12 127 přečtení
Led 19 2014

Nové vlaky blokují dveře minutu před odjezdem a ujedou

844_001_ČD_Cerhenice1m

Regiožralok

Nedávno jsem měl možnost skoro jet novou jednotkou vyrobenou v Polsku a nazvanou, nevím proč, anglicky Regioshark, kterou se nejen náš kraj tolik chlubí. Na nádraží v Rosicích nad Labem jsem dorazil asi minutu přes odjezdem a přes usilovné mačkání tlačítka na dveřích se mi nechtěly otevřít. Z vlaku na mě koukal průvodčí a venku stojící výpravčí mi řekl, že protože průvodčí už zašel do vlaku, jsou dveře blokovány a nastoupit již nelze. Tak jsme tam stáli asi 40 sekund a poté vlak odjel. Průvodčí i výpravčí byli v pohodě, oběma asi přišlo normální a běžné, že jim cestující minutu kouká na zamčený vlak, pak kouká, jak mu ujede a pak si poslušně 45 minut počká na další.

Je s podivem, že nové vlaky za mnoho desítek miliónů korun z dotací z našich a evropských daní přes tak omílanou propagandu o údajném nárůstu komfortu (míněny asi nedostatečné police na zavazadla, zima fičící od dveří a sedačky, na kterých rozhodně neusnete) nám vzaly další jistotu – tj. že když vlak stihneme, že do něj půjde i nastoupit. Přihlásí se někdo k odpovědnosti a dá věci do pořádku, nebo se s tím zase občan bude muset smířit, poslušně mlčet a platit daně? Za jak dlouho se stane, že jim s tímto přístupem někdo spravedlivě naštvaný rozmlátí dveře na předražené jednotce nebo předražené zaměstnance?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (47 votes cast)
Nové vlaky blokují dveře minutu před odjezdem a ujedou, 2.8 out of 5 based on 47 ratings
Share


Autor:


56 komentářů

 • Napsal Michal Skala, 19. 1. 2014 @ 21:18

  Myslím si, že zde se autor pravděpodobně mýlí a střílí na jiný cíl, než by bylo třeba.

  V první řadě by měla stížnost putovat na České dráhy, a.s. pochopitelně s přesnými údaji o vlaku. Nevěřím tomu, že by uzavřené a zablokované dveře nešly opět otevřít, pokud bezpečnosti provozu nic nebrání, zejména, pokud mám zákazníka na nástupišti.

  Pokud čirou náhodou opravdu dveře v tomto případě znovu otevřít nešly, sluší se úřední cestou toto řešit v depu, případně s výrobcem, proč to nejde a kromě vyvození důsledků z věci samé, se zákazníkovi za způsobené příkoří omluvit.

  Vzhledem k tomu, že jsem sám byl svědkem podobného přístupu k cestujícím v žst. Pardubice hl.n., kde jak četa, tak “výpravce” se na snahu otevření dveří dívali velice pobaveně, věřím, že i v tomto případě k lidskému selhání dojít mohlo.

  Nicméně na fičící zimu od dveří na sedačky si cestující ve Žraloku stěžovat nemohou. Vozy jsou již z výroby vybaveny uzavřenými plošinami.

 • Napsal V. Z., 20. 1. 2014 @ 7:20

  Setkal jsem se s něčím podobným i v Rakousku, v Hohenau (vloni v únoru). Přijel jsem tam od Břeclavi. Chtělo zde nastoupit několik cestujících. Nešly jim otevřít dveře a vlak se za chvíli rozjel. Několik pasažérů zůstalo na nástupišti. Na trati 041 chtěl někdo vystoupit, ale nešly otevřít dveře, bohužel musel jet do následující stanice (šlo o 810). Také jsem zažil několik zpoždění vlaku kvůli špatně se zavírajícím dveřím. Při vystupování v některých soupravách hrozí, že člověk znervozní, ježto jisté typy dveří se neotevírají ihned (má pocit, že i několik vteřin) a člověk potřebuje být za minutu i za kratší čas již v jiném vlaku. Předloni jsem zaváhal při vystupování a ač vlak ještě stál, dveře nešly otevřít a musel jsem jet dál (šlo o Regionovu).

 • Napsal Kubik, 20. 1. 2014 @ 20:06

  Jo,jo, kde jsou ty časy, kdy výpravčí vlak vypravoval, dnes je každý “já nic, já muzikant.”Podle mě, je viník strojvedoucí, který neměl před skutečným časem odjezdu dveře zablokovat. Nebo komu šly špatně hodiny..?

 • Napsal Artur, 21. 1. 2014 @ 12:36

  Chyba je v usilovném mačkání tlačítka. Dveře tedy dostávají informace otevřít/zavřít. Holt nežijeme ve středověku…

 • Napsal DCHDC, 21. 1. 2014 @ 17:29

  Bojím se že autor článku mačkal tlačítko dveří na jednotce 844 tak intenzivně, že než se dveře začaly otevírat, dostaly opětovným zmáčknutím povel zavírat…

  Je pravdou, že reakční doby nových dveří jsou pomalé. Nicméně je nutné zmáčknout pořádně, ale pouze 1x, pak vydržet pár vteřin vyčkat 🙂

 • Napsal Pavel Prchal, 21. 1. 2014 @ 22:53

  Co kdyby si poslední 2 přispěvatelé ráčili ten článek aspoň přečíst a optimálně se i pokusit text pochopit? Plyne z něj jasně, že v sudém počtu zmáčknutí tlačítka na dveřích probém nespočíval.
  Což nic nemění na faktu, že těžko mačkatelná tlačítka na dveřích a jejich pomalé otevírání je neomluvitelný šmejd. Co tvůrci toho paskvilu vymýšleli na dveřích, které na starších vozech již byly vymyšleny dosti a dobře?

 • Napsal arj, 22. 1. 2014 @ 16:54

  Setkal jsem se s něčím podobným i v Rakousku … a setkáte se s tím třeba v Británii (UK i IRL), kde mají u vchodu na nástupiště ceduli, že “nástup do vlaku je umožněn do 30 sekund před plánovaným odjezdem”. Nemluvě o tom, že u letecké a lodní dopravy je zcela běžné ukončení nástupu X minut před časem uvedeným v JŘ, protože tento čas znamená skutečně “odjezd” (a pokud dopravní prostředek tento čas nestihne, znamená to čekání na další volný slot).

  Holt nežijeme ve středověku … Chyba je v usilovném mačkání tlačítka

  Souhlasím s tím, že už nežijeme ve středověku, ale už ne s “chybou v mačkání tlačítka”. Zákazník má být informován-poučen, jak má s daným ovládacím zařízením zacházet – zvlášť, pokud to není úplně jasné a “všeobecně známé”. A v případě veřejné dopravy ta všeobecná známost neplatí – viz:
  DP Praha
  – u autobusů SOR lze dveře odblokovat tlačítky “dveře” i “znamení na zastavení” a to kdykoliv od rozjezdu z předchozí zastávky
  – u autobusů Karosa/Irisbus/Iveco je jen tlačítko “znamení na zastavení” a dveře musí vždy otevírat řidič
  – u tramvají Škoda, T3(M), T6, KT8(M) lze dveře otevřít tlačítkem “dveře”, opět kdykoliv od rozjezdu z předchozí zastávky x ale některé tramvaje tlačítko nemají a dveře může otevřít jen řidič. K tomu třeba v případě obousměrných KT8, v Praze lze zmáčknout tlačítko vlevo i vpravo směru jízdy, v Brně jen u dveří na příslušné straně. U pražských tramvají Škoda ovšem nejsou určeny pro cestující všechny dveře.
  – metro – tlačítko “dveře” ovládá jen ty dveře, na kterých je umístěno, navíc ho lze zmáčknout jen při zastavení vlaku nebo později. Řidič (dříve strojvedoucí) ovšem může ovládání jednotlivých dveří vypnout a ovládat všechny dveře soupravy sám.

  Vlaky obecně – dveře některých (zejm. starších) vozů se otevírají klikou na dveřích, přičemž některé mají blokování proti otevření před zastavením, jiné ne. Novější vagony mají sofistikovanější otevírání – buď “pákou” v úrovni dveřního okna nebo tlačítkem.
  Ovládání tlačítkem ovšem není jednotné – u rychlíkových vozů je tlačítko “otevřít” + tlačítkem “zavřít”, u jiných vagonů je jen jedno tlačítko (otevřít) a zavírání ovládá personál. Naopak u vlaků (většinou starších souprav “MHD”) mnohdy tlačítko ani klika nejsou vůbec a personál řídí oboje.

  K tomu ČD mají ještě nějaké speciality, z nichž za “nejlepší” považuji dveře u Elefantů – otevírání ovládá cestující, ale u většiny (snad starších sérií) se otevře jen jedno křídlo, u menšiny (podle vzhledu novějších) jediné tlačítko otevírá obě křídla dveří. Zavírání u obou verzí (pokud si dobře uvědomuji) je buď po určité době automaticky nebo pokynem personálu.

  A počet výše popsaných způsobů je nutno násobit dvěma až třemi, protože buď musím mačkat po zastavení nebo mohu už dřív (při podsvícení tlačítka) nebo hned po rozjezdu z předchozí stanice.

  No, a jak vidno, teď máme další typ vozidla, kde to jediné tlačítko dveře otevírá i zavírá … ale s prodlevou, takže cestující netuší, zda “zabralo” nebo impuls nebyl předán dál.

  Až ovšem (i jako cestující) pojedete několika moderními auty (tím myslím už třeba počínaje Škodou 105/120, design cca 1977), zjistíte, že dveře se otevírají +- stejně = ve stěně dveří je nějaká páčka, kterou vytáhnete směrem k sobě a dveře lze zatlačením směrem ven otevřít.

 • Napsal Pavel Prchal, 22. 1. 2014 @ 19:33

  Co mi odpověděli z Pardubického kraje:
  Vážený pane Prchale,
  dovolte mi prosím, abych se omluvil za komplikace vzniklé v souvislosti s Vaší cestou. Chtěl bych Vás ubezpečit, že naprosto chápu důvody, které Vás vedly k sepsání stížnosti.
  Výprava vlaku vyžaduje úkony, které nelze opomenout. V čase odjezdu mezi základní úkony patří slyšitelné upozornění píšťalkou k ukončení nástupu a výstupu. Po kontrole ukončení nástupu a výstupu dává průvodčí strojvedoucímu znamení k odjezdu vlaku. Strojvedoucí uzavře dveře z centrálního ovládání, poté je možno odjet a nelze dveře již otevřít. Ze situace jak ji popisujete vyplývá, že výprava vlaku byla již ukončena, průvodčí byl ve vozidle a strojvedoucí u řidicího pultu vozidla.

  Vážený pane Prchale, věřte prosím, že není rozhodně úmyslem jak Českých drah, tak našich jednotlivých pracovníků jakkoli poškozovat naše zákazníky a že nám na úrovni poskytovaných služeb záleží. Je mi líto, že došlo při využití našeho vlaku k situaci, která Vám způsobila nepříjemný pocit z cestování, a za vzniklé komplikace se ještě jednou omlouvám. ”

  S pozdravem

  Ing. Leoš Beran
  odbor dopravy a silničního hospodářství
  oddělení dopravní obslužnosti
  Krajský úřad Pardubického kraje

 • Napsal DCHDC, 25. 1. 2014 @ 19:52

  Nevím zda-li má autor článku hodinky řízené “frankfurtem”, na jednotce řady 844 by přesný čas měl být. A vzhledem k přesnému času a registračnímu rychloměru by mělo být prokazatelné, kdy to zavřelo dveře a kdy odjelo.
  Nezastávám se fíry za každou cenu, ale ten moc dobře ví, co na něj rychloměr všchno žaluje, aby zavřel či odjel předčasně.
  Bohužel u cestujících nejen na dráze to tak chodí: Každému to ujelo, málokdo si připustí že mu nic neujelo, ale že nebyl na zastávce včas. Každý by chtěl, aby spoj čekal na něj, i když jde pozdě. I za cenu zpoždění spoje vůči té většině lidí co v něm již sedí. Ale když ve spoji sedí, už zase požaduje aby se jelo včas a neujel mu přípoj, na nikoho se nečekalo, atd.
  Nebo čekání či nečekání na zpožděné přípoje. Kdo sedí v čekajícím vlaku požaduje jet. Ale druhý den bude ve zpožděném vlaku a bude požadovat čekání. Je to zkrátka odraz dnešní sobecké společnosti ve veřejné dopravě. Nicméně funguje to tak skoro všude 🙂

 • Napsal Pavel Prchal, 25. 1. 2014 @ 21:14

  Co kdybyste si článek ráčil PŘEČÍST?
  Mezi nemožností otevřít dveře u stojícího vlaku a jeho odjetím uplynula MINUTA. To je 60 sekund.
  Během této doby jsem stačil prohodit pár slov s personálem o tom, jak tam NEJDE vlézt.
  A pokud nejste schopný elementární logické operace pochopení jednoduché časové přímky a krátkého textu, tak spíše po sobeckosti pátrejte u sebe, i když nevím, jestli to nechápání elementární logiky je způsobené sobeckostí, lenností nebo něčím jiným.

