5 364 přečtení
Pro 11 2012

Nechci jezdit autem, ale čím jiným když…

Můj čas ...

Začala ta opravdová zima – napadl sníh. Pro někoho poetická věc. Sníh padá za oknem, já jsem doma, připravuji se na vánoce… Pro ty co jedou na silnicích ale jeden ze stresových faktorů. Kdy se octnu v koloně? Pojedu po silnici nebo po kluzišti?

Když někam odjíždíme, přejeme si „Šťastnou cestu!“ nikoho ale už nenapadne, že šťastná cesta není ta, která bude probíhat celou dobu s úsměvem, bez silniční zácpy nebo ujetého přípoje. Šťastná cesta je v první řadě ta, kdy dojedou všichni zúčastnění na její druhý konec v pořádku.

Napadl sníh a my jsme měli bouračku. Přesto to byla šťastná cesta, všichni jsme dojeli domů s několika hodinami zpoždění. A to celé je důvod k zamyšlení… Proč jsme volili pro naší cestu auto i když bylo dopředu jasné, že přijde sníh?

Když jsem se nedávno rodiči nechal přemluvit, ať si ten řidičák udělám, kývnul jsem, ale po celou dobu autoškoly jsem všem kamarádům tvrdil, že ho vlastně nepotřebuju. Žiji v Plzni, městě s dobrým dopravním spojením, vlastně řidičák bude pro mě jen takové nové slovo do životopisu a taky ten sichr pro rodiče, že když se někomu doma zdravotně přitíží, bude doma ještě někdo, kdo bude schopen toho člověka odvézt. V autoškole jsem si také uvědomil, že řídit auto je zodpovědnější a křehčí záležitost než bych čekal. Mám ponětí co je to řídit tramvaj, mám ponětí co je to řídit vlak, ale auto? Řídí to každý, tak na tom přece nic nebude… Jenže to ono nic, co na tom nebude, je jen odpovědnost za počty lidí. Co je to mít v rukou život maximálně čtyř spolucestujících, když strojvedoucí veze stovky lidí… Jenže takhle by se přemýšlet nemělo. Ono se to totiž dá všechno sečíst, a pak jasně vychází, kde končí předčasně cesta jakého počtu lidí. Když koukám na schvalovací procesy různých kolejových vozidel, jsou všechny tak přísné, že se pak trochu divím, jak může jezdit tolik aut a autobusů?

Jezděte autem

Kamarád pořádá výlety autem. Propagaci dělá trochu z recese, ale ve výčtu kladů cesty autem bezpečnost nehledejte.

Levné, výhodné, nejrychlejší, komfortní, tato slova se na nás chrlí nejen ve spojení s dopravou ze všech stran. Vezměme si třeba pomyslný srovnávací billboard. Jezdím pravidelně z Plzně do Jihlavy. Vlak tuto trasu urazí za 4,5 hodiny. Autobusem se dá cesta zvládnout za 3,5 hodiny a nějakou tu minutu. Když člověk vezme auto, dorazí na místo za 2,5 hodiny. Všichni stále více myslíme na peníze a automobil bude vyhrávat i v tomto druhém parametru. Pohonné hmoty stále podražují, ale když si do auta vezmu několik kamarádů, kteří jezdí stejnou trasu pravidelně jako já, můžu jet i levněji. Jenže já jet nechci a tak nejezdím.

Bohužel nastávají situace, kdy se k faktorům rychlosti a ceny přidá ještě otázka dopravního spojení, aneb jedu za někým na návštěvu. Když vyjedeme z domova prvním spojem brzy ráno, budeme tam kolem poledního. Dáme oběd a po chvilce posezení s kávičkou můžeme ve tři hodiny zase odjet vlakem domů. Celá cesta nás vyjde na spoustu peněz, dotyčného uvidíme jen pár chvil a to ještě bůh ví jestli… železnice si se spolehlivostí často servítky nebere. Kdyby nám ujel jediný přípoj, uvidíme se s kamarádem hodinu. Ne, toto ne… Raději vezmu auto a vyrazíme až se rozumně vyspím. Přijedeme tam ve stejnou dobu, kdy by přijížděl ten vlak, zůstaneme na oběd, odpoledne stihneme i procházku po okolí a večer domů… Tak abychom šli v rozumnou dobu spát. Navíc mu vezmu i ten náš starý stůl co se mu líbil a nebudeme muset řešit poštu… Na to všechno ale stejně můžete namítnout, že jsme se měli zdržet přes noc a jet zpátky až druhý den. Jenže v dnešní uspěchané době má tuhle možnost málokdo a jsou lidé, kteří jsou na domov nějak vázáni. Musí tam třeba o někoho pečovat, nebo prostě mají další den jiný program… Prostě ať chceme nebo ne, někdy to auto vzít musíme. Je jedno, jestli naše nebo spolu s kamarádem. A ta situace, kdy všechny alternativy těžce prohrávaly, byla zrovna včera, když sněžilo a my jsme se sklouzli do svodidla. Ten pocit dlouhých vteřin na sedadle spolujezdce byl velmi zvláštní. Jenže o to horší a zvláštnější je vědět, že tenhle pocit můžu mít docela klidně znovu, protože u nás se dlouhodobě investuje a zvýhodňuje hlavně jeden druh dopravy. Vytoužená železnice to rozhodně není.

