hustě zastavěném území, kde nová cyklostezka opravdu znamená řádové zlepšení podmínek pro cyklisty a může se stát důvodem, proč někteří lidé dosud jezdící autem nebo hromadnou dopravou zkusí kolo. Toto “kouzlo” ovšem moc nefunguje na venkově, čili tam, kde jsou dnes některé drážní cyklostezky. Cyklisté tam jezdí tak jak tak a zaasfaltování bývalého drážního tělesa na tom z pohledu místní dopravy v zásadě moc nezmění.

 • Napsal Bez komentare, 11. 4. 2020 @ 19:54

  Nevytizena Mutenka, ktere se spolek rad zbavi? Ze vas takove blbosti bavi psat. Ale kdyz tomu chcete verit, tak pro me za me.

 • Napsal doktor, 11. 4. 2020 @ 20:44

  Domažličák: “bude tato trať potřebná kvůli napojení průmyslového Kyjova na důležitý uzel Břeclav a navíc je v Dubňanech sklárna”
  Kyjov má železniční trať a nejde o žádnou lokálku. Jaký a kde v Kyjově očekáváte boom poptávky po železniční dopravě, že by se kvůli němu vyplatilo budovat novou trať do Hodonína? A z/do Dubňan byste vozil co? V objektu bývalé sklárny zůstaly kanceláře, dílny a sklady. Vzhledem k stavu areálu a jeho umístění ani nelze očekávat jeho přeměnu na průmyslovou zónu.

  Domažličák: “Jelikož je na Mutěnce pouze cyklostezka, je její těleso zachováno a není problém tam položit koleje.”
  Když vidím váš naivismus, pak se nedivím, že je pro vás obnova zrušených tratí “sranda”. Uvědomujete si, že Mutěnka byla zrušena a budování nové trati by byla novostavba se vším všudy, dle současné legislativy? Že to není “jen” o položení kolejí?

 • Napsal doktor, 11. 4. 2020 @ 20:44

  Domažličák: “A vlastnictví nějakým spolkem? Ano, to by problém být mohl. Ovšem pouze za předpokladu, že vedoucí činitelé spolku jsou zapřísáhlí odpůrci železnice a za žádnou cenu by nedovolili návrat kolejí. V opačném případě se dá vždy domluvit oboustraně výhodná dohoda.”
  Zřejmě vám nedochází, že nejde jen o vlastníka cyklostezky, ale do hry vstupují i další subjekty dotčené stavbou, jako kupříkladu vlastníci sousedních pozemků, do nichž by mimochodem nově zasahovalo ochranné pásmo dráhy, a dále třeba spolky na ochranu životního prostředí. Tedy nejde o jeden spolek, ale o desítky, možná stovky subjektů. V takovém případě se taky dá vždy domluvit?

  A zopakuji nezodpovězený dotaz – povězte, kolik zrušených vleček jste “snadno a se srandou” obnovil?

 • Napsal doktor, 11. 4. 2020 @ 20:45

  Tomáš Tužín: “Pro dojížďku kamkoliv, tedy pro účel dopravní cyklistiky, je tedy vesměs nevhodná, byť na rozdíl od hypotetické cyklostezky ve stopě Kozí dráhy je tady alespoň rovinatý terén. Turistickým magnetem zřejmě také nebude, neb v jejím okolí žádné turistické cíle nejsou. Zážitkovou trasou se asi také nestane, protože je vedena vcelku nudnou rovinou, která žádný zážitek nenabízí.”
  A rekreačně-sportovní využití vás nenapadlo? Holt omezené rozhledy. Samostatné těleso cyklostezky je vhodné pro rekreační cyklistiku a zejména kolečkové bruslení. Těmto uživatelům je jedno, že na konci není žádný turistický cíl, pro ně je podstatný rovný povrch a rovinatý terén a zážitkem je pro ně vlastní aktivita. A za takovou stezkou klidně přijedou, nemusí jim vést za humny.

  Tomáš Tužín: “Zatím štědré byly, ale zřejmě nás čeká zase pár let, kdy bohaté zdroje veřejných financí vyschnou.”
  Pokud vyschnou zdroje na cyklostezky, pak rozhodně nebudou ani na budování železnic odnikud nikam skrze nic, pro něž nebude kloudné využití.

  Tomáš Tužín: “Tam jsem taky potkal velké množství cyklistů, ovšem není tam žádná zrušená trať, naopak ta která tam je, tak je plně funkční.”
  Nic překvapivého. Pozastavují se nad tím pouze jedinci se šablonovitým myšlením bez schopnosti vnímat individuální rozdíly a charakteristiky jednotlivých míst a situací.

  Tomáš Tužín: “Byť optimalizační šotos rádi vytváří pocit, že zrušením tratě a stavbou cyklostezky lidé nadšeně opustí vlaky a začnou jezdit v násobně větším množství na kole”
  Obávám se, že je to pouze váš podsuv, se kterým přicházíte, abyste s ním následně polemizoval.

  Tomáš Tužín: “Jinými slovy “drážní cyklostezka” nové cyklisty nedělá, jen těm stávajícím možná nabídne trochu lepší alternativu.”
  Modernizovaná nebo nová nemocnice nové pacienty nedělá, jen těm stávajícím nabídne lepší péči. Proto by se nemocnice neměly modernizovat nebo stavět nové? Nedochází vám, že i ta “lepší alternativa” může být přínosem?

  Jinak oceňuji, jak jste splachovací. Po vašich hysterických výlevech jsem přednesl důkazy o vašich lžích a vy teď děláte jakoby nic. No co, vaše vizitka.

 • Napsal zzz, 12. 4. 2020 @ 7:20

  Na Ždáňku i Mutěnku jezdí lidi na brusle někdy i docela z daleka, navzdory T Tužínovi….

 • Napsal Domažličák, 12. 4. 2020 @ 7:54

  Ano Doktore, máte pravdu v tom, co píšete o zprovoznění trati, ale (nejspíš záměrně) pomlčujete o ostatních věcech, o kterých jsem psal, které se Vám “nehodí do krámu”. A já se nehodlám donekonečna opakovat, zvlášť když vím, že jisté lidi nelze přesvědčit ani nejpádnějšími argumenty. Chcete vědět, jaké vlečky jsem zprovoznil? Přečtěte si znovu mé minulé články a komentáře. Jsou tam sice jen ty zajímavější vlečky, ale myslím, že to bude stačit (vzhledem k tomu, že to budete stejně ignorovat, abyste nemusel měnit názor).

 • Napsal Domažličák, 12. 4. 2020 @ 9:41

  A co se týče té bývalé sklárny Benax z čeho Doktore usuzujete, že by tam nemohla vzniknout průmyslová zóna? Předpokládám z toho, že je daleko od dálnice. Nebo možná z toho, že by mohla být záminkou k reinkarnaci tratě a to přece nejde. Pořád se bavím o tom, kdyby se železnice opět dostala “na forhont” (jinak není o čem se bavit) a to pak naopak takovéto areály jsou pro průmyslové zóny ideální. Daleko od bydlení lidí a napojené na železnici a navíc jsou v územním plánu vedené jako průmyslové a je tam vybudována veškerá infrastruktura. Vy uvažujete (stejně jako většina lidí v čele s politiky) pouze v intencích dnešní doby, kde je možné průmyslovou zónu zřídit pouze na zelené louce v blízkosti dálničního sjezdu. To se pak ale nemůžeme nikdy shodnout, protože já vzhlížím dopředu, kde orná půda zůstane pro zemědělství a průmyslové plochy budou sloužit průmyslu. Možná jsem snílek, ale mě by se to tak prostě líbilo, protože to jediné má dlouhodobě udržitelný smysl. Pokud se Vám líbí staré průmyslové areály nechávat zbourané a nevyužité a ornici shrnovat pro budoucí průmyslové zóny, tak chápu, že areály jako sklárna Benax si nedovedete představit jako průmyslovou zónu.

