4 004 přečtení
Bře 13 2019

Já za tu nehodu nemůžu, za to může šéf, co mi špatně naplánoval směny…

České Budějovice, ilustrační foto

Oproti roku 2018 meziročně vzrostl počet mimořádných situací, kdy strojvedoucí nějakým způsobem nedbá pokynů návěstidel, a vjede do míst, ve kterých v daný časový úsek nemá co dělat. Většina případů se naštěstí obešla bez zranění, bohužel pak ale od začátku roku máme v hlavách případy, kdy došlo ke srážce dvou vlaků. Naštěstí se nejednalo, zatím, ale jak dlouho to štěstí vydrží? (poznámka autora), o případy, kdy by došlo k smrti, ale k ublížení na zdraví došlo již několikrát…

Ministr dopravy, celé ministerstvo, celé představenstvo vedení největšího dopravce v Česku, Drážní inspekce, Drážní úřad, Policie České republiky, novináři, ale i obyčejní cestující, si po právu nyní kladou otázku, proč se vlastně tyto události stále dějí. A tak trochu to připomíná takovou tu „hru“, kdy vlastně nejde o život, nikomu se „nic pořádného nestalo“, tak to přeci nemusíme řešit akutně. Ale my to řešit musíme… A proč? Protože jde o životy!

Níže již zamyšlení nad celým problémem

Češi jsou národ stěžovatelů. Je jedno, zda si stěžuje Franta popelář z Mostu, který neúmyslně zraní osobu, kterou na přechodu srazí, nebo je to Venda Benda pracující jako strojvedoucí pod depem kolejových vozidel v Horní Dolní, co se neplánovaně potká s protijedoucím vlakem. Už však Venda Benda zapomene zmínit, že on přehlédl návěstidlo, které mu zakazovalo jízdu. Důležité je, že on za to přeci nemůže, jeho přeci nadřízený směřuje do práce tak blbě, že se to nedá vydržet…

Vendu Bendu po takové události samozřejmě začne vyšetřovat Služba kriminální policie a vyšetřování, Drážní inspekce a za jeho pochybení, kdy jen on sám pochybil, když projel návěst zakazující jízdu, mu hrozí několik let vězení. Venda má možnost říci, že jej jeho šéf zahlcuje prací, ale neřekne to… Neřeknou to ani jeho kolegové, kterým se stalo přesně to samé. Na druhou stranu ale všude na internetu on sám, i jeho kolegové, bude tvrdit, jak moc je přetěžovaný, jak vůbec v práci nepoužívá telefon k soukromým účelům a úplně popře, že si například v práci fotí fotky své práce a nebo rovnou vysílá live přenosy na sociálních sítích.

Velmi silně to ale připomíná situace, kdy před soudem stane kriminálník, který někoho okrade o peníze. I on sám na Policii České republiky i před samotným soudem, byť ví, že by se měl chovat slušně, začne řvát, že on za to nemůže, že za to můžou jiný, ale přitom je stejně, jako v případě Vendy Bendy, zřejmé, že za to může on sám. Já nic, já muzikant, já za nic nemůžu, za to může někdo úplně jiný, já jsem přeci svatý, já nepochybil… A to, že to někdo dokázal? Tak ten to dokázal špatně.

Samozřejmě i takový kriminálník má své fandy. Byť se neformují na Facebooku, ale jsou tu – jsou tam, kam patří Venda Benda i kriminálník okrádající lidi – do vězení! Pokud někdo totiž VLASTNÍ chybou, která je zřejmá z vyšetřování, pochybí, zraní několik lidí, a zničí majetek v řádech milionů, je na místě, aby si své počínání uvědomil na základě rozhodnutí soudu.

No jo, ale co dál? Proč se takové události musí stávat do té doby, než nějaký kolega Vendy Bendy někoho neúmyslně zabije? Nemůžou si přeci jen ti strojvedoucí, kterým je strašně ubližováno, začít stěžovat? Nemohou využít ty své odbory ke stávce? Nebo stále dokola bude znít jen to, že oni za nic nemůžou, jim je to vlastně fuk, protože oni jsou přeci přepracovaní… A to i v případě, kdy se Venda Benda vrátil z dovolené (!). On byl přeci přepracovaný…

A proč to u některých přepravců jde? Proč jsou strojvedoucí, kteří si nemohou stěžovat? A proč jsou i u dopravce, kterému se stávají ve velké míře tyto mimořádné události, lidé, kterým se za život nestala ani jedna mimořádná událost? Proč u nich to jde? Není to třeba proto, že opravdu chápou význam věty „máte zodpovědnost za lidské životy“? Není to také třeba tím, že oni sice mají směny blbě stavěné, ale odpočívají mezi směnami, a nejdou známým pomoci s barákem? Nebo, v horším případě, jdou jezdit k jinému dopravci? A není to třeba i proto, že se ze sta procent věnují své práci?

