- Dopravní web - http://dopravni.net -

Avia chystá autobus

Avia-Kars Alma IIV Česku se chystají do výroby autobusů další dvě firmy. Po SOR Libchavy, vysokomýtském Ivecu a třebíčském Tedomu k nim přibude pražská Avia Ashok Leyland Motors a středočeská Kars. Obě společnosti budou autobus vyrábět společně.

“Máme hotové dva prototypy, které testujeme. Výrobu chceme spustit ještě letos,” řekl šéf společnosti Kars Jiří Kalousek. Jeho firma se dosud specializovala na opravy a přestavby autobusů.

Kars-Avia AlmaFirma Kars už loni začala vyrábět malý autobus Alma, který se však na trhu ještě příliš neuchytil. Nový model má být podle Kalouska nejen více upravený pro potřeby zákazníků, ale i s lepším designem.

Avia dodá novému autobusu podvozek, Kars karoserii. Zatím není jasné, čí logo bus ponese – o tom obě firmy jednají. Je možné, že se nakonec bude prodávat pod oběma značkami.

Podobným způsobem funguje Avia i v Anglii. Na tamní trh dodává zákazníkovi pouze svůj rám a kabinu. Ten do nich montuje elektromotory a prodává vozy jako nákladní elektromobily.

Indičtí majitelé Avie o výrobě autobusů mluvili od svého vstupu v roce 2006, letos zřejmě své plány dokončí. Avie využije pro autobusy svůj devítimetromý podvozek využívaný pro nákladní vozy.

“Autobusy řešíme od loňska. Vývoj brzdil fakt, že jsme neměli vzduchové pérování, ale to teď už máme,” podotl personální ředitel Avie Vít Šubert.

Podle Kalouska se bude o prodej v Česku starat hlavně Avia, Kars má rozjednané dodávky do Alžírska. “Zatím je to kontrakt na 200 autobusů, které bychom měli začít vyrábět ve druhé polovině roku 2009. Jedná se o verze pro školní autobus,” dodal Kalousek.

Kars s Avií míří mezi malé autobusy s kapacitou kolem třiceti osob, v některých verzích do 45. V této kategorii není taková konkurence jako u vozů o běžné délce dvanácti metrů. “Především díky jejich nízkým provozním nákladům se hodí na linky, kde jezdí málo cestujících,” vidí možné uplatnění Kalousek. Kolik bude nový autobus stát, zatím nesdělil.

Dopravci menší autobusy používají hlavně na vesnické linky. “Ze tří stovek autobusů máme malých kolem 35. Úspory v nákladech jsou kolem dvaceti procent,” řekl ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubiček.

Podle šéfredaktorky časopisu Busportál Dagmar Braunové je tuzemský trh s autobusy malý a v hlavních kategoriích již nasycený. “Co může přesvědčit vždy, je pořizovací cena a provozní náklady. Ale ani to nemusí být rozhodující, pokud není kvalitní servis. Autobus totiž musí předevšm jezdit a každý den mimo provoz je ztráta,” dodala Braunová.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share