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 14:21

  Je hezké, jak šototrolí úderka zasahuje koordinovaně a naráz. No, je to jistě jen náhoda, jak jinak.

  Trotl:
  „A rekreačně-sportovní využití vás nenapadlo?“ – Napadlo. Zaprvé se bavíme o dopravě, zadruhé pochybuju o smyslu „sportovišť“ mimo civilizaci (dnes jsou zpravidla v obcích daleko kvalitnější možnosti sportovního vyžití) a zatřetí co jsem viděl fotodokumentaci, tak zrovna tato stezka degraduje ze všech nejrychleji. Tím dost výrazně klesá motiv vyhledávat ji k tomuto typu aktivit.

  „Modernizovaná nebo nová nemocnice nové pacienty nedělá, jen těm stávajícím nabídne lepší péči.“ – No, nezbývá, než u toho trolení zapojit i mozek, i když uznávám, že to u Vás může být problém. Ono jde o pochopení faktu, že zatímco cyklostezky zpravidla stavíme proto, abychom motivovali lidi využívat kola (třeba místo auta), tak nemocnice nestavíme proto, abychom motivovali lidi k tomu, aby onemocněli. Tedy důvod stavby jednoho a druhého je natolik odlišný, že srovnání obojího může použít jen idiot. Čímž není nijak popřený fakt, že jakákoliv stavba (nemocnice, cyklostezka, železnice, nebo třeba tenisové kurty) by měla být provedena kvalitně a bez závad, v moderních parametrech.

  Díky že oceňujete, že jsem „splachovací“ – zřejmě tím máte na mysli, že si dovoluju na trapné výlevy trolla a provokace občas i nereagovat a místo toho napíšu něco k tématu. Důvodem bude nejspíš bude to, že toto je odborná stránka o dopravě, které na rozdíl od trollů rozumím, tudíž mám na rozdíl od Vás k tématu co napsat. Vaši frustraci samozřejmě dokážu svým způsobem také pochopit. Jinak ve věci lhaní jistě stojí za zmínku Vaše kompletně vylhaná statistika o počtu tratí se zastaveným provozem na území Jihomoravského kraje, kde jste bravurně zvládnul vylhat kompletně všechny vstupní hodnoty s cílem dosáhnout patřičně vylhaného výsledku. Dále to nehodlám rozvádět, umím trávit čas i užitečnějším způsobem než bezduchou debatou s trotlem.

 • Napsal Pajzák, 12. 4. 2020 @ 15:24

  pochybuju o smyslu „sportovišť“ mimo civilizaci (dnes jsou zpravidla v obcích daleko kvalitnější možnosti sportovního vyžití)

  Jojo, pro cyklistiku a in-line bruslení je ve většině obcí spousta příležitostí. Namátkou samoobsluha, fotbalové hřiště, kostel, hřbitov, hospoda… Vlastně ne, pardon, v každé druhé dědině je skate park a velodrom, jak jsem mohl zapomenout.

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 15:33

  Pajzák:

  Já jsem si říkal, že šototrolí úderka z K – čka ještě není kompletní. Tož už je …

  Nemám žádné pochybnosti o tom, že ze vzdálenosti desítek kilometrů se sjíždí na Mutěnku bruslaři, lační po projížďce po perfektním povrchu:

  https://www.denik.cz/jihomoravsky-kraj/na-mutence-se-objevily-kocici-hlavy-pul-roku-po-otevreni-20121029-n8cx.html

  Taková rozpraskaná hrbolatá polňačka, hotový magnet pro sportovce všeho druhu! To hned tak někde nemají!

 • Napsal zzz, 12. 4. 2020 @ 17:43

  T Tužín: Vy se nevyjadřujete na k-rep dost často a jakožto šotouš??
  Já myslím , že tomu málokrát zrovna nebylo.

  To každopádně nemění nic na tom, že jsou výše zmíněné cyklostezky využívané bruslaři a hlavně cyklisty.

 • Napsal Pajzák, 12. 4. 2020 @ 18:09

  A ta 8 let stará zpráva o záruční opravě stezky má vypovídat o čem, pane Odborníku?

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 18:23

  Bystřejší čtenáři z té zprávy vyčtou, že kryt položený na nekvalitním drážním štěrku nestojí za nic a bude zdrojem dalších problémů, před osmi lety stejně jako dnes. Akorát dnes už je po záruce, že ano.

  Popis proč tomu tak je včetně řady fotek z jiných lokalit jsem umístil do samostatného článku na tomto Webu, k němuž existuje mj. také diskuse. Ti bystřejší článek přečetli a své případné dotazy můžou do oné (tedy správné) diskuse směřovat. Což se Vám evidentně nezadařilo, neb zřejmě k těm bystřejším čtenářům nepatříte.

 • Napsal Pajzák, 12. 4. 2020 @ 19:08

  Máš na mysli ten “fejeton” Drážní cyklostezky, kde jsem se dočetl, že vlak je ekologičtější než cyklista, protože je slyšet na dálku? Bystrý člověk by si všiml, že v diskuzi pod ním je uvedena i moje maličkost, z čehož by i nebystrý člověk usoudil, že o tom díle vím. Ale jsou lidé bystří, nebystří a ti další. A těch je bohužel strašně moc.

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 19:55

  Necítím se být méně bystrým zrovna proto, že si přesně nepamatuju, který troll co plácl v které diskusi, zvlášť když vaše koordinovaná úderka plácá nesmysly téměř neustále, ve všech možných diskusích jak na K – čku, tak i tady. A to jsem rád, že nejsem na sociálních sítích, asi jsem mnohého ušetřen.

  Tedy i v diskusi pod oním článkem jste něco psal, jistě to bylo duchaplné, jako vždy. Bohužel jste zřejmě nepochopil obsah textu, v němž byl mechanismus vzniku poruch krytu drážních cyklostezek vysvětlen. Kdybyste pochopil, tak byste se teď hloupě neptal. No ale to už bych asi po Vás chtěl asi fakt moc. Jinak doufám, že plně využíváte až devadesátiprocentního poklesu obsazenosti veřejné dopravy k provádění dalšího “objektivního” sčítání na lokálkách …

 • Napsal Pajzák, 12. 4. 2020 @ 20:13

  Jistě, a podklady předávám odpovědným. Doufám, že nesmyslné vlaky na 017, 255 či 262 už nevyjedou.
  Mimochodem, kdybys byl aspoň tím nebystrým, tak by sis všiml, že např. na K-Reportu jsem se s Doktorem neshodl v podstatě v ničem. Tolik k tvé paranoie z koordinované úderky, ultrašotouši.

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 20:19

  No, zatím jste bystrost neprojevil ani v tom ohledu, abyste zaznamenal, že si netykáme jako všichni soudruzi na školení VUML nebo všichni štamgasti v nádražce, že …

 • Napsal zzz, 12. 4. 2020 @ 20:55

  TT : Tak těch lidí, co s nesouhlasí s vašimi názory je např. na k-rep. mnohem víc.
  Nevím o tom, že by se někde někdo organizoval(?)
  To spíš vaše úderka ve svazu cestujících, že….

