4 125 přečtení
Led 23 2019

Malá Morávka, kopanec do zadní nápravy

Malá Morávka v průběhu letních jízd 2018

Kdysi asi před deseti lety (možná dříve) kdesi kdosi řekl, že trať Bruntál – Malá Morávka má přijít ke zrušení. V rámci redukční vlny (smetla nejednu lokálku) se díky aktivnímu přístupu jednotlivců i veřejnosti udržela. Řada lidí obětovala spoustu energie (a čas, prostředky atd. leckteří to znáte), aby zůstalo zachované železniční spojení mezi Malou Morávkou a Bruntálem. Hlavní roli a jasný prim hraje Slezský železniční spolek, který provoz na trati vydupal ze země. Aby na ní mohl jezdit. Podařilo se. Skoro…

Během letní sezony rozhodně vlaky netrpěly na nezájem cestujících

Vlaky SŽS si na prázdnotu nestěžují. Nečekané, rychlé a zásadní slovo přidal kůrovec: „Koleje potřebujete! Hned!“ Ty stejné koleje, které chtěli borečkové ze SŽDC před deseti lety vytrhat. Copak by dnes řekl její tiskový mluvčí, kdyby tak byli učinili, co myslíte?

Každopádně trať teď frčí. Dostalo se to až na kraj. Tam se náhle se zjeví kdosi z ČD (kde před těmi lety trať zvesela zařízli, aby ji mohla SŽDC zrušit) a chce taky jezdit. A bude. No a vlaky Slezského železničního spolku zajistí „historický“ doplněk a v Malé Morávce nebo v Bruntálu budou smutně pozorovat, jak se po „jejich” kolejích prohánějí 810 ČD.

I mimo sezónu se v Malé Morávce občas objeví vlak. Nikoliv pravidelný, ale objednaný pro skupinu výletníků.

Na rozdíl od jiných krajů není ani náznakem řeč o nějakém výběrovém řízení, nezazněl žádný ekonomický či jiný argument, proč dosud dominantního přepravce (no ano, nebo snad ne?) na této trati krajští zástupci odstavili na vedlejší kolej. Přitom spekuluju, že ČD mají asi jinou cenu za provoz 810, patrně ne nižší. Pokud nasadí moderní vozidla, v rozpočtu se to nejspíš také projeví směrem nahoru (o Regionově se teď raději vůbec nezmiňujme).

Slezský železniční spolek je v situaci podobné, jako byste deset let stavěli baráček a těsně před nastěhováním se vám do něj nakýbluje soused, se kterým si občas vzájemně pomáháte. Chyba je, když se soused rozhodne, že mu barák patří, stejně jako jeho vila s bazénem vedle vašeho domečku. Předpokládám, že až budou mít v ČD průšvih, řeknou si i o manželku a na koleje vyjede „historický“ vlak Slezského železničního spolku.

Ráda si na tyhle borce počkám 🙂

Příspěvek reaguje na článek webu zdopravy.cz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: je režisérkou projektu Záhada lokálek


14 komentářů

 • Napsal Domažličák, 23. 1. 2019 @ 5:52

  Pořád stejný scénář: ČD je k zájmům SŽDC loajální a když SŽDC chce něco zrušit, ČD poslušně ustoupí a vyjde vstříc. Běda ale když se najde rebel, co záměru SŽDC zabrání. To pak poslušné ČD dostane zpět kšeft, aby rebel za svou snahu náhodou něco nedostal, třeba si příště romyslí rebelovat.

 • Napsal Josef., 23. 1. 2019 @ 6:14

  Přepravce? Nebo dopravce? Hodinky nebo holinky oboje se natahuje…

 • Napsal Michal Skala, 23. 1. 2019 @ 11:06

  Josef: To je tak, když šotouši musí mít všechno na milimetr přesně, takže si hrají s “odpornými termity”, aby vypadali moudře, aniž ve skutečnosti ví, o co jde.
  Jenže … on ten spolek, který tam jezdil, opravdu není dopravcem ve smyslu zákona a příště tam teoreticky může jezdit stejný spolek, ale na licenci jiného dopravce, jak v roce 2018. Z toho aby se pravověrný fanda železnice šel akorát tak opít do nejbližšího báru 😀

 • Napsal LukinT, 23. 1. 2019 @ 11:53

  Píšete:
  “Na rozdíl od jiných krajů není ani náznakem řeč o nějakém výběrovém řízení, nezazněl žádný ekonomický či jiný argument, proč dosud dominantního přepravce (no ano, nebo snad ne?) na této trati krajští zástupci odstavili na vedlejší kolej.”
  Pojem přepravce znamená zákazník přepravy, nikoliv synonymum k dopravci. Bylo by dobré používat správnou terminologii.

 • Napsal Jakub Unucka, 23. 1. 2019 @ 12:49

  Dobrý den, jsem ten “zlý” krajský náměstek. Než jste tento příspěvek napsal, mluvil jste se Slezským železničním spolkem jak je to doopravdy? Proč ČD? A proč takto? Zkuste je prosím kontaktovat, a pak svůj člànek prosím kompletně přepište. Děkuji předem.