Mimochodem, když před pár dny, a v loňském roce, spadl jeden druh letadla, tak taky okamžitě všechny skončily létat, a všechny prochází technickými prohlídkami, zda náhodou nejsou také technicky závadné. Tady však nejde o techniku, ale o selhávání lidských faktorů, a to téměř ze sta procent všech případů, které se za poslední dva roky staly. A je jedno, zda pochybil strojvedoucí, nebo například výpravčí nebo signalista.

Inu, zamyslete se milí strojvedoucí sami nad tím, zda je opravdu třeba pořád dokola říkat, že vám někdo ubližuje, že vy jste oběti systému, a začněte nejdříve u sebe! Věnujte se ze sta procent své práci i ve chvíli, kdy stojíte někde ve stanici a čekáte na čas svého pravidelného odjezdu. Jak by to asi fungovalo na operačním sále, kdyby kardiochirurg operující srdce fotil fotky, postoval něco na Facebook či se nevěnoval své práci? A jak by to dopadlo u uklízečky, která vám uklízí prostory v depu? Měli byste špatně odvedenou práci, stejně tak, jako ji očividně odvedli ti, co mohou za mimořádné události, kdy projedou návěstidlo, srazí se čelně s jiným vlakem, případně jim ujede vlak…

PS. Jste to právě vy, co jako první řvete v případech, kdy vám někdo vběhne či vjede pod vlak, že on pochybil… Jste to právě vy, co musíte začít u sebe, protože si to vše děláte jen sami!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.7/5 (43 votes cast)
Já za tu nehodu nemůžu, za to může šéf, co mi špatně naplánoval směny…, 1.7 out of 5 based on 43 ratings
Share


Autor:


15 komentářů

 • Napsal Karel, 13. 3. 2019 @ 11:46

  Boha, to psalo dítě nebo retard? Vždyť je úplně mimo.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +25 (from 35 votes)
 • Napsal Berkovec Karel, 13. 3. 2019 @ 14:10

  Absolutně mimo mísu, papouškuje nesmysly, co slyšel či četl od úředníků teoretiků z Drážního úřadu, vlády a dalších, novináře nevyjímaje. Kdo nejezdil, nikdy nepochopí.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +11 (from 21 votes)
 • Napsal Marián, 13. 3. 2019 @ 14:11

  Autore, tobě dá postřelená guma po držce. To se nedělá jít do elity dráhy!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 11 votes)
 • Napsal Jarys, 13. 3. 2019 @ 21:58

  Hoďte na to síť, než to tu naklade vajíčka!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 10 votes)
 • Napsal Fousek J., 14. 3. 2019 @ 0:11

  Copak pravda bolí co 😀 Mají dávat pozor. Oni za to můžou, oni něco přehlédli. A elita ? Tak to mě rozesmálo nejvíc:-D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 13 votes)
 • Napsal Berkovec Karel, 14. 3. 2019 @ 12:23

  Fousek, o jaké pravdě hovoříte? To, že se stala chyba na straně strojvůdce nikdo nezpochybňuje. Ale proč se ta chyba stala, to už nikdo z odpovědných míst přiznat nechce. Pokud tedy hovoříte o této pravdě, souhlasím s vámi.
  Elita? To řekl kdo?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 • Napsal Marián, 14. 3. 2019 @ 17:16

  To jsme jednou seděli v hospodě a u stolu vedle seděli nádražáci. Vyprávěli si historky z práce a najednou jeden týpek vykládá, jak si za jízdy pěkně zamrdal. Jako, že tam jezdí sám, bez průvodčího, tak tam pěkně přefikl Mařku. Lidičky, já mu to přeju, ale při představě, že vezu mnoha tunovou obludu a k tomu ještě lidi, tak jsem byl hodně v šoku. Jeho kolegové vískali nadšením, jaký je to borec. Nevím, možná to je nádražácká latina, která když se namaže pivem a kořalkou, tak z toho vyleze leccos, ale i tak. Nakonec snad někdy loni chytili nějakého strýca s 2,5 promilema v krvi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 14 votes)
 • Napsal Martin Kramen idiot, 16. 3. 2019 @ 10:01

  Autor článku je retardovaný dement bez znalosti problematiky

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +11 (from 11 votes)
 • Napsal Domažličák, 17. 3. 2019 @ 8:11