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 21:20

  zzz:
  Tak můžeme si myslet, že trojice doktor + Pajzák + zzz se objevuje vždy ve stejný okamžik v těch stejných diskusích a obhajuje vždy ten stejný názor, tedy pokud soustavné útoky na mou osobu lze označit za názor, ale budiž. Potom třeba měsíc nic, a potom zase hezky všichni naráz. Třeba je to jenom náhoda …

  Jinak koho myslíte tou “úderkou” svazu cestujících? Jediný (a to velmi pasivní) člen svazu cestujících, který píše na mně známé komunikační kanály, jsem já sám. Tedy najdou se i lidé, kteří mají podobné názory jako já (byť to jistě velmi nerad slyšíte), nicméně tito lidé nemají se Svazem cestujících vůbec nic společného.

 • Napsal zzz, 12. 4. 2020 @ 21:40

  Myslím např. pana Zítku, toho jsem zaznamenal i na idnesu několikrát hlásat vaše názory. pak už zbývá jen jeden, pokud jste jen 3, jak sem vícekrát četl na k-rep.

  Ale máte pravdu, “vaše úderka” jsou spíš lidi spřátelených s tímto webem, kteří se pod různými jmény všemožně snaží propagovat “ty správné železniční názory” všude možně, tak mi to přijde už dost let.

  Např. s doktorem se shodnu asi na více věcech, i když netuším, o koho jde.
  Tj. snad ale jedno, i kdyby to byl soused od vedle, každý píše svoje názory.
  Teď se dívám, že jste si tu psali kolem 5.4. to jsem tu opravdu nebyl, každý den sem zrovna nechdím, jen pro vaše info…

 • Napsal doktor, 12. 4. 2020 @ 22:12

  Domažličák: “Možná jsem snílek”
  Právě jste uhodil hřebíček na hlavičku. A nikoliv možná, ale určitě. Vaše představy bývají skutečně z říše snů a fantazií. Ale v pohodě, alespoň nejste sociopat jako Tužín.
  A pokud železnice zažije boom, což se může stát a v některých oblastech se to i děje, rozhodně nepůjde cestou novostaveb ve stopě zrušených drah klikatících se dle potřeb a možností v dobách jejich vzniku před více než 100 roky.

  Domažličák: “ale (nejspíš záměrně) pomlčujete o ostatních věcech, o kterých jsem psal, které se Vám “nehodí do krámu””
  A jaké věci máte na mysli? Vidím jen výroky v duchu, že s vlastníkem cyklostezky se dá vždy dohodnout a pak se už jen položí koleje. Což je samozřejmě silně zjednodušený a naivní pohled ignorující realitu.

  Domažličák: “Chcete vědět, jaké vlečky jsem zprovoznil?”
  Otázka zněla poněkud jinak – chtěl jsem vědět, kolik zrušených vleček jste obnovil, a to “snadno a se srandou”, jak jste psal. Řekl bych, že bude jednodušší napsat “vlečka X”, “vlečka Y”, “vlečka Z”, než odkazovat na své články a komentáře, kterých je nepřeberně. Letmým pohledem na vaše články to zatím vypadá na jedinou vlečku v Ostrově.

  Domažličák: “A co se týče té bývalé sklárny Benax z čeho Doktore usuzujete, že by tam nemohla vzniknout průmyslová zóna?”
  Stav a lokace objektu, infrastruktura.
  Zájemci upřednostňují, byť i brownfieldy, v dostupnějších lokalitách, s rozvinutější infrastrukturou. Mohl by zde fungovat průmyslový podnik, no lokálního charakteru a vzhledem k územnímu plánu bez možnosti expanze. Pro něco tak megalomanského, aby se kvůli tomu vyplatilo stavět novou železniční trať, zde není místo. Taková průmyslová zóna by generovala i množství silniční nákladní dopravy, a tu v dané lokalitě není kudy vést.

  Domažličák: “vzhledem k tomu, že to budete stejně ignorovat, abyste nemusel měnit názor … Předpokládám z toho, že je daleko od dálnice. Nebo možná z toho, že by mohla být záminkou k reinkarnaci tratě a to přece nejde. … Vy uvažujete (stejně jako většina lidí v čele s politiky) pouze v intencích dnešní doby, kde je možné průmyslovou zónu zřídit pouze na zelené louce v blízkosti dálničního sjezdu. … Pokud se Vám líbí staré průmyslové areály nechávat zbourané a nevyužité a ornici shrnovat pro budoucí průmyslové zóny, tak chápu, že areály jako sklárna Benax si nedovedete představit jako průmyslovou zónu”
  Podsuv, podsuv, podsuv, podsuv. Nevím, jestli je nejlepší založit diskuzní strategii na argumentačních faulech.

 • Napsal doktor, 12. 4. 2020 @ 22:13

  Tomáš Tužín: “Je hezké, jak šototrolí úderka zasahuje koordinovaně a naráz. No, je to jistě jen náhoda, jak jinak”
  Tak k tomu všemu trpíte i paranoií…

  Tomáš Tužín: “Zaprvé se bavíme o dopravě”
  To je právě váš problém, omezený rozhled. Vy se bavte, o čem chcete, ale realita je taková, že cyklostezky jsou využívány i k rekreačnímu sportování.

  Tomáš Tužín: “zadruhé pochybuju o smyslu „sportovišť“ mimo civilizaci (dnes jsou zpravidla v obcích daleko kvalitnější možnosti sportovního vyžití)”
  Pochybovat můžete, ale realita je taková, že hojná návštěvnost takových sportovišť jejich smysluplnost jasně potvrzuje. Sám jezdím na brusle za město a rozhodně tam nebývám sám. On se v obcích několikakilometrový okruh pro cyklisty a kolečkové bruslaře buduje obtížně. Povězte, kde takový najdu?

  Tomáš Tužín: “zatřetí co jsem viděl fotodokumentaci, tak zrovna tato stezka degraduje ze všech nejrychleji. Tím dost výrazně klesá motiv vyhledávat ji k tomuto typu aktivit.”
  Při sčítání uživatelů Mutěnky v roce 2016 (celý rok, kromě prosince) byl průměrný denní průchod 246, peak byl 5. července, kdy bylo zaznamenáno 1 126 průchodů za jeden den.

  Tomáš Tužín: “cyklostezky zpravidla stavíme proto, abychom motivovali lidi využívat kola (třeba místo auta)”
  A taky je stavíme, abychom cyklistům v cyklisticky exponovaném území nabídli lepší podmínky. Ostatně, sám to píšete: “téměř všude na Moravě se jezdí na kole ve velkém, ať už tam trať byla či nebyla. Silnice jsou téměř všude ve stejně bídném stavu, čili pokud se v silně cyklisticky exponovaném kraji postaví nová cyklostezka, tak tam lidé pojedou z důvodu trochu lepšího povrchu, … Jinými slovy “drážní cyklostezka” nové cyklisty nedělá, jen těm stávajícím možná nabídne trochu lepší alternativu.” Holt si zase kálíte do úst a přirovnání s nemocnicí je na místě.

