3 107 přečtení
Bře 08 2009

Krize v dopravě, nebo konjunktura?

OpavaTak mě napadlo zamyslet se na vztahem krize a oboru dopravy. Zdá se mi totiž, že projevy hospodářské recese se projevují rozdílně v jednotlivých druzích transportu. Mám tím na mysli dopravu nákladní na jedné straně a veřejnou dopravu osob na straně druhé.

O té první slyšíme a čteme od začátku roku převážně pesimistické zprávy o výrazném poklesu objemu zakázek z důvodu nezájmu výrobců a asi jednou z mála pozitivních zpráv je rozjezd nové internetové aplikace Cargopass, která je určena autodopravcům i uživatelům nákladní dopravy a dokáže prý výrazně zvýšit počet realizovaných zakázek a současně snížit náklady na dopravu. No uvidíme.

Zprávy z oblasti přepravy osob jsou aspoň z mého, tj. pražského pohledu pravidelného uživatele prostředků městské i meziměstské dopravy výrazně optimističtější. Například Dopravní podnik hl. města Prahy zveřejnil nedávno informaci o čtyřmiliardové zakázce na nové autobusy MHD. Pár dnů poté se v denním tisku začalo opět psát o rozvoji metra, konkrétně trasy A, která by měla být prodloužena až na letiště v Ruzyni.

Příjemně se mi čtou i zprávy o letecké dopravě. Pravda, také ji poznamenala krize, ale přesto jsme se mohli dočíst o zahájení prací na novém leteckém přístavu pro Prahu, zaměřeném zejména na netranzitní linky nizkotarifních přepravců. Leteckým fandům je jasné, že se zmiňuji o letišti ve Vodochodech, které se z továrního letiště snad změní na regulérní dopravní. Možná by to mohlo inspirovat i letiště v Milovicích.

Zpravodajství o železniční přepravě osob už tak optimisticky nevypadá, například zazněla kritika Českých drah za investice do marketingu místo do vylepšování služeb. Ale takové články jsou často kompenzovány informacemi o plánech různých společností provozovat moderní, rychlé a bezpečné vlaky na českých tratích.

Co tím vším chci tedy říct či vlastně napsat? Asi to, že na rozdíl od cargo dopravy, která míří spíše do krize, mohla by veřejná osobní doprava zaznamenat i příznaky konjunktury, protože lidé ji budou asi více využívat než svá soukromá a na provoz stále dražší vozidla. A to mě těší, protože auta nemám tak rád jako tramvaje, autobusy, vlaky a velká letadla.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: Mírně nadšený uživatel dopravy, občas o ní i mudrující...


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*