Poslední a první vlaky se ruší, protože s nimi prý nikdo nejezdí a rychlíková spojení vedoucí mimo Prahu se omezují. Na koridorech se místo rychlostí zvyšuje počet protihlukových stěn a oblouků „vyžehlených“ tak, aby se při příští rekonstrukci mohl udělat ještě další nový násep na ještě vyšší rychlost – rozuměj, aby byl prostor pro další nákladnou investici – musíme přeci pokrok trochu přibrzdit, aby byla rezerva pro případ, že se jednou zastaví. Když to vezmeme z druhé strany, silniční obchvat má už spousta obcí, dálniční síť tvoří poměrně funkční páteř (já vím, až na trasu Praha – Ostrava) a staví se pořád dál. A pak jsou tu ty nákladové položky jednotlivých druhů doprav, které někdy započítáme a jindy ne. Aneb to naše auto stojí před domem v průměru pět ze sedmi dnů v týdnu. Stojí tam vlastně zdarma, když se u nás neplatí parkovné? To záleží na tom, jak umíme a chceme sčítat, násobit a dělit.

A ještě na úplný závěr. Já vím, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Proto uvědoměle říkám, že řízení nezvládl řidič nikoliv investiční plán v oblasti dopravy a děkuji Bohu za to, že jsme měli šťastnou cestu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (18 votes cast)
Nechci jezdit autem, ale čím jiným když..., 4.0 out of 5 based on 18 ratings
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


12 komentářů

 • Napsal Busman, 13. 12. 2012 @ 10:11

  “Aneb to naše auto stojí před domem v průměru pět ze sedmi dnů v týdnu. Stojí tam vlastně zdarma, když se u nás neplatí parkovné?”

  Před časem při rekonstrukci bytu jsem si objednal kontejner a za jeho umístění na veřejném prostranství (na parkovišti) jsem musel městu zaplatit hodinovou sazbu.

  Za ostatní “kontejnery” na pneumatikách, umístěné na veřejném prostranství (nejen na parkovišti, ale i na chodníku) se však neplatí…

 • Napsal mj, 14. 12. 2012 @ 20:51

  Jestli ti stojí auto před domem pět dní ze sedmi, to ještě není tak strašné. Mě kdysi stálo auto před domem měsíc a celou tu dobu jsem ho nepotřeboval 🙂 Jenže někdy zas nastane doba, kdy to auto potřebuju několikrát za týden a nebo kdy ho musím použít pro účel, na který se veřejná doprava použít nedá. Proto ho taky mám.

 • Napsal Busman, 15. 12. 2012 @ 12:43

  mj: pro tyto případy používám taxík a když potřebuji něco dovézt, tak si zaplatím dovozné. Ještě mohu dlouho jezdit taxíkem, než v něm projezdím cenu auta…:-)

 • Napsal mj, 16. 12. 2012 @ 16:25

  Obávám se, že kdybych si bral taxík pro všechny své cesty, že bych se nedoplatil 🙂 To auto stálo 60 tisíc a “používám” ho třeba taky tím způsobem, že ho potřebuju ihned okamžitě (a nemám čas ani čekat na taxík), že potřebuju, aby někde celý den stálo a bylo okamžitě k dispozici (kolik stojí čekání taxíku?) či že v něm jedu na opačný konec republiky a tam tím autem popojíždím (kolik by stál taxík na dva celé dny?) Nehledě na to, že část nákladů na provoz auta platí zaměstnavatel a u něj bych asi s účty od taxislužby neuspěl.

 • Napsal Busman, 17. 12. 2012 @ 18:30

  mj: Tak to jste nemusel brát osobně, každému kalkulace vyjde jinak, každý má jiné priority. Pro pracovní účely využívám referentské vozidlo (kam se dle parametrů služební cesty nedostanu veřejnou dopravou) a v soukromí nespěchám. S rodinou klidně dělám víkendové výlety s přenocováním, jak je mj. zmíněno ve výše uvedené glose. Nakupuji v supermarketu, který mám 3 minuty pěšky od baráku. Taxík pro mě přijede do 10 minut. Pravda, večerní spoje chybí (zvláště v sobotu), ranní spoje též (obzvláště pak v neděli)…

 • Napsal Martin L, 17. 12. 2012 @ 21:08

  Busman: “Za ostatní “kontejnery” na pneumatikách, umístěné na veřejném prostranství (nejen na parkovišti, ale i na chodníku) se však neplatí…”

  A na to jste přišel jak? Pokud chci, aby mé auto stálo na veřejném prostranství, tak jej musím mít pojištěné. A za to se samozřejmě platí.