  Tomáš Tužín: “Vaše kompletně vylhaná statistika o počtu tratí se zastaveným provozem na území Jihomoravského kraje, kde jste bravurně zvládnul vylhat kompletně všechny vstupní hodnoty s cílem dosáhnout patřičně vylhaného výsledku.”
  V prvé řadě je nutné podotknout, že nešlo o území Jihomoravského kraje, ale o území, kde je provozován IDS JMK, což je podstatný rozdíl. Prostě jedete ve svých zaběhnutých kolejích demagogie a lží.
  Všechny vstupní hodnoty byly jasně doloženy a jsou ověřitelné. Že nejste s to data zpracovat a i přes vysvětlení výpočtů krok po kroku se v tom zamotáte, není moje chyba. Pokud jsou data dle vás vylhaná, neměl by být pro vás problém toto tvrzení doložit nějakými argumenty či správnými daty. Nikdy se tak nestalo. Jediné, na co jste se vzmohl, bylo uvedení počtu kilometrů tratí v Jihomoravském kraji, aniž by vám došlo, že řeč je o IDS JMK, a tudíž i data jsou vztažena k IDS JMK, který je provozován i mimo území Jihomoravského kraje.

  Tomáš Tužín: “Taková rozpraskaná hrbolatá polňačka, hotový magnet pro sportovce všeho druhu! To hned tak někde nemají!”
  Článek je 8 let starý a pojednává o záruční opravě a snaze nastalý problém řešit do budoucna. V článku je zmínka o solidní návštěvnosti a dále viz výše data ze sčítání. Ono to ve skutečnosti bude asi jako s těmi vašimi několika roky uzavření vranovské lávky, co?

  Tomáš Tužín: “Tak můžeme si myslet, že trojice doktor + Pajzák + zzz se objevuje vždy ve stejný okamžik v těch stejných diskusích a obhajuje vždy ten stejný názor,”
  Stejně tak se objevuje ve stejný okamžik, ve stejných diskuzích se stejným názorem Tomáš Tužín a Domažličák. Náhoda?
  Vy jste vážně paranoik.

  A mimochodem, Tomáš Tužín: “Já jsem si říkal, že šototrolí úderka z K – čka ještě není kompletní. Tož už je …”
  Pajzák se tu objevil jako první už 17. 3., váš komentář je tak poněkud nesmyslný. Vy nejen, “že si přesně nepamatujete, který troll co plácl v které diskusi”, ale neudržíte myšlenku už ani v rámci jedné diskuze.

 • Napsal doktor, 12. 4. 2020 @ 22:15

  Pajzák: “Mimochodem, kdybys byl aspoň tím nebystrým, tak by sis všiml, že např. na K-Reportu jsem se s Doktorem neshodl v podstatě v ničem. Tolik k tvé paranoie z koordinované úderky, ultrašotouši.”

  Touché! 🙂

 • Napsal Tomáš Tužín, 12. 4. 2020 @ 23:34

  Vidím další příval mentálních zvratků, což je neklamným důkazem faktu, že trotla opouští nejen argumenty (to už trvá delší dobu), ale i dobrá nálada. No, ne každý den je holt posvícení …

  Zaujala mne další série čísel o vysokém využití cyklostezky. Soudě podle klasicky chybějícího zdroje informací se zřejmě jedná o další vylhané hodnoty, v čemž má trotl praxi. Ale možná jsou to čísla za všechny cyklostezky v širokém okolí, které jsou “v širším území cyklostezky Mutěnka”. Asi jako ten IDS JMK, u kterého společná objednávka dvou sousedních krajů dala vzniknout vskutku absurdnímu pojmu “širší území IDS JMK”.

  Více se v tom hovínku rýpat s dovolením nebudu, smrdí to už tak dost, nicméně neodpustím si odkaz na to “atraktivní sportoviště”:

  https://youtu.be/ueBoL-yOX2c

  Doufám že si těch 6,5 minut záznamu trotl užil. A taky na to, že je to natočené v polovině května, bych čekal nějaký ten “peak” v podobě tisíců nadšených uživatelů, který se jaksi nekonal. Podle stavu té stezky se dá vytušit proč …

 • Napsal Domažličák, 13. 4. 2020 @ 8:19

  Doktore, přiznávám, že už se uchyluju k jak vy říkáte faulům, protože už mě to moc nebaví, začíná ta diskuze mít směr osobní přestřelky, což není má parketa. Kolik vlečk jsem “zprovoznil” (samozřejmě jsem je nezprovoznil já osobně, ale jen jsem byl součástí teamu) Vám neprozradím, protože takových vleček bylo za těch 30 let mé praxe opravdu mnoho. Ten Ostrov byl první vlečka, jejíž zprovoznění jsem nejen inicioval a zaplatil, ale jsem i majitelem, u ostatních jsem nebyl a nejsem majitelem a proto jsem se jen u některých maximálně okrajově zmínil. Bez souhlasu majitele nic neprozrazuju a u Vidnavy o tom mluvím jen proto, že se to stejně mediálně profláklo (k velké nelibosti mé i majitelovi) a mám od majitele souhlas o ní veřejně mluvit hlavně proto, abych dával věci na pravou míru.

 • Napsal Domažličák, 13. 4. 2020 @ 8:55

  Jo a co se týče toho snílkovství, tak na tohle jsem u sebe přímo pyšný, protože nebýt snílků, ještě bychom skákali po stromech a šamani by nám předpovídali počasí. Neříkám, že být křovákem by pro mě a přírodu bylo špatné, ale jednou jsme se stali civilizací, tak to tak je.

 • Napsal zzz, 13. 4. 2020 @ 9:22

  T Tužín: Jestli to bylo na mě, tak já psal, že se na výše zmíněné cyklost. jezdí na brusle i docela z daleka a že využívané jsou, zejména cyklisty. např. min víkend jsem měl možnost to vidět naposled v případě Źdáňky.

  Slovo vysoké jste si tam dal sám. Kolik je pro lokálkového fanatického nadšence, vysoý počet lidí na cyklostezce?

  To si pravdu u vás netroufnu říct.

  Vzhledem k nízkým číslům lidí ve vlacích (nemluvím o době Covidu)které jsou pro vás uspokojivé, to snad moc nebude.

  Ale můžete tady dál zvracet, jak sám říkáte, má teď snad konečně trochu pršet, tak hurá fotit lidi na cyklostezce.

 • Napsal zzz, 13. 4. 2020 @ 9:26

  T T: Teď sem se dívám, že mluvíte o číslech, tak to možná bylo na někoho jiného, přiznám se , že jsem si tu žádných ČÍSEL využití nevšiml. Který to bylo den, je tady toho moc.

 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 4. 2020 @ 10:32

  zzz:
  Čísla uváděl doktor ve svém výlevu z 12. 4., 22:13. Nebylo to na Vás.

  Zdroj mne zajímá z prostého důvodu – stavba cyklostezek je jednou z věcí, která mne profesně živí a taky baví. Valná většina cyklostezek se staví z nějakých dotací, které jsou většinou postavené tak, že pozitivně zohledňují vysoký počet uživatelů. Z toho vyplývá celkem jasná motivace počet uživatelů mírně “cinknout” směrem nahoru, protože to pomáhá k získání vyšší dotace.

  Jsou zdroje, které lze považovat za dost věrohodné, např. celostátní sčítání dopravy. Tam bych pochyboval o nějaké možnosti čísla významně ovlivnit nějakým místním zájmem. Potom jsou různá místní sčítání, která dělá většinou někdo, kdo potřebuje získat buď vysoké, nebo naopak nízké číslo. Nízká čísla se nesnaží získávat nikdo u cyklostezek, ale u regionálních vlaků o tom víme své … Takové výstupy bych bral opravdu s velkou rezervou.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 11:22

  Tomáš Tužín: “Soudě podle klasicky chybějícího zdroje informací se zřejmě jedná o další vylhané hodnoty, v čemž má trotl praxi.”
  Data jsou z dokumentu “Monitoring návštěvnosti cyklostezek v Jihomoravském kraji” vypracovaného pro Jihomoravský kraj. Data pro Mutěnku u Dubňan od strany 38:
  https://tinyurl.com/t22zzyo (dokument pdf)
  Za pozornost stojí dvojnásobná průchodnost o víkendech ve srovnání s pracovními dny, z čehož lze usuzovat výrazné rekreačně-sportovní využití cyklostezky.

