9 717 přečtení
Led 19 2014

Nové vlaky blokují dveře minutu před odjezdem a ujedou

844_001_ČD_Cerhenice1m

Regiožralok

Nedávno jsem měl možnost skoro jet novou jednotkou vyrobenou v Polsku a nazvanou, nevím proč, anglicky Regioshark, kterou se nejen náš kraj tolik chlubí. Na nádraží v Rosicích nad Labem jsem dorazil asi minutu přes odjezdem a přes usilovné mačkání tlačítka na dveřích se mi nechtěly otevřít. Z vlaku na mě koukal průvodčí a venku stojící výpravčí mi řekl, že protože průvodčí už zašel do vlaku, jsou dveře blokovány a nastoupit již nelze. Tak jsme tam stáli asi 40 sekund a poté vlak odjel. Průvodčí i výpravčí byli v pohodě, oběma asi přišlo normální a běžné, že jim cestující minutu kouká na zamčený vlak, pak kouká, jak mu ujede a pak si poslušně 45 minut počká na další.

Je s podivem, že nové vlaky za mnoho desítek miliónů korun z dotací z našich a evropských daní přes tak omílanou propagandu o údajném nárůstu komfortu (míněny asi nedostatečné police na zavazadla, zima fičící od dveří a sedačky, na kterých rozhodně neusnete) nám vzaly další jistotu – tj. že když vlak stihneme, že do něj půjde i nastoupit. Přihlásí se někdo k odpovědnosti a dá věci do pořádku, nebo se s tím zase občan bude muset smířit, poslušně mlčet a platit daně? Za jak dlouho se stane, že jim s tímto přístupem někdo spravedlivě naštvaný rozmlátí dveře na předražené jednotce nebo předražené zaměstnance?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (46 votes cast)
Nové vlaky blokují dveře minutu před odjezdem a ujedou, 2.8 out of 5 based on 46 ratings
Share


Autor:


56 komentářů

 • Napsal Vozka, 1. 3. 2014 @ 1:41

  Omlouvám se, ten příspěvek patří k tomuto článku a ne k té infrastruktuře, takže to kopíruji sem. Tam to ale také snad nebude překážet

  Napsal Vozka, 1. 3. 2014 @ 1:38

  ARJ: neberte to ve zlém, jak jsem napsal. Ale těm 810, stejně jako M 131 je nutno vzdát čest. A nezbývá nám než být rádi, že jsou, protože jsou aspoň levné a relativně komfortní, zejména po modernizacích, které jsou zcela zdařilé. otázkou, ale je, jak jsem psal, proč ještě stále není vový motor pro elektrickou i nezávislou trakci, který by je nahradil, byl levný a přitom splňoval požadavky na pohodlí a komfort. A tvrdím ,že naši lidé umí takové vozidlo vyrobit, jenom to musí někdo chtít. Pokud je záměr místní tratě a ve své podstatě i většinu železnice likvidovat, nelze se divit, že již přes 30 let se toto nedá prosadit a zcela nesmyslně se dělají kapacitní jednotky, které nelze upravovat dle frekvence. Zde jsou skryté úspory a záloha v kapacitě na četnost a kvalitu spojů. A to nemluvím o tom, že když konečně se obnoví tento průmysl – čili dopravní stroje, ale také tím strojírenství, doplňující další výroba apod., tak se zaměstnají lidé, je zde možnost exportu, když to bude dobré a povede to i k vyššímu využití železnice a veřejné dopravy obecně a tím zase budou vyšší tržby, menší potřebné náklady do silniční sítě, menší dopady do zdraví lidí a do krajiny. Jenže to musí někdo sednout a počítat a nežvanit jen o nutnosti dálnic, okruhů, obchvatů a nutnosti likvidace půdy, lesů, ve jménu pokřivené ekonomiky a díky neschopnosti a neodbornosti vyvolených

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 8 votes)
 • Napsal Martin754, 1. 3. 2014 @ 10:15

  Nojo, to je celkem běžná situace, která je k vidění od příchodu moderních vozidel téměř denně. Prostě lid si musí zvyknout i na nové návyky v provozu vlaků, než na které byl zvyklý – otvírání dveří u rozjíždějícího vlaku a naskakování do jedoucího vlaku. Díky těmto skutečnostem, sem rád že blokování dveří tyto věci eliminuje. Vždycky těmto opozdilcům říkám: 60 lidí bylo schopno přijít včas, jak to, že vy ne ? Když někam cestuji tak si snad proboha ohlídám abych byl na vlaku v rozumnou dobu- neříkám půl hodiny předem jak to dělají DCHDC, ale třeba 5-2 minuty předem.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 16 votes)
 • Napsal Honza z Olomoucka, 1. 4. 2014 @ 14:30