 • Napsal DCHDC, 26. 1. 2014 @ 22:42

  To chce klid Pavle. V klidu by jste se možná do vlaku dostal. A jak je známo, člověk co je ve stresu, nevnímá čas v reálných hodnotách.
  No rozhodně bych o takové situaci nepsal článek do “novin”, ale spíš zapátral co jsem udělal špatně.
  A když už jste napsal, tak buďte rád že se vám tu snažíme poradit, aby vám to zase neujelo. V první řadě bych na vlak začal chodit včas. Ostatně lepší je ujetý vlak pro zavřené dveře v 844, než ujeté nohy po naskakování do vozu řady Bt, např.

 • Napsal Pavel Prchal, 27. 1. 2014 @ 6:06

  Děláte si srandu? Místo rady tu slyším hlavně obecné kecy, nesmysly a bludy vzniklé nepřečtením toho, co jsem jasně napsal. Jestli jste jedním z “odborníků”, kteří tento způsob dopravy tvoří, tak pán bůh s námi.

 • Napsal strojvedoucí, 30. 1. 2014 @ 18:26

  Pane Prchal Váš komentář uvedený v tisku a na netu je krásná pohádka o zlé mašince která Vás nechtěla naložit což ale byla chyba Vaše a ne její.Podle udaje z el.rychloměru odjížděl vlak s 1min. zpožděnim a dveře se blokovaly 38s po čase odjezdu 15 05h.Tedy ne podle Vaší pohadky o minutě před odjezdem.A jestli se Vám nová souprava nelíbi je to Váš problém většina cestujíci je velmi spokojena s exteriérem i interiérem/nékteré chyby se najdou neb nic není dokonalé/ale hlavné kvalitou jízdy proti ř814.To je asi tak vše co jsem chtél napsat k Vaší verzi.

 • Napsal Pavel Prchal, 30. 1. 2014 @ 20:24

  Vážený anonyme “strojvedoucí”, budu předpokládat, ačkoliv jste to jasně a jednoznačně nedeklaroval, že jste strojvedoucím onoho vlaku, do kterého se mi nepodařilo nastoupit.
  Ptám se, V ČEM byla moje chyba, že se mi nepodařilo do vlaku nastoupit? Když už reagujete, na což jistě máte svatosvaté právo a což jistě bude pro tuto diskusi velkým přínosem, tak by bylo dobré to aspoň vypořádat pořádně a jasně, a ne stylem “pan Prchal udělal chybu, protože jsem to řekl”, neuctivým tónem k tomu a argumentů po málu a nekompletních. Nevyvracím vám, že jsem mohl k vlaku doběhnout nějaké desítky sekund po přesném čase odjezdu, kvaltoval jsem z práce na knop, ale vlak tam stál ještě docela dlouho a pustit mě mohl.
  Děkuji za údaje z rychloměru, které jsou snad pravda. Nicméně zaráží mě, že zatímco zpoždění uvádíte jako “jednu minutu”, tak uzavření dveří uvádíte v sekundách. To je v tom novém vlaku tak špatná elektronika, že neměří některé údaje v sekundách, že nedodržuje vhodný a konzistentní počet desetinných míst resp. zde drobných jednotek času zvaných sekundy jednotlivých údajů k sobě, nebo jste to takto ležérně reprodukoval vy? Konzistentní je uvést to stejnorodým způsobem – buď zpoždění 1 minuta + uzavření dveří 1 minutu po odjezdu (vysvětlení: 38 sekund zaokrouhluju v této verzi interpretace nahoru, protože je to více než polovina minuty), nebo to uvést jako zpoždění 0:XX (resp. 1:XX, kde 0 nebo 1 jsou minuty a XX jsou sekundy) + uzavření dveří stejně. Proč se ptám? Zajímalo by mě totiž, kolik přesně sekund dle vašich záznamů uplynulo mezi uzamčením dveří a odjezdem vlaku. 22 (tj. rozdíl mezi přesnou minutou a 38 sekundami)? Nebo 51 sekund, coby druhá mezní hodnota, kterou spekuluju z toho, že nejvýše zpoždění 1:29 by se ještě zaokrouhlilo dolů na 1 minutu? Nebo něco mezi tím? Potěší, když toto osvětlíte, abychom to tedy aspoň takto neoficiálně prošetřili.
  Když budu čistě teoreticky uvažovat alternativu vycházející vstříc vám, tj. 22 sekund mezi zamčením dveří a odjezdem vlaku, bylo by pro vás takovým problémem doběhnuvšího cestujícího pustit dovnitř? A co vaši “kolegové” – třeba pan výpravčí – proč on nekonal a nevyšel zákazníkovi vstříc? Argument, že jste ČD a on SŽDC si nechte, proto jsem tam dal ty uvozovky.
  Nicméně dle popisu v článku a dle toho, že jsem ještě stihl absolvovat rozhovor s výpravčím, vidím těch 22 sekund jako nereálně malý časový interval.
  Z jiného soudku: Uvědomujete se, že železnice v této zemi je v rozkladu a socialistický přístup k zákazníkovi ji ničí tím víc? Příliš mnoho lidí nejezdí vlakem a z těch, kteří jezdí, jich mnoho jezdí jen proto, že musí a že si zatím nekoupili auto. Vy jste strojvedoucí a těch je málo, tak se o svůj džob asi bát nemusíte, ale je smutné, že lidem v této zemi často nejde o nic víc, než o jejich prospěch a jejich pohodlí a za tím vším je tlustá zeď, přes kterou není vidět. Neznám vás, tak to neberte jako definitivní hodnocení vaší osoby. Aby se věci změnily k lepšímu, chce to změnit přístup. Zkuste někdy vidět železnici očima lidí, kteří čekají dlouho na další vlak a na řadě tratí se ho dočkají za velmi dlouho. Kteří makali v práci a valí na druhou šichtu k rodině domů. Kteří šidí spánek, aby to stíhali, jako jistě při vašem povolání často jistě musíte i vy. Sám sice také pracuju ve státním podniku, ale vím, jak se k zákazníkovi chovat mám a jak ne. Protože on si to taky může koupit jinde a já můžu jít na pracák. Neříkám vám, abyste obešel bezpečnostní pravidla nebo zadrbal dopravu na trati, ale jste si skutečně jistý, že nebylo ani náhodou možné nechat mě nastoupit? Že to v těch X desítkách sekund nešlo?
  Když se chce, lze mnohé, např. před cca 3 lety se kvůli špatnému jízdnímu řádu velmi těsně navazující první sobotní ranní rychlík na Liberec v Pardubicích hl. n. už rozjížděl a lidem, kteří přibíhali z rychlíku od Olomouce přes koleje, zastavil a nechal je nastoupit. Byly to první ranní spoje, frekvence mizerná a oni by byli víte kde, kdyby strojvedoucí nebyl vstřícný.
  Já jsem vaším zákazníkem hned trojnásob – platím jízdné ve vašem vlaku, platím daně, ze kterých je veřejná osobní doprava dotována, a platím daně, ze kterých jsou ty dotovány ty módní megavlaky našpikované pochybnou elektronikou.
  K “mému problému” se soupravou (další rýpnutí neboli argument-neargument): Ta “většina lidí”, kterým se prý souprava líbí, to máte někde nasčítané? Potěšíte nás čísly, konkrétním průzkumem? Nebo to bez argumentů tvrdíte a tak se o tom nesmí pochybovat? Nebo čerpáte z článků, kterými sami sebe chválí politici, kteří ty megavlaky koupili za jedny z posledních desítek miliónů dotací, než ty prachy z EU dojdou a než tento mrhající systém padne na hubu? Jistě nepopírám, že daná trať si zaslouží kapacitnější a samozřejmě čtyřosý vlak, než je např. řada 810, nicméně ti, kteří vám ty vlaky koupili, ti zabili dopravu a džoby pro mnoho vašich kolegů na jiných tratích právě proto, že se jim nelíbily ty vlaky staré a malé a nové malé nehledali, jen nesmyslné koncepce nerozpojitelných a tedy neefektivních souprav. Ty nám na periferii nikdo nezaplatí, takže na mé rodné Moravské západní dráze vlaky nejsou, nebudou a nevrátí je tam ani radní Dušek. A jestli tam přece jen někdy dojede 2 x denně nějaká předražená jednotka pro 120 osob, tak to tam brzo zruší pro malou obsazenost, pojede tam autobus a pak zruší i ten.
  Dále bych k vámi tak chválené jednotce chtěl sdělit, že se mi v ní špatně spí, lítá mi hlava, protože tam nejsou ušaté sedačky. V čem je tedy komfortní? V sedačkách, které vsáknou vše? V oknech, která nejde otevřít? V klimatizaci, která zvyšuje spotřebu, vadí mi a bolí mě z ní v krku?
  A dále byste se nám mohl pochlubit, jakou má ta vaše úžasná jednotka spotřebu, abychom mohli posoudit, jestli se investice veřejných peněz vyplatila = jestli jednotka bude mít levnější provoz? V dnešní době moderních a efektivních motorů by to tak teoreticky být mělo, ale z doslechu vím, že paradoxně není. Vy byste spotřebu mohl znát, tak nás poučte.

 • Napsal strojvedoucí, 31. 1. 2014 @ 9:47

  Mé jméno je V. Novák a jsem strj. uvedeného vlaku o cestujícim kterému jsem ujel dozvěděl před 3dny kdy mi toto bylo oznámeno vedoucím.Podle rozboru rych. byly dveře zavřeny v čase 38s po pravidelném odjezdu to že se dveře zavírají dochází potom k zasunutí schudku potvzení jízdy povolení parkovací brzdy a rozjezdu je určity čas.Proto ten časový usek.Jestli jsem se věnoval odjezdu a Vám ujel nebylo to schválně ale mám i jiné povinnosti než jen koukat z okna kdo dobíhá po odjezdu vlaku.Pracuji na žel.27rok z toho jako stroj. 21let a už jsem dosti cestujícím zastavil občas nekdo poděkoval jiný se ani neotočil.Je to moje chyba ale raději se budu věnovat návěstidlum a jízdě než se pak obhajovat na Drážnim uřadě proč to či ono strj. nesplnil.Výpravčí pokud ho nevidím s tim už nic neudělá při délce soupravy a odhlučnění a vlaková četa též.Problém je Vaše obvinění o zavřených dveřich min. před odjezdem který prý byl i v novinách které nekupuji již několik let a toto pak vypadá že je to pravidlo.To že najednou připouštíte pár desítek vteřin po odjezdu píšete zde do novin s tím už nepujdete a tak co si má myslet čtenář je asi jasné.Jsem žel. postižen už od dětství tak taky mi vadí rušení a omezování dopravy a každý kolega bez práce mě mrzí neb většina z nás má praci trochu jako koníčka a není to jen o vydělaní peněz.Já taky platim daně a některé státní a krajské speciality mě netěší ale těžko to tady změním.Na pruzkum za jízdy nemám čas a některé obraty 3min mi neumožnují a to je šance pro Vás když jsou tak hrozné sedačky že nemužete spát.S timto jste měl vyrazit za výrobcem který tyto soupravy vyrábí i pro DB a vysvětlovat cestujícim jak bylo skvělé sedět v 810 a 010 o kterých píšete v jiném článku.Nebo si snad myslíte že některý soukromník natře tyto vlaky svojí barvou a vyrazí zachranovat lokálky.Naštěsti i 810 prochází rekonstrukcí aby aspon to málo co jezdí k tomu trochu vypadaly.Občas když vidím jak se cestující k novým nebo rek. vlakum chovají a kdo s nimi jezdí tak bych tam dal dřevěné lavice které např.zkousí DP Prahy to nemluvím o grafiti škrábání do skla psaní fixy aj.Klimatizaci co vim zatím nikdo nepouštěl tak nevím jak jste přišel k bolavému krku a docela by mě zajímalo co je podle Vás ideál vlaku roku 2014.Po přečtení článku na tomto vebu který jsem ojevil až po Vaší stížnosti asi nic ale je to Váš názor a máte na něj právo.To je demokracie o které se stále mluví i když to občas člověk nechápe.Timto končim diskusi o Vaší stížnosti za uzavřenou dojde-li k mému potrestání já to snesu neb když nejde o život jde o p…

