7 258 přečtení
Dub 06 2013

Putování po jižním Peru 7. část: Z Nazcy do Limy

Tento příspěvek je 7. částí z 7 článků Putování po jižním Peru

Po více jak desetihodinové jízdě nejdelší peruánskou autobusovou linkou (Arequipa – Lima) jsme dorazili kolem páté ráno do městečka Nazca. Ubytovali nás v hotelu Casa Andina. Byla ještě tma. Počasí zde bylo jiné. Přivítalo nás tropickou nocí. Bylo velmi teplo. Po dvou hodinách spánku nás čekal další zajímavý program. Po snídani následovala cesta místním minibusem na letiště. Na programu byla letecká prohlídka planiny Nazca se známými obrazci.

Nazca - plánek planiny z obrazci 21. 2. 2011

Nazca – plánek planiny z obrazci 21. 2. 2011

Letěli jsme malým letadlem  cca 40 minut. Shlédli jsme několik různých obrazců např. kolibříka, pavouka, opici, kondora a mnoho dalších. Bylo to zajímavé. Také to vypadá trošku jinak než známe z televize, Kde to trochu upravují. Je dobré neletět s úplně plným žaludkem. Některé otáčky jsou trochu prudší a leckomu by se mohlo udělat špatně.

Nazca - letadlo 21. 2. 2011 9:18

Nazca – letadlo 21. 2. 2011 9:18

Nazca - planina - obrazce 21. 2. 2011 9:40

Nazca – obrazce 21. 2. 2011 9:40

Nazca - obrazec opice 21. 2. 2011

Nazca – obrazec opice 21. 2. 2011

Nazca - obrazec kolibříka 21. 2. 2011

Nazca – obrazec kolibříka 21. 2. 2011

Nazca - obrazec kondora 21. 2. 2011

Nazca – obrazec kondora 21. 2. 2011

Nazca - planina - pohled do kraje 21. 2. 2011 9:55

Nazca –  pohled do kraje 21. 2. 2011 9:55

Po přistání na místním letišti nás minibus odvezl zpět do hotelu, kde jsme až do oběda odpočívali.

Chtěl jsem vyzkoušet hotelový bazén, ale odradil mě sršňovitý místní hmyz , který poletoval kolem bazénu. Tak jsem se alespoň opaloval na lehátku.

Nazca - hotel Casa Andina - hmyz z čeledi Vespidae - sršnovití a tribus Polistini 21. 2. 2011

Nazca – hotel Casa Andina – hmyz z čeledi Vespidae – sršňovití – tribus Polistini    21. 2. 2011

Nazca - hotel Casa Andina - celkový pohled 21. 2. 2011 11:52

Nazca – hotel Casa Andina – celkový pohled 21. 2. 2011 11:52

Po poledním přesunu na malé autobusové nádraží jsme vyčkali příjezdu našeho linkového autobusu. Nejdelší autobusovou linkou v Peru jsme pokračovali dále do městečka Paracas. Cesta trvala 4 hodiny.  Je to cca 400 km. Nejprve jsme asi 20 minut projížděli planinou Nazca a poté jí opustili dalším klesáním. Krajina se změnila. Tato oblast patří k peruánské části atacamské pouště. Cestou jsme viděli nejvyšší dunu světa. Jmenuje se Sero Blanco a je vysoká 2076 m n. m. Nachází se nedaleko města Ica. Sjíždění písečných dun je zde adrenalinovým sportem.

Po 16. hodině místního času jsme dorazili do Paracasu a spatřili konečně moře.

Na cestě do Paracasu - písečná duna kopec 21. 2. 2011 14::29

Na cestě do Paracasu – písečná duna kopec 21. 2. 2011 14::29

Ica - písečné duny - biotop 21. 2. 2011 15:21

Ica – písečné duny – biotop 21. 2. 2011 15:21

Paracas - památník 21. 2. 2011 16:10

Paracas – památník 21. 2. 2011 16:10

Paracas - pohled na hotelový bazén 21. 2. 2011

Paracas – pohled na hotelový bazén 21. 2. 2011

Jakmile jsme se ubytovali, vyrazil jsem k moři a vykoupal se v něm. Upozornili nás, ať dávám pozor, že v moři jsou medůzy a trnuchy. Jednu paní z naší skupiny trnucha řízla  a musela vyhledat lékařské ošetření. Dostala nějakou injekci s protilátkami. Bylo to nepříjemné, ale nakonec to dobře dopadlo. Při zapadajícím slunci byl krásný pohled na záliv.

Paracas - pohled na Paracaský záliv 21. 2. 2011 17:07

Paracas – pohled na Paracaský záliv 21. 2. 2011 17:07

Paracas - pláž - biotop 21. 2. 2011

Paracas – pláž – biotop 21. 2. 2011

Paracaský záliv po západu slunce 21. 2. 2011 18:43

Paracaský záliv po západu slunce 21. 2. 2011 18:43

Západ slunce v paracaskem zálivu s první hvězdou Canopus ze souhvězdí Carina - lodní kýl 21. 2. 2011 19:07

Západ slunce v paracaskem zálivu s první hvězdou Canopus ze souhvězdí Carina – lodní kýl 21. 2. 2011 19:07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byla výborná večeře za krásné tropické noci, po ní jsem šel spát, abych načerpal síly na další zajímavý program.