 • Napsal Busman, 18. 12. 2012 @ 18:16

  Martin L: Jenže to pojištění asi platíte za něco jiného, než za stání na veřejném prostranství, ne?. Kdo parkuje výhradně ve své garáži pojištění nepotřebuje?;-)

 • Napsal Martin L, 19. 12. 2012 @ 21:13

  Busman: “Kdo parkuje výhradně ve své garáži pojištění nepotřebuje?”

  Ano, pokud budu mít odhlášené auto zavřené ve své garáži, tak pojištění opravdu nepotřebuji 🙂

  “Jenže to pojištění asi platíte za něco jiného, než za stání na veřejném prostranství, ne?”

  Jistě, ten produkt, za který je prováděna úhrada nemá zdánlivě se stáním na veřejném prostranství nic společného. Podstatné ale je, že bez něj se na veřejném prostranství stát nedá, přičemž jedním z důvodů, proč bylo toto ustanovení takto navrženo, byla právě snaha omezit výskyt neprovozních vraků.
  Nicméně pokud poodstoupíme od pojištění, tak tu máme ještě regulérní platbu parkovného, což je přímý poplatek za stání na veřejném prostranství.

 • Napsal Busman, 20. 12. 2012 @ 18:20

  Martin L. – no jistě – dostáváme se k parkovnému, které se na našem chaotickém sídlišti, kde se parkuje i na chodnících, neplatí. Ovšem já jsem za odstavení kontejneru na parkovišti před vchodem zaplatit hodinovou sazbu za zábor veřejného prostranství (kromě dovozu, odvozu kontejneru, nájemného za kontejner a likvidaci odpadu – uložení na skládce). Jaký je rozdíl mezi ojetou popelnicí na pneumatikách a kontejnerem na bordel z vybouraného bytového jádra?

 • Napsal Martin L, 20. 12. 2012 @ 22:59

  Busman – “Jaký je rozdíl mezi ojetou popelnicí na pneumatikách a kontejnerem na bordel z vybouraného bytového jádra?”

  Myslím, že v této otázce zcela vyplouvá na povrch to, co já osobně cítím už od počátku debaty. Tedy zaujetí vůči automobilům jako takovým. Ostatně stačí se podívat na běžné i sociálně průměrné sídliště a je zcela zjevné, že “ojetá popelnice” není typickým představitelem soudobého vozového parku, neboť drtivá většina aut není ve stavu popelnice.
  A k tomu rozdílu: Ten rozdíl je zcela evidentní ve chvíli, kdy si uvědomíme, k čemu slouží veřejný prostor. Pak pochopíme, že výskyt automobilů ve veřejném prostoru je zcela přirozený (samozřejmě při regulaci toho kam a kdy se smí a nesmí vjíždět), zatímco kontejnerů na velkoobjemový odpad nikoliv. A tím mám na mysli prostor ulice jako celku. Pokud se u vás na sídliště parkuje i na chodníku, pak jednoznačně některé orgány města selhávají a tento jev rozhodně nelze považovat za normální nebo žádoucí jev.

 • Napsal Busman, 21. 12. 2012 @ 6:38

  Martin L: U nás se běžně parkuje pravou půlkou vozidla na chodníku (při rovnoběžném stání) nebo se zajede koly až k obrubníku (kolmé stání), takže z šířky dost chodníku zbyde jen takový průlez, kde často nelze projet ani kočárkem. Podotýkám, že chodníky jsou z kachliček, které jsou od aut uvolněné a rozlámané a chodník zvlněný. Kdyby se dodržovala pravidla ohledně parkování, které jste zmínil (zejména pravidla o zakázu stání v předepsané vzdálenosti od hrany křižovatky a pravidla o ponechání 2 jízdních pruhů), tak se u nás nedá parkovat kromě označených parkovišť nikde. Ano, z této příčiny jsem opravdu proti autům zaujatý, přiznávám.

 • Napsal Martin L, 22. 12. 2012 @ 15:14

  Busman – Já bydlím na sídlišti po celý svůj dosavadní život, takže dobře znám, že tyto čtvrtě nebyly navrhovány s ohledem na současné dopravní potřeby obyvatel (jednak ani být nemohly, protože nikdo netušil, jak půjde vývoj a jednak se tenkrát kladl důraz na jiné priority). Na druhou stranu ale vidím, že za posledních dvacet let se udělalo mnoho práce, ať už navyšováním kapacit parkovišť na jedné straně a zároveň budováním opatření proti “nadivoko” odstavovaným automobilům. Pokud tedy u vás auta stojí na chodníku, který je kvůli tomu rozlámaný, pak by to měly místní orgány řešit. Pokud tak nečiní, je to jejich selhání. Nicméně nelze z toho vinit automobilovou dopravu jako takovou a být z toho důvodu proti ní zaujatý.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*