 • Napsal Pavel Prchal, 31. 1. 2014 @ 11:09

  Dobrý den,
  sám jste poukázal na kupu nešvarů na železnici, za které nemůžete ani vy ani já. Viz např. ty 3-minutové obraty a jiné zvrácené nápady těch, kteří železnici “optimalizují”.
  Nevyjádřil jste se k té minutě zpoždění, stále jen těch 38 sekund zavření dveří po odjezdu. Stále tedy nevím, jestli ze systému vyčtete, kolik s bylo mazi uzavřením dveří a odjezdem. 22, 51, jinak? Byla to přesně minuta zpoždění nebo sekundy do minuty nebo po minutě nelze zjistit? On je to docela rozdíl a jeví se mi býti pravděpodobnějších těch více sekund vzhledem k tomu, co jsem za ně stihnul.
  Netvrdím, že se máte koukat, jestli někdo nedobíhá víc než na návěstidla, ale evidentně o mě věděl výpravčí a neudělal nic. Tedy prošetřují vás a jeho ne?
  Zasutí schůdku – to je neštěstí, další drahá blbost, které se může porouchat. Dřív to nebylo potřeba a taky jsme jezdili.
  Co se chování cestujících k interiéru týká, jsem toho názoru, že většina lidí jsou prasata. Proč tedy prodyšné sedačky, kdy to po nich nikdo neumyje? Koženka se vezme savem a je to. Občas někomu řeknu, aby si nohy v botách dal dolů, ale reagují mírně řečeno neochotně. A to, jak špatně jsou v nových vlacích disponovány regály na zavazadla, nutí lidi k tomu, aby svá zavazadla váleli po zemi v psích výkalech, co tam jiní na botách nanosili a pak to klidně dají na sedačky. Já svůj batoh např. dávám na sedačku, protože v 814 a mnohde jinde se mi do regálu prostě nevleze, to šlo jen v 810 a starých dobrých velkých “ušatých” vozech. Nicméně já mám batoh i zespoda čistý, potože ho zásadně neválím po zemi a ve špíně, ale jak k tomu přinutít bežné cestující, to nevím.
  Co se týká průzkumu oblíbenosti nových vlaků, nevím, proč bych jej měl dělat já. Já jsem psal, že se mi nové vlaky nelíbí, nemluvím jménem jiných, ti ať si udělají svůj názor a budou-li chtít, můžou taky napsat článek. Vy se zaštiťjete názory jiných lidí a s tím, že nemáte čas, tuto povinnost delegujete na mě. Tuto interpretaci odmítám. Každý má buď říkat svůj názor a bere-li si do úst jiné, musí to umět doložit.
  Že ty soupravy berou i DB není argument, už dávno jsem opustil víru v propagandu, že na Západě mají vše dobře a my je musíme nekriticky kopírovat. 25 po revoluci je čas vystřízlivět.
  810 a opravy – zde se mělo místo výroby paskvilu zvaného Regionova přistoupit k repasi 810 typu jednou zas nově natřít, instalovat dvouskelná stahovací okna a repasovat povrchy v interiéru a WC. Případně vylepšit motor a převodovku, ale v tom nejsme fundovaný, abych posoudil možnosti. Místo toho jde 100 btaxů na smrt a nikomu to neprodají. Jak jsem vysvětlil jinde, že ničen de fakto veřený majetek. Měli to dát do dražby, ať si je koupí kdokoliv.
  To, co stály 814, mohlo stačit na kmpletní repasi všech 810 a btaxů v zemi. Místo toho stojí v MuNu na nádraží a čekají na smrt. Přitom každý ví, že nový vůz pdole dnešních norem bude stát vyrobit takové strašné prachy, že to nikdo pro lokálku neudělá. Tady není cesty zpět, s těmito vozy odsuzujeme k smrti i mnoho lokálních tratí.
  Je mi jedno, kdo bude zachranovat lokálky, když ČD evidentně nefungují, ať to dělá soukromník nebo samotný Lucifer, ale ať do pro boha živého někdo udělá! Já samojediný na to nemám sílu a z platu si na motorák nikdy neušetřím a nikdo mi ho ani neprodá, radši ho sešrotují.

 • Napsal Pavel Prchal, 31. 1. 2014 @ 15:38

  To “strojvedoucí”: Abych nezapomněl reagovat na všechno:
  K vašemu tvrzení: “To že najednou připouštíte pár desítek vteřin po odjezdu píšete zde do novin s tím už nepujdete a tak co si má myslet čtenář je asi jasné.”
  To je irelevantní. Když už vlak stojí, třebaže opožděn, a ještě docela dlouho čeká, tak proč nemůže cestujícího pustit? O tom to je. A jestli elektronizace dosáhla takové úrovně, že probíhá předlouhá procedura zavírání, zamykání a softwarového ondění, tak to snad není chyba moje (a ani vaše). Jak jsem proboha měl vědět, že v parametru doby mezi započetím uzavírání vlaku do rozjezdu došlo k pokroku (= zhoršení) oproti např. nelektronizované řadě 810 a že to trvá minutu nebo i více? Ve zmíněné 810 se zavřely dveře, vlak se ihned rozjel (často i bez pověstného a démonizovaného cukání) a basta. Procedura tak na 5 sekund ani ne. Jako člověk, který se počítačích hrabe docela dost, jsem se naučil rozlišovat mezi softwarem dobrým a stabilním a mezi softwarem pomalým a na prd. To si měl pohlídat zadavatel nebo dopravce, co si objednává, a připomínkovat a pedantsky buzerovat výrobce před tím, než koupí. Korespondenci s výrobcem opravdu nepovedu, ten není pro mě partnerem k jednání. To ať řeší dopravce a objednavatel, jak špatně výběr vlaků provedl a jak si nepohlídal parametry. Pokud tvrdíte, že vám hrozí nespravedlivý trest od zaměstnavatele, tak se ptám, jak to, že on pořádně neprošetří, v čem nebo kom je chyba? Objektivně by dle vašeho svědectví, vlastností stroje a elektronických záznamů měl zjistit, že chyba není ve vás, ale v elektronice a byl byste z obliga. A pokud se na vás neprávem bude hojit, tak jim dejte výpověď a běžte dělat třeba pro toho soukromníka, pokud vím, po strojvedoucích je velká poptávka.
  “Klimatizaci co vim zatím nikdo nepouštěl”
  Jistě že ne, když to tu jezdí asi měsíc nebo dva. Nicméně dovolil jsem si to srovnat s klimatizací jinde, např. v nových elektrických jednotkách na hradecké trati, v motorácích Stadler, v rychlících všude a ve vlacích v zahraničí obecně. Technologicky je to stejné, všude to zvyšuje spotřebu, všude je z toho zima jak v psírně nebo naopak to není puštěné nebo to nestíhá a všude to s sebou přináší konstrukci oken, která nejde otevřít. Zkuste si cestovat ve vlaku po bezdomovcích nebo jiném zdroji smradu, který není jak odtáhnout. Zkuste si cestovat v létě, kde kvůli klimatizaci s sebou musíte vozit bundu a kalhoty, abyste v kraťasích a tričku ve vlaku nezmrzl. Zkuste si cestovat ve vlaku, kde klimatizace z nějakého důvodu nejede, okna jsou pevná, lidi jsou natlačení na sebe a je tam dusno, vlhko a smrad. Kde si na sobě propotíte čisté oblečení. No a pak vlezete do dalšího, kde zas neutečete před zimou, a domů dorazíte špinavý a nemocný. Mít možnost otevřít si okno ve všem, kde to kvůli rychlosti není nebezpečné, snad není trak přehnaný požadavek. Větrat oknem je normální. A že otvíratelná okna jsou dražší to při všech těch předražených kravinách v nových vozidlech neberu.

 • Napsal strojvedoucí, 31. 1. 2014 @ 16:56

  Napsal jsem že už nebudu reagovat ale asi jste to nepochopil tak ještě jednou.Dveře dostaly 38s po odjezdu 15 05h impuls a proběhlo výše uvedené/ schod atd./to nějakou dobu trvá a vlak se rozjel zhruba 15 06 a par vteřin přesná čisla dodá depo na mail který přišel neb musí reagovat na tuto stížnost od nadřizeného vlakové cety který opravdu nemohl nic dělat jedině doběhnout ke mně dopředu přes celou soupravu ale po rozjezdu a následném zastavení by vlak stejně zastavil mimo nastupiště což ovšem z duvodu bezpečnosti mimo odvrácení nebezpečí nepřichází v uvahu.Navíc je tento vlak vybaven GPS a dá se zpětně dohledat vše co dotyčný strj.dělal a kde.Ano máte pravdu že i výpravčí mohl reagovat ale pouze vysílačkou a zase uplyne nějaká doba viz.předchozí.Tyto bezpečnostní věci ohledně doby trvání nejsou v mé kompetenci ale při jakekoliv mimořádné udalosti media rozpoutají hon na čarodejnice/otevřené dveře projetá návěstidla aj./a pro nás co jezdíme to není procházka ružovou zahradou při přezkoušení na DU popř.psychotesty sundání z loko.na několik měsícu a snížení platu aj.Ano 810 stačílo cvaknout vypinačem dveří sepnou jízdu a za pár vtř. vyrazit i s pohledem z okna pryč.Tyto nové stroje s centrálním pultem toto neumožnují a tak k takové situaci muže dojít asi častěji než dříve.Nebyl to umysl a já se dověděl 29.1 co se stalo Jinak co se týče rek.810 tak jedna od nás už probíhá ve Veselí nad Moravou a 814 je kapitola sama pro sebe ale při cestách po Slovensku se mi jejich pojetí jeví lepší.O tom že nový vlak se lidem líbi jsem se zatím přesvědčil s kým jsem hovořil škoda že nejezdí až do HB a jak se osvědčí uvidíme za pár let provozu.To že okna nejdou otevírat je trend posledních let ale mě více vadí betonová koryta kolem tratí přes která není nic vidět.

 • Napsal JanO, 31. 1. 2014 @ 19:25

  Pavel Prchal: Možná to vypadalo jako naschvál, ale představte si, že by se vám strojvedoucí rozhodl vyhovět – zabrzdit / odblokovat dveře / nechat vylézt schod / otevřít dveře / zavřít dveře / nechat zalézt schod / … a už se k vlaku hrnou další nedochvilci.

 • Napsal Pavel Prchal, 31. 1. 2014 @ 19:29

  “Napsal jsem že už nebudu reagovat ale asi jste to nepochopil…”
  Nejenže jsem to pochopil, ale pochopil i jsem to, co jste tím myslel, ačkoliv to není moje povinnost. Jenže tady nejsme za vlády preferované strany, aby preferovaní sXXXXXXi měli právo ostatním zavírat hubu. Jak jste sám kdesi výše naznačil, mám právo na svůj názor a já jej uplatňuju. Co jste napsal, k tomu se mám právo vyjádřit!
  Asi potřetí jsem se dozvěděl, že dveře se zavřely v 15:05:38, ale až po druhé urgenci jste ráčil říct, že přesný čas odjezdu se dozvíme časem. Jen nevím, jak, když už tedy nemíníte reagovat.
  Regionova typu Slovensko – co je na tom dobrého? Spřažené, nerozpojitelné a dvouosé. Paskvil jiného typu. Co myslíte, že sežere více paliva, Regionova s 20 cestujícími nebo sólo 810 s 20 cestujícími? Mám dojem, že se pořád míjíme v chápání jednoduchého problému.
  To že okna nejdou otvírat je BLBÝ trend. ZATRACENĚ BLBÝ TREND! Takže pardon, ale tuto jednotku jak kvůli oknům tak kvůli jinému zmíněnému prostě chválit nebudu. Až někdo postaví něco opravdu dobrého, tak to chválit budu, ale to bude muset být dobré, ne jen nové a módní.
  Zatím jste pro jednotku neuvedl žádný pádný argument krom toho, že si to prý “většina lidí chválí”. Co nás takhle potěšit údajem o spotřebě, jak jsem se už jednou ptal. Bude tady posun vpřed?
  A ta koryta taky. A jak za koryta tak za okna platíme z daních, protože obojí prosazuje stejný typ škůdců.
  K ostatnímu se nevyjadřuju, čímž to nekritizuju, díky za podrobný popis toho, co jsem už vyvozoval dříve – jednotka má prostě šílené prodlevy a elektronické obstrukce a další z jistot padla – dojdu k vlaku a on už mě nepustí.
  Slovy známého: “Cestující mají na vlak přijít aspoň 15 minut předem, aby nesnižovali vážnost dráhy”. Oni ale nepřijdou předem, oni pojedou autem.