  Narazil jsem na tento článek náhodou, když jsem hledal, jak dlouho nebudou jezdit RegioPantery v Olomouckém kraji. Celkem jsem se i pobavil. Smekám před lidmi, kteří se snažili vše vysvětlit a měli tu trpělivost. Ale bylo vidět, že i vteřinový rozpis z ČD, který se shodoval s údaji poskytnutými panem strojvedoucím, nestačil k plné spokojenosti, resp. se pak hledala jiná špína, nedostatky atp. Je mi líto pana strojvedoucího, jestli s tím měl nějaké oficiální popotahování.
  Vlak nečeká na pozdně příchozí, neotvírá. Proč by zpožďoval 200 pasažérů kvůli jednomu? Holt když přijdu pozdě, mám smůlu. Kdo jezdí denně, ví o čem mluvím. A tak to má být. A dále s těmi tlačítky to je stejně i na autobusech, trolejbusech, tramvajích po modernizaci nebo nových z výroby. Většinou to, že jsme přišli pozdě jde poznat tak, že tlačítko nesvítí.
  Bohužel u nás RegioShark nejezdí. Ale máme tu RegioPanter a RegioSpider. S Panterem jsem moc spokojen. Osobák, co sviští na koridoru 160km, má klimu, wi-fi, 1. třídu a hezky svižné rozjezdy … za mě palec nahoru.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 10 votes)
 • Napsal Lukas, 16. 6. 2014 @ 0:57

  Vážený pane,

  co si stěžujete, že musíte čekat 45 minut na další vlak? Nám, kterým jedou k domovu 2 vlaky za den musíme čekat poněkud déle 🙂

  Jak absurdní, co náš kraj provedl s dopravní obslužností.

  Jinak k Vašemu dopisu, když vlakvedoucí (jak Vy píšete průvodčí) dá návěst k odjezdu vlaku, má povinnost nastoupit do vlaku, fíra zavře dveře a nedá se nic dělat! Leda by Vás viděl fíra ve zpětném zrcátku (stačí na něj zamávat – už se mi to mnohokrát stalo a vždy mi otevřel). Vlakvedoucí (pro Vás průvodčí) nemá již co dělat s dveřmi a nemá Vás jak vpustit do vlaku, jakmile dá návěst k odjezdu (tedy “odmávne” odjezd).

  Otázkou je, zdali jste mačkal tlačítko k otevření dveří minutu před pravidelným odjezdem vlaku nebo před skutečným odjezdem vlaku… Myslím, že druhá varianta bude správně. Potom stačí jednoduchá rada, choďte včas na vlak 🙂 A hlavně, než na někoho hodíte chybu, zamyslete se nad tím, jestli si za ní nemůžete sám…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 7 votes)
 • Napsal Pavel Prchal, 16. 6. 2014 @ 7:26

  Kdybyste si přečetl předchozí diskusi a moje argumenty místo těch urážek a machrování některých diskutujících, vysvětlení byste již našel, psát to znovu nebudu. Ale ono je o tolik jednodušší napadat a problém překroutit. Jak jste si možná nevšiml, v nedávné minulosti jsem vyvinul jisté úsilí proti tzv. optimalizaci dopravy v Pardubickém a nejen tomto kraji – viz odkaz prch.wz.cz . Ti, kterých se tu teď zastáváte, zničili vlaky k vám. A už je k vám nikdo nevrátí. Bohužel. Je smutné, že místo podpory se od lidí z nejvíce postižených míst se dočkám jen plivnutí. Je to velice demotivující, asi je lepší se nesnažit, nic nedělat, starat se o sebe, tiše si krást a srážet kohokoliv, kdo si vidí dál, než na špičku nosu, jako většina populace.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 • Napsal Lukas, 16. 6. 2014 @ 15:06

  Omlouvám se, ale můj příspěvek reagoval pouze na Váš článek, který je zcela chybným úsudkem… Ale je jednoduchá napsat že průvodčí za něco může atd.

  Nicméně diskuzi k Vašemu původnímu článku jsem nečetl, takže se omlouvám a příště raději nebudu reagovat.

  A o zničení dopravy u nás vím moc dobře, pociťuji to každý den – ale o tom ve svém příspěvku nepíši…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*