  Na místě by teď měla být vaše sebereflexe a přehodnocení vašich tvrzení o vylhaných hodnotách. Že jste se svým výpadem o vylhaných hodnotách (opět) dokonale ztrapnil, snad netřeba zdůrazňovat.

  Tomáš Tužín: “dala vzniknout vskutku absurdnímu pojmu “širší území IDS JMK”
  S pojmem “širší území IDS JMK” jste přišel vy. Zdá-li se vám absurdní, výtky musíte směřovat k sobě samému, když jste jeho autorem.

  Tomáš Tužín: ” A taky na to, že je to natočené v polovině května, bych čekal nějaký ten “peak” v podobě tisíců nadšených uživatelů, který se jaksi nekonal. Podle stavu té stezky se dá vytušit proč …”
  Data z monitoringu jsou z doby až po natočení odkazovaného videa a o návštěvnosti hovoří jasnými čísly. Všímavý člověk si ve videu všimne počasí – déšť. A to není právě ideální počasí na rekreační venkovní aktivity a už vůbec ne na kolečkové brusle, na kterých se na mokrém povrchu nedá dost dobře jezdit.

  Tomáši Tužíne, když pozoruji váš trvalý a neutuchající proud vulgarismů a urážek, to trpíte koprolálií či obdobným postižením, nebo jste prostě jenom vulgární jedinec bez vychování?

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 11:23

  Domažličáku, když člověk prezentuje své názory, ba dokonce vynáší soudy, má se za to, že je má promyšlené, podložené a je schopen obhájit je. Pokud tomu tak není, jsou to prázdné výkřiky. Jde o standardní schéma diskuze: sdělení – oponentura – obhajoba sdělení (argumentace), kdy oponentura není v žádném případě osobní atak, jak se mnozí domnívají. Tedy nejde o žádné osobní přestřelky.

  Ve vašem případě ovšem obhajoba sdělení chybí. Pouze vršíte své fantaskní, nebo dokonce konspirační představy. Jejich obhajobě se vyhýbáte, utíkáte od ní i od celého tématu a namísto toho se uchylujete k argumentačním faulům, čímž svoji diskreditaci jen dovršíte.

  A ne, svět nejde kupředu díky snílkům. Za to vděčíme vizionářům, kteří mají nějakou vizi, za jejímž naplněním kráčí, zatímco snílci se oddávají svým fantaziím uzavřeni v bublině vlastního světa.

  Ptal jsem se na obnovené zrušené vlečky. Nevím, proč dokola opakujete zprovoznění a uvádíte Vidnavu, která není zrušená, tedy je mimo oblast dotazu.

 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 4. 2020 @ 11:52

  trotl:
  Uvedl jsem “zřejmě” – logicky jsem vycházel ze stavu, kdy nejste schopen standardně uvádět zdroje, jak to dělá většina inteligentních lidí, pokud se odvolávají na nějaká čísla. A taky samozřejmě vycházím ze zkušenosti, že jste usvědčeným patologickým lhářem (viz opakovaně zmíněná podvodná statistika tratí IDS JMK nebo pojem, který jste sám vymyslel a teď jej popíráte).

  K věci –
  Díky odkazu jsem tedy zjistil klíčový fakt, že sčítací místo bylo umístěno přímo na hrázi rybníka mezi Mutěnicemi a Dubňany, tedy mezi dvěma opravdu velkými obcemi. Cyklostezka Mutěnka má s tímto silným zátěžovým směrem souběh právě jenom po ten rybník, potom se odklání úplně jinam. Uvedené číslo tedy nevypovídá naprosto nic o zatížení od hráze rybníka ke Kyjovu, což je převážná většina délky stezky. Jeho vypovídací schopnost je tedy dobrá pro zjištění frekvence z Mutěnic do Dubňan, a naopak pro cyklostezku jako celek, která Dubňany jako rozhodující sídlo v okolí zcela míjí, je tato hodnota naprosto irelevantní.

  Co se týká deště, tak nejsem autorem videa a nijak jsem neovlivnil, v jakém počasí jej autor natáčel. Bystřejší čtenáři (pokud mají žaludek toto číst) jistě pochopili, že cílem odkazu nebylo monitorovat aktuální počasí, ale stavebně technický stav cyklostezky, který je pro případné použití kolečkových bruslí rozhodující. K němu se bohužel trotl nějak nevyjádřil, škoda …

  Co se týká vulgarismů, tak jaké máte na mysli? Používám tak jako Vy většinou spisovná slova, pouze Vám to asi poněkud cuchá nervíčky, což ovšem nebude problém na mé straně.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 13:18

  Takže sebereflexe na nule a k tomu relativizace a shazování faktů, které se nehodí. Tedy vše při starém.

  A ano, uvedené číslo neuvádí návštěvnost Mutěnky od Dubňan do Kyjova, kde počet průchodů může být ještě vyšší než z počítadla na hrázi rybníku.

  Délka tratí IDS JMK je doložena seznamem traťových úseků s uvedením příslušné délky. Data doložitelná a lehce ověřitelná. Dokola mluvíte o vylhané statistice, ale za celou dobu jste nebyl schopný údaje vyvrátit. Jediné, co jste dokázal, tak opsat číslo ze statistické ročenky o délce tratí v Jihomoravském kraji, což je nesmyslné, neboť IDS JMK zasahuje i za hranice Jihomoravského kraje. Vaše útočné řeči o vylhané statistice se tak jeví jako klasický projev nezvládané reakce na skutečnosti nekorespondující s vašimi představami.

  Pojem “širší území IDS JMK” jste stvořil vy nepochopením významu věty. Záležitost jsem vám vysvětlil. Vaše pokračující projevy v této věci svědčí pouze o vaší defektnosti.

  Tomáš Tužín: “Bystřejší čtenáři (pokud mají žaludek toto číst) jistě pochopili, že cílem odkazu nebylo monitorovat aktuální počasí”
  A nejbystřejší čtenáři pochopili, že jste v příspěvku s odkazem narážel na návštěvnost cyklostezky v době pořízení videa, aniž byste vzal v potaz aktuální počasí. Ale chápu, víme, že nezvládáte udržet nit v rámci jedné diskuze, a to dokonce ani v rámci svých vlastních příspěvků.

  Tomáš Tužín: “K němu se bohužel trotl nějak nevyjádřil, škoda”
  Není pravda, že se trotl nijak nevyjádřil? Vždyť své vyjádření jste zveřejnil.

  Znovu připomínám, že data z monitoringu jsou z doby až po pořízení videa, a z dob po pořízení videa jsou i hodnocení uživatelů Mutěnky na platformě Google:
  “Takřka dokonalý povrch dovoluje jízdu si opravdu užít”
  “Krasna cyklostezka s peknym povrchem vhodnym i pro brusle”
  “Krasny vylet s celou rodinou po kvalitni a bezpecne cyklostezce”
  “Skvela cyklostezka pro bruslare,”
  “Uchazejici sem tam nějaká nerovnost”

  Tomáš Tužín: “Co se týká vulgarismů, tak jaké máte na mysli?”
  Značně vypovídající, když si užívání vulgarismu a urážek ani neuvědomujete. Asociální mód tak máte nastaven jako svůj standard. Pak se ani nelze divit vašim projevům a nezvládaným střetům s realitou, když žijete ve vlastním světě s vlastními standardy, které jsou mimo hranice běžné společnosti a šlo by je nazvat i patologickými.