 • Napsal strojvedoucí, 31. 1. 2014 @ 20:47

  Vy jste jak natažený na klíček a kdo s Vámi nesoulasí je nepřítel a máte stále problém pochopit že jste přišel na vlak pozdě ten už byl vypraven zavřený a připraven k odjezdu.Odjížděl-li by přesně tak jste viděl pouze koncová světla.Musel by jste si najít jiný duvod jak se zviditelnit psaním o hrozném sharku a Vaše obhajoba 810 je udivující.Ano tento motorák byl jednoduchý levný lehký není za něho u nás náhrada ale to byly malé parní lok.také a přesto skončily. Něco jsem se na 810 najezdil a tak vim jaká na nich byla zima v létě jak ve skleníku věčný pruvan a jejich jednoduchý podvozek posílal rány do mych zad.Tímto je nepomlouvám ale spíše konstatuji jejich negativa nevím zdali máte auto ale pokud ano určitě to není š105 která byla také levná a jednoduchá a taky skončila.Rekonstukce kterou ted podstupuje jedna z nich motor převodovka interiér stahovací okna nové ovládání automat na jízdenky aj.muže pár z nich zachránit ale život většiny z nich je u konce at se Vám to líbí nebo ne.Stále jste se nevyjadříl co je podle Vás ideál co jezdí v Evropě v roce 2014.Rikat že je to modní to nejsou šaty nebo boty má svuj desing a to je věc výrobce.Jsem rád že si konečně mohu vyzkoušet něco nového a né jen nějaké rekonstrukce. Jak jsem napsal již dříve je to pouze Vaš názor a máte na něj právo nebo také pes štěká ale karavana jde dál.

 • Napsal Pavel Prchal, 1. 2. 2014 @ 12:17

  Opakuju dotaz na spotřebu Regiosharku, víte, nevíte, víte ale nesmíte říct?
  Připomínám dotaz na přesný čas odjezdu, napíšete, až vám to pošlou?
  “Vy jste jak natažený na klíček…”
  A neplatí to pro vás? Nechte si osobní poznámky, a pokud to neumíte, tak se nedivte, že proti vám argumentuju a to se držím ještě hodně zpátky. Kdybych klesnul na vaši úroveň jednání, zřejmě bychom se tu častovali nadávkami a urážkami a asi by nás oba zablokovali. Možná byste si mohl všimnout, že na rozdíl od vašich poznámek zesměšňujícího až urážlivého typu já používám argumenty, co kdybyste s tím ráčil začít také?
  “…a kdo s Vámi nesoulasí je nepřítel”
  Tento popis pasuje na vás.
  “…a máte stále problém pochopit že jste přišel na vlak pozdě ten už byl vypraven zavřený a připraven k odjezdu.”
  Za prvé: To vy máte stále pochopit to, co jsem tu už vícekrát popsat, pořád problém překrucujete do vašeho velmi úzkého vidění záležitosti. Je-li vlak opožděn a stojící stále na peróně, nemá nepouštět lidi, když stojí. Co kdyby vám vzniklo zpoždění např. 90 minut, protože by trať na Chrudim někdo ucpal? To byste tam 90 minut stál s uzavřenými dveřmi a nepustil lidi dovnitř ani ven? To je absurdní!
  Za druhé – minuta uzavírací procedury je špatně, výrobce to pokazil.
  “Odjížděl-li by přesně tak jste viděl pouze koncová světla.”
  Pak by byl pryč a basta, nebyl důvod ke stížnosti. Ale to se nestalo.
  “Musel by jste si najít jiný duvod jak se zviditelnit…”
  Vaše obvinění je křivé. Důvody si tu hledáte leda tak vy.
  “….. psaním o hrozném sharku a…”
  Já na nové jednotce kritizuju konkrétní věci, jak jste si možná všimnul. Ať je dá výrobce do cajku a ať si jejich bytí v cajku objednavatel ohlídá a neřeknu ani slovo. Líbivým designem mě neopijou, mě zajímají užitné vlastnosti, a ty jsou nevalné.
  “Vaše obhajoba 810 je udivující.Ano tento motorák byl jednoduchý levný lehký není za něho u nás náhrada ale to byly malé parní lok.také a přesto skončily. Něco jsem se na 810 najezdil a tak vim jaká na nich byla zima v létě jak ve skleníku věčný pruvan a jejich jednoduchý podvozek posílal rány do mych zad.Tímto je nepomlouvám ale spíše konstatuji jejich negativa…”
  Taky jsem nikde netvrdil, že vůz 810 nemá žádné špatné vlastnosti. Ale není mou chybou, že nic lepšího ve stejné velikostní a provozně nákladové kategorii není.
  “… nevím zdali máte auto ale pokud ano určitě to není š105 která byla také levná a jednoduchá a taky skončila.”
  Nemám auto. Navzdory systému, který se mě k tomu stále snaží donutit. Pokud bych kraksnu potřeboval, Š105 by nemusela být špatnou volbou. Je lehká, jednoduché konstrukce a levně opravitelná. Ne s každou malou opravou za 20 000 a jen autorizovaným servisem. Nicméně výběr auta by podléhal tomu, na co bych ho využíval a jak často. Normální kalkulace, aby to vyšlo co nejefektivněji. V současné době pro mě vlastnictví auta efektivní není a proto jsem si ho nekoupil. Kdybych ho koupit chtěl, přišel bych do prodejny a mlátil bych o stůl hotovostí. Proč? Protože nedělám dluhy, poctivě šetřím a koupi věcí rozvažuju, abych nekoupil nepotřebnost nebo šmejd. Kdo myslíte, že rozvažoval koupi jednotky? Vysoký manažer vaší firmy? Nebo krajský politik typu Martínek a Tichý? Oni o tom nic nevědí, oni jen vidí líbivý design, kupu peněz z veřejných rozpočtů nebo dotací, které jsou pro ně nevyčerpatelné, které nemuseli vydělat a které mohou promrhat. Kdyby je museli vydělat, museli by se sakra starat, co a za kolik koupí, jako dobrý hospodář by se museli chovat. Za to, co s dopravou v kraji udělali, nikdy neponesou zodpovědnost, nikdy nebudou muset platit škody, z nichž některá byly vyčísleny i konkrétně – např. ten strašný projekt Oredo za desítky miliónů. Pan Martínek má doživotní křeslo v senátu a pan Tichý je stále zastupitelem kraje, ale ani jednou na zastupitelstvu nebyl (je jednou za 2-3 měsíce), bere za to prachy a rezignovat nehodlá.
  “Stále jste se nevyjadříl co je podle Vás ideál co jezdí v Evropě v roce 2014.”
  Kdybyste odpovídal tak, jak odpovídám já, bylo by krásně na světě a posunuli bychom se dál. Nemám na ideály prostor, na to nejsem ani příliš mladý ani příliš starý, mně zbývá jen šedivá a stále mizernější realita. Ale řeknu ideální parametry a ne jen pro nějaký pitomý jeden rok, ale obecně, nadčasově, protože nežiju jen teď a jen pro teď, i když budu asi opět vypeskován, protože mě zajímá funkce a variabilita a ne designérské prasečiny:
  – Zásadně oddělit nástupní prostory stěnou a dveřmi od prostoru pro cestující, ne jako ve Stadleru, Panteru nebo Paštice.
  – Stahovací dvouvrstvá okna: Dobrý je typ, který má v sobě Regionova nebo repasovaná 810, i když nevím, jak budou fungovat po třeba 20 letech. Pro vyšší rychlosti sklopná malá okna. Pro ještě vyšší už nebezpečné rychlosti okna neotvíratelná, ale kvalitně vyřešené větrání nevázané striktně jen na mrazák neboli klimatizaci.
  – Okna opatřit závěsy nebo roletami, povinné pálení na slunci obdobně Desiru s SRN rozhodně ne.
  – Sedačky typu ušák nejlépe tvarově shodné s rychlíkovými koženkovými “béčky”, optimální tvar na spaní vsedě. V malém vlaku typu 810 bych nechal, co tam je, je to variabilní, je přes to pěkný výhled a pro krátké vzdálenosti to stačí, pokud to někomu hodně vadí, jsou tam ty vysoké rekonstruované sedačky s původní prostorovou dispozicí.
  – Sedací a opírací část sedaček mít ve směru kolmém na bok vozu rovné, aby bylo možno usadit např. 3 děti na dvojku nebo 4 na trojku, abych se v poloprázdném vlaku mohl po sedačce rozvalit. Tj. opět analog 810 nebo rychlíkových “béček”. K nezaplacení při návalu, školním zájezdu, nárůst variability a maximální dosažitelné kapacity při minimálních až nulových nákladech. Lepší těsně sedět, než těsně stát a nebo zůstat čekat na další spoj.
  – Materiál sedaček spíše koženka, jde udržet v čistotě po lidech, kteří si do nich otřou boty, vylijí pití nebo se tam např. při návratu z tahu povrací. Pokud je jetá, dá se jistě překoženkovat na novější, aby to nevypadalo hnusně.
  – Opěrky pro ruce zásadně ne tvrdé, zásadně s možností je vyklopit tak, aby nezavazely a aby držely a nesklápěly se samovolně.
  – Uspořádání sedaček 2+2, v alternativě 810 3+2 naproti sobě a pasující na okna. 3+2 znamená, že tam nemusí sedět vždy 3 lidi natěsno, ale jen když bude vlak přeplněn, pak je lepší těsně sedět, než těsně stát. Opět důraz na variabilitu.
  – Dostatečně prostorný regál nad sedačkou pro batoh alespoň o výšce, jako byla v 810. 814 ho má malý, Regiopanter malý na schůdku a dostatečný v nízkopodlažní části.
  – Regály pro batohy kolmé na boční stěnu vlaku, aby kapacitně zvládly i školní zájezd, naprosto ne módní rovnoběžné řešení. Materiál – bytelný, něco jako hliník ze starších vozů, ne ten příšerný lámavý plast, co je např. v Regionově.
  – Rychlíky – nechat možnost lidem v 2. třídě sedět jak v kupé (soukromí) tak ve velkoprostoru (bezpečnost např. pro ženy později večer). Regály na batohy v kupé velké nahoře a maličké pod nimi, sklopné stolečky. Sedačky – buď 6 křesel s ušima (na Západě někde mají), nebo ušatá osmička variabilní natolik,aby zde bylo možné sedět v 6ti, pokud není vlak natřískán. Na chodbičku je efektivní vložit do stěny sklopné sedačky a to v maximalistickém počtu (opět má jeden vůz západní provenience, protože i tam debilizují na nové horší typy, možno od nich za babku nakoupit).
  – Dostatečně častá frekvence mytí vlaku zevnitř i zvenčí zejména s důrazem na WC.
  – Jinak vyřešit WC, současné provedení vakuové s malou mísou s louží moči uvnitř věčně pomočené od lidí, kteří se na to štítí sednout a nepoužitelné pro ženské. Optimální typ jsem viděl v Itálii ve starším vlaku, mísa normálně tvarovaná, stejně tak prkénko, splachování reaguje ihned. Při močení vstoje se to tak neodráží všude okolo, čehož důsledkem je čistější WC, na které se člověk nemusí štítit sednout. Nějak pořešit odvod splašků, aby to postaru nemuselo končit na kolejích.
  – Dostatečně častá frekvence obnovy nátěrů, protože aby ubyl prostor pro demagogie typu, že vlak je celý špatný jen proto, že vlastník nechal zreznout karoserii proto, že se nestaral o lak. Zde vyvstává otázka, proč dotovat nové vlaky subjektu, který se nestará o ty staré. Jak dlouho myslíte, že při tomto způsobu péče vydrží nové jednotky? Řekl bych, že tak dlouho jako 810 a jiné staré vozy určitě ne.
  – Obecně zásadně změnit přístup k údržbě, nezanedbávat ji, ale mít vše neustále v cajku, protože opravit něco se zanedbanou údržbou je dražší o řády. Už i ty “nové” Regionovy mají vyrychtované linoleum a má poslední jízda s ní obnášela zřejmě potíž s převodovkou – enormně to házelo při rozjezdu.
  – Mít přiměřené pérování, Stadler je strašně tvrdý a klepou se mu při vyšší rychlosti skla i na novém koridoru, Regiopanter hází, Regionova má také tvrdá péra a je hlučná. Zato 810, jede-li na slušné trati, kde není dán prostor pro stranové házení, je co do pérování samotného měkká, jako kdyby člověk seděl v peřině.
  – Rozumné otvírání dveří, ne ty nové typy, co se otvírají dlouho, dělají strašný rambajz a ještě mají nesrozumitelná a těžko mačkatelná tlačítka. Poslední slušné ovládání dveří má Regionova a tuším Sysel, pak to šlo do kytek. Konkrétní příhoda: Ajznboňák mačká dveře u Sysla, otvírá se to dlouho, mu dojde trpělivost a zařve: “Otevři se, kráme!” A to byly ještě ty slušnější dveře.
  – V žádném případě ne natvrdo spřažené jednotky, důsledně dodržet rozpojitelnost. Větší vlaky řešit kombinací motoráku (, vložáku) a řidičáku. Motorák má mít stanoviště změnitelné na průchoďák obdobně řadě 852 a 853. Větší vlaky tvořit soupravou z více vozů řízených centrálně z jednoho nebo lokomotivou a klasickými vagóny – dle konkrétní trati a toho, co se ta více vyplatí.
  – Naprosto chybí elektrický čtyřosý “motorák” pro málo vytížené vlaky na elektrifikovaných tratích. Kombinovatelnost opět dle předchozího bodu.
  Pro případné další ochytření můj starší článek, který by sice snesl doplnění a aktualizaci, ale pořád svou informační hodnotu má:
  http://prch.wz.cz/index_soubory/stvanice.htm
  “Jsem rád že si konečně mohu vyzkoušet něco nového a né jen nějaké rekonstrukce.”
  Jenomže to není o tom, že strojvedoucí dostane hračku, ale o tom, že to má dobře a efektivně fungovat. To stojí desítky miliónů toto hraní a to v době, kdy není zájem dát jednotky miliónů do jiných o řády potřebnějších věcí. Kdyby byly ČD co k čemu, dají možnost zaměstnancům jet na exkurze do zahraničí k dopravcům a výrobcům, aby mohli vidět a zkoušet, co tam mají.
  “Jak jsem napsal již dříve je to pouze Vaš názor a máte na něj právo…”
  Nevím, na co konstatujete zjevnou věc. Každého názory jsou jeho a jiní lidé je můžou mít odlišné.”
  “… nebo také pes štěká ale karavana jde dál.”
  Díky za další urážku, bez toho by to skutečně nešlo. A kam ta karavana jde, je mi jasné. Z jedné písničky: “Slepci jsou, slepý vůdce v čele tápe…”
  Stačí? Nebo jsem toho snad napsal málo?

