5 095 přečtení
Zář 29 2011

Na Geru, Vávro, na Geru

Motorová jednotka řady 612 vjíždí do stanice Marktredwitz

V Geře je prý dobře, pravil jeden známý a tak jednoho krásného dne slovo dalo slovo a s přáteli jsme vyrazili světu vstříc. Čekali jsme, pěkný prožitek a s odstupem času musím oznámit, že byl nejen pěkný, ale i poučný. O adrenalinu ani nemluvě.

Dějství první – stávka

Tramvaje KT4D pod historickým centrem města Plauen

Jednoho červencového dne jsme všichni dojeli do výchozí stanice našeho výletu, do Chebu. Vlaky přijely dle obvyklého standardu ČD, tedy na čas. Hledáme náš již dříve nalazený spoj z Chebu dále do nitra Německa a s překvapením zjišťujeme, že vlak nejede, protože je stávka strojvůdců.

No co naděláme, zašli jsme se poradit do ČD centra, kde nám paní ochotně poradily jiné spojení oklikou, ale protože jme měli síťovou jízdenku, projeté kilometry jsme řešit nemuseli. Nicméně už v Chebu nás upozornili, že z Plavna, kam jsme měli dorazit, bude situace asi složitější, protože na webu dopravce jsou poněkud protichůdné informace a ani za pomocí kolegů nikdo nebyl schopen zjistit, tak to bude.

Vybydlené dolní nádraží

S dobrodružným pocitem se ocitáme na horním nádraží města Plauen, letmým pohledem přelétneme vývěsky, nevidíme nic, co by nám mohlo v další cetě bránit, tak volným tempem se přes město spouštíme k dolnímu nádraží. Už při vstupu do naprosto vybydleného areálu potkáváme odcházející nasupené občany, kteří nejspíše absolvovali četbu lieratury v podobě vývěsek. Tam totiž bylo napsáno, že vlak, který jet měl nepojede a že je zajištěna náhradní autobusová doprava odkusi kamsi, přičemž ono odkudsi bylo od našeho momntálního působiště značně daleko, navíc onen náhradní bus steně odjel již před 10 minutami. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, vedle prvního papíru visel papír druhý, kde zase bylo černé na bílém, že zrovna náš vlak pojede. Oba papíry samozřejmě bez data, tak těžko určit, co je už informace zastaralá a co je zatím nové. Protože příjezd vlaku podle druhého papíru měl být asi za čtvrt hodiny, tak jsme se rozhodli počkat. Ostatní veřejnost střídavě naštvaně odchází nebo se zvědavostí čeká, co bude.

Přehledný jízdní řád

Přichází hodina H, minuta M a …

Hurá, vlak přijíždí

… Ano, tušíte správně, vlak opravdu přijíždí! Sice do našeho vytouženého cíle přijíždíme poněkud později, ale přijíždíme. V samotném konci našeho výletu si slibujeme, že se na místo činu ještě jednou vrátíme a pojedeme tak, abychom měli v cíli času co nejvíce.

Heinrichstraßse, centrální bod MHD Gera

Dějství druhé – „Šínenen erzatz Frkér“, čili náhradní autobusová doprava.

Na přelomu září a října přišla chvíle, kdy jsme si řekli, že náš červencový zájezd zopakujeme. Strýček Google sebevědomě (a po pravdě) tvrdil, že sice navztekaní Američané obsadili mekku kravat, Wall Street, ale na železniční fontě je klid. Inu, ideální doba pro nepolitický výlet za hranice všedních dnů.

K autobusům NAD (německy SEV)

Na poslední chvíli kamarád zjišťuje, že na námi vybrané trati se uskuteční výluka, platí výlukový jízdní řád a jezdí autobusy. Tak že v podstatě jako u nás, když se SŽDC rozhodne opravit trať. Pro jistotu na cestu vyrážíme s předem vytištěným výlukovým jízdním řádem a vklidu se těšíme na krásné zážitky z cesty.

Po našem autobusu ani vidu, ani slechu

Cesta probíhá velice rozumně, dokonce ve vlaku hlásí, že cestující do Gery musí jet místo do Weischlitz až do Plavna, odkud budou přepraveni busíkem. Ještě vzpomínáme na našeho kamaráda, který s námi tentokráte nejel, co by si počal kdyby jel sám. On totiž nerozumí ani slovo německy a na jakékoli oslovení (Scheiße počínaje) odpoví s upřímnáým úsměvem Ja wohl.

Klopíme klopidlem do Zwickau

Vláček desiráček nás dovezl opět na nádraží Plauen Oberer Bahnhof, tedy stejně jako při předchozím výletě. Tentokráte však očekáváme změnu. Ta také v zápětí nastává: v hale nacházíme šipku s nápisem Schienenersatzverkehr. Následujeme jí a ociáme se na autobusovém nádraží. A nic. Jakési autobusy přijíždějí, odjíždějí, digitální orientace digitalizují, jakési dvě postarší dámy již značně nadávají, a nic. Nikdo nic neví, nikde není žádné oznámení. Asi po půlhodině čekání odcházíme do nádražní haly, kde shledáváme, že za pár minut odjíždí půl hodiny opožděný rychlík do Zwickau a dále do Drážďan. Nastupujeme tedy do něj a operativně měníme cíl cesty z Gery na Zwickau.

