4 465 přečtení
Srp 13 2011

Škola pro (ne)politiky I. – Jak naštvat voliče rekonstrukcí mostu

Uzavřený most, foto Pavel Prchal

Víte, když si zajedete do Pardubic a projdete se po městě, tak už pár diletantských řešení dopravy zde najdete, ale co se jim teď povedlo s mostem na ulici kpt. Bartoše je fakt úspěch.

Minulý týden (tj. 2. srpna přesně) začala tato akce na téma, jak naštvat 20.500 voličů (v městské části Polabiny) bo došlo k zavření lávky pro pěší výše uvedeného mostu a to bez jakékoliv náhrady – jedná se o velmi frekventovanou spojnici sídliště Polabiny s nádražím + přilehlý prostor (včetně jednoho sídliště), já vím, jsou tu další mosty (dva), jeden je u zimáku, který trasu minimálně zdvojnásobuje a druhý je u Rosic, kde málokdo vůbec ví, že tam jsou taky chodníky, ale v každém případě navazující komunikace je velmi zarostlá a bez nočního osvětlení (čili po setmění chuťovka) a nějak to absolutně nikoho netrápí. Trapné bylo, že lávka pro pěší je oddělena od mostu pro auta a tam původně byl zákaz vjezdu pro cyklisty, nově je tam i přenosná značka zákaz chodců, v úterý, kdy byl první den uzavírky, tak se tam hned postavili státní a městští policajti (a doufám, že jen) si tam honili triko na ty, co se na to vykašlali, dneska je už zákaz pro cyklisty zneplatněn, druhá značka tam zůstala. A tak si tam státní policajti jezdí splnit svoji normu pokutových bločku na těch, co to prostě porušují (omezovat autíčka, no fuj, že se ti drzouni nestydí). Nehorši jest, že jsem nikde nenašel informaci jak dlouho tato lávka vůbec má být uzavřena a to včetně magistrátních webových stránek, ale hlavně že tam maj kde jakou uzavírku pro autíčka, s toho je nejlépe vidět, co jest za druh dopravy v městě Pardubice preferován. Prostě zase trapárna na xtou … nebo že by dopravní odbor, či kdo je za to zodpovědný fandil opozici a dělal vše pro neopětovné zvolení současné tzv. politické reprezentace města ? Mám docela obavy, že se mu to, i ve spolupráci ze státní a městskou policii (která na to až nechutně byla dobře připravena na rozdíl od běžnějších situaci) i vele úspěšně daří a proto, kdo se potřebuje poučit jak politiky odepsat do politického nebytí, zajeďte si do Pardubic a domluvte si schůzku ze zdejším zastupitelstvem, určitě se Vám milerádi pochlubí, jak na to ….

Argument, že to tu přeci v devadesátých letech už bylo a nebyl problém neberu. Proč ? Bo tehdy se hrabali i v části pro auta a tak průchod pěších (tehdy jen) byl právě řešen na úkor vyloučené automobilové dopravy … což je něco, co v jednadvacátém století přece absolutně není přípustné … taková drzá a kacířská myšlenka, no fuuuj …

Ostatně ta předešlá výluka byla za účelem rozšíření předmětné lávky i pro provoz cyklistu a jako vedlejší efekt bylo dosaženo snížení tuhosti této lávky, takže jej mimo jiné mohu doporučit jako odstrašující příklad jak nestavět mosty, to vám povím, to je věc když klidným krokem přes ni jdete a hejbe se vám pod nohami, protože po přilehlé části, stavebně oddělené, projede zrovna auto větší rychlosti, či autobus nebo trolejbus … ale je to jen o zvyku …

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (8 votes cast)
Škola pro (ne)politiky I. - Jak naštvat voliče rekonstrukcí mostu, 5.0 out of 5 based on 8 ratings
Share


Autor:


6 komentářů

 • Napsal Busman, 14. 8. 2011 @ 11:19

  Bohužel naše města dělají vše proto, aby lidi nahnala do aut a pak mohla řešit jejich problémy s parkováním. Veřejná doprava má od přírody vlastnost, že nestaví a nemůže stavět před každým vchodem, takže je nutno k jejímu dosažení překonat určitou docházkovou vzdálenost. A proto s využíváním veřejné dopravy ruku v ruce souvisí stav veřejných prostranství, neboť chůze musí být příjemná. To by si měli městští územní a dopravní plánovači uvědomit.

  Musím potvrdit, že ona lávka je pěší (a také cyklistickou) dopravou velice frekventovaná. Nutnost její uzavírky by mělo město řešit přepravou MHD zdarma v předmětném úseku Lidická – Hypernova, nebo uzavřením jednoho pruhu na vozovce a jeho vyhrazením pro chodce a cyklisty a ve zbývající půlce vozovky řešit automobilovou dopravu jednosměrně s řízením provozu semafory.