 • Napsal Pavel Prchal, 1. 2. 2014 @ 14:51

  No a pokud to “ideální” vozidlo bude nové, je dobré v mezích možností dodržet alespoň částečnou nízkopodlažnost, protože staří lidi, kočárky a kola (a jednou za uherský rok vozíčkář). A protože peněz není neomezeně, u starých vozidel to vykompenzuje pohotová pomoc průvodčího, který tam mimo jiné i od toho je. Ne od toho, aby zalezl do ajnclíku a nestaral se. Pro srovnání uvádím svou zkušenost z Pobaltí, kde měli nový vlak !vysokopodlažní! – asi to tam neřeší. A další zkušenost ze španělských úzkorozchodek, kde mají nové vozy vysokopodlažní a kompenzují to extrémně vysokými nástupišti, kterými dosáhnou “nízkopodlažního efektu”. Ostatně – když už někde u nás dělají perón nový 550 mm vysoký místo původního nižšího, nebylo by za skoro stejné prachy ho zvednout ještě výš?

  !!! ALE CO V PRVNÍ ŘADĚ MÁ MÍT IDEÁLNÍ VLAK !!!
  – Dobrý jízdní řád. Tj. návaznosti v uzlech, žádné nesmyslné přestupy, dopravní obsluhu 7 dní v týdnu od brzkého rána do pozdního večera a to spoji ne dál než 2 hodiny od sebe.
  – Neprojíždět zastávky, pokud se nejedná o vlak “vyšší vrstvy” (Sp, R, EC, IC) na trati, kde už dostatečná vrstva osobních vlaků je.
  – Ve špičce jezdit častěji a časovat tak, aby bylo možno dojet z/do školy, práce apod.
  – Takt jen, pokud to nebude vadit sestavení dobrého jízdního řádu, pokud to nezbourá návaznosti, pokud to nepojede pozdě/moc brzo do školy nebo na šichtu. (Viz loňský “Oredo Os vlak” z HK s odjezdem 7:30 a příjezdem do Pardubic někdy kolem osmé).
  – Bude-li víc lidí, nejdříve zvyšovat četnost vlaků a až po dosažení maximální rozumné četnosti vlaků teprve vlaky prodlužovat.
  – Jen mezi velkoměsty nemá smysl zvětšovat četnost vlaků nad únosnou mez, tj. častěji než 1 x za 30 min ve špičce. Příklad: Radní Dušek účelně ubral naobjednávané množství vlaků mezi Pardubicemi a HK a přitom zlepšil obslužnost zastávek a nezhoršil obslužnost Pardubic a HK. Na rozdíl od zOreděných vlaků totiž Os teď staví naprosto všude. A mezi nimi jsou vloženy Sp a R, které obslužnost koncových velkých měst zlepšují na četnost cca 1 vlak za 30 minut. Trať není dlouhá, tak lidi cestující mezi metropolemi zastávky obtěžovat nebudou. A místa, které jsou příměstská (Semtín) nebo kde těsně u kolejí mají lidi pracující ve velkoměstech baráky (Čeperka) nejsou ignorována.
  – Tarifní politika: Proboha už konečně zrušit to přemrštěné diskriminační základní jízdné. Každému, kdo po 20 letech vleze do vlaku, se protočí panenky z té ceny a už to příště neudělá. Příklad: Spolubydlící z kolejí, který dřív jezdil na režijku (přes rodiče u dráhy), za mnou po skončení školy z Kroměříže do Pardubic jel autobusy, protože nechtěl platit tolik za vlak.

  Až toto někdo vyřeší v PRVNÍ ŘADĚ, až mé podněty z minulého příspěvku někdo vyřeší v DRUHÉ ŘADĚ, pak až hodně daleko v X-té řadě má smysl řešit, co tam jezdí a to hlavně tam, kde jízdní parametry stávajícího vozidla např. neumožňují využít maximální rychlost trati. A až v “zaposlední” řadě řešit, že strojvedoucímu se omrzela stará mašina a chce zkoušet něco nové.
  Opravdu nemá důležitost, jestli má vozidlo tvar krabice (810), hydrocefalický obličej (všechno-mimo-Prahu-dravá-kočka), tvar pánského pohlavního orgánu (všechno-mimo-Prahu-dravá-ryba) nebo železničního pražce (Stadler).
  Protože jinak to mají spočítané v první řadě lokálky, což např. na Moravské západní dráze už stálo život zastávku Světlá, kde už vytrhali perón, protože je zastávka daleko tolik moc 500 po polní cestě od obce. A bude hůř!

 • Napsal Jarda, 2. 2. 2014 @ 2:24

  Matko, vemte si to dítě, vždyť je to blbec!!!

 • Napsal Pavel Prchal, 3. 2. 2014 @ 9:36

  Měl jsem za to, že tu vedeme diskusi a používáme argumenty, a ne že tu soutěžíme o to, kdo je více sprosté hovado.

 • Napsal Jarda, 3. 2. 2014 @ 20:51

  Potrefená husa se ozvala a nezklamala. Na jedno běžné české slovo použila hned dvojitý kalibr. Přesně tak totiž vedete svoje diskuse. Nemá cenu diskutovat s primitivem, je to mlácení prázdné slámy. Kdybyste raději dělal něco pozitivního. Pro začátek se naučte znát hodiny. Malá rada – digitálky jsou jednodušší.

 • Napsal Pavel Prchal, 3. 2. 2014 @ 21:27

  Máte pravdu, potrefená husa se ozvala, jak jsem čekal. Argumenty žádné, urážky ano, obviňování jiných z vlastních chyb rovněž. Člověk se tu může upsat a uvysvětlovat, ale u některých je to házení perel sviním.
  Hodiny už znám, teď bychom mohli navázat tím, že vy se naučíte číst a chápat psaný text a v dalším levelu se třeba můžete pokusit pro začátek třeba jen na 30 minut denně být rovným člověkem.
  Co “pozitivního” jste kdy udělal vy?
  Snad možná lezl jako anonym po diskusních fórech a honil si své ego?

 • Napsal DCHDC, 4. 2. 2014 @ 1:59

  Pan Prchal asi svoji chybu neuzná. Já jsem sice u tohoto případu nebyl a se žraloky nejezdím, ale hned mě bylo jasné, že dotyčný zkrátka přišel pozdě a pak mačkal tlačítko jak zběsilej… Už podle jeho písemného projevu je zřejmé, že bude lehce nervózní a zásadně neomylný. Ovšem jemu se musí vyjít vstříc vždy! A jako vrchol považuji že o této nejspíše jen a pouze jím zaviněné píše o jako o zlé našince několik stížností, kde jsou časové údaje evidentně zkreslené, aby to vypadalo že stěžovatel byl skutečně poškozen, článek na web který jsem doteď považoval za velice solidní. A navíc, což jsem nevěděl i někam do tištěného média! To je opravdu drzost, ale tak to lidé typu pana Prchala dělají, aby i když jsou v evidentním neprávu, vyvolali povyk pro nic a ukázali všechno jako špatné. Samozřejmě kromě sebe. Nemám dalších slov k arogantnímu jednání pana Prchala…
  PS: Nejsem zaměstnanec ČD!

 • Napsal DCHDC, 4. 2. 2014 @ 2:17

  A pokud jste tento Prchal, tak není třeba dále diskutovat…
  Vy si tu vaši nepravdu, jako pravdu jistě prosadíte 🙂

  http://www.pirati.cz/lide/pavel_prchal

 • Napsal Pavel Prchal, 4. 2. 2014 @ 5:50

  Kdybych tak strašně moc chtěl prosazovat “svou nepravdu” za každou cenu, tak bych se tu prostě vydával za někoho řekněme z ČD nebo SŽDC a oháněl se údajně přesnými daty ze systému. Na rozdíl od jiných bych to aspoň napsal v sekundách.
  S vaším odkazem – členem Pirátů od září 2013 nejsem, ten web je neaktuální.

 • Napsal důchodce, 4. 2. 2014 @ 10:03

  Pane strojvedoucí a pane DCHDC, obdivuji Vaše pevné nervy, když dokážete stále ještě slušně reagovat na ty asymetrické (nejen “asimetrické” délkou, ale i zcela “nesymetrické” obsahem) cholerické výlevy zjevně zakomplexovaného “samonasíracího” grafomana, který si jinak korektní a slušnou debatu inteligentních lidí zjevně spletl s řečništěm uchváceným umanutým samozvaným (a jediným chytrým) “vůdcem národa” na srazu nějakých ukřivděných “ultras” – a to vše přesto, že jej Michal Skala hned na samém počátku upozornil, že už ve svém úvodním textu pláče sice možná dobře, ale určitě na nesprávném hrobě.

  A ještě k tomu internetovému odkazu: podle veřejně dostupných internetových údajů pan inženýr Prchal zaplatil Pirátům členské příspěvky dne 8. července 2013, a i když zde neuvedl konkrétní zářijové datum, od kdy členem Pirátů už zase není (a neuvedl ani proč), nelze pominout, že kandidátní listiny pro předčasné volby do PSP ČR museli i Piráti v Pardubickém kraji podle harmonogramu přípravy voleb podat (shodou okolností právě) do 17. září 2013 …

 • Napsal Pavel Prchal, 4. 2. 2014 @ 23:54

  Web dle anonyma “DCHDC, 4. 2. 2014 @ 2:17” na mé vyžádání byl opraven na aktuální stav – Prchalův profil byl smazán a zase je na světě o něco větší pořádek.
  Pro anonyma “důchodce”:
  Nesmysly z 1. odstavce ponechávám bez další reakce.
  23.8.2013 – Elektronická zpráva Prchala dotčeným osobám a orgánům Pirátů o Prchalově výstupu z partaje
  11.9.2013 – Zánik Prchalova členství vstoupil v platnost, protože to až v tento den schválil příslušný krajský orgán – nehoví administrativě a Prchal s tím nemá žádný duševní problém
  Kandidátky? O těch se koncem srpna 2013 začínalo teprve debatovat, pořadí nebylo ještě jasné a konflikty jsme v kraji v tomto nikdy neměli.
  Kdo nevěří, ať tam běží a optá se přímo Pirátů, na rozdíl od jiných “neultras” jsou transparentní.
  Proč jsem vystoupil? Do toho je něco kolegům z partaje, zbabělci pod anonymem (nebo anonymy?) z DW to troubit nebudu.
  Proč jsem platil členský příspěvek? Protože se to tak dělá jednou ročně, když skončí předchozí období.