GT6M-NF ve Zwickau před nádražím

Kolega, profesí autobusák, je na koni. „Vidíš, bordel v tom není jen u nás, ani v Německu autobusy nejezdí tak, jak mají“. Bohužel mu musím dát za pravdu. Fyzickou vlastností autobusové dopravy je všude především chaos. Možná i proto je autobusová doprava tak neoblíbená, možná i proto se optimalizované dopravní systémy hroutí, jak domečky z karet …

Dvojče KT4D nedaleko městské kliniky ve Zwickau

Do Gery snad někdy dojeme příště. Zatím stále věříme, že napotřetí se výlet opravdu podaří.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (10 votes cast)
Na Geru, Vávro, na Geru, 4.4 out of 5 based on 10 ratings
Share


Autor:


4 komentáře

 • Napsal Martin_L, 4. 10. 2011 @ 12:44

  K tomuto článku si neodpustím jednu zlomyslnou poznámku. K výletu do Gery jsem se loni také nachystal a v naplánovaný den jej také bez problémů absolvoval. Po přečtení tohoto textu už vím, že to nebyla náhoda – jel jsem totiž autem. A vidím, že jsem udělal dobře.

 • Napsal Kubik, 4. 10. 2011 @ 21:31

  K článku bych dodal pouze toto.Někde se stala chyba,pakliže nebyla v návštěvníkově orientačním smyslu,měl napsat stížnost provozovateli a pak odpověď přiložit k článku,bez tohoto nechápu smysl článku samého.

 • Napsal Petr Kudrej, 5. 10. 2011 @ 13:39

  Komentář účastníka obou popisovaných akcí:
  Cesta mezi Chebem a Plauen Ob. Bhf. via Marktredwitz a Hof proběhla proto, že jsme se všichni plni očekávání nepodívali do českého ani německého JŘ, jelikož VGB 20962 proniká na území Deutsch-Böhmen pouze v So+Ne, nicméně bylo potřeba doplnit šotoliteraturu v nádražním knihkupectví v MAR a zase nic tak strašně důležitého by nám neuteklo.
  První průšvihová věc leží někde mezi Vogtlandbahn GmbH a DB Netz, jelikož Plauen Unt. Bhf. je neobsazená stanice a výlep aktuálních informací, které se po ukončení stávky Lokführerů VGB dost překotně měnily, neměl zřejmě proto kdo provést. Důvěřoval jsem informacím, získaným z internetu a oba zbylé účastníky výletu jsem přesvědčil, aby se počkalo do času odjezdu a nakonec se povedlo. V dosahu egronetky byly nicméně další cíle, takže nám to nedělalo až takové vrásky na čele.
  Druhý případ je exemplárním příkladem, kdy příliš dokonalý systém návazností požere sám sebe při sebemenší nepravidelnosti – křižování se zpožděným RE z Lipska ve Weischlitz vygenerovalo 5 minut zpoždění v Plauen Ob. Bhf., což při čase 4 minuty na přestup do SEV do Elsterbergu a nezpravení řidiče busu o zpoždění vlaku mělo jen jediné řešení = ujetý spoj, z Busbhf. není na nástupiště vidět. Tentokrát si vlastní gól dala sama DB Netz, která to všechno organizuje (VGB je pouze dopravce, stejně jako najatí autobusníci). My to řešit to nebudem, dostatečně si stěžovaly ty dvě německé dámy a frajer s noťasem, mávli jsme nad tím rukou a pokračovali 25 minut zpožděným klopidlem Franken-Sachsen Express ke Gützoldovi do Zwickau… Napotřetí to už určitě vyjde bez problému 😀

  Jestli má někdo problémy pochopit něčí zážitek z cesty, nechť seďá doma na pérdeli, protože podobný zážitek v reálu by nemusel třeba přežít ve zdraví.

 • Napsal Michal Skala, 5. 10. 2011 @ 20:12

  Jako autor článku bych si dovolil pana spolucestovatele doplnit (když už se prozradil 🙂 ), že smyslem článku bylo opravdu podat informaci, jak něco může/nemůže fungovat, než cenné minuty a nervy věnovat na řešení problému. Ale také to znamená, že pokud nám to bylo veskrze jedno, kam dojedeme, kdy dojedeme a kudy pojedeme, mohou být případy, kde to někomu jedno není. Pak asi opravdu nezbývá než využít jedovaté poznámky Martina_L a jet autem. Ale samozřejmě za cenu, že jedna pozitiva (za blbé rozhodnutí si mohu pouze sám) vystřídají jiná negativa (musím se soustředit na cestu, mám odpovědnost vůči spolucestujícím, nemohu si dát pivo). V každém případě obě varianty cesty vlak/auto mají něco do sebe a je na každém, jak se s tím vypořádá.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*