  Už to tu vypadá jako na klasických diskuzích: samé urážky a nic věcného. Když jsem viděl kolik to má komentářů, zaradoval jsem se, že to na tomhle webu konečně ožilo, ale tohle je spíš ostuda bez ohledu na kvalitu článku, která je sice nevalná, ale na téma, které si diskuzi rozhodně zaslouží a hlavně by se to mělo řešit a to urychleně.
  Já tedy něco k věci bez emocí. Jak to sleduji jsou příčiny tohoto smutného stavu dvě:
  1) tristní stav zabezpečovacího zařízení. SŽDC víc zajímá vlastní “byznys” založený na převádění státních peněz do soukromých rukou a podle toho vypadá celá železniční infrastruktúra včetně nového zab. zař. Už se nehledí jako dřív v první řadě na to, aby všechna návěstidla byla dobře vidět, byla transparentní a jednoznačná (wilsoňák je toho nejzářnějším příklademm, jaký chaos může mezi návěstidly být).
  2) strojvedoucí jsou skutečně nesoustředění a unavení a je to hlavně chybou systému, který nutí lidi vydělávat peníze za každou cenu kvůli předlužení.
  To že si někdo za jízdy zasouloží s mladou cestující, kterou právě zbalil, tu bylo vždy a v dřívějších dobách dokonce mnohem častěji než dnes. Já když jsem nastupoval na dráhu, tak se všude chlastalo a souložilo jak na běžím pásu a nehody nebyly. Respektive bylo jich na jednu přepravenou tunu a cestujícího nepoměrně méně než dnes. Lidé byli mnohem zodpovědnější a i když si dokázali v práci užívat, nikdy nezapomínali především svou práci dělat poctivě a zodpovědně a to je zásadní rozdíl oproti dnešní době. Když na všechno s…o ti nahoře, proč by se měli přetrhnout ti dole, že? Jaký pán takový kmán. Neříkám, že to chyba strojvedoucích (a nejen jich) není, ale zásadní otázkou je: proč nyní chybují víc než dřív?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 7 votes)
 • Napsal kokot, 17. 3. 2019 @ 10:57

  Kramere, ty budeš asi dost velkej chuj co?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 • Napsal jerry, 17. 3. 2019 @ 11:21

  Pracující jsou přetěžování , jinak by nebyly přesčasy . A taky pěkně stresováni to je jisté.SŽDC taky chybí lidi, někdy se dovolat na CDP je zázrak.Dráha utrpěla reorganizacemi a rozdělováním na nesmyslných xy subjektu.Na druhou stranu jsou na dráze lidi ,které to baví a chovají se k sobě slušné popř. poděkují.S autorem článku nesouhlasím chbí mu fakta. Závěr Drážní inspekce k MU NÁM ŘEKNE VÍCE.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 • Napsal Tomáš V., 18. 3. 2019 @ 13:08

  celý je to zamotanej kruh:
  1) je málo lidí
  2) je potřeba aby lidi jezdili přesčasy aby se to ujezdilo
  3) ze zákona lze jezdit 150hod ročně navíc dobrovolně/nedobrovolně
  4) vše nad 150 hodin je dobrovolně podepsané – případně i druhá smlouva
  5) mnoho lidí jezdí co může aby měli pořádnou výplatu (cca 48tis čistýho se dá ujezdit za měsíc) ale furt mimo domov, a fakt velká únava
  6) většina starších lidí radši má dvoudenku s odpočinkem 6hod(papírově) aby nikde nespali zbytečně dlouho..
  7) nádrdažáci se nikdy nedohodnou na společnym řešení/stávce atd 🙁
  8) odbory jsou nanic, berou příspěvky, pojistka funguje to ano, ale vůči škoda auto a dalším firmám kde odbory něco vyjednaj je Federace Strojvůdců a OSŽ absolutní výsměch

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 • Napsal Sanitka VB, 18. 3. 2019 @ 19:06

  Kramere, to jsi ty ten šílenec okolo sanitek? To už se zase někde zviditelňuješ? Dyť je to trapas.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Napsal Kubik, 19. 3. 2019 @ 19:53

  Počátky všeho lze vidět v 90.letech, kdy strojvedoucí a jejich odbory kývli na vše co jim vedení servírovalo, protože jim hrozili,že když ne, tak se bude rušit ještě víc. Tak předpisáři odbourali odpovědnost vlakvedoucích z dopravních a návěstních předpisů a vše se vedlo jednomužně, kontrola pak chybí a lidský faktor je víc zranitelný. Ten co psal článek v životě nedělal na dráze.Kdo o tom nic neví, ať radši mlčí.Nebo ať si to zkusí na vlastní kůži.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 8 votes)
 • Napsal D, 22. 3. 2019 @ 16:08

  Ajéje, Modrá armáda a klub přátel Vendy Bendy toto nepřežije 🙂 Odbory mají napilno!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 6 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*