 • Napsal Pavel Prchal, 5. 2. 2014 @ 17:09

  Abych doplnil – došlo z ČD:
  Vážený pane Prchale.
  Děkujeme za zaslání doplňujících informací k Vašemu podání. Vlak Os 5337 odjíždí ze stanice Rosice nad Labem v 15:05´ hod. Na základě důkladné analýzy údajů ze záznamového zařízení hnacího vozidla vlaku 5337 a z údajů ze satelitní navigace GPS jsme došli k následujícím závěrům: Po výpravě vlaku došlo k uzavření dveří v 15:05´37´´ hod. Po technologické kontrole uzavření dveří se vlak dal do pohybu v 15:06´10´´ hod. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že prostor k nástupu cestujícím byl dán minimálně do 15:05´ hod., jak předepisuje jízdní řád. Vážený pane Prchale, věříme, že naše vysvětlení přijmete s pochopením. I když je Váš názor kritický, věříme, že zcela nezanevřete na dopravce České dráhy, a. s. a že nám i nadále zachováte svou zákaznickou přízeň.
  S uctivým pozdravem
  Ing. Petr Baroch
  Ředitel organizační jednotky Vlakový doprovod osobní dopravy

  Tj. na rozdíl od některých zdejších diskutérů slušně, věcně a přesně

  Reagoval jsem:
  Vážený pane Barochu,
  děkuji za sdělení údajů z elektronických záznamů. Jakkoliv se mi doba stání vlaku jevila jako minuta, může být můj dojem subjektivní a nemůžu vyloučit, že šlo o 33 sekund, jak vyplývá z vámi poskytnutých údajů. Nicméně nesedí mi 2 věci:
  1) Jednak nečinnost výpravčího k umožnění nastoupení mé osoby do vlaku, ačkoliv o mě věděl a ačkoliv vlak ještě nejel.
  2) Dále mi nesedí předpoklad potřebnosti umožnění nástupu pouze do času pravidelného odjezdu, je-li vlak už na odjezdu zpožděn. Zde konkrétně jde o maličké zpoždění 1 min 10 sekund, tj. může to někdo považovat za zanedbatelné, ale co v případě zpoždění např. 15 minut? Také by zde byla uplatněna možnost nastoupit je do 15:05?
  Pavel Prchal

 • Napsal JanO, 5. 2. 2014 @ 19:24

  Kdy už konečně pochopíte, že vlak byl připraven k odjezdu a pouze se dokončovaly technologické úkony potřebné k odjezdu. Já vím, 810 už pelášila kolem stavědla 🙂 . O čas odjezdu vůbec nešlo, mohlo to být taky 23:56:11.

 • Napsal Jarda, 5. 2. 2014 @ 21:21

  To nepochopí už z principu.
  Já bych mu přál, aby naše dráhy začaly jezdit přesně načas, jako třeba v Japonsku. Tam se v určenou vteřinu prostě zavřou dveře a nikoho nezajímá, jestli je dotyčný cestující venku, nebo uvnitř. Japonci už na to přišli. To jen český výpravčí, případně strojvedoucí, je ještě lidumil, a vyhoví, když může, o vlakvedoucích nemluvě. Představte si ale grafikon, který má tak napnuté jízdní doby, včetně pobytů ve stanici, že fíra nic nezkrátí i kdyby chtěl a pár dobíhačů domáhajících se znovuotevření dveří v každé zastávce. Minuta k minutě a na konci cesty vlaku je z toho klidně i ta čtvrthodina. Do toho křižování, ucpaný most v Rosicích, nějaká výluka, špatné povětrnostní podmínky, důchodkyně s hůlčičkou, bezdomovec nastupující nápadně pozdě tak, aby ho už nemohli vysadit a on se dostal o stanici dál, … Já už toho viděl.
  Mimochodem – vlaky mezi Rosicema a Chrudimí jezdí prý jeden debil, který kromě jiného nestandardního chování vyžaduje extra oslovení při každé kontrole jízdenek, jízdenku nepodá, kartu nechce ukázat, na vlakovou četu neustále machruje, prostě dělá vždycky a každému zaměstnanci drah co největší problémy. Naštěstí oni trpěliví zaměstnanci mají prý absolvovaný kurz asertivity, takže se nenechají vytočit a trpělivě jeho pravidelná extempore snášejí. Jestli si tohoto exota s IQ dřevěného houpacího koně už někdo vyfotil, každý jistě ocení, když sem vloží link na ten obrázek. Samozřejmě je potřeba dát si pozor na to, aby nešlo vypátrat, kdo to fotil kvůli velmi pravděpodobné žalobě ze strany tohoto nenapravitelného škůdce. Ten člověk musel mít fakt blbý dětství. Řekl bych “kéž by se mu rozsvítilo a stal se normálním”, ale je mi jasné, že se to nestane, protože v naší sekulární společnosti něco jako zbožné přání nefunguje.

 • Napsal Vozka, 6. 2. 2014 @ 0:43

  Myslím, že tady se ztrácí smysl celé věci. Doprava – zejména ta veřejná, je tu od toho, aby sloužila lidem a aby je neodrazovala od použití. Z uváděného vyplývá, že ta technika nám život moc nezjednodušuje, ale spíš komplikuje. Prostě jde o to, že pokud tam ten vlak stojí a cestující doběhne i na poslední chvíli, měl by se dovnitř dostat a to by prostě mělo jít. Pokud by se rozjížděl, je to něco jiného. Toť celé.

 • Napsal DCHDC, 6. 2. 2014 @ 21:19

  Koukám že se pan Prchal nevzdá a stále jsou to zlé ČD. Sice je z minuty polovina, přesně jak jsem se domníval, ale když jde na vlak pan Prchal, ač pozdě, musí se mu vyhovět…
  Proboha co měl ten výpravčí dělat? Běžet ke TRSce a generální stopem zastavit vlak, haló, haló, jede pan Prchal, odvolávám odjezd, vysuňte schůdek 🙂

  Řekl bych že vás celá ta příhoda a hlavně ta diskuze zde, s krajem, s ČD dobře rok, dva života. Tolik nervů pro nic, pro vlastní nedochvilnost. Dobře už vás nechám být, alespoň jsme se trochu zasmáli!

 • Napsal DCHDC, 6. 2. 2014 @ 21:22

  Opravička: Řekl bych že vás celá ta příhoda a hlavně ta diskuze zde, s krajem, s ČD. Připravila dobře o rok, dva života.

 • Napsal bercom, 14. 2. 2014 @ 10:30

  Duševně nemocný člověk by neměl sám jezdit veřejnou dopravou v 21 století, protože není schopen pochopit moderní technologie, které bohudík pronikly i nejen na ČD. Doby, kdy cestující naskakovali do rozjíždějících se povozů s koňmi, tramvají, vlaků a jiných dopravních prostředků jsou už minulostí, a pokud se někomu po takovéto době stýská, bude se muset s tímto faktem buď smířit, nebo se přestěhovat do zemí, kde mu bude komfort minulých možností nástupu do dopravního prostředku nadále poskytován. Ještěže se u nás ve veřejné dopravě neuplatnily ponorky. To už bychom asi jen chodili na hřbitov k hrobu s nápisem: „Utonul při domáhání se nástupu po potopení ponorky”…..

 • Napsal arj, 14. 2. 2014 @ 22:20

  Doby, kdy … jsou už minulostí

  Bavte se tedy o technologiích roku 2010 a pozdějších. Standardem ve vyspělém světě (kde lidé “umí nastupovat do vlaku”) jsou on-line informace pro cestující – správné a aktuální. Schválně vyražte na česká nádraží a počítejte:
  – na kolika nádražích je stále informace formou plechové tabulky s konečnou a hodinami a la 1.třída ZDŠ
  – na kolika nádražích chybí dokonce i ten plech

  A až potkáte nástupiště s Pragotronem, tak čtěte a počítejte … zpoždění 5 minut se neoznamuje, delší udávané zpoždění málokdy odpovídá skutečnosti (= čas odjezdu je už 17 minut pryč, ale zpoždění na Pragotronu je stále 10 minut). A při troše štěstí potkáte i opačný stav, kdy čas je 2 minuty po odjezdu, vlak už je skutečně pryč, ale Pragotron (na příslušném nástupišti) jej stále uvádí.

 • Napsal Pavel Prchal, 14. 2. 2014 @ 22:23

  Měl jsem sice úmysl už nereagovat na lži, urážky, demagogie nebo “argumenty” neberoucí v potaz část mých argumentů od různých zbabělých anonymů, kteří neoplývají ani odvahou stát si za svými “názory” svým pravým jménem, na argumenty zamítající ty mé jen z důvodu jejich délky nebo na posměšky týkající se (nejen) délky mého života a podobně, ale je tu jeden způsob myšlení, který by vypořádán být měl:

  A to ideologické žvásty nekriticky chválící dopravu 21. století a hanící tu ze století 20., na ideologickou a nevěcnou chválu věcí “moderních” a hanění věcí “nemoderních”, na tu prostoduchou představu o všeobecné kvalitě nového a naprosté nekvalitě starého, na nesmyslnou fikci o lineárním zlepšování se všeho v prosté závislosti na novosti daného. To je přece celé pitomost všech pitomostí futrál!!! Spíše žijeme v době, kdy cena všeho roste nad všechny meze a kvalita nebo aspoň poměr cena/výkon klesá zároveň s klesajícím množstvím prostředků na financování toho všeho, což je doprovodným jevem každého rozpadajícího se systému, systému na sestupové částí křivky.

 • Napsal Pavel Prchal, 14. 2. 2014 @ 22:27

  Věc přece není dobrá nebo špatná z “důvodů” uvedených v předchozím odstavci, ale je dobrá nebo špatná na základě konkrétních jejích vlastností, které jsou dobré nebo špatné absolutně a měřitelně. Nejen to, jedna a ta samá věc je nositelkou více vlastností, z nichž některé mohou být zlepšením oproti předchozímu a jiné zhoršením.

  Ale to umí posoudit jen ten, kdo investuje své poctivě vydřené peníze, ne manažer státní firmy nebo politik, který tu za 4 roky nebude, mrhající cizími penězi bez reálné odpovědnosti, a už vůbec ne optimalizační šotouš nebo dopravní ideolog-absolvent nejmenované fakulty nakrmený aktuálně moderními zcestnými trendy.

 • Napsal Pavel Prchal, 14. 2. 2014 @ 22:49

  Jsou i staré věci, které jsou bytelné, dobře opravitelné a které stále odvádějí dobrou službu. Jsou nové věci, které jsou poruchové, problémové, draze provozovatelné a draze a špatně opravitelné, které nikdy neměly být zakoupeny. Jsou nové věci výkonné a úsporné, které zásadně zefektivnily činnost a byly vynikajícím počinem. Jsou staré věci překonané jak výkonem tak konstrukcí věcmi novými, které možná pracují jako hodinky, ale jejich užitné vlastnosti jsou oproti stavu současné technologie o tolik slabší, že se musely vyřadit (parní lokomotivy například). Jsou různé mezistupně mající různé kombinace zmíněných vlastností a další kombinace nezmíněných vlastností dalších.

  Příklad: Blíže nedefinovaná dieselová dvouvozová jednotka má dobré vlastnosti např. tyto:
  Ekologičtější emise, líbivější interiér, WC neznečišťující koleje, WC, kde pod vámi nezeje otvor na koleje a nefičí vám na zadnici, klimatizace, která vás v létě nenutí potit se ve voze, polstrované sedačky, kde nesedíte v kaluži vlastního potu.
  A špatné vlastnosti např. tyto: Polstrované sedačky, které všechno vsáknou a bůh ví kdo, bůh ví jak a bůh ví kdy to vyčistí, neekologickou klimatizaci, která zvyšuje spotřebu paliva a díky které člověk mrzne, okna, která nejdou otevřít a brání vám tak vyvětrat zápach po nevonícím spolucestujícím nebo teplo v létě při nefunkční nebo vypnuté klimatizaci, WC, které má špatný tvar a z důvodů popsaných v mém příspěvku z 1. 2. 2014 12:17 se špatně používá, elektroniku, která blokuje dveře příliš dlouho před odjezdem, složitou konstrukci vozidla a různých dílčích prvků a pohonů, které zvyšují cenu, poruchovost a četnost a náročnost oprav a údržby, spotřebu paliva, která se přes pokročilost moderní technologie nesnížila oproti předchůdcům, pérování, které je tvrdé, koncepci soupravy, která neumožňuje ve slabých časech jezdit jen s jedním vozem.

  A chce to zmínit další poznatek: Pokud se firma nebo její zaměstnanci nestarají řádně a pečlivě o vozidlo staré, tak proč jim vlastně kupovat vozidlo nové? Aby ho zničili ještě dříve, než to staré? Proč někomu takovému dávat veřejné peníze do rukou, když si tam spíš zaslouží něco jiného?

  Jestli se vám to zas zdá dlouhé, nenadávejte na mě, ale na toho, který nastavil natvrdo tak nesmyslně úzké okraje těchto www stránek, místo aby využil šířky variabilní přizpůsobující se šířce a rozlišení monitoru a velikosti okna prohlížeče daného uživatele. Příkladem takového řešení jsou mé nemoderní, zastaralé, ve všech směrech špatné a na život právo nemající www stránky, které naleznete na adrese http://prch.wz.cz/ A z důvodu obtížnosti vkládání příspěvků to tu dávám na vícekrát.