 • Napsal Domažličák, 13. 4. 2020 @ 18:18

  Doktore, hranice mezi snílkama a vizionářema je nesmírně tenká. Snílek se stane vizionářem ve chvíli, kdy ho okolí začne brát vážně a povede se mu své sny zhmotnit. Stručně řečeno: vizionář je vyšší level snílka. Nejdřív je člověk snílkem, aby se mohl poté stát vizionářem.
  Ohledně těch vleček. Ono je ve skutečnosti úplně jedno jestli je vlečka úředně zrušená či nikoli. Pokud máte od zrušené vlečky dokumentaci, je jednodušší ji znovuzprovoznit (i když je bez kolejí), než zprovoznit nezrušenou dlouho neprovozovanou vlečku bez papírů. Vždy je nejhorší a nejdražší získat ty papíry. Pokud máte od vlečky původní papíry, je její zprovoznění jen formalita a to i v případě, že je vlečka již dávno snesená a zastavěná jinými budovami. Naopak vlečka, od které dokumentace chybí, je prakticky v háji a je úplně jedno, že na ní jsou koleje a je sjízdná. A to samé platí o tratích, protože rozdíl mezi vlečkou a tratí je jen v zabezpečení.

 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 4. 2020 @ 18:56

  Domažličák:
  Napadá mne cosi o házení perel sviním …

 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 4. 2020 @ 19:00

  Trotl:

  Vy bohužel nemáte ani na to, abyste pochopil, že každý kraj financuje dopravu pouze na svém území a ani o centimetr dále. Protože jsou si organizátoři krajské dopravy vědomi toho, že vystavovat jízdenku po tarifní bod někde v lese a odtud jinou je nesmysl, který by degradoval atraktivitu veřejné dopravy, tak spolu uzavřeli smlouvu. Ta smlouva třeba mezi Jihomoravským krajem a Olomouckým krajem řeší to, že tarif jihomoravského kraje částečně přesahuje na území Olomouckého kraje a naopak.

  To, že došlo k jakési reciproční dohodě dvou krajů o vzájemném uznávání tarifu a společné úhradě linky veřejné dopravy z rozpočtů obou krajů v žádném případě neznamená, že je to zásluha jen jednoho z nich (Jihomoravského), který tak činí z lásky k cestujícím a lokality, kde tak činí, se stávají “rozšířeným územím IDS JMK”. Jednodušší jedinec by to mohl pochopit tak, že v kapse má jízdenku IDS JMK, ale po přejetí hranice kraje jízdu vozidla financuje nikoliv IDS JMK, ale Olomoucký kraj. Tedy území, kde se tarifní pásma dvou krajů překrývají není shodné s územím, kde by jeden kraj platil dopravní obslužnost druhému kraji na jeho území. Takové území totiž neexistuje (na rozdíl od vzájemného uznávání tarifů).

  To, že toto nejste schopen pochopit mne vedlo k chybné domněnce, že jste jenom troll. Troll bývá však většinou chytrý. Vzhledem k tomu, že Vy takto jednoduchý princip (a zdaleka nejen ten) evidentně nechápete, tak nejste jen trollem, jste i trotlem. Jak už jsem psal, je mi Vás líto, toto nemá řešení.

  Je to jako s těmi zákony, normami a TP (technickými podmínkami), jejichž nejenom věcný obsah, ale zejména rozsah právní působnosti mastíte dohromady a když Vás někdo upozorní na tento prostý fakt, tak místo sebereflexe přichází agresivní útoky ztrapněného trolla – trotla. Nebo momentální atak v tom směru, že totálně zdevastovaný povrch zfušované cyklostezky se stane perfektním hned poté, co přestane pršet. Jo, a taky víte lépe než já, kterým vlakem jsem jezdil do školy. Fakt stále nechápete, že označení “trotl” není vulgarismem, ale popisem reality? Nechovejte se jako trotl a nebudu Vás tak označovat. Bystřejší znají pro tento stav přísloví „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Tak se té ozvěně nedivte.

  Příkladů těch vulgarismů se nedočkám?

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 19:43

  Domažličák: Takže s existující dokumentací Mutěnky nebo Ždáňky by byl postup jejich obnovy stejný, jako znovu zprovoznění nějaké “zaterčované” existující trati? Kdybych chtěl obnovit trať třebas do Veverské Bítýšky, stačí, abych si sehnal dokumentaci, a můžu stavět a pokládat koleje?

  Mezi snílkem a vizionářem je taková hranice, jako je hranice mezi sněním a vizí. A ta hranice je propastná.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 19:44

  Tomáši Tužíne, vy kdybyste si vzal kýbl, obyčejný plechový kýbl, a kompletně do něj vyprázdnil obsah svých střev a pak ten kýbl vyklopil kdekoliv, ať už na poli, na louce, v lese, na ulici, stále to bude hodnotnější počin než to, co předvádíte zde. I přes všechny diskuze, i přes veškeré vysvětlování, stejně z vás zase vypadne něco srovnatelného s náplní onoho kbelíku.

 • Napsal Domažličák, 13. 4. 2020 @ 20:31

  Budete se Doktore divit, ale mělo by to být tak. Jen to má menší háček. Stejně jako u vlečky musí s obnovou souhlasit všichni vlastníci dotčených pozemků a musí to po celé délce dráhy být vedeno v územním plánu jako dráha. Nebo se mýlím pane Tužíne? Přeci jen nejsem projektant a dráhu jsem ještě nikdy nestavěl. Jen jsem jich několik spoluzachránil před zrušením.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 20:50

  Jojo, souhlas všech dotčených subjektů, územní plán, posouzení vlivu na životní prostředí, splnění současné legislativy… To jsou všechno jen takové nepatrné detaily. A musíte to vše podstoupit i při znovu zprovoznění existující trati?

 • Napsal Domažličák, 13. 4. 2020 @ 21:07

  Pozor Doktore, termín “mít papíry” znamená, že všechny ty věci, co jste jmenoval (posouzení vlivu na životní prostředí, splnění současné legislativy apod), máte.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 22:11

  A musí “mít papíry” i při opětovném zprovoznění existující trati, tč. pouze nesjízdné?

  Mimochodem, výše v souvislosti s “mít papíry” mluvíte o původní dokumentaci. To původní dokumentace z před několika desítkami let obsahuje aktuální posouzení vlivu na životní prostředí a souhlasná stanoviska současných dotčených subjektů? Bavíme se o zrušených drahách.

 • Napsal Domažličák, 13. 4. 2020 @ 22:30

  Trať do Veverské Bitýšky ty papíry už aktuální mít asi nebude, ale Mutěnka by je mít mohla. Koneckonců jeden z argumentů zastánců cyklostezek byl ten, že dráha neztratí status dráhy a může být snadno obnovena. Ale já neznám podrobnosti ani skutečný stav věci, protože se nezabývám věcmi, které mě nezajímají. A jelikož jsem ještě neměl potřebu zprovozňovat žádnou trať, po které vede cyklostezka, nevím o této problematice víc, než se dozvím z agentury JPP. Tu Mutěnku probírám jen proto, že tato trať má ze všech našich zrušených tratí největší potenciál v nákladní dopravě. To se ale může kdykoli změnit. Donedávna byla Vidnavka jedna z nejzbytečnějších tratí u nás s nejmenším potenciálem v nákladní i osobní dopravě a hle, jak málo stačí, aby se vše jedním tahem změnilo. Vše je relativní.