Paracas - při večeři 21. 2. 2011 20:26

Paracas – při večeři 21. 2. 2011 20:26

Paracas - pohled na osvícený bazén 21. 2. 22:36

Paracas – pohled na osvícený bazén 21. 2. 22:36

Je 22. 2. 2011.   Po snídani nás odvezli do přístavu, kde jsme se nalodili. Na programu byl výlet do Národní rezervace Islas Balestas za tereji, tučňáky, lachtany, tuleni a dalšími živočichy. Nejprve jsme ale shlédli skvosty národní rezervace Paracas včetně obrazce zvaného Trojzubec. Nachází se asi 400 km od planiny Nazca. V televizních pořadech to vypadá, jako by byl kousek od planiny. Není tomu tak.

Paracas - přístav 22. 2. 2011 8:07

Paracas – přístav 22. 2. 2011 8:07

Paracas - cesta na Islas Balestas 22. 2. 2011

Paracas – cesta na Islas Balestas 22. 2. 2011

Národní rezervace Paracas 22. 2. 2011

Národní rezervace Paracas 22. 2. 2011

Národní Rezervace Paracas - trojzubec - zblízka 22. 2. 2011 8:25

Národní Rezervace Paracas – trojzubec – zblízka 22. 2. 2011 8:25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po čtvrt hodině plavby se vynořují na obzoru ostrovy Balestas, součásti národní rezervace Islas Balestas. Našim pohledům se vystavovali místní živočichové. Byla to nádhera.

Na obzoru je národní rezervace Islas Balestas 22. 2. 2011

Na obzoru je národní rezervace Islas Balestas 22. 2. 2011

Národní Reservace Islas Balestas - biotop 22. 2. 2011

Národní Reservace Islas Balestas – biotop 22. 2. 2011

Národní rezervace Islas Balestas - Sula variegata - terej guánový 22. 2. 2011

Národní rezervace Islas Balestas – Sula variegata – terej guánový 22. 2. 2011. Ten je také původcem tzv. guána, což je výměšek tohoto ptáka.  V 19. století se guáno používalo  jako hnojivo a vyváželo do celého světa.

Národní rezervace Islas Balestas . Arctocephalus australis - lachtan jihoamerický 22. 2. 2011

Národní rezervace Islas Balestas . Arctocephalus australis – lachtan jihoamerický 22. 2. 2011. Viděli jsme jich zde mnoho. Také  byli hodně hluční. I další živočichové vydávali pěkně hlasité zvuky.

Národní rezervace Islas Balestas 22. 2. 2011

Národní rezervace Islas Balestas 22. 2. 2011

Národní rezervace Islas Balestas 22. 2. 2011

Národní rezervace Islas Balestas 22. 2. 2011

Po návratu jsem trávil volno až do pozdního odpoledne u bazénu. O půl čtvrté přijel nás linkový autobus za dvě a půl hodiny odvezl do hlavního města Peru, Limy.

Paracas v hotelu u bazénu - skákavka 22. 2. 2011

Paracas v hotelu u bazénu – skákavka 22. 2. 2011

Jízdenka na linkový autobus z Paracasu do Limy 22. 2. 2011

Jízdenka na linkový autobus z Paracasu do Limy 22. 2. 2011

Poslední dva dny mně bylo špatně, pravděpodobně po po rybě v Paracasu, proto jsem prohlídku Limy  neabsolvoval. Proležel jsem ji v posteli v hotelu. Naše léky mi na teplotu a střevní potíže nezabraly, tak jsem dostal místní růžovou vodičku, která pomohla. Cesta domů byla náročná, ale s pomocí ostatních účastníků jsem to zvládl.
Lima je osmimilionové město. MHD zastupují autobusy a jedna linka metra. Spíše je to taková městská železnice. Vozový park se skládá z minibusů i kloubových autobusů. Některé linky jezdí jako BRT (bus rapid systém). Jde o kloubové autobusy s dveřmi po obou stranách. Jezdí delší trasy po dlouhých ulicích rychlostního charakteru. Zastávky mají uprostřed. Po těchto ulicích jezdí odděleně od ostatní dopravy. V Limě funguje také jedna historická tramvajová linka z Museo de la Electricidad po jednokolejné trati dlouhé jen pár bloků. Tramvaj jezdí jen o víkendech ulicí San Pedro de Osm.

Metro v Limě

Putování po jižním Peru skončilo 23. 2. 2011 večer, kdy jsme odletěli domů.  Čekaly nás dva přestupy. Jeden v Madridu a druhý ve Frankfurtu nad Mohanem. Do Prahy jsme přiletěli se zpožděním 24. 2. 2011 kolem půlnoci.

Toto putování jsem absolvoval s CK ESO Travel. Průvodce byl výborný a služby taky. Většina CK toto putování provozuje v obráceném pořadí. Myslím však, že takto je to lepší. To nejnáročnější je na začátku a v první a druhé půlce zájezdu. Ke konci je pak krátký odpočinek u moře v tropickém podnebí, výlet lodí na Islas Balestas a prohlídka hlavního města Limy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba v tomto pořadí: 1. Hayley Westenra, dálší oblíbení: Tony Henry (GB), Il Divo, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart aj.


1 komentář

  • Napsal Ivo, 28. 1. 2014 @ 17:48

    Nechtěně se mi propojil účet Google tak jak jsem nechtěl (jsou to pěkní špioni, pořád vás nutí k něčemu, co nechcete a stále více vás špehují). Účet jsem byl nucen zrušit a tím se mi zrušil i účet youtube a přišel jsem o všechny videa. Některá mám uložena. Proto má videa v tomto i jiných článcích již nebudou dostupná. Děkuji za pochopení. Obrázky jsou ale o.k.
    Ivo

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*