 • Napsal bercom, 15. 2. 2014 @ 12:00

  Pane Prchale, doufám, že to co prezentujete, je z vaší hlavy. Děkuji(me)za vaši přednášku o (ne)modernosti, (ne)opravitelnosti, bytelnosti, či nebytelnosti ať moderních, či nemoderních technologií, ale nabývám dojmu, že se, a teď promiňte, víceméně prezentujete jako zastydlý školáček a ne absolvent vysoké školy. Vaše přednáška o technologiích, ekonomice, ekologii, obnovitelnosti zdrojů atp. postrádá logiku dospělého, ve věci znalého člověka. Neberu vám váš názor, každý nějaký máme, ale nepodsouvejte nám jej jako ten jediný správný. Jeden příklad za všechny, když už jsme u těch drážních vozidel. Vaše citace: „Pokud se firma nebo její zaměstnanci nestarají řádně a pečlivě o vozidlo staré, tak proč jim vlastně kupovat vozidlo nové? Aby ho zničili ještě dříve, než to staré?“ Máte dojem, že např. vůz řady 810 vydržel jezdit 40 let, aniž se o něj někdo staral? Máte dojem, že jej ničili zaměstnanci dráhy? Nemluvím samozřejmě jen o osmsetdesítkách, ale o řadě dalších řad motorových či elektrických vozů a lokomotiv 20, 30 let starých a dodnes dobře sloužících a to jen z důvodů dobré údržby a úsilí zaměstnanců dráhy. Byl jste se někdy vůbec podívat, jak probíhá údržba nějakého drážního vozidla. Pochybuji, to byste jako vysokoškolák nemohl napsat takový blábol a urážet pracovníky nejen údržby. A největší škody pochází z řad vás cestujících. A věřte, že údržba starého vozidla je čím dál tím náročnější a dražší. A vysvětlovat vám tady, že i stará dobrá technika má svou životnost, kdy už se stává v provozu nebezpečnou, kdy dochází životnost rámů, podvozků, brzdových ústrojí atd. a není dovoleno ji už provozovat a proto musí ustoupit novým technologiím, to se mně opravdu nechce. Neberu vám možnost kritiky, i ta je potřeba, ale musí být fundovaná, jednoznačně cílená a ne padni komu padni.
  S pozdravem Winkler Pavel

 • Napsal Vozka, 16. 2. 2014 @ 5:16

  Vážený bercom. Protože jste asi z oboru. Měl bych dotaz, zda víte nebo odkaz na někoho kdo ví. Kolik dnes asi činí odpisy na 810, 853, 842. KOlik asi stojí jejich roční opravy a údržba, kolik je asi ještě předpokládaná životnost, zvláště po provedených rekonstrukcích. Dále by mě zajímaly přibližné spotřeby paliva na 100 km, třeba jen jako příklady po dle jednotlivých tratí, aby bylo možné si učinit představu. Pokud byste toto věděl i u autobusů, třeba i dnešní nabývací cenu. byl bych vděčný. Vím, že se to považuje někde přímo za tajemství, ale myslím, že to je nesmysl. Děkuji

 • Napsal Pavel Prchal, 17. 2. 2014 @ 19:36

  Reakce na uživatele bercom alias Pavel Winkler, 15. 2. 2014 12:00:
  “… doufám, že to co prezentujete, je z vaší hlavy”
  ***** Hraje to roli? Možná vy jste se vše naučil sám od sebe, ale obvyklejší je dělba práce a sdílení a dědění informací.
  “… Děkuji(me)za vaši přednášku…”
  ***** Byl jste pověřen mluvit jménem více osob nebo se schováváte pod více anonymy a až teď jste pochlubil svým jménem? Přesto díky za aspoň nějaký posun vpřed.
  “… se… prezentujete jako zastydlý školáček a ne absolvent vysoké školy.”, “… byste jako vysokoškolák nemohl napsat takový blábol…”
  ***** Nekompenzujete si nějaký váš osobní problém? Pokud ano, je to jednoduché, nějakou VŠ vystudujte a ukažte, jak se VŠ absolvent má chovat. Jistě to při dnešní inflaci vysokého školství nebude pro vás problém, když tomu na rozdíl od mnoha věčných studentů věnujete aspoň nějakou míru úsilí úměrnou např. dokonalosti vašeho úsudku nebo slušnosti vašeho jednání.
  “… logiku dospělého, ve věci znalého člověka.”
  ***** A byly by také nějaké argumenty, nebo jen obecné řeči? Pokud se vy vyznáte dobře, zkuste např. přesně a komplexně vypořádat dotazy uživatele Vozka.
  “… váš názor, … nepodsouvejte nám jej jako ten jediný správný.”
  ***** Tady logiku postrádám. Sdělení názoru, se kterým nesouhlasíte, není “podsouvání”, jinak by tu totiž “podsouvali” všichni.
  “… vůz řady 810” (by) “vydržel jezdit 40 let, aniž se o něj někdo staral?” , “… a urážet pracovníky nejen údržby”
  ***** Jistě, on je problém se hlouběji zamyslet nad obsahem věty, to abych od všeho psal přesnou právnickou definici na 10 stran. Nenapadlo vás třeba, že údržba krom absolutně dokonalé a absolutně žádné (teoretické reálně nedosažitelné možnosti) může být ještě mezi těmito 2 krajními možnostmi? Že údržba mohla být vedením firmy tak zdecimována, že se třeba pracovníci údržby snaží, seč můžou, ale prostě nemají sílu zvládat všechno a tak prostě hasí, co se dá? O tom, jakou demoralizaci musí zažívat lidé pracující v takovém systému? O tom svědčí, kolik dep kolejových vozidel zaniklo, kolik točen se vytrhalo… .
  Vím např. od anonymního pracovníka blíže neurčeného depa: “Podle příkazů z pěkných vozů vyndáváme komponenty a posíláme je na šrot, a do šrotů ty pěkné komponenty pak montujeme. Jednu náhradní součástku během několika měsíců postupně zdražili z 9000 až na 40000 Kč. A my se nemůžeme ozvat, máme být rádi, že nám jde plat a navíc – co já před důchodem, kdyby mě vyhodili?”
  “Byl jste se někdy vůbec podívat, jak probíhá údržba nějakého drážního vozidla.”
  ***** Mohl bych se chlubit i velmi minimální osobní zkušeností, ale ta nestojí za řeč. Nicméně jsem technicky (žel bohu nestrojařsky) vzdělán a zaměstnán v jiném oboru a můžu posloužit zkušeností z firmy, kde jsou stovky budov (doslova stovky) a tisíce zařízení, které nesou právě známky údržby zmíněné výše. Pracovníků údržby je do 10-ti a tak prostě hasí, co se dá, makají, ale je to štvanice bez konce. V řadě jednoduchých věcí si údržbu dělám sám, jakkoliv mi to není určeno, čímž mi vázne práce v mé odbornosti.
  “Máte dojem, že jej ničili zaměstnanci dráhy?”
  ***** Ne, skutečně si nemyslím, že by pracovníci dráhy chodili kolem vozidel a úmyslně by házeli kovadliny do oken a objížděli je korunou. Nicméně doporučuju shlédnout ty desítky vozů 010, které stojí v České Třebové a nikomu nestojí za to je ani obejít a aspoň pozavírat okna a pozamykat dveře. Myslíte, že takto hospodařící subjekt si zaslouží cpát peníze horem dolem? Viz:
  http://prch.wz.cz/index_soubory/louceni_soubory/image037-puvodni.jpg
  “A největší škody pochází z řad vás cestujících.”
  ***** Zde byste jako sofistikovaný a logický člověk měl rozpoznat víceméně urážku také mé osoby a princip kolektivní viny. Vozidla neničím “já cestující”, ale “cestující” nebo přesněji “někteří cestující”. Tedy mimo mě a jiných slušných cestujících. To jste si mohl přečíst v mém příspěvku z 31. 1. 2014 11:09 v 5. odstavci.
  “….. údržba starého vozidla je čím dál tím náročnější a dražší.”
  Zvážil jste i vlivy složitosti konstrukce a údržby nového vozidla ve srovnání se starým, nebo jen vliv jeho stáří a jemu příslušejícího opotřebení? Ono to jde někdy proti sobě. Zvážil jste vliv včasné opravy nebo výměny těch komponent, které lze opravit a vyměnit?
  Co je na vině zde (poslední sekce článku):
  http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/prvni-railjet-pro-ceske-drahy-je-hotov-prijede-koncem-dubna-1060458
  Nekvalitní údržba, zdecimovaná údržba nebo jsou ty vozy staré a neopravitelné? Vzhledem k tomu, že do koženek přestupovali z lepších vozů, tak by se skoro nabízelo svatokrádežně tvrdit, že ty koženky jsou v lepším stavu.
  “… dochází životnost rámů, podvozků, brzdových ústrojí atd. a není dovoleno ji už provozovat…” Kolik % z vozů 010 chátrajících v České Třebové je ve stavu, kdy už jsou nezvratně zničené základní neopravitelné součásti konstrukce? Budou šrotovány zodpovědně, tj. po důsledné kanibalizaci všeho, co lze ještě použít jako náhradní díly? Nebo bude toto řešeno stejně pečlivé, jako ostraha a uzavření vozů?
  “… se mně opravdu nechce.”
  ***** Pohodlný argument. Mě se taky nechce odpovídat a tak prostě konstatuju, že můj protiřečník říká všechno špatně a ještě k tomu je XXXXX, XXXXXX a navíc ještě zXXXXXXý XXXXXXXX a basta.
  Zajímavé je se také podívat na dluhy ČD:
  http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/drahy-nemaji-penize-na-railjety-vydaji-dalsi-dluhopisy-za-miliardy-968152
  Splatí to někdy? Budou nová vozidla generovat o tolik (nebo vůbec?) nižší provozní a údržbové náklady, aby se vyplatilo jít to dluhu? Nebo do vlaků naklušou takové davy cestujících, že se to zaplatí snad z vyššího výběru jízdného? Nebo objednatel otevře stavidla a začne klopit o X desítek % dražší úhradu za vlakokilometr a to v době, kdy se opouští tratě, ruší spoje a škrtá všude a všechno?
  Proč nejde na věc jít s obyčejným selským rozumem? Prvně se vymačká ze systému a stávajících možností, co jde – vhodnou tvorbou JŘ, odstraněním nesmyslných přestupů ucelenými spoji, vytvořením dostatečné četnosti spojů po celý den celý týden, řádnou údržbou a očistou vozidel a pak, až toto bude, tak hledat slabá místa a do nich nejdříve investovat a napravovat nepořádky. Postupně, systematicky a dlouhodobě každodenní pedantskou poctivou prací a to nejen těch bitých pracovníků údržby, ale na všech úrovních.
  Se špatnými jízdními řády, špatným tarifem a stopadesáti krajskými IDS za XXX MKč se cestující do vlaku nepohrnou ani když za hypermegajednotky s debilními anglickými jmény poplatnými okupované zemi utratíme státní rozpočet na dalších 10 let.

 • Napsal arj, 21. 2. 2014 @ 15:18

  Budou nová vozidla generovat o tolik (nebo vůbec?) nižší provozní a údržbové náklady

  Těžko říct, nakolik se to “vyplatí” u dráhy a veřejné dopravy vůbec. Ale vezmu-li si vlastní zkušenosti s autem, pak v 70.letech stálo auto do 50 tisíc – malé závady (poměrně časté) se řešily “vlastníma rukama”, ostatní přes servis (zbytečně drahý) nebo meloucháře (= opraváře ze servise, který to udělal před vraty dílny za 1/2-2/3). Výdrž auta do generálky motoru i karoserie byla max. do 100 tisíc km nebo 10 let. Auta z 80.let byla dražší, ale malých závad bylo méně, rezavění karoserie zlepšeno díky nástřikům dutin a celková výdrž narostla lineárně s vyšší cenou auta. Dnešní auta stojí 5x víc než v roce 1980-85 (ale příjem je 10x vyšší), počet závad se minimalizoval a výdrž motoru + ostatní mechaniky i karoserie je někde úplně jinde … z legrace říkám, že opravy z vlastní vůle mne nestály skoro nic, protože většina, co servisu platím (vlastníma rukama ani před vraty se toho už moc opravovat nedá), je z příkazu státu a práva (2x ročně výměna pneu, STK).

  Nebo objednatel otevře stavidla a začne klopit o X desítek % dražší úhradu za vlakokilometr

  Zase se vracím k předchozímu – ceny nových vozidel i náklady na údržbu vyrostly x-krát, ale ceny jízdného y-krát, takže i dotace se musí dorovnávat podle x a y. Problém (zejm. pro dráhu) je, že to “x” u lokomotiv, vagonů i tramvají vyrostlo daleko víc než u silničních vozidel. Jenže na M152/810 se dne nechá nalákat už jen “socka”.