 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 4. 2020 @ 22:42

  Domažličák:
  Pokud by byl zájem, můžu o tomto sepsat samostatný článek. V této sáhodlouhé a bohužel i fekalizované diskusi by to zcela zapadlo. Téma je to zajímavé a je kolem něho mnoho různých nejasností. Zasloužilo by si svou diskusi.

  Bohužel když už si ten čas najdu a téma sepíšu, tak jej chci prezentovat publiku, které má zájem se něco dovědět, nikoliv trotlům, kteří to okamžitě znovu pojmou jako munici k dalšímu osobnímu útoku. Proberu to asi s adminem, házet perly sviním se mi nechce.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 22:52

  Domažličák: “Ale já neznám podrobnosti ani skutečný stav věci, protože se nezabývám věcmi, které mě nezajímají. A jelikož jsem ještě neměl potřebu zprovozňovat žádnou trať, po které vede cyklostezka, nevím o této problematice víc, než se dozvím z agentury JPP.”
  Vcelku výrazný obrat od původního sebevědomého tvrzení, že by Mutěnku “nebyl větší problém obnovit”.

  Trať do Veverské Bítýšky samozřejmě žádné aktuální “papíry” nemá, vždyť je už 80 let zrušená. Stejně tak je zrušená Mutěnka. Pokud by někdo chtěl obnovovat trať v původní stopě, šlo by o novostavbu s veškerým papírováním.

 • Napsal doktor, 13. 4. 2020 @ 23:02

  Tomáš Tužín: ” to okamžitě znovu pojmou jako munici k dalšímu osobnímu útoku”
  Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá…

  Tomáš Tužín: “můžu o tomto sepsat samostatný článek … se něco dovědět”
  Tak to raději svěřte někomu, kdo je schopný sepsat skutečný článek, fundovaný a věcný, ne ty vaše zaujaté glosy účtující se všemi domnělými nepřáteli. Vždyť průměrný gymnaziální student má lepší úroveň slohu než vy. A teď už alou na kýbl, ať po vás zůstane aspoň něco užitečnějšího.

 • Napsal Tomáš Tužín, 13. 4. 2020 @ 23:46

  Taková malá glosa – před nějakým rokem se mně ptali, jestli mám čas na nějakou práci. Neměl jsem. Tak prý jestli neznám šikovného projektanta, který má čas. Já jsem odpověděl, že znám šikovné projektanty a projektanty, kteří mají čas. Ti, kteří ten čas mají jej mají proto, že bohužel nejsou moc šikovní.

  Četl jsem před pár dny článek o šikovných doktorech, kteří mají tolik práce, že už několik nocí nespali. Těm držíme palce. Je zřejmé, že jsou i tací, kteří i v současné situaci mají čas trolit od rána do večera na internetu ve věcech, o kterých nemají po odborné stránce ani ponětí. Jací asi budou? Pokud by byli šikovní, tak by asi měli úplně jiné starosti. Každý obor musí mít své lemply, a ti mají všude podobný rukopis. Je mi Vás trotle líto čím dál více.

 • Napsal Psycholog, 14. 4. 2020 @ 2:11

  Umite neco jineho nez nadavat a urazet, TT? Na kazde nachytani na svestkach reagujete jen stale vetsim urazenim toho, kdo Vas nachytal. To se tak chovate i osobne, nebo jste jen frustrovany z toho, ze osobne se domelym oponentum neumite postavit, tise mlcite a tady si frustraci vybijite? O tom, ze ve svych prispevcich jste kolem reality ani neprosel nemluve. Casto pisete o tom, ze si ctenar udela vlastni obrazek a mate pravdu, udela, jasny sociopat, to jinak popsat nejde. Clovek natolik fanaticky posedly svym konickem, ze neni schopen jine nazory slyset a s jedinci jinych nazoru ani komunikovat. Poslyste, mate pritelkyni? Vydrzela s Vami nejaka zena
  vice jak 2 mesice? Vcelku by me zajimalo, jak clovek s tak patologickym chovanim a mirou agresivity kdyz s nim nekdo nesouhlasi, udrzuje vztah s lidmi, kteri neziji tematem lokalek, coz je u zen pomerne caste. Nebo jste pripad z kategorie 40 let panic? To by pak vysvetlovalo vasi obsesi lokalkami a miru rezignace na bezny svet. I kdyby to cele z Vasi strany bylo jen troleni a byl jste si vedom, jake nesmysly pisete, tak v takovemto rozsahu, kdy Vas to muselo stat obrovske mnozstvi casu, to rozhodne neni znamka vyrovnaneho a zdraveho jedince. Vyhledejte psychologa a nereste s nim lokalky, cyklostezky ani nenavidene sotouse z jakehosi reportu, ale reste s nim Vase skutecne problemy v zivote a proc pred nimi utikate k tomuto imaginarninu svetu jakychsi lokalek a boji s jeho odpurci.

 • Napsal Domažličák, 14. 4. 2020 @ 6:21

  Vážený psychologu, donutil jste mne ohodnotit Váš příspěvek a to dělám opravdu velmi vyjímečně. Přestože s Vašimi závěry nemohu plně souhlasit, protože Tužína profesně znám (jak jistě mnozí pochopili), dal jsem Vám palec nahoru za to, že jste toto téma vůbec otevřel. Tužín patří mezi odborníky, kteří ve svém oboru i přes své mládí mnohé dokázali a jako takový má určitou (možná zdravou možná ne) ješitnost a je silně alergický na to, když lidi, kteří evidentně o věci nic neví, ho slepě kritizují. Je to proti mě mladý člověk, jenž nemá dostatek zkušeností, aby pochopil, že s jistými lidmi se nemá smysl hádat a vyskakuje jak čertík z krabičky. To ovšem nic nevypovídá o jeho vztahu k ženám. Ve svém oboru jsem se setkal s mnoha lidmi, kteří by Vám za nesouhlas s jejich názory rozbili bez okolků “hubu” a jsou mnohem výbušnější než Tužín a nemají se ženami žádný problém. Naopak právě tato výbušnost a bránění si svých názorů je mnohým ženám imponující. Hodný kluk, nebránící si své názory toho totiž moc nedosáhne.

 • Napsal Tomáš Tužín, 14. 4. 2020 @ 11:03

  Domažličák:
  Ad. 1 není tak těžké pochopit, kdo je “psycholog”. Ono ten styl poněkud trapných “diagnóz” je nezaměnitelný. Respektive reagovat různě na různé podněty různým způsobem vyžaduje jistou míru inteligence, která chybí. Potom jsou z toho neustálé výlevy na téma “Tužín a lokálky”, které tady mimo jiné vůbec neřeším – tématem jsou už delší dobu cyklisté a cyklostezky, v širším slova smyslu potom opotřebení silniční sítě a náklady na její udržitelnost. Lokálky řeším fakticky až v druhé řadě.