  Ale to bychom nesměli být v Pardubicích, kde chodci v centru města běžně čekají na zelenou i několik minut. Nebývalo to však vždycky. V 90. letech se v Pardubicích udělala spousta práce, dneska již na území celého města skoro nenajdeme přechod pro chodce, který by byl bariérový, řada přechodů byla nasvětlena, vybudovalo se několik kilometrů cyklostezek (i když těžce nekoncepčních). Mnoho měst by i dnes mohlo závidět. Od té doby však nic. A z Pardubic se pomalu stává drsně konzumní, auty přecpané, myšlenkově a rozvojově provinční maloměsto.

 • Napsal Petr, 15. 8. 2011 @ 14:26

  Naříkáte pěkně, leč na špatném místě. Navštivte Úřad městského obvodu Pardubice I. To co zde napadáte, bylo úřadu vytýkáno. Reakce úřadu – uvidíme co lidé a pak se uvidí. Je vidět, že cyklisté nadávali více než chodci.

 • Napsal PjP, 15. 8. 2011 @ 16:46

  Ano, právě to co jste teď napsal nejlépe dokládá arogantnost a nekompetentnost příslušných míst na magistrátu, protože takově věci řešit 10 dnů po začátku “mimořádnosti” (v případě pěších, v případě cyklistu méně) podle toho, co se “uvidí”, to opravdu nepotřebuje dalšího komentáře, protože to prostě nejde jakkoliv (slušně) komentovat.
  Pavel

 • Napsal Pražan, 16. 8. 2011 @ 16:45

  Nepravdivý text vyplozený hloupým vztekem autora, který se ani neobtěžoval ověřením skutečné situace a podmínek, za nichž byla výluka povolena: chodci mohou v pro ně uzavřeném úseku využívat MHD, která je pro ně samozřejmě zdarma = viz:
  http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/pardubicky/clanek.phtml?id=710635
  – a protože to neprověřil ani administrátor, tak “Dopravní web” zase jednou zbytečně “naletěl” …

 • Napsal Busman, 16. 8. 2011 @ 17:47

  Článěk na Aktuálně byl vydán 13. srpna, DPMP tarifní opatření zveřejnil na svém webu 12. srpna v 10:20: “Na základě rozhodnutí Rady města Pardubic nebude s okamžitou platností jízdným zpoplatněn úsek mezi zastávkami Hlavní nádraží, Albert Hypermarket – Lidická a zpět mezi zastávkami Lidická – Polabiny, Albert Hypermarket.” Dne 12. srpna se konala mimořádná schůze rady města. Možná o tom konšelé rozhodli tam, zápisy z jednání jsem na webu nenašel (asi to není povinné, jednání rady není veřejné). Každopádně je dobře, že se věci daly do pohybu. Nakonec nezbývá než radním poděkovat, stejně jako autorovi tohoto článku. Zazvonil zvonec, pohádka má konec.

 • Napsal PjP, 31. 8. 2011 @ 19:24

  Takže, ať je to tu komplet, celá tahle trapárna.
  Nebudu popisovat, co už je popsáno, teď jen pokračování – bylo schváleno, co bylo schváleno, leč kromě jakéhosi upozornění na internetu 1 článek kdeso 1 pochvalný článek, jak do bylo skvěle vymyšleno pro dobrý mediální obraz (ne)zodpovědného jakékoliv info o rozhodnutí a řešení nebylo uvedeno na dotčených zastávkách, nemluvě o nějaké dostatečně velké a tudíž i dobře čitelné cedule u předmětné lávky, o nějakých informacích ve vozidlech MHD nemluvě, čili informovanost mizerná, jednoznačně, hlavně že třeba u nádraží je mega informační cedule, ale na ni o této situaci ani písmenko. O zastávce Lidické nemluvě, leč tato má výhodu a to je i důvod, proč to sem píší, protože opatřeni v MHD platí do konce uzávěry lávky, tak pokud není informovanost, jak vlastně těch pár co o tom ví, budou informování o skončení výluky lávky ? Jak jsem napsal, ze zastávky Lidická je na tu lávku vidět a tudíž pohledem si to člověk zkontroluje, ale od nádraží ? To jako se nejdřív má jít člověk podívat na stav na lávce a posléze se vrátit na příslušnou zastávku ? Jednoduché, že ? Jo, ale jen do doby, než si zjistíte, že mezi lávkou a příslušnou zastávkou u nádraží je cca 700m, to už se člověk projde, že ? A nedělejme si iluze o přístupu dopravního podniku ohledně revizoru přesně v okamžiku, kdy to přestane platit. A blbé je na tom, že dopravní podnik bude v právu, ač se neinformováním na příslušných místech příslušným způsobem sám velmi aktivně na této trapárně taktéž podílí …
  Pavel

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*