 • Napsal Vozka, 23. 2. 2014 @ 3:54

  ARJ: Nezlobte se, ale na ty “nenávistné” poznámky k motorům M152/810 už začínám být alergický. Všichni mají jen řeči o tom ,jak je železnice a v podstatě i veřejná doprava drahá, ale přitom kritizují vše a nejraději by tedy jezdili v luxusním voze a nejlépe v pozlaceném. Je těžké pochopit, že prostě už pár desetiletí různí rádoby moderní ekonomové, politici, optimalizátoři dopravy a zejména rádoby odborníci mladé generace nechtějí dávat a nedávají nic do modernizace a přestavby železnice? Proto, že ji nechtějí a že je pro ně, přes všechna fakta o skutečných cenách silniční dopravy ta silniční vždy prioritní. Právě proto, že je uměle levná, proto, že se cítí v autech důležití a léčí si tak své mindráky a nakonec jsou i líní a bezohlední vůči svému okolí. Nejlepší na tom je i to, když ti na krajích, ministerstvech a jinde mluví o šetření a o kvalitě veřejné dopravy a přitom v milionech čerpají peníze na autodopravu těchto úřadů, všude jedou za naše peníze služebními auty a lidi cpou nejraději do autobusů. Opět přesto, že autobus je nepohodlný a dopravně nepříjemný, ale hlavně drahý a často dražší než právě ta 810 a že lidi do autobusů, pokud k tomu nejsou nějak donuceni, nepřecházejí. Nikoho z nich ani nezajímá to, jak je možné, že za tak nízké ceny mohou autobusy jezdit a z čeho jsou tedy opravdu náklady hrazeny. Hlavně , že tam mají na to dost lidí, tzv. odborníků. Jenže pokud se dostanete s těmito lidmi do řeči, pídíte se po věcech kolem i u lidí z provozu, tak se Vám protáčejí panenky, co za tím je a kdo z toho co má. Takže vše je jinak. Ale zpět k těm motorům. To vše vzniká jen proto, aby to co nejméně stálo. A jen díky tomu nakonec osobní doprava na železnici ještě jezdí. kdo myslíte, že by platil ty žraloky, spidery a další na místních tratích? Možná to nevíte, ale ta 810 bez dopravní cesty má náklady kolem 20 Kč/km, čili i méně než autobus. Ale ten autobus si přitom neplatí řadu dalších věcí jako např. zastávky, parkování, opravy vozovek v místě provozu, externality atd. Pokud kritizujete tu 810, tak si uvědomte, že z hlediska komfortu je mnohonásobně lepší než ten autobus – prostor, WC, voda, je kam dát zavazadla, oblečení, nejste tam skrčený jako trpaslík, je to bezpečný provoz, zima tuto dopravu tak neohrozí. A pokud prošel aspoň malou modernizací, není si na co stěžovat. pokud byste mluvil s normálními, běžnými cestujícími (a ne s lidmi, kteří skoro nikam vlakem nejedou, sedí jen na webech jako třeba žel page, mají třeba 13 let apod), pak byste se divil, jak jsou s nimi relativně spokojeni. Bohužel, stát a ani konkurence za ty peníze jezdit nechce a tak buďme rádi, že máme ty 810. Za těch víc jak 40 let provozu jim patří vyznamenání. Ani já nejsem proto novému vozidlu, čtyřnápravovému, ještě pohodlnějšímu, ale musel by být vyroben u nás, musel by někdo být ochoten to zaplatit a smířit se i s vyššími dotacemi. Prostě ani ta konkurence toto nevyřeší. Tady se musí skutečně říct, kolik nás stojí ty silnice a kolik koleje a proč tedy investovat do kolejí i ve veřejné dopravě. Pak můžete mít i ty lepší vozy. Nyní jen děkujme za to, že ty 810 jsou a snad i dlouho budou, než zde si přestaneme lhát a přijdeme k rozumu. Snad to už dlouho nebude trvat.

 • Napsal arj, 24. 2. 2014 @ 17:13

  Vozka: … na ty “nenávistné” poznámky k motorům M152/810 už začínám být alergický. Všichni mají jen řeči o tom ,jak je železnice a v podstatě i veřejná doprava drahá

  Já nepsal (1) žádné “nenávistné poznámky” k M 152, ani nemluvil o tom, že (2) veřejná doprava je drahá.
  Já jen napsal, že (2) zatímco v CS/CZ stouply v letech 1989-201x ceny i mzdy řádově 8-10x, u cen silničních vozidel – osobních aut to bylo méně než 5x (Š120 = 60 tis., Favorit = 80, Fabia = 200+ tis), u autobusů 5x (B730 = 800 tis, dnešní busy 12 metrů = 4 miliony), ale u kolejových vozidel mnohonásobně … vůz B produkce DDR stál 1 milion, dnes se za 10 milionů pořídí stěží rekonstrukce a nový rychlíkový vůz (v dnešním standardu, tj. klima, uzavřené WC, atd) stojí v řádu 30-40 mega.

  A co se týká (1), já uznávám a tvrdím, že M152 byla před 40 lety velký krok kupředu (ve srovnání s M131, natož osobními vozy řady “C”), stejně jako T3 byl skok proti předválečným tramvajím a – z hlediska dopravce – proti T1. Stejně tak i východoněmecká “Béčka” (teď je to cca 45 let, co jsem si ho poprvé užil na rychlíku) byla skok proti Bai-kám.
  Jenže tyhle skoky proběhly v letech 1965-1975 a dnes se píše pomalu 2015, takže dnešní cestující už těžko nalákají.

  A můj příspěvek nebyl o vlivech na ŽP a finančních nákladech různých dopravních módů, ale jako reakce na otázku pana Prchala “Budou nová vozidla generovat o tolik (nebo vůbec?) nižší provozní a údržbové náklady, aby se vyplatilo jít to dluhu?“.

  Takže ideálně by měl reagovat někdo, kdo zná údržbové náklady a odpisy vozidel veřejné dopravy (metodika jejich výpočtu je +- stále stejná, bez ohledu na režim či stáří ekonomů). Já jsem jen prezentoval své zkušenosti s náklady na soukromé auto.

 • Napsal Vozka, 1. 3. 2014 @ 1:41

  Omlouvám se, ten příspěvek patří k tomuto článku a ne k té infrastruktuře, takže to kopíruji sem. Tam to ale také snad nebude překážet

  Napsal Vozka, 1. 3. 2014 @ 1:38

  ARJ: neberte to ve zlém, jak jsem napsal. Ale těm 810, stejně jako M 131 je nutno vzdát čest. A nezbývá nám než být rádi, že jsou, protože jsou aspoň levné a relativně komfortní, zejména po modernizacích, které jsou zcela zdařilé. otázkou, ale je, jak jsem psal, proč ještě stále není vový motor pro elektrickou i nezávislou trakci, který by je nahradil, byl levný a přitom splňoval požadavky na pohodlí a komfort. A tvrdím ,že naši lidé umí takové vozidlo vyrobit, jenom to musí někdo chtít. Pokud je záměr místní tratě a ve své podstatě i většinu železnice likvidovat, nelze se divit, že již přes 30 let se toto nedá prosadit a zcela nesmyslně se dělají kapacitní jednotky, které nelze upravovat dle frekvence. Zde jsou skryté úspory a záloha v kapacitě na četnost a kvalitu spojů. A to nemluvím o tom, že když konečně se obnoví tento průmysl – čili dopravní stroje, ale také tím strojírenství, doplňující další výroba apod., tak se zaměstnají lidé, je zde možnost exportu, když to bude dobré a povede to i k vyššímu využití železnice a veřejné dopravy obecně a tím zase budou vyšší tržby, menší potřebné náklady do silniční sítě, menší dopady do zdraví lidí a do krajiny. Jenže to musí někdo sednout a počítat a nežvanit jen o nutnosti dálnic, okruhů, obchvatů a nutnosti likvidace půdy, lesů, ve jménu pokřivené ekonomiky a díky neschopnosti a neodbornosti vyvolených

 • Napsal Martin754, 1. 3. 2014 @ 10:15

  Nojo, to je celkem běžná situace, která je k vidění od příchodu moderních vozidel téměř denně. Prostě lid si musí zvyknout i na nové návyky v provozu vlaků, než na které byl zvyklý – otvírání dveří u rozjíždějícího vlaku a naskakování do jedoucího vlaku. Díky těmto skutečnostem, sem rád že blokování dveří tyto věci eliminuje. Vždycky těmto opozdilcům říkám: 60 lidí bylo schopno přijít včas, jak to, že vy ne ? Když někam cestuji tak si snad proboha ohlídám abych byl na vlaku v rozumnou dobu- neříkám půl hodiny předem jak to dělají DCHDC, ale třeba 5-2 minuty předem.

 • Napsal Honza z Olomoucka, 1. 4. 2014 @ 14:30

  Narazil jsem na tento článek náhodou, když jsem hledal, jak dlouho nebudou jezdit RegioPantery v Olomouckém kraji. Celkem jsem se i pobavil. Smekám před lidmi, kteří se snažili vše vysvětlit a měli tu trpělivost. Ale bylo vidět, že i vteřinový rozpis z ČD, který se shodoval s údaji poskytnutými panem strojvedoucím, nestačil k plné spokojenosti, resp. se pak hledala jiná špína, nedostatky atp. Je mi líto pana strojvedoucího, jestli s tím měl nějaké oficiální popotahování.
  Vlak nečeká na pozdně příchozí, neotvírá. Proč by zpožďoval 200 pasažérů kvůli jednomu? Holt když přijdu pozdě, mám smůlu. Kdo jezdí denně, ví o čem mluvím. A tak to má být. A dále s těmi tlačítky to je stejně i na autobusech, trolejbusech, tramvajích po modernizaci nebo nových z výroby. Většinou to, že jsme přišli pozdě jde poznat tak, že tlačítko nesvítí.
  Bohužel u nás RegioShark nejezdí. Ale máme tu RegioPanter a RegioSpider. S Panterem jsem moc spokojen. Osobák, co sviští na koridoru 160km, má klimu, wi-fi, 1. třídu a hezky svižné rozjezdy … za mě palec nahoru.

 • Napsal Lukas, 16. 6. 2014 @ 0:57

  Vážený pane,

  co si stěžujete, že musíte čekat 45 minut na další vlak? Nám, kterým jedou k domovu 2 vlaky za den musíme čekat poněkud déle 🙂

  Jak absurdní, co náš kraj provedl s dopravní obslužností.

  Jinak k Vašemu dopisu, když vlakvedoucí (jak Vy píšete průvodčí) dá návěst k odjezdu vlaku, má povinnost nastoupit do vlaku, fíra zavře dveře a nedá se nic dělat! Leda by Vás viděl fíra ve zpětném zrcátku (stačí na něj zamávat – už se mi to mnohokrát stalo a vždy mi otevřel). Vlakvedoucí (pro Vás průvodčí) nemá již co dělat s dveřmi a nemá Vás jak vpustit do vlaku, jakmile dá návěst k odjezdu (tedy “odmávne” odjezd).

  Otázkou je, zdali jste mačkal tlačítko k otevření dveří minutu před pravidelným odjezdem vlaku nebo před skutečným odjezdem vlaku… Myslím, že druhá varianta bude správně. Potom stačí jednoduchá rada, choďte včas na vlak 🙂 A hlavně, než na někoho hodíte chybu, zamyslete se nad tím, jestli si za ní nemůžete sám…

 • Napsal Pavel Prchal, 16. 6. 2014 @ 7:26

  Kdybyste si přečetl předchozí diskusi a moje argumenty místo těch urážek a machrování některých diskutujících, vysvětlení byste již našel, psát to znovu nebudu. Ale ono je o tolik jednodušší napadat a problém překroutit. Jak jste si možná nevšiml, v nedávné minulosti jsem vyvinul jisté úsilí proti tzv. optimalizaci dopravy v Pardubickém a nejen tomto kraji – viz odkaz prch.wz.cz . Ti, kterých se tu teď zastáváte, zničili vlaky k vám. A už je k vám nikdo nevrátí. Bohužel. Je smutné, že místo podpory se od lidí z nejvíce postižených míst se dočkám jen plivnutí. Je to velice demotivující, asi je lepší se nesnažit, nic nedělat, starat se o sebe, tiše si krást a srážet kohokoliv, kdo si vidí dál, než na špičku nosu, jako většina populace.

 • Napsal Lukas, 16. 6. 2014 @ 15:06

  Omlouvám se, ale můj příspěvek reagoval pouze na Váš článek, který je zcela chybným úsudkem… Ale je jednoduchá napsat že průvodčí za něco může atd.

  Nicméně diskuzi k Vašemu původnímu článku jsem nečetl, takže se omlouvám a příště raději nebudu reagovat.

  A o zničení dopravy u nás vím moc dobře, pociťuji to každý den – ale o tom ve svém příspěvku nepíši…

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*