 • Napsal Andy Primusová, 23. 1. 2019 @ 14:00

  Vážený pane náměstku, příspěvek jsem napsaLA jako autorskou glosu k článku (viz odkaz na konci), tzn. nic přepisovat nebudu. Chcete-li připojit k článku vlastní či oficiální krajské stanovisko, myslím, že vám nic nebrání…

 • Napsal Kubik, 23. 1. 2019 @ 20:36

  Slezský železniční spolek jezdí na vlastní riziko nebo je dotován? Pakliže je dotován krajem, je jen na kraji koho si objedná nebo neobjedná. Může se nám to nelíbit, ale to je tak to jediné. Jsem rád, že se tam vůbec bude jezdit a pakliže se tam vrací ČD a.s., tak by je měl snad kraj objednat celoročně, každodenně a v odpovídajících vozidlech. Pak je to v pořádku. Odstavit však Spolek od víkendů v pořádku není.V článku postrádám informace- odkdy se tam bude jezdit? Jak často atd.

 • Napsal Jakub, 23. 1. 2019 @ 20:41

  Omlouvám se za špatně použitý rod, na displeji telefonu jsme neviděl, že jste v ženském rodě. Jen znovu konstatuji, že před zveřejněním článku na technickém portálu je zvykem si informace ověřit, což jste vy neudělala a napsala glosu plnou nepravd, výmyslů a domněnek. Vy jako autorka článku by jste po tomto upozornění měla kontaktovat Slezský železniční spolek, aby jste si zajistila alespoň elementární informace o problému, který glosujete. A pak glosu přepsat. Toť vše.

 • Napsal Andy Primusová, 24. 1. 2019 @ 1:26

  Jakub: Prosím, ověřte si význam literárního útvaru “glosa” a jiných novinářských forem.
  Budu ráda, když osvětlíte, kde jsou v glose “nepravdy a výmysly”. Přepisovat glosu však nebudu, k vašemu vysvětlení popř můžu přidat novou.
  Předpokládám, že stále ještě existuje jistá svoboda projevu. Nechápu proto, proč mám kvuli vašim výtkám přepisovat osobní pohled na článek z jiného serveru? Proč raději nenapíšete vlastní vyjádření, v němž byste kritizované nedostatky popsal z vlastního hlediska?

 • Napsal Domažličák, 28. 1. 2019 @ 6:53

  Pane Jakube, i já bych byl moc rád, kdybyste své napadání autorky podpořil nějakými konkrétními argumenty, děkuji.

 • Napsal Domažličák, 28. 1. 2019 @ 10:05

  Možná pan Jakub myslí dohodu mezi ČD a spolkem, která se nesmí provalit k SŽDC. Je ekonomicky nasnadě, že každá trať je pro ČD potenciální zdroj příjmů, takže není v zájmu ČD (ani jiného dopravce), aby se tratě rušily. Jenže SŽDC rušit chce a ten kdo mu v tom brání, je na černé listině, kde naopak žádný dopravce být nechce. Dovedu si představit tajnou dohodu mezi velkým dopravcem a nějakým rebelským spolkem, že spolek půjde SŽDC na nervy a bude bránit v rušení tratí a když se mu to podaří, dopravce nebude SŽDC persekuován a dle dohody se se spolkem vyrovná.

 • Napsal Tomáš Tužín, 29. 1. 2019 @ 18:09

  Dodávám že na Morávce se stal takový malý zázrak, totiž SŽDC po celou dobu neobjednání vlaků na této trati prováděla údržbu v rozsahu, který umožnil zachování sjízdnosti tratě. Ano, je to podle zákona, ale jak víme, SŽDC zákony porušuje a nechává tratě bez objednávky dopravy cíleně zchátrat (Kozí dráha, Loket – Horní Slavkov, Kralovice – Mladotice …).

  Téměř mám pocit, že na rozdíl např. od Koziny byla Morávka natolik mimo politické tlaky a zájmy, že zůstalo v podstatě na rozhodnutí místní traťovky, nakolik ji bude udržovat, a protože místní traťovka udržovala, tak v podstatě nebyl důvod tam ty vlaky nepustit – s výjimkou toho loňského extempore, kdy se kdosi na SŽDC vzbudil a intenzivně se snažil vytvořit dojem, že je trať nesjízdná, což ovšem vzhledem k okolnostem (pár dní předtím tam projel bez problému vlak) nemohlo obstát.

 • Napsal jerry, 20. 2. 2019 @ 20:40

  Tak je duležite , že se do Morávky svezu a jakým dopravcem je mi fuk..Autorka článku evidentně nemá ráda ČD.

 • Napsal Kubik, 6. 3. 2019 @ 12:26

  Objevil jsem zde https://www.uicr.cz/images/Dokumenty/Vyhlasky/2018/Plan_omezeni_provozovani_drahy_v_roce_2019_-_komplet_UPDI-2487_18-OPDI-SPR_ML.pdf
  že SŽDC, ač se v dopravně Světlá Hora začalo čile nakládat dřevo, má vlánu vytrhat všechny výhybka umožňující obsluhu manipulační koleje- ven mají jít výměny 2,3,4,5! Takže asi další pomsta nepřáelů této tratě.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*