  Teď už to můžu říct – “zábavou” je mi v posledních dnech vyplňování formulářů a žádosti o inženýrské sítě, tudíž ta nejméně záživná práce. Výjezdy do terénu zrušeny skrze koronavirus. Pro zpestření času stráveného od rána do večera u počítače jsem si zkusil takový psychologický experiment “začni trolit svého trolla” – s cílem zjistit, jak to bude složité. Věru, složité to vůbec není, chlapec toho moc nevydrží. A já se tím tak trochu bavím … že bych skákal jak čertík z krabičky – to fakt ne. Ono za mnoho let strávených na stavbě mezi dělnickou třídou a stovkami lidí kolem, kteří nejdou pro ostrá slova daleko, jsem si už vyslechl tolik různých urážek a nadávek na svou adresu, že tento blbeček mně fakt nerozhodí, stejně jako mně nerozhodili všichni blbečci před ním. Já jsem si z nich naopak začal dělat srandu a baví mně sledovat, jak to buď nechápou, nebo nezvládají. Kdybych tyto situace neustál, tak nedělám léta pro stejné zákazníky, pro které dělám. Takže o nějaké nezkušenosti to fakt není, naopak je to otázka mnoha let praxe jednání s lidmi. Úspěšnost v jednání mám tak 95 %, asi 5 % lidí je na úrovni trotla, komunikace je bezpředmětná, protože jejich cílem je vyvolat konflikt a upozornit na sebe. Statisticky se to zhruba kryje s procentním zastoupením psychopatů a sociopatů ve společnosti. Právě proto, že mám celkem značný statistický vzorek lidí s nimiž jsem jednal a tato kategorie má svůj velmi čitelný rukopis, tak si dovolím celkem s jistotou činit závěry.

  Nemám žádný důvod tady něco řešit, protože všechno, co je reálně důležité si se všemi podstatnými lidmi vyřídím po mailech, telefonech nebo osobním jednáním. Co potřebuju vím, a co nevím si umím zjistit. Takto si Domažličák může řešit věci kolem Vidnavy, já zase svoje věci, týkající se aktuálně třeba nějakých větších oprav silnic. Dopravní web by mohl být místem, kde se zájemci doví třeba i něco o Vidnavě, nebo něco o zajímavých stavbách. Díky psychopatickému trotlovi se nedoví nic. Stavby budou dál běžet, Vidnava se bude blížit svému zprovoznění, ti kdo mají vědět si vše podstatné nechají pro sebe, nemají potřebu nechat stát se cílem nějakého psychopata. Mně ani Domažličákovi se život nezkomplikuje, jen to pošle do kytek Dopravní web, což je věc, kterou si musí nechat projít hlavou jeho admin. Byla by to podle mě škoda. Ono je to jako z hospodou – pokud do ní začne chodit spodina, která tam dělá bordel a nikdo ji nevyhodí, přestanou tam chodit normální lidi, kteří nebudou mít na kontakt se spodinou žaludek, a nakonec se stane hospoda místem, kde bude jenom ta spodina. Je to na hospodském komu naleje a koho vyrazí ven. Hospod je hodně a já půjdu klidně někam jinam, se spodinou se nepotřebuju špinit, ale jak jsem už napsal – byla by to škoda nakonec pro tu hospodu a jejího hospodského.

 • Napsal doktor, 14. 4. 2020 @ 12:18

  Domažličáku, vy jste skutečně snílek. Soudě dle vašeho posledního příspěvku (6:21), který je úplně mimo realitu.

  Je nonsens směšovat profesní a osobnostní charakteristiku. T. Tužín může umět “namalovat” cyklostezku sebelíp, nic to však nemění na faktu, že jeho sociální interakce zamrzly na úrovni dítěte. Přesně tak se chová dítě, když mu berete hračku nebo mu něco vytýkáte. Podrážděnost, vztek, agrese, obviňování, iracionalita. Naprosto stejný vzorec chování prezentuje T. Tužín, když je mu oponováno, když mu je brána jeho “hračka”. A ne, není to ješitnost, je to osobnostní defekt. A ne, není to slepá kritika, je to standardní oponentura s argumenty, které ovšem T. Tužín odmítá akceptovat. Tak jako dítě odmítá akceptovat kritiku a umanutě trvá na svém, byť úplném nesmyslu, a žije v bludu, že se proti němu všichni spikli.

  Názory se standardně obhajují argumenty. Pokud někdo rovnou přistupuje k rozbíjení huby oponentům, značí to jen, že žádné argumenty nemá, tedy jeho názor je stejné vadný jako jeho osobnost. Ano, i tito muži mají partnerky, ovšem takové soužití bývá učebnicovými příklady patologických vztahů.

  Není překvapivé, že nic z toho, co výše zmiňuji, nevidíte a nevnímáte. Holt žijete v té své bublině se zastřenou racionalitou.

 • Napsal doktor, 14. 4. 2020 @ 12:19

  Tomáši Tužíne, tak povídejte, koho jste ve své paranoie odhalil za identitou Psychologa? Pomohu vám a povím, že já to nejsem. A za tím, že se diagnózy opakují, může být třeba fakt, že jejich znaky skutečně vykazujete.

  S odkazem na vaši glosu a s přihlédnutím k tomu, kolik času zde trávíte a jak plodně se účastníte diskuzí, lze usuzovat, že patříte k lemplům.

  A o tom, jak změníte hospodu. Kolikrát jste se už loučil, kolikrát jste psal, že končíte, že se s námi, šotoušky, nebudete zahazovat? A stejně vždycky přilezete zpět.

 • Napsal doktor, 14. 4. 2020 @ 12:33

  S odkazem na vaši glosu a s přihlédnutím k tomu, kolik času zde trávíte a jak plodně se účastníte diskuzí, lze usuzovat, že patříte k lemplům.

  A o tom, jak změníte hospodu. Kolikrát jste se už loučil, kolikrát jste psal, že končíte, že se s námi, šotoušky, nebudete zahazovat? A stejně vždycky přilezete zpět.

 • Napsal doktor, 14. 4. 2020 @ 12:38

  Výše uvedený příspěvek je adresován T. Tužínovi. Žel, opět je problém s odesíláním příspěvků, tak se to musí dávkovat po částech a některé části se nezobrazují.

 • Napsal Domažličák, 14. 4. 2020 @ 18:03

  Ach jo, diskuze skutečně na úrovni. To můžeme rovnou založit “psychologický” kroužek, kde budeme rozebírat, kdo je jak velký …

 • Napsal doktor, 14. 4. 2020 @ 20:08

  Diskuzi do tohoto konce nasměřoval T. Tužín svými nezvládanými projevy. A nutno podotknout, že za vaší asistence.

 • Napsal admin, 14. 4. 2020 @ 21:34

  Vážení čtenáři, vážení nebo spíše nevážení diskutéři, jsem upřímně zděšen, kam jste dokázali klesnout. Dopravní web opravdu není prostorem pro psychoterapii klientů PL, ale odborným prostorem pro dopravní sféru. Že to z vás někteří nechápu, je smutné, ale je to fakt. Nakonec si můžeme z historie připomenout dnes již neexistující Diskusní fórum ČD, které se díky určitým jedincům stalo neuvěřitelnou žumpou, pak se pokračovalo na K-report, odkud tito machři dokázali vypudit v podstatě většinu seriozních lidí. A pak mimo jiné trollové napadli Dopravní web.

  Přiznám se, že z duše nesnáším cenzuru a omezování, ale bohužel jak vidím, je to nutné. Z tohoto důvodu zamykám tuto diskuzi a uvidíme, jak dál. Bohužel je vidět, že naše společnost, respektive někteří jedinci si neumí vážit svobody 🙁

Odkazy k příspěveku